پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 30 March , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۱ فروردین , ۱۳۹۹ - 6 شعبان 1441
شناسه خبر : 11967
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۶ | ارسال توسط :

اینکه افتخاری مدیران ادارات را به دفترش می کشاند تا به وی گزارش دهند دور زدن دولت است

اختصاصی راه سوم: مفهوم شهروندي و نظام مردم سالاري در اين نيست که چهار سال به چهار سال آرايي اخذ شود، امور جامعه به منتخبان ملت تفويض و آنوقت همه به خانه هايشان رجعت نمايند يا اينکه در گوشه و کنار به تخريب مشغول گردند!.فراموش نکنيم پرسشگري و مطالبه گري از حقوق مسلم شهروندان در […]

اینکه افتخاری مدیران ادارات را به دفترش می کشاند تا به وی گزارش دهند دور زدن دولت است

اختصاصی راه سوم: مفهوم شهروندي و نظام مردم سالاري در اين نيست که چهار سال به چهار سال آرايي اخذ شود، امور جامعه به منتخبان ملت تفويض و آنوقت همه به خانه هايشان رجعت نمايند يا اينکه در گوشه و کنار به تخريب مشغول گردند!.فراموش نکنيم پرسشگري و مطالبه گري از حقوق مسلم شهروندان در دنياي امروز مي باشد.در همین راستا هم زمان با ۷ اسفند، سالگرد انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخاب حجت الاسلام محمدمهدی افتخاری به عنوان نماینده مردم شهرستانهای فومن و شفت پرسش و پاسخی با چند تن از چهره های فعال سیاسی و اجتماعی دو شهرستان داشته ایم که در ادامه می خوانید:

 با گذشت يک سال از انتخاب آقاي مهدي افتخاري به عنوان نماينده شهرستان هاي فومن و شفت در مجلس شوراي اسلامي،ارزيابي جنابعالي از عملکرد ايشان تاکنون چگونه بوده است؟ نقاط قوت نماينده فومن و شفت را در کدام عرصه ها مي بينيد؟ کدام زمینه ها نیازمند اهتمام و بررسی های بیشتری است؟ تا چه اندازه در تحقق شعارها و وعده هاي انتخاباتي شان تاکنون موفق عمل نموده اند؟یادآوری می شود که  این گزارش جنبه مقدماتی دارد و گزارش مفصل ارزیابی عملکرد به مناسبت سالگرد شروع دوره نمایندگی مهدی افتخاری در شماره ۷ خرداد سال آینده منتشر خواهد شد. 

 

  • بهنام ربیع زاده (دبیر حزب ندای ایرانیان ـ شاخه شفت):

هیچ سئوال و تذکری از افتخاری مخابره نشده/ نظارت ایشان تنها به سطح شهرستان محدود شده است/ اینکه افتخاری مدیران ادارات را به دفترش می کشاند تا به وی گزارش دهند دور زدن دولت است

 با توجه به مفاد صریح قانون ؛ هر نماینده مجلس وکیل تمام مردم یک کشور و بطور آشکار یک چهره ملی ست نه محدود به یک منطقه و یا حوزه انتخابیه. در واقع و بطور مثال، از تجمیع آرای نمایندگان قوانین تصویب میشود و یا وزیری عزل و یا به کار گرفته میشود . اما باور غلطی در شهرستانها کوچک و حتی بزرگ بوجود آمده که یک نماینده را محلی تصور میکنند .

این موضوع هم در مردم و هم نمایندگان جا افتاده است که معایب بسیاری دارد که در ادامه به آن می پردازم . در خصوص پرسش مورد نظر ابتدا باید به آنچه وظایف نماینده هست و نیست پرداخت و سپس فعالیت های نماینده شفت و فومن را درآن ظرف  قرار داد تا دیده شود که ایشان چقدر موفق یا ناکام بوده اند.

۱- قانون گذاری

نمایندگان در یک کار جمعی قانون وضع میکنند . که ممکن ست طرح های پیشنهادی از خودشان یا از دولت یا قوه قضاییه به مجلس ارائه شده باشد . البته تفسیر قوانین معمولی و عادی هم برعهده نمایندگان است .

۲- نظارت

مجلس در شکل گیری دولت ها مانند رای اعتماد به وزرا٬ تذکر شفاهی یا کتبی به وزرا یا رییس جمهور ٬ سئوال و استیضاح وزرا و رییس جمهور و تحقیق و تفحص در تمامی امور کشور ٬ رسیدگی ب اتهامات رییس جمهور و معاونان و وزرا و همچنین نظارت مالی مانند تصویب بودجه سالانه و نظارت مستقیم بر دیوان محاسبات از عمده ترین وظایف نمایندگان مجلس است .

چه چیزهایی جزء وظایف نمایندگان نیست ؟

۳ – دخالت در امور اجرایی

بیشتر مواقع مردم و حتی نمایندگان موارد اجرایی را جزعی از وظایف نماینده میدانند ‌. مردم حل مشکلات معیشتی و اداری و شهری شان را از نماینده میخواهند و اگر این امور محقق نشود ٬ آنرا ناشی از ناتوانی نماینده میدانند . که درواقع اینها وظایف بخش اجرایی ست نه مجلس نشینان . البته نباید فراموش کرد که دخالت های نماینده در امور اجرایی این توقع را به دنبال خواهد داشت . همانطور که در بالا آمد نماینده مردم موظف به نظارت بر اینگونه امور در سطح کلان و منطقه است و حق دخالت در اجرا ندارد .

 عزل و نصب مدیران ٬ تاسیس کارخانه ها و اماکن تولیدی ٬ ایجاد اشتغال ٬ امور اعطای آب و برق و تلفن و گاز و وووو از وظایف دولت است و نماینده میتواند در صورت محقق نشدن خواسته های موکلینش از حق قانونی اش یعنی سئوال و استیضاح استفاده کند .

۴- اجرای نقش واسطه بین مردم و مسئولین

 گاهی نمایندگان بجای پرداختن به وظایف تعیین شده شان ٬ به واسطه گری بین مردم و مسئولین رو می آورند . دیده میشود که روزانه تعداد زیادی به دفتر نماینده ها رجوع کرده و با دریافت توصیه نامه یا امر نامه ایی برای رییس فلان اداره برمیگردند. ‌ وقتی نمایندگان به چنین کاری رو می آورند ٬ خود قوانین مصوب خود یا همتایان قبلی شان را دور میزنند . کار نماینده رفع مشکلات شخصی و موردی افراد نیست . این موارد میتواند بدور از رفتارهای پوپولیستی و با نظارت گسترده و جامع مرتفع گردد .

۵- دخالت مستقیم در انتصابات و عزل ها

در بسیاری مواقع دیده میشود که نمایندگان افراد نزدیک به خود را برای تصدی گری پستی به دولت معرفی میکنند .  گاهی حتی شخص تخصصی هم در اداره مربوطه ندارد و یا اینکه ممکن است ضعیف باشد ‌. حال اگر انتصابات بدون ارائه گزینه از سوی نماینده انجام شود ٬ چند برگ برنده دراختیار نماینده قرار میگیرد :

الف – باز خواست و نظارت به سهولت و بدون موانعی صورت میگیرد

ب – ضعف و کاستی های مدیر مربوطه به پای نماینده نوشته نمیشود

ج – و از همه مهمتر مردم از اینکه امور به خوبی و در راستای محقق شدن خواسته های شان پیش میرود ٬ راضی خواهند بود

حال نگاهی گذرا به کنش های  مهدی افتخاری در بخش های پنجگانه بالا داشته باشیم . لازم به ذکر است که تاکنون آمار و گزارشی از سوی نماینده شفت و فومن به مردم ارائه نشده  و این ارزیابی فقط از روی تحرکات میدانی ایشان است ؛

۱- – پیش بینی میشد که جناب افتخاری در رای گیری ها شرکت کند و طرح ها و لوایحی که دولت ارائه میکند موافق باشد . او در ایام‌ معرفی وزای جدید روحانی برای رای اعتماد به مجلس کاملا اکتیو بود اما در بخش ارائه  تاکنون طرحی به کمسیون عمران و یا سایر کمسیونها ارائه نکرده و اگر هم چنین امری اتفاق افتاده باشد ٬ تاکنون خبری منتشر نشده است .

۲- نماینده شفت و فومن در طول یکسال تنها یک نطق در مجلس داشته که بیشتر به حوزه هایش پرداخته و هیچ سئوال و تذکری از وی مخابره نشده است. او بیشترین تلاشش را به منطقه کشانده و مجادلات زیادی با فرماندار قبلی فومن و دایره استانداری داشته است و آن هم بیشتر بر سر عزل و نصب ها بوده که خارج از وظایف نمایندگی ست . افتخاری عملا نظارتش را نه در سطح کلان دولت بلکه به شهرستانها کشانده و نارضایتی اش را از نحوه انجام کار بعضی مدیران ابراز داشته که با تعریف نظارت جامع و گسترده که از وظایف نمایندگان است ٬ بدور است. او کار را به جایی رسانده که مدیران ادارات را به دفترش میکشاند تا بجای ارائه عملکرد به مافوق شان ٬ به وی گزارش عملکرد بدهند و با این نوع کارها ٬ خود قوانین و چارت اداری را دور زده و بدنه میانی دولت را از دور خارج میکند .!

۳- بارها دیده شده که مهدی افتخاری در جلسات شورای اداری شهرستانها و سایر موارد حضور یافته و وعده شروع فلان پروژه یا از تخصیص بودجه و چگونگی انجام آسفالت و غیره سخن گفته است ! بدیهی ست که این موارد اقدام آشکار دخالت در کار دولت است .

۴-در این خصوص نیاز به هیچ توضیحی نیست . با نگاهی اجمالی به دفتر نامه های صادره از دفاتر نماینده میتوان به عینه همه چیز را دریافت .

۵- نماینده مجلس شفت و فومن همواره در خصوص عزل و نصب مدیران ٬ گزینه هایی را معرفی کرده و تمام و  کمال برای دریافت حکم شان تلاش کرده و حتی گاهی  در همین زمینه کارش به مشاجرات لفظی کشیده شده است، یعنی کم پیش آمده که انتصابی در دو شهرستان انجام شود و  تصویر مهدی افتخاری در کنار مدیر جدید و پیام تشکر از نماینده بخاطر انتصاب مذبور در آن دیده نشده باشد !

با توجه به موارد تصریح شده در قانون درباره وظایف و اختیارات نمایندگان مجلس و همچنین فعالیت های آقای افتخاری و مقایسه شان با هم میتوان قضاوت را به خوانندگان سپرد .

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.