پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 29 March , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹ - 5 شعبان 1441
شناسه خبر : 11705
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۴ | ارسال توسط :

از طرح ضربتی آسفالت معابر روستایی تا نارضایتی ها از برخی انتصابات غیربومی

راه سوم: به گزارش عصرگیلان؛ به همین سرعت “یک سال” از انتخابات دوره ی دهم مجلس شورای اسلامی گذشت و با تغییراتی در سطح نمایندگان برخی حوزه های انتخابیه، دور جدیدی از زندگی اجتماعی مردم در سراسر خاک پرگهرمان ایران رقم خورد. زندگی میان بیم ها و امیدهای روزگار پیش رو و دل بستن به […]

از طرح ضربتی آسفالت معابر روستایی تا نارضایتی ها از برخی انتصابات غیربومی

راه سوم: به گزارش عصرگیلان؛ به همین سرعت “یک سال” از انتخابات دوره ی دهم مجلس شورای اسلامی گذشت و با تغییراتی در سطح نمایندگان برخی حوزه های انتخابیه، دور جدیدی از زندگی اجتماعی مردم در سراسر خاک پرگهرمان ایران رقم خورد. زندگی میان بیم ها و امیدهای روزگار پیش رو و دل بستن به یکی از مهمترین مراکز تصمیم گیری کشور تا در دل زمان و گذر به سوی افق های نامعلوم حال و آینده ی ملتی را آباد کنند. ملتی که از نهضت مشروطه گرفته تا قیام خونین پانزده خرداد سال ۴۲ را دیده و در ادامه طعم گوارای بهمن سال پنجاه و هفت را نیز چشیده است. ملتی که تجربه هشتم و نهم دیماه سال بصیرت را در کارنامه دارد و سالهاست در سوگ شهادت هزاران تن از بهترین فرزندان خود، جدا از همه ی آنچه که به نام ” تکامل انقلاب تمدن ساز ” خود پذیرفته است، گوشه ای از آینده خویش و فرزندانش را به دست همین مجلسی سپرده که به فرمایش رهبر فرزانه نظام ریل گذاران امورات کشورند. مجلسی که بر اساس وظیفه لازم است از چنان هوش اجتماعی و روحیه قانون گذاری ذاتی در میان اعضا برخوردار باشند که همواره از دردهای بی پایان مردم در همه ی بخش ها کم گردد و کشور سوار بر ریل های ترقی – که این عزیزان می بایست طراحی نمایند – از خرابه های عقب افتادگی در ابعاد بومی و ملی دور و به روزهای روشن ترقی نزدیک گردد.

اما شهرستان آرام و زیبای صومعه سرا نیز از این قائده مستثنی نیست. ولایتی کهن در یکی از مستعد ترین جلگه های جهان به لحاظ تولید مرغوبترین گونه های گیاهی و جانوری، دارای موقعیت بین المللی و قرار گرفتن در کریدور رشت به آستارا، مجاورت با هفتمین شهر تاریخی جهان ” ماسوله ” همسایگی با مرکز استان، مجاورت بی واسطه با بزرگترین دریاچه دنیا، دارای درجه هفتم در فهرست حاصلخیزترین زمین های عالم و هزار موهبت طبیعی دیگر که در کنار پتانسیل های فوق العاده انسانی – به لحاظ دارا بودن همگرایی اجتماعی – از موقعیت بسیار مناسب برخوردار است.

گیل مردان و گیل زنانی از این سرزمین که در کنار تنوع زیستی خود با آذری ها و کورد زبانانی از سراسر میهنمان در یک همزیستی مسالمت آمیز، گرد هم زندگی می کنند و در مجموع این مردمان نیز دل به همان جایی بسته اند که زیر پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران خود را شهروند همین مملکت دانسته و دارای حقوق مشترکی هستند که صیانت از آن وظیفه ای است که قانون اساسی بر دوش حکومت نهاده است.

حال کسی که در سال گذشته و سه سال آتی نماینده ی این مردم در میان دیگر نمایندگان کشور است ” سید کاظم دلخوش صومعه سرایی ” نام دارد. وکیلی که او نیز مانند دیگر نمایندگان موظف است بحران های همه جانبه و خصوصا بحران اقتصادی کشوری را مدیریت نمایند که دولت در مقام اجرا از قوانین وضع شده ی آنان تغذیه می کند. شالوده مجلسی که از افکار و اندیشه های همین افراد منبعث می گردد و آنان وظیفه دارند براساس قوانین، تمهیداتی اندیشه کنند که منابع کشور در خدمت رفاه عمومی باشد و سرعت فاصله بین دهک های بالا و پائین جامعه مهار گردد. با استفاده از اختیارات مجلس در بخش قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون بستر لازم را جهت واقعی شدن جایگاه اصل ۴۴ قانون اساسی ایجاد نمایند، ارزش پول ملی را در مقابل ارزهای معتبر خارجی ارتقاء دهند، صنایع کشور را از خواب بلند زمستانی بیدار کنند، بالاخره برای بیکاری وحشتناک جامعه پاسخ قانع کننده ای پیدا نمایند، کشاورزی سنتی و از روی عادت را سرو سامانی دهند، تیغ تیز گرانی ها را از گلوی مردم بردارند، بانکها، فساد اقتصادی، تکلیف بالارفتن سن ازدواج جوانان، بالارفتن آمار طلاق، بزهکاری و هزار درد بی درمان دیگر را مشخص گردانند.

حال در همین هیاهوی دردهای بی پایان مردم عادی و فرصت طلبی برخی سوء استفاده گران در سراسر کشورمان، نماینده زادگاه مادریمان در مجلس شورای اسلامی نیز در میان همین بیم و امید های همیشگی پا به عرصه مجلس دهم گذاشته است. جایی که خود به عنوان یک کهنه کار این عرصه می دانست در ورای تبلیغات مرسوم انتخاباتی مرسوم در همه ی نقاط کشورمان، اصطلاحا ” تنها خانه ی عروس شلوغ بوده و خانه داماد هیچ خبری نیست.”

سیر زمان و گذر ثانیه ها در روزگار پسا انتخابات، که سید کاظم هم می دانست دوره ی گذر از تحریم ها کاملا با شک و شبهه همراه است و سران ارشد نظام مانند مقام معظم رهبری امید آنچنانی به وعده های غرب و امریکا ندارند. روزگاری که کمترین برنامه ای برای احیای منابع کشور و تکیه بر نیروهای داخلی وجود نداشت، وقتمان در جریان مذاکرات گذشت و با همین روال چراغ عمر دولت در دور نخست هم به غروبش نزدیک شد و باز مردم عادی ماندند و حوضشان.

اما آنچه بر صومعه سرا و نماینده اش گذشت سالی دور از انتظار نبود، زیرا این شهرستان تابعی از کشور است و قرار نیست تندتر و یا کندتر از آنان حرکت کند. به شکلی که در شرایط سرد رکود همه جانبه و حرکت لاک پشتی به سوی توسعه پایدار، قرار نیست در چنین بستری شهر صنعتی اش به راه بیفتد، شبکه آب زراعی از حالت سنتی و اتلاف منابع آب خارج شود، قرار نیست بازارهای بین المللی حوزه خزر به روی محصولات استانمان باز شود، در بخش اکوتوریسم توفیقی پیدا کنیم و در مجموع قرار نیست بی نهایت سرمایه های خدادای که در آن غوطه وریم به ثروت سازی بومی نیل گردد و اندک عمری که از نسل طلایی گیل مردان و گیل زنان باقی مانده به آرامش بگذرد، چند صباحی هم که شده از باتلاق های تولید برنج به روش های سنتی رهایی یابیم و یا لااقل بازار مرجع برنج و بورس مناسبی برای اینکار در استانهای شمالی و با محوریت صومعه سرا ایجاد گردد.

در همین اوضاع دلخوش صومعه سرایی برای سومین بار ناپیوسته بر اریکه مجلس شورای اسلامی نشست و وظایف خود را با نقاط قوت، ضعف و چالش های پیش رو آغاز نمود و استمرار داد که در حد اختصار و به فراخور وقت مقاله به گوشه ای کوچک از آنها می پردازیم.

نقاط قوت:

۱- آغاز و استمرار طرح نسبتا ضربتی آسفالت قسمت زیادی از معابر روستایی که در تامین رفاه عمومی روستانشینان همچنین مهاجرت معکوس، بسیار موثر است و لازم است از تلاش های صورت گرفته جهت جذب اعتبارات لازم کمال تشکر و قدردانی به عمل آید.

۲- حضور فیزیکی حداکثری در حوزه ی انتخابیه که با وجود رکود موجود، لااقل از لحاظ روحی و روانی در کنار موکلان خود، دردهای بی پایان مردم عادی را درک و لمس نماید که باز جای قدردانی وجود دارد.

۳- اتمام حجت با مردم عادی در خصوص بسته بودن دربهای استخدام دولتی ” تا اطلاع ثانوی ” به نحوی که به مردم قرص سرگردانی داده نشود.

۴- برقرار نمودن آرامش نسبی در شهرستان ما بین ارکان مدنی که قابل تقدیر است.

۵- ارتباط نسبی با اهالی رسانه و دارا بودن گوش شنوا برای دردهای مردم عادی هرچند دارویی برای درمان نباشد.

نقاط ضعف:

۱- گلایه های برخی مردم در خصوص کیفیت آسفالت های معابر روستایی که البته به طور مستقیم در شرح وظایف نماینده نیست، بلکه اداره کل راه و شهرسازی استان به عنوان دستگاه اجرایی متولی ناظر بر این امر می بایست از منابعی که این روزها به سختی جذب می شوند صیانت می نمودند تا چنین ضررهای مالی متوجه بیت المال نمی گردید. بدیهی است انجام آسفالت بدون مقدمات و زیر سازی های لازم همچنین قطر اندک آن سبب شده با ریزش اولین برف و باران تخریب صورت گیرد که مسئولیت پاسخگویی تنها با دستگاه اجرایی است و این اهمال کاری فنی تحت هیچ عنوان متوجه نماینده مجلس نخواهد بود و این موضوع به اشتباه در میان برخی مردم جزء نقاط ضعف نماینده قلمداد شده است.

۲- برخی انتصاب های غیر بومی که برخی از مردم صومعه سرا به نوعی آنها را عدم توجه به نیروهای داخلی می دانند و موجبات نارضایتی بعضی ها را فراهم نموده است.

۳- وجود برخی افراد انگشت شمار که خود را به عنوان نائب برحق نماینده دانسته و به اعمال فشار در ادارات مشغولند. کسانی که با سوء استفاده های معنا دار به ایجاد خفقان در میان مردم مشهورند. افرادی که نماینده را وام دار خود دانسته و با وجود مشکلات عدیده در زندگی شهروندان، به نارضایتی های عمومی جامعه دامن می زنند. موضوع مهمی که مقام معظم رهبری همواره نمایندگان مجلس را در خصوص موضوع عدم وام دار بودن نسبت به هرگروه و شخصی برحذر می دارند.

چالش های پیش رو:

۱- کمبود فضای دیالوگ محوری مابین مردم عادی و نماینده شان در مجلس شورای اسلامی به جهت بیان صادقانه مشکلات ملی، معظلات مالی کشور و فراهم نبودن زیرساخت ها که لازم است جلسات سخنرانی میان مردم یا فرصت گفتگو با اصحاب جراید و نمایندگان افکار عمومی بیش از پیش فراهم گردد.

۲- عدم ساماندهی طلحه و زبیرهایی که به دور از چشم سید کاظم با ایجاد فضای رعب و وحشت در میان مردم عادی به شکل کاملا چراغ خاموش به نارضایتی های عمومی جامعه دامن می زنند. مستمسکی که بدون شک فرصتی برای استفاده از روزنه های موجود در آن برای رقیبانی خواهد بود که از همین اکنون ساز انتخابات دور آتی را کوک کرده اند.

۳- به حاشیه رفتن برخی نیروهای خوش فکر، صادق و موثر شهرستان که به دلیل برخی نحوء ی عملکردها به قسمت ” غیر خودی ها ” رانده شده اند. نیروهایی که برایشان تفاوتی میان رنجبر تا رمضانپور و خصوصی و حتی دلخوش وجود ندارد و باز برایشان تفاوتی نیست، چه کسی نماینده این شهرستان باشد و در هر صورت خود را مطیع جامعه می دانند. کسانی که عقیده دارند طول و عرض زادگاهشان با آمدن و یا رفتن اشخاص تغییر نمی کند بلکه صداقت، لیاقت و کفایت افراد است که در این طول و عرض معنا می یابد.

در پایان ضمن عرض خداقوت به سید کاظم دلخوش صومعه سرایی وکیل مردم نجیب شهرستان صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی امیدواریم در سه سال پیش رو با استفاده از تجارب گرانبهای ایشان استفاده بهینه تر از موهبت هایی داشته باشیم که در طول مقاله به اختصار برشمردیم. برشمردن مواردی از این دست که از ما مردم گرفته تا نماینده مان در مجلس شورای اسلامی، براساس وجدان و قانون همگی در خدمت متن و بطن جامعه باشیم که هرکس به اندازه توان خود و موقعیت عمومی کشور نقش خود را بازی و صحنه را برای افراد دیگر خالی می کند و آنچه می ماند صومعه سرا و نام همیشه جاویدان آن است.

 
انتهای پیام
 
|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.