پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 6 April , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹ - 13 شعبان 1441
شناسه خبر : 11820
  پرینتخانه » دسته‌بندی نشده تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۲ | ارسال توسط :

عملکرد مهدی افتخاری در چشم موافقان و مخالفان از عملکرد مهدی افتخاری سخن می گویند دیدگاه موافقان و مخالفان عملکرد مهدی افتخاری اختصاصی راه سوم: مفهوم شهروندي و نظام مردم سالاري در اين نيست که چهار سال به چهار سال آرايي اخذ شود، امور جامعه به منتخبان ملت تفويض و آنوقت همه به خانه هايشان […]

عملکرد مهدی افتخاری در چشم موافقان و مخالفان از عملکرد مهدی افتخاری سخن می گویند

دیدگاه موافقان و مخالفان عملکرد مهدی افتخاری

اختصاصی راه سوم: مفهوم شهروندي و نظام مردم سالاري در اين نيست که چهار سال به چهار سال آرايي اخذ شود، امور جامعه به منتخبان ملت تفويض و آنوقت همه به خانه هايشان رجعت نمايند يا اينکه در گوشه و کنار به تخريب مشغول گردند!.فراموش نکنيم پرسشگري و مطالبه گري از حقوق مسلم شهروندان در دنياي امروز مي باشد.در همین راستا هم زمان با ۷ اسفند، سالگرد انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخاب حجت الاسلام محمدمهدی افتخاری به عنوان نماینده مردم شهرستانهای فومن و شفت پرسش و پاسخی با چند تن از چهره های فعال سیاسی و اجتماعی دو شهرستان داشته ایم که در ادامه می خوانید:

راه سوم: با گذشت يک سال از انتخاب آقاي مهدي افتخاري به عنوان نماينده شهرستان هاي فومن و شفت در مجلس شوراي اسلامي،ارزيابي جنابعالي از عملکرد ايشان تاکنون چگونه بوده است؟ نقاط قوت نماينده فومن و شفت را در کدام عرصه ها مي بينيد؟ کدام زمینه ها نیازمند اهتمام و بررسی های بیشتری است؟ تا چه اندازه در تحقق شعارها و وعده هاي انتخاباتي شان تاکنون موفق عمل نموده اند؟یادآوری می شود که  این گزارش جنبه مقدماتی دارد و گزارش مفصل ارزیابی عملکرد به مناسبت سالگرد شروع دوره نمایندگی مهدی افتخاری در شماره ۷ خرداد سال آینده منتشر خواهد شد. 

 • مصطفی غریبی لاسکی (فعال محیط زیست):

رفتارهای برخی همراهان افتخاری باعث تکدر خاطر مردم می شود

هر چند در این زمان کوتاه شاید جناب افتخاری مجال کافی برای پیاده کردن اهداف و برنامه‌هایشان نداشتند اما به نظر بنده در مقایسه با گذشته قدمهای مثبتی برداشته شده است. جابجایی مدیرانی که در زمان ایشان صورت گرفت هر چند با انتقاداتی همراه بوده ولی در بدو امر نشان از برنامه ریزی بهتری نسبت به گذشته دارد. نزدیکی ایشان به مردم و حضور پر رنگشان در بین مردم و نهادها و رسانه ها خودش به نوعی باعث همبستگی بیشتر مردم با برنامه هایشان خواهد بود. فکر میکنم که برای شناخت دقیقتر ایشان باید باز صبر کنیم و برنامه های ایشان را به دقت رصد نماییم.

به عقیده من ایشان توانستند که مخالفان خودشون را هم وارد میدان بازی کنند و اگر سعه  صدر ایشان بیشتر باشد میتواند یکی از بزرگترین برگهای برنده ایشان در رقابتهای بعدی باشد. نزدیکی ایشان با فرمانداران و مدیران اجرایی هم نقطه قوت ایشان خواهد بود. ولی گاها دیده شده که ایشان انتقادات را بر نمیتابند و با کوچکترین انتقادی واکنش نشان میدهند که میتوان این را به عنوان یک نقیصه برای ایشان دانست. ولی باز فکر میکنم که ایشان پتانسیل آن را دارند که به عنوان یک نماینده موثر در شهرستانها باشد و با همدلی و نزدیک شدن به مردم به فردی کاریزماتیک در بین عامه تبدیل شود.هر چند نباید این نکته را هم نادیده گرفت که بعضی از همراهان ایشان در بعضی مواقع عکس العملهایی از خود بروز میدهند که باعث تکدر خاطر مردم و جریانهای سیاسی میگردد و گاهی هم بسیار بر طبل خودی و ناخودی کوبیده می شود که باید خود ایشان در این باره تدبیری اندیشیده کند. با همه اوصاف باید حداقل یکسال دیگر زمان بگذرد تا بتوان نتایج را بررسی نمود.

 • مسعود عارف عشقی (فعال سیاسی و اجتماعی):

قضاوت درباره عملکرد افتخاری زود است/ در زمینه برنامه ریزی ستادی کمی ضعف وجود دارد

سوال شما چند لایه وچندمنظوره است و به خصلت کار خبرنگاریتان، میتوان آن را سیاسی، فلسفی تلقی نمود، و ازچند منظربدان میتوان پاسخ داد. از یک جهت نمایندگی در شهری چون فومن به دلیل سیاست زدگی و سیاسی کاری نه سیاسی بودن، بسیار دشواراست چون تقریبا همه چی، همه کس وهمه جا سیاسی است. وبه خاطرغلظت بیش از حد اجتهادهای مختلف سیاسی، نگرش ها قدری کار را برای اهل نظر سخت کرده است.چون سالها جو وجریانات حاکم بر شهر سنت های خاصی را بدعت گذارده که سبب شده است پله های تعالی این شهر شکسته بشود وافق های بهروزی مدفون نفسانیت ها قرار بگیرد.

واما در باره‌ سوال دوم، ازنقاط قوت جناب افتخاری صمیمی بودن ساده بودن زلال بودن، با مردم وهمراه مردم بودن، یکرنگ و یک دل بودن است. بهتر اینکه ایشان اهل مرام ومسلک واعتقادات دینی وانقلابی است. فرزند گرامی شهید افتخاریست. بسیار دلسوز، وارسته، جسور و اهل کار است. امیدوارم دراین مسوولیت خطیر موفق باشند. اما دارای ضعف هایی مثل سایرین هستند اگر ایشان را مطلق بدانیم گمان میکنم مبالغه نابجاییست ایشان در تحقق برنامه ریزی خصوصا درجنبه ستادی قدری ضعیف عمل کرده اند که انطوریکه حقیر خبر دارم حتی باهم صحبت داشته ایم این مورد را قبول دارند و در حال ترمیم ان هستند و برای اینده شهر هم برنامه های خوبی دارند.

و در مورد سوال سوم هم عرض کنم، مهمترین وعده انتخاباتی ایشان این بود که از مردم وارزشهای مردمی وانقلاب واداب دینی و راه امام وشهیدان و تحقق حرف های اعتدال وبرنامه های دولت اعتدال عدول نخواهد کرد که الحمدالله بی انصافی است که کسی بگوید حاج مهدی دراین مورد کوتاهی داشته است. در مورد شایسته سالاری وشایسته گزینی وتحولات درحوزه مدیریتی وپایبندی به نگاه دموکراسی ومشورتی همچنان نسبت به سایرین موفق عمل کرده است.

 • هادی جهانی (محقق- فعال اجتماعی):

چرا پل ورودی فومن به نتیجه نمی رسد؟

من از وعده های انتخاباتی ایشان اطلاعی انچنانی ندارم اما این را می دانم قرار گرفتن ایشان در سیستمی که استعداد کش است، باعث بروز ناکارآمدی هایی می گردد. به عنوان مثال قرار گرفتن جناب افتخاری در کمسیون عمران مجلس را چگونه می توان ارزیابی نمود؟ اقای افتخاری در حوزه فرهنگ یا اجتماع و یا اقتصاد چه دیدگاهی دارند؟ گیلان یک قطب کشاورزی است ظرفیت فراوان توریستی دارد. آقای افتخاری در این زمینه ها چه اندیشه و تفکری دارد و با چه پشتیبان فکری می تواند چهار محصول اصلی (برنج ، چای ،توتون و تنباگو ، پیله ابریشم ) گیلان را که چرخ اقتصاد این استان بر آن استوار بوده است، احیاء نماید؟ اینها سوالاتی است که باید به آنها پاسخ داده شود. اما در خصوص  پل ورودی شهر، چرا کار را به نتیجه نمی رسد؟ زیر گذر و یا رو گذر، مردم امیدوارند یک جور این  مسئله حل شود.  باید تصمیم قاطع گرفت و روی ان اصرار داشت.

 • یاسر صادقی (شهردار ماکلوان):

مردم با سعه صدر و بدون حاشیه به افتخاری مهلت دهند

ابتدا باید عنوان گردد که منظور از عملکرد چه می باشد. معمولا خیلی ها عملکرد نماینده را با کارهای اجرایی عمرانی در شهرستان می سنجند، در حالی که در اصل تفکیک قوا، وظایف نماینده تقنین و نظارت بر قوه مجریه است. جناب افتخاری با توجه به اینکه اولین دوره را تجربه می کنند، ولی سعی داشته اند در مجلس با نمایندگان و هیئت رییسه و در سطح وزارت خانه ها ارتباط برقرار نماید و در جهت ایفای نقش نمایندگی هماهنگی داشته و اعمال نظر نمایند. در سطح استان هم ایضا با استاندار و مدیران کل. ایشان با موکلین به گرمی برخورد می کنند وحضور ميداني دارند و با توجه به شرايط اقتصادي كشور در جهت حل مشکلات آنها گام برداشته اند و با ارتباط صحیح و دلگرمی به موکلین  نهایت احترام را قایل هستند.  ایشان با همه ی حسن ها بارها صریحا در خصوص تغییر روسای ادارات کلام به زبان می اورند؛ هرچند تغییر روسای ادارات از سوی وکلای مجلس به این دوره محدود نمی شود، اما تاکنون به این صراحت و از سردلسوزی  بیان نشده است. به هر حال اغلب کاندیداها در کارزار انتخابات شعارها و وعده هایی را نوید می دهند که بنظر در راستای آن شعارها گامهای موثری از جمله پل ورودی را دنبال کرده اند و برنامه های دیگری را هم بعنوان راهبردی درسطح دو شهرستان در کنار پروژه های اشتغالزایی در دستور کار خود دنبال میکنند تا با کمک مردم و دولت محترم به اجرا برسانند. مع الوصف ایشان  در اجرا و عملی نمودن شعارها کوشیده اند، تنها حدود یک سال از دوره وکالت ایشان سپری شده که جا دارد مردم عزیز با صعه صدرو ایجاد فضایی آرام و بدون حاشیه  به ایشان مهلت داده و آینده را به نظاره نشست.  اقای افتخاری بسیار با انگیزه هستند ومصمم و با صلابت در جهت وظایف نمایندگی اقدام می نمایند که باید امیدوار بود و از ايشان حمايت كرد.

 • وحید فرامینی (عضو سازمان نظام مهندسی گیلان):

افتخای باید از همشهریان مستعد در جایگاههای مدیریتی استان استفاده کند

با توجه به اینکه بنده از نزدیک در جریان برخی مسائل هستم اینگونه به نظر میرسد که نماینده جوان و فعال شهرستان در طول ده ماه فعالیت خود بدنبال شناسایی نقاط ضعف و قوت شهرستان در حوزه های مختلف و رایزنی با وزارتخانه ها و عوامل ذیربط جهت بهبود بخشیدن اوضاع هستند. البته که یکسال زمان بسیار کوتاهی جهت قضاوت هست و عموما کارها در طول دوره ۴ ساله و چه بسا حتی در دوره های بعد در جامعه نمود پیدا میکند.

حضور مستمر ایشان در حوزه های انتخابیه و دیدار نزدیک با مردم، استفاده از اتاق فکرهای فعال و جوانان تحصیل کرده شهرستان، بیان شیوا و پرجذبه ایشان، قرار گیری ایشان در کمیسیون عمرانی و پیگیری پروژه هایی نظیر پل ورودی و سد لاسک و جاده زنجان، از عمده نقاط قوت ایشان هست. نقاط ضعف هم که نمی توان گفت اما عمده نکاتی که باید بیشتر به آن توجه گردد، تقویت جنبه سیاسی شهرستان در استان و استفاده از تیم مدیریتی همسو با رویکرد نماینده جهت نیل به اهداف، استفاده از همشهریان مستعد در جایگاههای مدیریتی استان، و لزوم توجه هرچه بیشتر به ابعاد گردشگری و صنعتی فومن از جمله مواردیست که انشالله در طول زمان باقیمانده تقویت خواهد شد.

 • بهنام ربیع زاده (دبیر حزب ندای ایرانیان شفت):

هیچ سوال یا تذکری از افتخاری مخابره نشده/ با کشاندن مدیران ادارات به دفترش بدنه میانی دولت را از دور خارج می کند

با توجه به مفاد صریح قانون ؛ هر نماینده مجلس وکیل تمام مردم یک کشور و بطور آشکار یک چهره ملی ست نه محدود به یک منطقه و یا حوزه انتخابیه. در واقع و بطور مثال، از تجمیع آرای نمایندگان قوانین تصویب میشود و یا وزیری عزل و یا به کار گرفته میشود . اما باور غلطی در شهرستانها کوچک و حتی بزرگ بوجود آمده که یک نماینده را محلی تصور میکنند .

این موضوع هم در مردم و هم نمایندگان جا افتاده است که معایب بسیاری دارد که در ادامه به آن می پردازم . در خصوص پرسش مورد نظر ابتدا باید به آنچه وظایف نماینده هست و نیست پرداخت و سپس فعالیت های نماینده شفت و فومن را درآن ظرف  قرار داد تا دیده شود که ایشان چقدر موفق یا ناکام بوده اند. لازم به ذکر است که تاکنون آمار و گزارشی از سوی نماینده شفت و فومن به مردم ارائه نشده  و این ارزیابی فقط از روی تحرکات میدانی ایشان است ؛

۱- – پیش بینی میشد که جناب افتخاری در رای گیری ها شرکت کند و طرح ها و لوایحی که دولت ارائه میکند موافق باشد . او در ایام‌ معرفی وزای جدید روحانی برای رای اعتماد به مجلس کاملا اکتیو بود اما در بخش ارائه  تاکنون طرحی به کمسیون عمران و یا سایر کمسیونها ارائه نکرده و اگر هم چنین امری اتفاق افتاده باشد ٬ تاکنون خبری منتشر نشده است .

۲- نماینده شفت و فومن در طول یکسال تنها یک نطق در مجلس داشته که بیشتر به حوزه هایش پرداخته و هیچ سئوال و تذکری از وی مخابره نشده است .او بیشترین تلاشش را به منطقه کشانده و مجادلات زیادی با فرماندار قبلی فومن و دایره استانداری داشته است و آن هم بیشتر بر سر عزل و نصب ها بوده که خارج از وظایف نمایندگی ست . افتخاری عملا نظارتش را نه در سطح کلان دولت بلکه به شهرستانها کشانده و نارضایتی اش را از نحوه انجام کار بعضی مدیران ابراز داشته که با تعریف نظارت جامع و گسترده که از وظایف نمایندگان است ٬ بدور است. او کار را به جایی رسانده که مدیران ادارات را به دفترش میکشاند تا بجای ارائه عملکرد به مافوق شان، به وی گزارش عملکرد بدهند و با این نوع کارها، خود قوانین و چارت اداری را دور زده و بدنه میانی دولت را از دور خارج میکند .!

۳- بارها دیده شده که مهدی افتخاری در جلسات شورای اداری شهرستانها و سایر موارد حضور یافته و وعده شروع فلان پروژه یا از تخصیص بودجه و چگونگی انجام آسفالت و غیره سخن گفته است ! بدیهی ست که این موارد اقدام آشکار دخالت در کار دولت است .

۴- در این خصوص نیاز به هیچ توضیحی نیست . با نگاهی اجمالی به دفتر نامه های صادره از دفاتر نماینده میتوان به عینه همه چیز را دریافت .

۵- نماینده مجلس شفت و فومن همواره در خصوص عزل و نصب مدیران ٬ گزینه هایی را معرفی کرده و تمام و  کمال برای دریافت حکم شان تلاش کرده و حتی گاهی  در همین زمینه کارش به مشاجرات لفظی کشیده شده است، یعنی کم پیش آمده که انتصابی در دو شهرستان انجام شود و  تصویر مهدی افتخاری در کنار مدیر جدید و پیام تشکر از نماینده بخاطر انتصاب مذبور در آن دیده نشده باشد !

با توجه به موارد تصریح شده در قانون درباره وظایف و اختیارات نمایندگان مجلس و همچنین فعالیت های آقای افتخاری و مقایسه شان با هم میتوان قضاوت را به خوانندگان سپرد .

 • امیر ولیزاده (دبیر حزب کارگزاران سازندگی فومن):

افتخاری تاکنون در مسیر برنامه های دولت حرکت کرده اما به وعده های انتخاباتی اش مطابق انتظار عمل نکرده است

در رابطه با اولین سوالتان در خصوص  عملکرد چند ماهه جناب مهدی افتخاری نماینده محترم  فومن وشفت در مجلس شورای اسلامی باید خدمت جنابعالی عرض نمایم، انتظاری که بنده از نماینده شهرستا ن دارم، داشتن دیدگاه شفاف در خصوص مسایل بین المللی وکلان  کشوری ومنطقه  ای وشهرستانی می باشد. باتوجه به اینکه در انتخابات اخیر که منجر به پیروزی آقای افتخاری شد، ایشان از حمایت تمامی احزاب اصلاح طلب واعتدالی وشورای مشورتی اصلاح طلبان برخوردار بود و حزب کارگزاران سازندگی تشکیلات فومن که افتخار دبیریش را عهده دار می باشم، جزء اولین احزابی بود که حمایت خود را از کاندیداتوری جناب افتخاری اعلام نمود طبعا انتظار اهالی احزاب اصلاح طلب بر این بود که جناب افتخاری که جز لیست امید هم قرار دارند، در مجلس از برنامه های دولت حمایت لازم را داشته باشند که تاکنون  البته در این مسیر گام برداشته  است و در خصوص اتخاذ مواضع بین المللی  با دولت تدبیر وامید وحدت رویه وهمکاری لازم را تاکنون به عمل  اورده و اما در ابعاد منطقه ای، اولین فاکتور لازم برای نماینده شدن شناخت کافی از استان  وظرفیتهای بالفعل وبالقوه استان از منظر داشته ها و نارساییها ومشکلات فرا رو می باشد که نماینده  ونمایندگان استان می بایست در تصویب طرح های بزرگ با کد ملی به منظور تغییر زیرساختهایی که منجر به توسعه شود، اهتمام ویژه مبذول بدارند که در همین جا نارضایتی خود را نه تنها از جناب افتخاری بلکه همه نمایندگان استان اعلام می نمایم. چرا که چشم انداز روشنی در خصوص حتی طرح های نیمه تمام  دیده نمی شود و دیگر استانها به ویڗه استان همسایه مازندران با جذب منابع تخصیص یافته از ما پیشی گرفته اند.

و اما در ابعاد شهرستانی، اگرچه در صداقت نماینده محترم جناب افتخاری در حل مشکلات دو شهرستان هیچ تشکیکی ندارم  وکار نمایندگی بسیار سخت وطاقت  فرسا می باشد، با همه احترامی که برایشان قایل می باشم، باید عرض نمایم به شعارها و وعده های انتخاباتی شان نه ناموفق بلکه انگونه  که انتظار بوده است، جامه عمل تاکنون نپوشانده اند. در جلسه ای که با  اعضای مرکزی حزب کارگزاران به صورت اختصاصی در اوایل شروع کاری مجلس در خدمتشان بودیم، جناب افتخا ی عقیده داشتند، اکثر مدیران ادارات ناکارامد هستند، و حتی به شرح وظایف خود واقف نیستند. امروز که حدود یکسال از زمان نمایندگی ایشان گذشته است نه تنها  این مدیران نا کارامد از جای خود  کنار کشیده نشده اند بلکه دهن کجی هم می نمایند. اگر چه جناب افتخاری همه توان خود را گذاشته اند تا در بهبود توسعه دو شهرستان گام بردارند  و در معارفه فرماندار محترم مطالبات دو شهرستان را از استاندار محترم جناب نجفی خواستار شدند. ودر اخر کلام اعتقاد دارم چنانجه نقدی در  کار نماینده محترم وارد است، باید منصفانه وبا حمایت ها وهمدلی ها دست به دست داده شود تا در مسیر توسعه دیارمان  نقش خویش را ایفا نماییم.

 • کوروش عباس پناه (دندانپزشک – فعال سیاسی):

افتخاری تاکنون برنامه توسعه محوری ارائه نداده است

این انتخابات و انتخابات گذشته تجربه های زیادی را به ما آموخت که بنا به انتخاب نماینده انتظارات ما هم معقولانه باشد. بنده اقای افتخاری را در جریان های فکری خاصی نمی توانم تعریف کنم و به این دلیل انتظارم نسبت به ایشان زیاد نیست. اما به نظر بنده ایشان تاکنون درفکر چیدمان افراد مورد نظرشان بوده اند، و حرکت خاصی انجام نداده اند.

بنده ایشان را در سه جبهه مورد ارزیابی قرار می دهم:

۱-از نگاه برنامه توسعه محور، ایشان هیچ برنامه ای را تا به حال نداشته اند  و یا اگر داشته اند بنده هیچ اطلاعی ندارم.

۲-از نظر تجربه برای اولین بار به مجلس را یافته اند و به عنوان یک روحانی نمی دانم تا چه اندازه می توانند در این مدت مانده بتوانند کاری انجام دهند.

۳-مورد سوم اینکه از مدیرانی که انتخاب کرده اند، فاکتور های لازم را جهت همراهی برای توسعه منطقه دارند یا خیر؟

بنده در این سه عاملی که مطرح کردم بعید می دانم که ایشان بتوانند کار خاصی انجام بدهند.

البته نقطه مثبت ایشان را، انتخاب اقای محسنی بعنوان فرماندار می دانم. ایشان سعی کرده اند با نخبگان شهر ارتباط ایجاد کند و در دنیای مجازی پیگیر مسایل می باشند. ولی ایشان تا به امروز حرکتی و یا برنامه ای برای توسعه شهرستان نداشته اند.

 • دکتر محمداسماعیل شفیع پورفومنی:

عملکرد افتخاری تاکنون تفاوتی با دوره قبلی نداشته است

با همه علاقه ای که به مرحوم شریف وشهید والامقام مردمی افتخاری و فرزند برومندشان داشته و دارم ؛ ناگزیرم بگویم که عملکرد ایشان تاکنون همین بوده است که در  صفحات مجازی ثبت و ضبط و اعلام می شود و خیلی تفاوت با دوره قبلی ندارد. بویژه که تیم رسانه ای ایشان خیلی نخ نما گزارش حضور ایشان را در مجامع عمومی در تلگرام و جاهای دیگر نشر میدهد : حاج آقا در اینجا …حاج آقا در آنجا …حاج آقا در همه جا…بسیار خوب ! …اما حاج آقا در آنجا واینجا چه فرمود !

 گفته اند که باید خبر را نشر داد و حجم داد اما، اینکه یک نماینده محترم  مردمی فرهیخته، جوان و مدعی، وقت شریف و گرانبهای خود را در جلسات عادی صرف کند و راهبردی عمل نکند بنظرم تقلیل جایگاه رفیع نمایندگیست. البته مردم شریف اند وهمه ی سطوح جامعه قابل احترام اما در نظر بنده نماینده محترم می باید جریان اجرایی شهرستان و حوزه ی نمایندگی خود را مدیریت کند، حتی بدون حضور فیزیکی !… من اطلاعی ندارم که آیا آقا مهدی عزیز افتخاری تیم مشورت راهبردی دارد یا نه ؟ آیا این تیم چالش های تاریخی، اقتصادی، فرهنگی، مدیریتی، کار و فرصت های شغلی، رتبه وجایگاه شهری ، رشد و آباداتی حدود وثغور جغرافیایی  و ده ها چالش دیگررا ثبت نموده و اولویت گذاری کرده اند یا نه !؟ که اگر نکرده اند، و اگر کرده اند پس چرا بجای اعلام این حرکت خجسته و مبارک – برای کل استان وحتی کشور – رفت وآمد عادی و دم دستی ایشان تبلیغ می شود و رسانه ای می گردد؟ جوان فرهیخته، اندیشمند و دانشگاهی فومن امروز برنامه محورست و مدعی ! و به درستی مطالبات صحیح تاریخی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را از نماینده محترم و مسئولین شهرستان، استان و کشور طلب می کند.

ما چه رویکرد استراتژیک توسعه ای داریم : می خواهیم یک شهرستان کشاورزی محور باشیم ویا صنعت محور !؟ آیا صنعت توریسم برای ما استراتژیک است یا برای خالی نبودن عریضه ست ؟! در میان رویکردهای مختلف صنعت گردشگری کدام را انتخاب نموده ایم : اکو توریسم  یا گردشگری علمی – پژوهشی ویا… ؟! آیا از نخبگان مهاجر خود که به دلایل مختلف ترک وطن کرده اند ؛ آمار واطلاعی داریم ؟! آیا از درصد فراوانی رشته های تحصیلی ایشان امار و ارقامی داریم تا بر اساس آن برنامه ریزی نماییم و…

امروز باید روی گشاده داشت اما نمی توان فقط با لبخند و هم نشینی عامیانه زمینه را برای رشد وشکوفایی جامعه فراهم کرد باید از فرصت ها استفاده کرد و لا اقل تهدیدها و فرصت ها را شماره کرد و ثبت نمود ؛ تا در یک حرکت منسجم جمهوریت  کلان نگروبا ایجاد سیستم و نظام – خواسته و یا ناخواسته – نمایندگان حال و آینده در همان چهارچوب حرکت نمایند وثمره را به آینده واگذار کرد و باور قلبی داشت که مردم می بینند، مردم می فهمند، مردم انتخاب می کنند و مردم نام دلاور مردان خود را ثبت و ضبط و جاودان در سینه خو و تاریخ می نگارند – چنانکه تاکنون چنین بوده اند – مردم می دانند که راه خدا و رسول گرامی او از بین بیدار دلان او می گذرد ! برای مردم خوب ونجیب فومن وفومنات و نماینده ی شریف ، جوان و جویای نام رشید پدر والامقام ، آرزوی توفیق خدمت و سرافرازی داشته و دارم !

 • سیدمهدی پرسا (عضو کانون فرهت فومن – فعال اجتماعی):

افتخاری در جهت خواست عمومی مردم حرکت کرده است

پاسخ سوال اول : جناب آقای افتخاری هم مثل سایر نمایندگان ادوار گذشته درگیر میراث کم کاری های سالیان متمادی گذشته در این دو شهرستان هستند . اینطور نیست که تصور کنیم که به محض آمدن نفر جدید باید کل مشکلاتی که در چندین و چند سال در این شهرستان ها داشته ایم یک شبه و در مدت کوتاه بر طرف شود . به هرحال مشکلاتی که در این دو شهرستان وجود دارند گاها بسیار ریشه ای بوده و شاید سالها نیاز به تلاش داشته باشند . اساسا به نظر بنده به عنوان یک شهروند ، ما باید یاد بگیریم به نمایندگان خود فرصت لازم را بدهیم . اینکه در ادوار گذشته ما هر چهار سال یک شخص جدید را بعنوان نماینده وارده مجلس می کنیم ضررهایی دارد که یکی از آنها همین عقب ماندگی هایی است که همواره از آن صحبت می کنیم.

پاسخ سوال دوم: بررسی نقاط قوت و ضعف برای کسی که تازه یک سال در این عرصه حضو داشته اند کمی زود به نظر می رسد ، اما از نقاط قوت ایشان حرکت در جهت خواست عمومی مردم است ، که بعنوان مثال موضع و برخورد ایشان درقبال پروژه پل ورودی فومن خود گواه این ادعاست ، چه اگر ایشان خلاف خواست عمومی اقدام میکردند امروز شاید شاهد افتتاح این پروژه بودیم که پس از ورود ایشان به مجلس این پل در مراحل پایانی کار خود قرار داشت اما ایشان با توجه به خواست عمومی مردم و نظر اکثریت در صدد تغییرات اسای برامده و تلاش خود را در پی گیری این تغییر از تهران و وزارتخانه مصروف داشته اند که این خود جای قدردانی و تشکر دارد، البته اگر این حرکت در جهت خواست عمومی مردم ، فرسایشی و بدون نتیجه باشد می تواند به نقطه ضعف مبدل شود که امیدواریم این اتفاق نیفتد و ایشان بتوانند در این راستا موفق باشند . نقطعه ضعف هم شاید تا اینجای کار عدم اطلاع رسانی فعالیت های مهم ایشان در خصوص اقداماتی که برای این دو شهرستان در این مدت انجام داده اند باشد که به نظر می رسد دفتر نماینده محترم باید در این خصوص فعالیتشان را بیشتر نمایند.

 • ناصر سعادتمند (فعال اجتماعی):

عدم توجه و تعامل با ظرفیت های نخبگان بومی یکی از نقاط ضعف افتخاری است

به نظر بنده یکی از نقاط قوت آقای افتخاری تاکنون تعامل و همکاری با  قوه مجریه است. از آنجا که دولت و مجلس با همدلی بیشتر می توانند در مرتفع نمودن مشکلات با همسویی بیشتر بدون سنگ اندازی و غرض ورزی در چارچوب قانون نمایندگی به نتیجه ملموس در بخش های مختلف برسند و همچنین ارتباط مستقیم با مردم را می توان از نقاط قوت ایشان بر شمرد. از نقاط ضعف نماینده شفت و فومن هم عدم توجه و تعامل ایشان با احزاب و نهادهای مدنی و استفاده از ظرفیت های نخبگان بومی است، از آنجا که جامعه ایران در حال گذار به توسعه یافتگی است و یکی از مباحث مطرح شده از طرف ایشان  توسعه یافتگی می باشد قطعا در این مورد نقش احزاب به عنوان بازوان مهم و از مولفه ها و مقومات توسعه یافتگی می تواند تاثیر گذار و بستر ساز دستیابی و تسهیل کننده در این گذار باشد.

 هر چند کم تر از یک سال از فعالیت نمایندگی شاید زود باشد در مورد به نتيحه رسیدن وعده های داده شده به داوری درستی رسید، ولی اهم مواردی که می توان به آن اشاره نمود سد لاسک،پل ورودی فومن، جاده شفت به زنجان و کشاورزی و گردشگری است، با توجه به موقعیت جغرافیایی شهرستان شفت و فومن پتانسیل های بسیار خوبی در کشاورزی و گردشگری وجود دارد که نیاز به ایجاد زیرساخت های مناسب و راه های ارتباطی دارد که به تبع آن می تواند منجر به اشتغال زایی، رونق اقتصادی و در نهایت توسعه یافتگی شود، ولی آنچه تاکنون مشاهده می شود عملا اتفاق خاصی در این حوزه ها رخ نداده، سد لاسک با ابهام تایید محیط زیست روبرو است که چالش های جدی برای ساکنین آن منطقه ایجاد نموده،در بحت گردشگری هم با سوئ مدیریت،شاهد موانع زیاد در این زمینه هستیم، مهم ترین محل گردشگری منطقه زیارتی و سیاحتی امامزاده ابراهیم ع هست که بعد از گذشت سه سال از آتش سوزی هنوز به سرانجام درستی نرسیده، همچنین امامزاده اسحاق ع که با موانع عدیده زیرساخت روبرو است، بکار گیری مکانیزم های جدید برای کشاورزی که پتانسیل های خوبی هم در این دو شهرستان وجود و از وعده های داده شده در زمان انتخابات بود عملا به نتيحه خاصی نرسیده، بنابراین انتظار می رود در آینده نزدیک با درایت و ارتباط با نهادهای مدنی و استفاده از متخصصین و نخبگان بومی و سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی با در نظر گرفتن توسعه پایداری و همه جانبه شاهد اقدامات عملی و جامع عمل پوشاندن به وعده و وعید های داده شده باشیم.

 

جمشید جدیدی (عضو شورای اسلامی احمدسرگوراب شفت):

جدیت و پشتکار افتخاری قابل تحسین است

photo_2017-02-26_06-20-45

 باتوجه به اینکه کمتر از یک سال ازدوران نمایندگی ایشان سپری شده، جدیت و پشتکار جناب آقای افتخاری قابل تحسین است. اعتقاد دارم بیشتر دنبال مطالبات عمده مردم فومن و شفت هستند . بحث پل ورودی شهر فومن، سد لاسک و جاده ملاسرا شفت زنجان، دعوت از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بخش صنعت و تولید در منطقه از دغدغه های اصلیشان است. جدای از اینکه وقت و بی وقت شخصا” در بین مردم مناطق و روستاها حضور یافته و پیگیر مشکلات و نیازهای مردم را از نزدیک می گردند. به نظر بنده، قضاوت در مورد نقاط ضعف و قوت جناب آقای افتخاری در این برهه از زمان خیلی زود است و نیاز به وقت و زمان بیشتری دارد.

در این مدت کوتاه به نظر بنده موفق عمل کرده اند. چون مشکل پل ورودی که دغدغه بزرگ اکثریت مردم فومن بود با سفر معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون عمران و هیات همراه و پیگیری مجدانه آقای افتخاری بزودی حل خواهد شد. سد لاسک نیز عن قریب تعیین تکلیف میشود و با شروع پروژه صدها نفر از جوانان جویای کار مشغول میگردند.  

 • حامد نیک روش (فعال اجتماعی):

افتخاری از کارشناسان خبره و بی ادعا بهره نگرفته است/ وقت ایشان صرف سرکشی ها و بازدیدهای بی فایده می شود

نماینده محترم در دوران تبلیغات انتخابات ، شعارها و برنامه های مختلفی را برای جلب نظر مردم ارائه کرد و با رأی اعتماد مردم به ایشان ، این فرصت مهیا گشت تا آن برنامه ها و شعارها در مسیر تحقق قرار بدهد. یکی از شعارها و برنامه های ایشان؛ تعمیر و اصلاح در وضعیت سیاسی دو شهرستان بود. پرواضح است که یک نماینده برای رسیدن به اهداف و برنامه های خود در آغاز باید داری تیمی قوی و همسو برای شکوفایی و توسعه در بخش های سیاسی و اقتصادی باشد. در واقع بازسازی و اصلاح، گام نخست است,که متاسفانه به هر دلیل ممکن نتوانست حداقل درشهرستان فومن  تا کنون این امر را به تحقق برساندکه انشاء الله در آینده بنابراظهارات باتوجه به اینکه  فرماندارمحترم همراه و همسو با ایشان می باشد این امرتحقق گردد. تا با تغییرات و  توانمندیها, ظرفیت ها تصمیمات بلندمدت و اثرگذاری گرفته شود تا چرخ های راکد توسعه‌ و تحول در سطح شهرستان به حرکت در بیایند.

به نظر بنده هیچکدام از شعارها و وعده های انتخاباتی شان را عملی ننموده اند که به اعتقاد بنده دو دلیل دارد. اول: عدم تجربه کاری و سوابق مدیریتی و اجرایی. دوم: عدم بهره گیری از کارشناسان خبره و بی ادعا که منافع شخصی نداشته و توسعه‌ شهرستانها برای آنان ملاک و مهم باشد. هنر یک نماینده دراین است که با کمک مشاوران و کارشناسان خبره و با تجربه مطالبات مهم و فراگیر در شهرستان را در سطوح بالاتر پیگیری نموده و با اقدامات خوب، امکانات و اعتبارات لازم را برای شکوفایی منطقه جذب نماید نه اینکه با حضورها، سرکشی ها و بازدیدهای بی فایده و مردم فریب وقت خود را سپری نماید.

|
کلید واژه ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.