پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 4 April , 2020
امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹ - 11 شعبان 1441
شناسه خبر : 11473
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۱ | ارسال توسط :

وقتی حس کردم برجام،دستمایه بازی سیاسی شده است سکوت کردم

راه سوم: معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر امور خارجه در نشست الزامات دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل، در دانشگاه فردوسی مشهد حاضر و به پرسش نمایندگان تشکل‌های مختلف پاسخ داد.   عراقچی طی سخنانی ضمن برشمردن مؤلفه‌های قدرت ملی ایران گفت: اولین مؤلفه، قدرت دفاعی کشورمان است، از جمله سلاح راهبردی موشکی […]

وقتی حس کردم برجام،دستمایه بازی سیاسی شده است سکوت کردم
راه سوم: معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر امور خارجه در نشست الزامات دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل، در دانشگاه فردوسی مشهد حاضر و به پرسش نمایندگان تشکل‌های مختلف پاسخ داد.
 
عراقچی طی سخنانی ضمن برشمردن مؤلفه‌های قدرت ملی ایران گفت: اولین مؤلفه، قدرت دفاعی کشورمان است، از جمله سلاح راهبردی موشکی ایران که کاملاً بومی است. وی در ادامه تأکید کرد: توان دفاعی ما به حدی است که هر دشمنی را حتی درباره فکرکردن به تهدید ایران نا امید می‌کند.
معاون وزیر امور خارجه مؤلفه بعدی قدرت ایران را ثبات سیاسی و امنیتی کشور معرفی کرد و تصریح کرد: دنیا اذعان می‌کند که امنیتی که ایران دارد هیچ کشوری در منطقه ندارد.
عراقچی در ادامه با مضحک خواندن ادعای وزیر خارجه عربستان سعودی مبنی بر اینکه علت حمله نکردن داعش به ایران حمایت از این گروه تروریستی است، گفت: دنیا اعتراف کرده است که هیچ عنصر تروریستی نتوانسته است به امنیت مردم خدشه وارد کند.
وی با اشاره به نقش مقاومت مردم در بی اثر کردن تحریم‌های دشمن گفت: من نمی‌گویم این تحریم‌ها برای کشور هزینه نداشت و مردم را اذیت نکرد، اما دست تسلیم را به سمت غرب بالا نبرد، آنها اگر امید داشتند ادامه تحریم‌ها باعث می‌شود که ما دست‌هایمان را به نشانه تسلیم بالا ببریم پشت میز مذاکره حاضر نمی‌شدند. عراقچی در ادامه بنیه علمی دانشمندان،  قدرت رهبری و قدرت دیپلماتیک را عناصر مهم دیگر در تشکیل قدرت ملی کشور ذکر کرد. عراقچی در تشریح قدرت دیپلماتیک کشور گفت: ایران در مذاکرات هسته‌ای به این توانایی رسید که بتواند در مقابل قدرت‌های بزرگ، پشت میز مذاکره قرار بگیرد. وی افزود: هیچ سابقه‌ای ندارد که قدرت‌های بزرگ بین‌المللی همه با هم در یک طرف میز بنشینند و قدرت دیگری که به تعبیر آن‌ها درجه دوم است، در طرف دیگر بنشیند.
عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با تأکید بر این نکته که مذاکرات هسته‌ای نتیجه ۱۰سال مقاومت مردم بود، گفت: سیاست اعلامی آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران غنی سازی صفردرصد بود و ۶قطعنامه فصل ۷ در شورای امنیت علیه ایران تصویب شد، پس از این مذاکرات آیا ایران غنی سازی را کنار گذاشت یا آن‌ها سیاست خود را کنار گذاشتند؟ آن‌ها تحریم‌ها را کنار گذاشتند یا ما آن‌ها را اجرا کردیم؟
دومین هواپیمای خریداری شده تا چند روز دیگر وارد کشور می‌شود
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام همچنین با تأکید بر این که در شرایطی هستیم که آن چه از برجام توقع می‌رفت عملیاتی شده است به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی درباره تقریباً هیچ خواندن دستاورد برجام اشاره کرد وگفت: این عبارت مربوط به ۱۱ ماه پیش بوده است و مخاطب این سخن نیز آمریکایی‌ها بودند. عراقچی تأکید کرد که در ۱۱ماه گذشته، برجام موانع تحریمی را که مربوط به موضوع هسته‌ای بوده   برداشته است. عراقچی با مثال زدن خرید هواپیما از سوی کشورمان گفت: موانع خرید هواپیما برداشته شده است و دومین هواپیما هم تا چند روز دیگر وارد کشور می‌شود. وی در ادامه به ورود ۳ هواپیمای دیگر تا پیش از عید هم اشاره کرد. عراقچی همچنین برداشتن موانع فروش نفت را هم به عنوان مصداقی از کارایی برجام ذکر کرد و گفت برخلاف ادعای برخی از منتقدان پول حاصل از فروش نفت هم وارد کشور می‌شود و نشانه آن نیز رشد اقتصادی ۷.۶ درصدی کشور است که منتقدان می‌گویند به خاطر درآمدهای فروش نفت بوده است.
عراقچی با نادرست خواندن ادعای دوستی ایران و آمریکا گفت:  نباید از آمریکا توقع دوستی داشت، آمریکا تا هنگامی که آمریکاست و جمهوری اسلامی تا هنگامی که هست دشمنی آمریکا با کشورمان ادامه دارد.
معاون وزیر امور خارجه با خنده دار خواندن ادعای وجود توافق‌های پشت پرده با دولت آمریکا گفت: دلیل رد این حرف همین استمرار دشمنی‌های آمریکاست. عراقچی در پاسخ به یکی از سؤالات درباره جایگاه منافع ملی در سیاست خارجی گفت: منافع معنوی و منافع ملی ما با هم در یک راستا است و قابل تفکیک نیست. وی در پاسخ به سؤالی دیگر درباره نقض برجام گفت: آن چه موجب کنار گذاشتن برجام می‌شود «نقض فاحش» برجام است، نقض فاحش یعنی تحریم‌هایی که قرار بود برداشته شوند، دوباره بازگردند. معاون وزیر امور خارجه ضمن تأیید سخنان یکی از دانشجویان درباره شکل گرفتن انتظارات بیجا از برجام گفت: برجام متأسفانه به موضوعی جناحی تبدیل شده است و انتظارات مردم هم در این باره به خوبی مدیریت نشد.
توضیحات عراقچی درباره  غیبت صغرایش!
عراقچی در ادامه با به کار بردن عبارت «غیبت صغری»درخصوص حضور کمرنگش در رسانه‌ها در دو ماه اخیر گفت: به این دلیل که احساس کردم برجام به موضوعی داخلی و جناحی تبدیل شده است، ترجیح دادم ساکت باشم.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام درخصوص حواشی به وجود آمده درباره عدم حضورش در برنامه تلویزیونی هم گفت: روز جمعه پس از برنامه کمیسیون مشترک از بنده برای روز شنبه دعوت کردند و روز شنبه گفتند که نباید تنها بیایی! عراقچی در ادامه با جفا خواندن قرار دادن یک سرباز کشور رودرروی منتقدان در رسانه ملی گفت: من یک مقام رسمی هستم و مجبورم در چارچوب صحبت کنم چرا که صحبت‌های من به عنوان مواضع کشور در رسانه‌های داخلی و خارجی پوشش داده می‌شود و استاد دانشگاهی که مقابل بنده قرار می‌گیرد این قید و بند را ندارد. وی در ادامه تصریح کرد: من در اینجا هم در چارچوب صحبت کردم اما من حرف و درد دل زیاد دارم.  عراقچی در ادامه در واکنش به اظهارات یکی از دانشجویان که گفته بود آمریکا چرا باید برای ایران تعیین تکلیف کند، گفت: آمریکا غلط کرده است برای ما تعیین تکلیف کند.
 
حاشیه های حضور عراقچی در دانشگاه فردوسی
* تعدادی از دانشجویان از ابتدای سخنرانی عراقچی، دست نوشته‌هایی با مضمون انتقادی در دست گرفته بودند که معاون وزیر خارجه در ابتدای سخنرانی گفت: این مطالب را خواندم و برای نگه داشتن آن‌ها خود را خسته نکنید. این واکنش عراقچی با تشویق حضار همراه شد.
* نماینده یکی از تشکل‌های دانشجویی پس از پایان سخنان انتقادی اش با اشاره به موضوع آفتاب برجام، عینکی آفتابی به عراقچی هدیه داد که عراقچی با تشکر از این هدیه گفت: ماله طلایی که در رسانه‌ها تصویرش منتشر شد به دست ما نرسید! از شما متشکرم که این هدیه را به بنده دادید.
* یکی دیگر از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی هم گزیده جلد ۲۱ صحیفه امام درباره تقابل دو اسلام آمریکایی و اسلام ناب را به معاون وزیر امور خارجه تقدیم کرد.
 
* استقبال دانشجویان و اساتید در سالن به حدی بود که علی رغم اضافه کردن صندلی به سالن، کماکان تعداد زیادی از دانشجویان ایستاده سخنرانی عراقچی را دنبال می‌کردند. صحبت‌های عراقچی در موارد متعددی با تشویق‌های دانشجویان همراه بود.
|
کلید واژه ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.