پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 6 June , 2020
امروز : شنبه, ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹ - 15 شوال 1441
شناسه خبر : 11856
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۰ | ارسال توسط :

عملکرد افتخاری تاکنون تفاوتی با دوره قبلی نداشته است

اختصاصی راه سوم: مفهوم شهروندي و نظام مردم سالاري در اين نيست که چهار سال به چهار سال آرايي اخذ شود، امور جامعه به منتخبان ملت تفويض و آنوقت همه به خانه هايشان رجعت نمايند يا اينکه در گوشه و کنار به تخريب مشغول گردند!.فراموش نکنيم پرسشگري و مطالبه گري از حقوق مسلم شهروندان در […]

عملکرد افتخاری تاکنون تفاوتی با دوره قبلی نداشته است

اختصاصی راه سوم: مفهوم شهروندي و نظام مردم سالاري در اين نيست که چهار سال به چهار سال آرايي اخذ شود، امور جامعه به منتخبان ملت تفويض و آنوقت همه به خانه هايشان رجعت نمايند يا اينکه در گوشه و کنار به تخريب مشغول گردند!.فراموش نکنيم پرسشگري و مطالبه گري از حقوق مسلم شهروندان در دنياي امروز مي باشد.در همین راستا هم زمان با ۷ اسفند، سالگرد انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخاب حجت الاسلام محمدمهدی افتخاری به عنوان نماینده مردم شهرستانهای فومن و شفت پرسش و پاسخی با چند تن از چهره های فعال سیاسی و اجتماعی دو شهرستان داشته ایم که در ادامه می خوانید:

با گذشت يک سال از انتخاب آقاي مهدي افتخاري به عنوان نماينده شهرستان هاي فومن و شفت در مجلس شوراي اسلامي،ارزيابي جنابعالي از عملکرد ايشان تاکنون چگونه بوده است؟ نقاط قوت نماينده فومن و شفت را در کدام عرصه ها مي بينيد؟ کدام زمینه ها نیازمند اهتمام و بررسی های بیشتری است؟ تا چه اندازه در تحقق شعارها و وعده هاي انتخاباتي شان تاکنون موفق عمل نموده اند؟یادآوری می شود که  این گزارش جنبه مقدماتی دارد و گزارش مفصل ارزیابی عملکرد به مناسبت سالگرد شروع دوره نمایندگی مهدی افتخاری در شماره ۷ خرداد سال آینده منتشر خواهد شد. 

  • دکتر محمداسماعیل شفیع پورفومنی:

عملکرد افتخاری تاکنون تفاوتی با دوره قبلی نداشته است

باهمه علاقه ای که به مرحوم شریف وشهید والامقام مردمی افتخاری و فرزند برومندشان داشته ودارم ؛ ناگزیرم بگویم که عملکرد ایشان تاکنون همین بوده است که در  صفحات مجازی ثبت و ضبط و اعلام می شود و خیلی تفاوت با دوره قبلی ندارد. بویژه که تیم رسانه ای ایشان خیلی نخ نما گزارش حضور ایشان را در مجامع عمومی در تلگرام و جاهای دیگر نشر میدهد : حاج آقا در اینجا …حاج آقا در آنجا …حاج آقا در همه جا…بسیار خوب ! …اما حاج آقا در آنجا واینجا چه فرمود !

 گفته اند که باید خبر را نشر داد و حجم داد اما، اینکه یک نماینده محترم  مردمی فرهیخته، جوان و مدعی، وقت شریف و گرانبهای خود را در جلسات عادی صرف کند و راهبردی عمل نکند بنظرم تقلیل جایگاه رفیع نمایندگیست. البته مردم شریف اند وهمه ی سطوح جامعه قابل احترام اما در نظر بنده نماینده محترم می باید جریان اجرایی شهرستان و حوزه ی نمایندگی خود را مدیریت کند، حتی بدون حضور فیزیکی !… من اطلاعی ندارم که آیا آقا مهدی عزیز افتخاری تیم مشورت راهبردی دارد یانه ؟ آیا این تیم چالش های تاریخی، اقتصادی، فرهنگی، مدیریتی، کار و فرصت های شغلی، رتبه وجایگاه شهری ، رشد و آباداتی حدود و ثغور جغرافیایی  و ده ها چالش دیگر را ثبت نموده و اولویت گذاری کرده اند یا نه !؟ که اگر نکرده اند، و اگر کرده اند پس چرا بجای اعلام این حرکت خجسته و مبارک – برای کل استان وحتی کشور – رفت و آمد عادی و دم دستی ایشان تبلیغ می شود ورسانه ای می گردد؟ جوان فرهیخته، اندیشمند و دانشگاهی فومن امروز برنامه محورست و مدعی ! و به درستی مطالبات صحیح تاریخی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را از نماینده محترم و مسئولین شهرستان، استان و کشور طلب می کند.

نکته ی دیگر جریان و نفاد امور در شهرستان است و نسبت آن با رویکرد توسعه ی استانی و کشوری !

ما چه رویکرد استراتژیک توسعه ای داریم : می خواهیم یک شهرستان کشاورزی محور باشیم ویا صنعت محور !؟ آیا صنعت توریسم برای ما استراتژیک است یا برای خالی نبودن عریضه ست ؟! در میان رویکردهای مختلف صنعت گردشگری کدام را انتخاب نموده ایم : اکو توریسم  یا گردشگری علمی – پژوهشی ویا… ؟! آیا از نخبگان مهاجر خود که به دلایل مختلف ترک وطن کرده اند ؛ آمار واطلاعی داریم ؟! آیا از درصد فراوانی رشته های تحصیلی ایشان امار و ارقامی داریم تا بر اساس آن برنامه ریزی نماییم و…

آیا در زمینه ی فعالیت های اجتماعی و حفظ آداب و سنن تاریخی ، مذهبی و آئینی و..برنامه و یا دغدغه ی جدی داریم ؟! آیا رشد فزاینده والبته تاسف برانگیز و نگران کننده ی طعنه و کنایه ی شهری و روستایی و…مارا آن مقدار نگران ودلواپس نموده است، که برنامه ای در احیای کلان کلونی ها و خرده کلونی های شهرستان فومن و  سرزمین فومنات  مدون نماییم و زمینه ی اجرای آن را فراهم کنیم؟

شاید در نگاه اول بگویند صاحب این قلم چه دل خجسته ای دارد و فکر می کند که فومن یعنی، مرکز کشور !!! نقطه ی ثقل آرزوها و نداشته ها و….

نه ! نه من دل خجسته ای دارم و نه تجربه به من می گوید که این همه را – که قرار بود از سال ۵۷ لااقل آغاز کنیم و دغدغه آن را داشته باشیم –  نمی توان از یک شخص و حتی چند دوره ی نمایندگی انتظار داشت اما ! امروزه دنیای مدرن برای به وحدت رسیدن همه ی نیروهای نخبه ، برنامه ریز ، توانمند والبته آزاده ی خود حتی از جمهوریت و جمهور خواهی چند سویه سود می برد، به اعتباری برای توسعه کلان کشور ، چشم انداز بلندمدت توسعه ای تعریف و مکتوب می نماید ؛ اعتقاد دارم هر پست و نقطه ای از نظام که بتوان در آن خدمتی به کشور وآحاد مردم نمود ؛ مهمترین و حساسترین نقطه و جایگاه بوده وخواهد بود. اینگونه اندیشیدن لازمه ی انقلابی گریست. اگرچه ممکن است به درستی بگویم که برای استقرار قانون ، برنامه  و راهکار و… نباید انقلابی اندیشید، اما من پاسخ می دهم که ما ! حقیقتا دوران انقلابی گری ما به شدت کم و در بعصی امور و افراد ناشیانه – در شرایط خوشبینانه – و فرصت طلبانه  بوده و شاید تلخ و نگران کننده است که بگویم خیلی از ماها فقط چند ماه و سال اول خالص بودیم !

بهرحال ! آرزو دارم این جوان برومند – که خود فرزند بیدارگری انقلابی خوشنام و صدیق و مورد احترام آحاد استان و بلکه کشور است – تا می تواند زمینه را برای کشف استعدادهای این شهرستان مظلوم ومحروم به شدت استعمار زده ی دوست ودشمن فراهم کند و به مبانی بپردازد.

امروز باید روی گشاده داشت اما نمی توان فقط با لبخند و هم نشینی عامیانه زمینه را برای رشد وشکوفایی جامعه فراهم کرد باید از فرصت ها استفاده کرد و لااقل تهدیدها وفرصت هارا شماره کرد وثبت نمود ؛ تا در یک حرکت منسجم جمهوریت  کلان نگروبا ایجاد سیستم ونظام – خواسته ویا ناخواسته – نمایندگان حال و آینده در همان چهارچوب حرکت نمایند وثمره را به آینده واگذار کرد و باور قلبی داشت که مردم می بینند، مردم می فهمند، مردم انتخاب می کنند و مردم نام دلاور مردان خود را ثبت وضبط وجاودان در سینه خو و تاریخ می نگارند – چنانکه تاکنون چنین بوده اند – مردم می دانند که راه خدا و رسول گرامی او از بین بیدار دلان او می گذرد ! برای مردم خوب ونجیب فومن و فومنات ونماینده ی شریف ، جوان و جویای نام رشید پدر والامقام ،آرزوی توفیق خدمت و سرافرازی داشته و دارم !

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.