پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 4 April , 2020
امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹ - 11 شعبان 1441
شناسه خبر : 11807
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۴ | ارسال توسط :

در تهران مدت ها بنزین سرطان زا توزیع شد/ آلودگی در دریای خزر به مرز هشدار رسیده است

راه سوم: حرف های نماینده اهواز علی ساری را در ذهن ام مرور می کنم و همان فیلم جلوی چشم هایم دوباره تکرار می شود. علی ساری در جلسه شورای اداری خوزستان مقابل رئیس جمهور و وزرا بر سر ابتکار فریاد می زند” دروغ می گویید! هور العظیم را با فاضلاب پرکرده اید” . ابتکار […]

در تهران مدت ها بنزین سرطان زا توزیع شد/ آلودگی در دریای خزر به مرز هشدار رسیده است

راه سوم: حرف های نماینده اهواز علی ساری را در ذهن ام مرور می کنم و همان فیلم جلوی چشم هایم دوباره تکرار می شود. علی ساری در جلسه شورای اداری خوزستان مقابل رئیس جمهور و وزرا بر سر ابتکار فریاد می زند” دروغ می گویید! هور العظیم را با فاضلاب پرکرده اید” . ابتکار روی سن ایستاده و نگاه می کند علی ساری ادامه می دهد.همچنان فریاد می زند و داد می زند،  فریادها برایم مفهوم نیست. نمی دانم نماینده لیست امید چرا بر سر او فریاد می کشد. خواهر مری که پایین می آید دوربین گوشی هم با او حرکت می کند خواهر مری می خندند، اما از چهره اش معلوم است که عصبی شده، گیج شده است. نماینده اهواز چه می گوید؟! موضوع چیست همه شوکه شده اند. وزرا هم با تعجب نگاه می کنند. آیا خواهر مری دروغ می گوید. فیلم را هم که می بینم اتفاقات چند سال گذشته در ذهن ام مرور می شود همسرش وارد کننده بنزین است، پسران اش رانت دارند، تیترهای رسانه ها یکی پس از دیگری جلوی چشم ام رژه می رود. این بار می خواهم با خواهر مری گفت و گو کنم باید بدانم موضوع چیست؟ این همه حاشیه چرا؟! در اولین فرصت وقتی برای گفت و گو فراهم می شود از خواهر مری می پرسم تو دیگر چرا؟!

دیده بان ایران با معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست گفت و گو کرده است.

محورهای مهم گفت و گوی معصومه ابتکار با دیده بان ایران در ذیل آمده است:

 

*من دارم هزینه می دهم هزینه پایبندی به اصول واعتقادات ام!

*به دلیل پیشینه سیاسی و همکاری ام با خاتمی، من را تخریب می کنند

*زن بودن من سبب شده است که برخی از تخریب ها علیه من شکل بگیرد

*برخی گروه ها حضور زنان در عرصه های مدیریتی را نمی توانند تحمل کنند

*برای تخریب من از خانواده ام استفاده می کنند از فرزندان و حتی پدر مرحوم من استفاده می کنند

*اگر یک مورد از تخلفاتی که می گویند فرزندان و همسر من انجام داده با مدرک و سند اثبات کنند

*از من انتقام گرفتند چون مقابل بنزین سرطان زا ایستادم

*جبهه پایداری پشت پرده تخریب من و اتهام زنی به همسرم بود

*در تهران مدت ها بنزین سرطان زا توزیع شد

*می خواهند از من انتقام بگیرند زندگی همسرم و فرزندان ام بهانه است

*علیه فارس به مراجع ذی صلاح شکایت کرده ایم اما شکایت های ما به نتیجه نمی رسد

*بحث پارازیت ها وجود داشت ما این بحث را به شورای عالی امنیت ملی کشاندیم؛رئیس جمهور دستور پیگیری داد

*کارگروه بررسی وضعیت  پارازیت ها توصیه به بازنگری سیاست های ارسال امواج پارازیت کرد

*آلودگی در دریای خزر به مرز هشداررسیده است؛ جمهوری آذربایجان همکاری نمی کند

*آبگیری سد گتوند سیاسی بود

*سد گتوند در خوزستان فاجعه زیست محیطی پدید آورده است

* در دوره آقای احمدی نژاد اسناد مطالعاتی و ارزیابی های کارشناسانه برای احداث سد ها عملا دور انداخته شد

*کارشناس تهیه کننده سند مطالعاتی سد گتوند از تبعات زیست محیطی احداث سد و وجود گنبدهای نمکی چشم پوشی کرده است

*در دولت نهم و دهم حدود ۹۵ تا ۹۸ درصد پروژهای سد سازی بدون ارزیابی تایید می شد

*تلاش عامدانه ایی وجود دارد که واقعیت های خوزستان دیده نشود

*چهار سال پیش  زمانی که هور العظیم خشک شد کجا بودند؟! چرا اعتراض نکردند ؟!

*لایحه حمایت از محیط بانان و جنگل بانان را تصویب کرده ایم

*محیط بانان مشمول قانون حمل سلاح نیروهای مسلح شدند، بحث دیه آنها حل شد 

دیده بان ایران : شما در طول چهار سال گذشته و امروز یکی ازدولتمردانی هستید که همیشه مورد انتقاد جناح اصول گرا و بدنه رسانه ایی آنها بوده اید. دلیل این همه حاشیه اطراف شما چیست؟

ابتکار: هر شخصی که بخواهد بر اصول خود پایبند باشد باید “هزینه” بدهد. تخریب هایی که امروز علیه من در برخی از رسانه ها صورت می گیرد هزینه ایی است که برای پایبندی بر اصول ام می پردازم.

دیده بان ایران : این “اصول” که می فرمایید چیست؟

ابتکار: هر سازمان، نهاد، ارگان و یا حتی هر شخصی که بخواهد بر اساس اصول مشخصی حرکت کند مسلم است که حرکت او با منافع برخی افراد و باندها در تعارض خواهد بود. به عنوان مثال اگر یک شخص مسئول بخواهد به اصولی چون قانون گرایی پایبند باشد بدیهی است که منافع گروه های قانون گریز به خطر می افتد . بنابراین تقابل میان افراد قانون گریز با آن نهاد، شخص و سازمان اجتناب ناپذیر خواهد بود. سازمان محیط زیست یک دستگاه حاکمیتی است بنابراین اگر بخواهیم برای حفاظت از محیط زیست اقدام کنیم مسلما منافع عده ای به خطر خواهد افتاد . بنابراین تقابل از همین جا شکل می گیرد. اگر ما واقعا در مسیر اجرای قانون حرکت کنیم بدیهی است که منافع عده ایی تامین نخواهد شد. برخی از همین گروه ها ممکن است در نهایت مسئله را رسانه ایی کرده و از ما انتقام بگیرند. ما در سازمان محیط زیست باید حقوق عامه مردم را تامین کنیم، لزوما نمی توانیم حقوق افراد خاص را تامین کرده و در جهت منویات آنها حرکت کنیم .

2

دیده بان ایران: لطفا مصداقی تر صحبت کنید! این اتفاق برای هر دولتمردی پیش می آید! اما در چهار سال گذشته ما دائما از شما، خانواده شما و… در رسانه ها شنیدیم. دلیل این همه حرف و حدیث چیست؟

ابتکار: من یک پیشینه سیاسی مشخص دارم همگان می دانند که من اصلاح طلب هستم و در دولت خاتمی معاون ایشان بودم برخی از گروه ها به دلیل پیشینه سیاسی و همکاری من با آقای خاتمی، من را تخریب می کنند.  حتی فراتر از دوره اصلاحات و همکاری با آقای خاتمی، پیشینه فعالیت سیاسی من به اوائل انقلاب و فعالیت دانشجویی ام  باز می گردد من در جریان انقلاب و تسخیر سفارت آمریکا حضور داشتم  همراهی من با دانشجویان مسلمان پیرو خط امام (ره) شاید یکی از دلایل کینه ورزی برخی گروه ها باشد. این نوع رویکرد برخی گروه های سیاسی به فعالیت های امروز من هم باز می گردد من امروز هم در دولت آقای روحانی هستم اما برخی از گروه ها که منتقد دولت هستند به هر حال آنها من را هدف نقد و مخالفت قرار می دهند. همگان به این موضوع آگاه هستند که سازمان محیط زیست یک سازمان غیر سیاسی و تخصصی است اما همین عضو دولت بودن و همفکر دولت بودن یکسری واکنش های سیاسی را به دنبال دارد. همان طور که پیش تر اشاره کردم یک بخشی از بحث ها به سازمان محیط زیست و حیطه وظایف ما باز می گردد. وقتی ما با ساختن یک سد مخالفت می کنیم از نماینده شهرستان تا اهالی آنجا معترض می شوند. ما لزوما نمی توانیم نظر تمام مردم و نمایندگان را تامین کنیم.

دیده بان ایران: چرا در مورد خانواده شما؛ همسر و فرزندان تان بحث می شود؟ چرا موضوع بسیاری از واکنش های سیاسی و رسانه ای به فعالیت های همسر و فرزندان شماست؟

ابتکار:  من نمی توانم نیت خوانی کنم. علاوه بر دلائل سیاسی، زن بودن من سبب شده است که برخی از تخریب ها علیه من شکل بگیرد. به هر حال برخی از گروه ها وجود یک زن در پست معاونت ریاست جمهوری را تحمل نمی کنند. گروهی تحمل ندارند ببینند یک زن، در سطح عالی مدیریت کشور حضور دارد. برای این افراد خوشایند نیست که ببینند زنان در عرصه مدیریتی هستند و فعالیت می کنند. روشن است که من با انتقاد  منصفانه هیچ مشکلی ندارم اما در این میان حرف ها و واکنش هایی وجود دارد که دیگر نقد نیست، تخریب است. برای تخریب من از خانواده ام استفاده می کنند از فرزندان و حتی پدر مرحوم من استفاده می کنند. اگر یک مورد از تخلفاتی که می گویند خانواده من انجام داده با مدرک و سند اثبات کنند. در مورد دلائلی که ذکر کردم  واقعا نمی دانم کدام دلیل، سبب رفتار مخالفان من شده یا بیشتر تاثیر گذار بوده است  واقعا نمی دانم!  فکر می کنم تخریب من خانواده ام دلائل متعددی دارد. تحت فشار قرار دادن من از همسرم شروع شد از با پیش کشیدن نام آقای هاشمی در رسانه ها شروع کردند به تحت فشار گذاشتن من تا به نتیجه خود برسند و خوشحالم که نرسیدند.

دیده بان ایران: چرا می گویید “تحت فشار” قرار دادن؟ مگر کسی یا گروهی چیزی می خواست؟

ابتکار: بله؛ تحت فشار قرار دادند.می خواستند جلوی بحث توقف تولید بنزین پتروشیمی را بگیرند. می گفتند همسر من وارد کننده بنزین است و چون وارد کننده است من می خواهم جلوی بنزین پتروشیمی را بگیرم.

دیده بان ایران: همسر شما “آقای هاشمی” وارد کننده بنزین پتروشیمی نیست؟

ابتکار:خیر؛ این ادعا دروغ است. همسر من وارد کننده بنزین نبوده و نیست. حذف بنزین پتروشیمی افتخار دولت یازدهم بوده و هست. اینکه ما توانستیم یک ترکیب فوق العاده آلوده را از چرخه خارج کنیم و این اقدام سبب شود کیفیت هوا بهبود پیدا کند برای این دولت یک افتخار است. عده ای مخالف بودندکه ما این کار را انجام دهیم.

دیده بان ایران: چه کسانی مخالف بودند؟!

ابتکار : در مجلس قبلی آقای میرکاظمی وزیر نفت زمان احمدی نژاد به شدت با اقدام ما مخالف بود و تا توانست هم علیه ما اقدام کرد. علاوه بر ایشان آقایان رسایی، حسینیان زاکانی و مرتب در مجلس و سخنرانی های گوناگون  سعی می کردند به جامعه القاء کنند که بنزین پترو شیمی سرطان زا نیست. از همین طیف افراد بودند که شایعه کردند همسر من وارد کننده بنزین است در حالی که این طور نبود. عده ای از نمایندگان مجلس نهم که عمدتا از جریان جبهه پایداری بودند علیه من اقدام کردند و هر روز ما را به مجلس کشاندند. اینها علنا نمی گفتند که همسر من وارد کننده بنزین است ولی یک جریانی پشت پرده، این دروغ را در رسانه ها منتشر می کرد و هنوز هم می کند.

 

5

دیده بان ایران: چرا از همان ابتدا موضع جدی نگرفتید؟!

ابتکار : این دروغ آنقدر در فضای مجازی بازنشر شد که ما پاسخ هم دادیم اما بی اثر بود. مخاطب عادی ممکن است باور کند که بالاخره یک ماجرایی است و همسر من در این جریان نقشی دارد. توضیح اینکه ما اصلا نقشی در واردات بنزین نداریم خیلی سخت شد. آن شایعه سازی نفوذ بیشتری داشت.

دیده بان ایران: این ادعا مطرح شده بود که در تهران بنزین پتروشیمی توزیع نشده است؟

ابتکار: تمام گزارشات به ما می گوید در تهران بدترین نوع بنزین(بنرین پتروشیمی) با درجه بنزن بالا توزیع شده است. باز هم تاکید می کنم بنزین سرطان زا در تهران توزیع شده است و مردم یک سم جانکاه را تحمل کردند. ما جلوی این سم را گرفتیم و امروز نسبت به سال ۹۲ حدود ۶۳ روز هوا سالم تر شده است.

دیده بان ایران: آماری از مرگ و میرها بر اثر آلودگی هوا دارید؟

ابتکار: نمی توان به طور دقیق میزان مرگ و میرها بر اثر آلودگی هوا را بیان کرد. وزارت بهداشت آماری را تهیه کرده است که بر مبنای ادعای آنها از سال ۹۲ تا سال ۹۴ میزان مرگ و میرها مرتبط با آلودگی هوا کاهش معنی داری پیدا کرده است. در حال‌حاضر نگرانی اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲٫۵ میکرون است که قبل از سال ۹۲ مورد سنجش و اندازه‌گیری قرار نگرفته بود.دولت گذشته جلسات اضطراری آلودگی هوا  را دو یا سه بار تشکیل داد. وقتی احمدی نژاد  ۸ سال پیش شورای عالی محیط زیست منحل کرد باید تصور می کردیم امروز ایران با بحران های زیست محیطی دست و پنجه نرم کند.

دیده بان ایران: این مسئله فقط به همسر شما محدود نشد دو پسر شما طاها و عیسی هم شایعاتی اطراف آنها مطرح است. آیا پسر شما کلاهبرداری کرده و از کشور خارج شده است؟

خیر، پسر من برای ادامه تحصیل و به صورت قانونی از کشور خارج شده است.اینکه برخی می گفتند چرا پسرت به آمریکا رفته و این یک جرم بزرگ است. اولا تحصیل پسرم در آمریکا که جرم نیست . خود من هم در آمریکا تحصیل کرده ام. درس خواندن پسرم را به بحث ۱۳ آبان و تسخیر سفارت آمریکا ارتباط دادند در حالی که ادامه تحصیل در آمریکا هیچ اشکالی ندارد بسیاری از مدیران انقلاب و انقلابیون شناخته شده در آمریکا تحصیل کرده بودند. دکتر چمران تحصیلکرده آمریکا بود و خودش هم  با افتخار از تحصیل و مدارج علمی اش حرف میزد. تحصیل در آمریکا ربطی به انقلاب و انقلابی گری ندارد در تسخیر سفارت آمریکا من به تنهایی حضور نداشتم ۴۰۰ دانشجوی نخبه ایرانی همراه ما بودند. اینکه عده ای می گویند چون شما سال ها پیش و در شرایط انقلاب به دلایل مشخص سیاسی که مورد وفاق همه هم بود به سفارت حمله کردید حالا نباید فرزند شما برای ادامه تحصیل به آمریکا برود ادعایی غیر منطقی است. ادامه تحصیل با مسائل سیاسی متفاوت است. از جالب تر اینکه من خودم آمریکا درس خوانده ام . من ۶ سال از عمرم را در آمریکا گذرانده ام، مگر آمریکا درس خواندن عمل نادرستی است؟! هر کس که فکر می کند می تواند با ادامه تحصیل در یک کشور خارجی به علم اش اضافه کند باید از این فرصت بهره ببرد. ما نه ابتدای انقلاب و نه الان ادامه تحصیل را نکوهش نکرده ایم و نمی کنیم. بنابراین ادامه تحصیل فرزندام امری عجیب نیست.

دیده بان ایران: موضوع رفتن فرزند شما به آمریکا نیست بحث منتقدان تحصیل فرزندان مقامات در آمریکاست و استفاده فرزندان از رانت است ؟

خیر، این ادعا در مورد استفاده ما از رانت دولتی درست نیست. فرزند من برای ادامه تحصیل و یا هر کار دیگری از رانت من و یا بهتر بگویم از رانت دولتی استفاده نکرده است. یک برگ سند بیاورید که فرزندان من از رانت دولتی استفاده کرده باشند.  یک برگ سند بیاورند که فرزند من اتهام مالی داشته و بدان جهت  از کشور خارج شده است. رسانه هایی که مدعی اند فرزند من از بورسیه دولتی استفاده کرده یک برگ سند بیاورند. اسم پسر من در هیچ کدام از صفحات بورسیه نیست. کل هزینه هایی خروج ، اقامت و تحصیل را خودمان دادیم. لازم است بدانید فراهم کردن همه اینها با توجه به شرایط فعلی برای ما سخت بود اما از رانت دولتی بهره نگرفتیم. 

دیده بان ایران: اگر معتقد هستید که خانواده ما از رانت دولتی بهره نگرفته اند. علت طرح مکرر این مسائل در رسانه ها چیست؟

ابتکا:ر این هجمه رسانه ایی مختص به یک تعداد رسانه داخلی نیست رسانه های خارج از ایران هم به طور خاص به این شایعات دامن می زنند به تعبیری بهتر همان جریانی که در داخل ایران خانواده ما راتخریب می کند در این مسئله با ضد انقلاب خارج هم افزایی دارد. همان طور که ذکر کردم می خواهند از من انتقام بگیرند به زندگی همسرم و فرزندان ام بهانه است.

دیده بان ایران: فرزند دیگرتان شاکی خصوصی داشت. شاکی در گفت و گو با فارس مدعی شده بود فرزند شما با رانت هایی که دارد حق ثبت اختراع ایشان را گرفته است. در این خصوص واکنش شما چیست؟

ابتکار: پرونده فرزند من، آن طور که رسانه ها منتشر کردند نبود. پرونده فرزند من کاملا خصوصی بود و به یک دعوای حقوقی شخصی با شریک اش بازمی گشت. البته آن فرد باج خواهی می کرد و فرزند ام تهدید می کرد اگر هر چه که هست به نام او نکند آبروی ما را خواهد برد. طاها به خاطر اینکه طرف مقابل را راضی کند بیش از حق اش به او داد اما آن فرد راضی نمی شد باز هم از ما درخواست های متعدد داشت زمانی که با مقاومت ما روبرو شد تهدید خود را عملی کرد . تهدید اش را بالاخره از طریق گفت و گو با رسانه ها عملی کرد. آن فرد که با رسانه ها گفت و گو کرد شراکت را با طاها تبدیل به اخاذی و باج گیری کرده بود. البته برخی از رسانه ها با این فرد هم صدا شده بودند و یک پرونده شخصی را با مسائل سیاسی مرتبط کردند.

دیده بان ایران: آن طرح که پسرتان طاها با شریک اش به مشکل خورد چه بود؟

ابتکار: یک طرح دانش بنیان است که هزینه های زیادی بابت آن صرف شده و هنوز هم کار بر روی آن ادامه دارد.مسلما طرح دانش بنیان هزینه دارد اما فرد مورد نظر که شریک پسرم بود از موقعیت من سوء استفاده کرد و طاها را تهدید کرد که اگر به من منابع مالی ندهید و من را تامین نکنید، قضیه را رسانه ایی می کنم. ما از طریق مراجع قضایی قضیه را پیگیری کردیم و پرونده روال قانونی خود را طی می کند. من در این پرونده نه نفوذی انجام دادم و نه رانتی را در اختیار فرزندم قرار دادم ادعای خبرگزاری فارس درباره نقش من و فراهم آوردن رانت برای فعالیت پسرم درست نیست.

دیده بان ایران: دشمنی خبرگزاری فارس با شما بر سر چیست؟! چرا دائما در طول چهار سال گذشته این خبرگزاری با شما در تقابل بوده است؟

ابتکار: واقعا نمی دانم چرا خبرگزاری فارس اصرار به تخریب من دارد. کار خبرگزاری انعکاس واقعیت هاست اما متاسفانه فارس در طول سال های گذشته غیر از انتشار اخبار و گزارشات مغرضانه کار دیگری انجام نداده است. این خبرگزاری بیش از ۴۰۰ خبر علیه من کار کرده است متاسفانه این خبرگزاری تلاش عامدانه ای علیه سازمان محیط زیست  داشته است. من واقعا نمی دانم چرا این همه هزینه می کنند تا علیه من جو سازی و خبر سازی شود. ما در یک مورد علیه فارس به مراجع ذی صلاح شکایت هم کرده ایم اما شکایت های ما به نتیجه نمی رسد. دوست  داریم رسانه ها ما را نقد کنند و حتما هم کار ما قابل نقد است اما متاسفانه برخی رسانه ها به حاشیه ها می پردازند. من واقعا نمی دانم مسائل خانواده من به چه درد یک خبرگزاری می خورد!!

دیده بان ایران: چرا سعی نکرده اید زندگی خود را شفاف به مردم نشان دهید؟

ابتکار: شاید در میان مسئولان شفاف ترین زندگی را داشته باشم. چیزی برای پنهان کردن نداشته ام. از دوران کودکی تا امروز کاملا مشخص است و سوابق روشنی پیش از انقلاب و پس از آن دارم. حتی این خبرگزاری ها و رسانه ها پروژه ایی را برای تخریب مرحوم  پدرم آغاز کردند. پدر من پانزده سال پیش فوت کرده است پس از ده سال از درگذشت ایشان؛ رفتند کسی را پیدا کردند و او را تحریک کردند تا علیه پدرم مصاحبه کند ما به آن فرد پیغام دادیم مرحوم تقی ابتکار پانزده سال پیش فوت کرده اند شایسته نیست وقتی ایشان توان پاسخ دادن ندارند شما در رسانه ها علیه ایشان صحبت کنید . متاسفانه برای تخریب من دست به هر کاری بزنند.

 

4

دیده بان ایران: شما در دوره ایی که در شورای شهر حضور داشتید بحث پارازیت ها را مطرح کردید . مسئله پارازیت ها به کجا رسید؟

ابتکار: ما در کمیته محیط زیست شورای شهر یک کارگروه خاص را برای رسیدگی به وضعیت پارازیت ها تشکیل دادیم.دلیل تشکیل این کارگروه شکایت هایی بود که از سوی شهروندان تهرانی به ما می رسید. چون این دغدغه برای همه ما مهم بود رئیس جمهور در دولت یازدهم دستور داد به ریاست وزیر ارتباطات کارگروهی برای رسیدگی به وضعیت پارازیت ها تشکیل دهد در کنار این کارگروه؛ گروه مشاورانی هم تشکیل شد . در نهایت گزارش های بسیار خوبی درباره وضعیت پارازیت ها و میزان امواج نا مناسب تهیه شد. نکته مهم این جلسات این بود که بنابر ادعای سازندگان این دستگاه ها اگر این امواج خطری برای انسان ندارند (که بعدها خلاف آن ثابت شد ) کاربرد آن برای ایجاد پارازیت نیست. نحوه کاربرد، وسعت استفاده و تاثیر گذاری بلند مدت آن شهروندان سبب شد کارگروه توصیه به بازنگری سیاست های ارسال امواج پارازیت کرد.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.