پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 3 April , 2020
امروز : جمعه, ۱۵ فروردین , ۱۳۹۹ - 10 شعبان 1441
شناسه خبر : 11993
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۰:۲۱ | ارسال توسط :

با احداث سد لاسک مخالف هستیم/ فاجعه زیست محیطی در انتظار است

اختصاصی راه سوم: اين داستان من و ما است، داستان اقليمي با شکوه که به ما به ارث رسيده است. حکايت اما اينجا است که آيا ما وارثان صالحي براي داشته هايي که طبيعت با سخاوت هر چه تمامتر به ما ارزاني بخشيده است، بوده ايم؟! آيا شايستگي لازم جهت انتقال و سپردن اين ارثيه […]

با احداث سد لاسک مخالف هستیم/ فاجعه زیست محیطی در انتظار است

اختصاصی راه سوم: اين داستان من و ما است، داستان اقليمي با شکوه که به ما به ارث رسيده است. حکايت اما اينجا است که آيا ما وارثان صالحي براي داشته هايي که طبيعت با سخاوت هر چه تمامتر به ما ارزاني بخشيده است، بوده ايم؟! آيا شايستگي لازم جهت انتقال و سپردن اين ارثيه گرانقدر را به فرزندان خويش و آيندگان داريم؟!

از سويي توسعه امري ناگزير و نيازي مبرم مي باشد که متأسفانه تقديري شوم و تلخ در جوامع توسعه نيافته اي مانند ايران داشته است. آنچه به نام توسعه تا کنون در اينجا اتفاق افتاده است، ”توسعه آمرانه” ناپايدار با عواقب ناگوار زيست محيطي و توسعه اقتصادي ابتر و ناتمام بوده است. مسأله اساسي اينست که آيا اين نياز توسعه را مي توانيم با لحاظ کردن و حفظ محيط زيست و منابع طبيعي که مبناي ”توسعه پايدار” مي باشد، تحقق بخشيم؟

در همين راستا به بهانه پروژه ”سد لاسک” شفت گفتگويي با تشکل مردم نهاد ”سفيران سبز کادوس” که تلاش هاي قابل تحسيني را در اين راستا و با تمرکز بر ديار محروم شفت داشته اند، نموده ايم که اميد است به نتايج خوبي منتهي گردد.

راه سوم: سمن ”سفيران سبز کادوس” در چه تاريخي و توسط چه افرادي شکل گرفته است؟ موانع و مشکلات موجود در اين راه چه بوده است؟ فلسفه و هدف شما از ايجاد اين تشکل غير دولتي چيست؟ آيا نگاه کلان و عام و عمومي ملي به اين حوزه دشته ايد يا اينکه توجه و تمرکز بر مسائل زيست محيطي منطقه داريد؟

سفیران سبز کادوس در اسفند ماه نود و سه توسط گروهی از دوستداران طبیعت و محیط زیست که عمدتا از تحصیل کردها و اساتید و فرهنگیان شهرستان شفت بود به پیشنهاد جناب کریم عبادی از فرهنگیان شناخته شده و متعهد ایجاد شد… هدف سفیران پرداختن به مسائل کم تر توجه شده در باب محیط زیست و طبیعت است که توسط عوامل متعددی تهدید می شود…

سفیران از بدو تاسیس به اکثر مقوله های زیست محیطی ورود کرده و از آنجائیکه یکی از اهداف اصلی آن ارتقای سطح فرهنگی در رابطه با محیط زیست است.. با چاپ بر و شور و پخش ان در بین مردم … چاپ بنر و نصب آن در مسیرهای پر تردد و توریست پذیر تلاش داشته است تا جامعه هدف را نسبت به این مقوله حساس نماید…

بحث زباله و عدم توجه مسئولان به این مبحث یکی از عمده فعالیتهای گروه سفیران بوده که تاکنون اقدام به پاکسازی مناطق روستایی و شهری با همکاری اعضا گروه نموده است… پاکسازی در روستاهای لاسک… درود خان… ویسرود . گیشم و شهرک توریستی امامزاده ابراهیم و اسحاق. نمونه ای از این فعالیتهای .این گروه طبیعت دوست بوده . همچنین با همیاری اعضای گروه در روز طبیعت با همکاری نهادهایی چون محیط زیست و بخشداری اقدام به پخش کیسه زباله به گردشگران و اهالی در ورودی شهرها کرده..

در بحث رودخانه ها.. اعم از برداشت بی رویه شن و ماسه و همچنین ورود فاضلابهای انسانی دامی و صنعتی روشنگری و اطلاع رسانی نموده.

در بحث حفاظت از جنگلها تلاش داشته تا مسئولان و جامعه بومی را نسبت به حفظ و احیای جنگلها حساس نموده و آگاهی بخشی نموده  و با قاچاق بی رویه چوب مقابله نمایید. و از آنجاییکه رسالت ذاتی گروه سفیران حمایت از اکوسیستم طبیعی و محیط زیست است از همان بدو تاسیس گروه به مقوله سد ورود کرده و جوانب سوء تاثیر آن بر طبیعت منطقه را با بکار گیری از کارشناسان و دلسوزان طبیعت مورد واکاوی قرار داده است….

از انجاییکه معتقدیم مقوله محیط زیست.. مقوله ای جهانی و بدون مرز است.. هر جائیکه لازم به حضور و ورود سمن های محیط زیستی بوده ورود کرده ایم و تلاش کرده ایم تا گامی برای بهتر شدن و یا جلو گیری از تخریب طبیعت بر داریم… با گروههای محیط زیستی و سمن های محیط زیستی دیگر در ارتباط بوده و پیگیر مطالبات آنها نیز با شرکت در جلسات و یا کمپینها هستیم…  با توجه به وسعت و حیطه مشکلات مطمئنا مشکلات و موانعی هم داشته ایم که با بردباری و همکاری دوستان تلاش داریم تا آنها را مرتفع سازیم….

 راه سوم:  موافقان احداث سد لاسک عمدتأ بر امر توسعه و پيشرفت و آباداني منطقه در صورت تحقق اين پروژه اشاره مي کنند، نظر شما چيست؟

عرض کردم سفیران تلاش میکنند با موافقان و مخالفان طرح به گفتگو بنشیند…. از قدیم گفته اند که هر آبادانی ویرانی هم در پیش دارد… ولی باید بدور از هر گونه جنجال و خود محوری معایب و مزایایی این پروژه سنجیده شود….  ما معتقدیم که با توجه به پتانسیل توریستی منطقه.. و با طرحهای جایگزین هم میتوان آبادانی و پیشرفت منطقه حاصل شود…   و باید ببینیم در این منظر ما چه چیزی از دست داده و چه چیزی را بدست میآریم….و با قیاس آن بتوانیم با تعامل و همکاری یکدیگر تصمیم درستی اتخاذ کنیم….

راه سوم: اين يک واقعيت ناراحت کننده است که اکثريت قريب به يقين مطالبات صنفي و مدني و زيست محيطي و…از جمله همين سد لاسک در کشور ما بسرعت شبهه انگيز شده و رنگ و بوي سياسي به خود مي گيرد، علت را در چه مي بينيد؟

بله متاسفانه…  هر چند نمیتوان در جامعه امروز هیچ مقوله ای را جدای از مسئله سیاسی در نظر گرفت. ولی آنچه مد نظر ماست این قضیه را نباید سیاه نمایی بیش از حد و هم چنین خوشبینی بیش از حد در نظر گرفت…  سیاست. اقتصاد و لابی تقریبا در تمام دنیا در کنار هم قرار گرفته اند… ما معتقدیم نباید با بهر برداری سیاسی از این طرح آسیبی به جامعه هدف که همان روستانشینان است وارد شود…. در شفت و فومن متاسفانه و یا خوشبختانه این تنشها بیشتر است و در همه قضایا ردپایی از سیاست و جریانهای خاص موافق و مخالف وجود دارد..  ولی باید توجه نمود که سفیران تا حد امکان تلاش دارد که مباحث رنگ بوی سیاسی به خود نگیرد…

راه سوم: مرجع نهايي تصميم گيري در رابطه با احداث سد لاسک و يا عدم اجراي اين طرح کدام ارگان و سازمان مي باشد؟ آيا تا کنون وضعيت اين پروژه توسط ارگان مربوطه تعيين تکليف شده است؟

از نظر ما نظر نهایی را باید سازمان محیط زیست به عنوان تنها مرجع نظارتی با توجه به اثر محیط زیستی صادر نمایند… چرا که محیط زیست و حفظ ان مهمترین مسئله در این رابطه است…

در رابطه با سوال دوم. عرض کنم که مطمئنا نهادهای زیادی با توجه به عمر دراز مطالعاتی در این پروژه ورود کرده اند اما متاسفانه مردمی که مستقیما با این پروژه در ارتباط هستند هیچ گونه اطلاعاتی در این رابطه نداشته و یکی از نگرانی ما عدم شفاف سازی در این رابطه است…

راه سوم: بنظر مي رسد در حال حاضر بر روي پروژه ”سد لاسک”تمرکز کرده ايد، علت چيست؟ کدام ضرورت و نياز موجب اين حساسيت و توجه شده است؟ چرا اين اهتمام و حساسيت در گذشته با اين شدت وجود نداشته است؟

همانگونه که به عرض رساندم… ما از بدو ورود به این مهم واکنش نشان دادیم که کاش میتوانستم مدارکش را خدمت شما عرضه کنم….  گروه سفیران هر از چندگاهی به یک مقوله به صورت متمرکز وارد میگردد… نظیر قاچاق که اتفاقا به مدت بیست روز و با دعوت از ریاست محترم ریاست اسبق منابع طبیعی شهرستان شفت بر روی ان بحث و تبادل نظر گرد دید..  و یا بحث زباله که شاید ماه ها برآن تمرکز و با دعوت از  ریاست شبکه بهداشت و با حضور بخشدار سابق احمد سر گوراب و جناب فرهی ریاست محترم محیط زیست شهرستان شفت این معضل را پیگیری کردیم و اتفاقا به نتایج خوبی رسیدیم… لذا تمرکز بر این موضوعات دوره ای است…

در رابطه با بحث سد لاسک بنا به اینکه بیشتر دوستان گروه متعلق به همان منطقه هستند موضوعاتی از قبیل… تاثیرات اجتماعی و هویتی و  سرنوشت روستاهایی که مستقیما بر اثر این پروژه درگیر هستند  هم با حضور مخالفین و موافقین جدای از بحث زیست محیطی مورد واکاوی و هم اندیشی قرار گرفت… پس نتیجه میگیریم که این حساسیت همیشه وجود داشته است و موضوع جدیدی در گروه نبوده است.  فقط بسامد رسانه ای این دوره با توجه به حضور اهالی رسانه بیشتر از قبل بود ه است…

راه سوم: آيا شما و گروه سفيران سبز کادوس مخالف اين طرح هستيد، چرا؟

سفیران سبز کادوس بما به رسالت ذاتی گروه با این پروژه که باعث از بین رفتن دهها هکتار از جنگلهای هیرکانی به عنوان یک موزه زنده باستانی… از بین رفتن رویشگاه شمشاد خزری که یک گونه رو به انقراض است…  باعث تغییر اکوسیستم در پایین دست سد و تغییر بافت اقلیمی متاثر از سد و تخریب محیط زیست در رابطه با تعریض و ایجاد راههای دسترسی محلی…  و باعث کم  شدن  میزان ورودی آب به تالاب انزلی و دریا خواهد شد و با توجه به مشکلات تالابها که همگی واقفیم شرایط تالاب وخیم تر خواهد شد.   به طور کل تهدیدی جدی برای حیات  گونه های جانوری و گیاهیست.

البته شایان ذکر است که مبحث طرحهای عمرانی و اصطکاک آن با محیط زیست مخصوصا بعد از انقلاب صنعتی در تمام دنیا وجود داشته و طرفین تلاش کرده اند تا بیشترین استانداردها را در این گونه مواقع لحاظ کنند… لذا سفیران وظیفه خود میداند تا با بررسی همه جانبه عوارض زیست محیطی و ارائه آن به این سازمان اثرات تخریبی در صورت اجرای پروژه به حداقل برساند…. الته باید اضافه کنم هنوز گزارش ارزیابی اصلاحیه طرح دریافت نشده است تا ببینیم که این پروژه از لحاظ زیست محیطی قابلیت اجرا دارد یا خیر. البته طی گزارشات قبلی ارزیابی زیست محیطی دارای ابهامات فراوان بوده و نوعی فاجعه برای محیط زیست بوده است. قطعا اگر بر اساس گزارش‌های ارزیابی، ایجاد خللی در محیط زیست منطقه تایید شود، از اجرای طرح باید جلوگیری‌شود. دولت به قانون تمکین کند طبق قانون اجرای هر سد یا پروژه عمرانی مشروط به گرفتن ♻️تاییدیه ارزیابی زیست محیطی است؛ به عبارت دیگر مرحله اول اجرای طرح مربوط به ملاحظات محیط زیستی است. در صورتی که طرح فوق خطری برای محیط زیست منطقه ایجاد نکند اجرای آن بلامانع است، اما در صورتی که این طرح هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ زیست‌محیطی آسیب‌های جدی وارد می کند و مسلما مسئولان اجرای آن را خلاف قانون می‌دانند. ارزیابی زیست‌محیطی به این دلیل انجام می‌شود که هم🔅 ارزش گذاری اقتصادی و هم 🔅ارزش گذاری اجتماعی در آن بررسی شود. به عبارت دیگر در این ارزیابی، پیامدهای اجتماعی و اقتصادی طرح به دقت بررسی می‌شود؛بنابراین هرگونه عملیات اجرایی بدون تاییدیه ارزیابی محیط زیست 🔅هم خلاف قانون است و🔅 هم خلاف شرع. اگر این کار انجام شده باشدکاملا مغایر با قانون است و انتظار داریم که دولت نسبت به این گونه اقدامات واکنش جدی نشان دهد. چراکه تعیین ردیف بودجه برای این طرح طبق قانون منوط به داشتن تاییدیه ارزیابی زیست‌محیطی است.

 انتظار سفیران این هست که سازمان محیط‌زیست حتما نسبت به این کار، اقدامات قانونی و حقوقی لازم را انجام دهد. انتظارمان این است که دولت باید نسبت به این بی قانونی‌ها واکنش نشان دهد و نسبت به این قضیه حساس باشد. انتظارمان این است که همه به قوانین تمکین کنند و در این مورد حتما باید دولت موضع خود را مشخص کند. اگر این کار انجام نشود، دیگر نباید دیگران را مواخذه کنیم. طبق اخرین گفته کارشناس ارزیابی زیست محیطی سد لاسک ,با احداث این سد بالای ۹۰هکتار از جنگل‌های باستانی و هیرکانی منطقه به زیر آب می‌رود. در واقع نابودی ۹۲ هکتار از جنگل در استانی که مدت‌هاست دچار بحران کاهش سطح جنگل‌های خود شده، خبر خوبی نیست. و در واقع یک فاجعه زیست محیطی است . اگرچه این فقط سد لاسک نیست که سر ناسازگاری با محیط زیست دارد، سدهایی مثل شفارود و پلرود هم به اعتقاد مخالفان و برخی از کارشناسان حوزه‌های مختلف زیست‌محیطی، آسیب‌های جبران ناپذیری به محیط‌زیست وارد می کنند. هر چند که مجریان طرح خبر از کشت دوباره درختان در بخش‌هایی دیگر استان می‌دهند. به غیر از این موارد به نظر می‌رسد نمایندگان و مسئولان استان، سدسازی را یکی از محورهای توسعه استان می‌دانند؛ آن هم در استانی که میزان نزولات جوی آن بیش از ۱۵۰۰میلی‌متر در سال است و به گفته کارشناسان با استفاده از آب‌بندهای سنتی می‌توان مشکل آب کشاورزی و ذخیره‌سازی آب را حل کرد.

 با این وجود گویا در گیلان همه راه‌ها به ساخت سد ختم می‌شود. حجم درختان قطع شده در منطقه سد لاسك بالای ۹۰ هكتار پيش‌بيني شده است . در اين طرح هيچ‌گونه استعلامي از منابع طبيعي نشده است و اين سازمان نظري در اين‌باره اعلام نكرده است. با اين حساب گويا به گفته مسولان باید منتظر كلنگ‌زني این سد در روزهاي آخر سال باشيم. هر چند سازمان حفاظت از محيط‌زيست مخالف و منابع طبيعي بي‌اطلاع از آن باشد! چنين رويكردي اين سؤال را در ذهن به وجود مي‌آورد كه آيا داستان تكراري حذف نظر كارشناسان سازمان محيط‌زيست به دليل توسعه تكرار مي‌شود؟ کارشناسان هشدار می‌دهند که اين موضوع بارها و بارها و به بهانه افزايش آسايش زندگي مردم انجام شده است اما گويا مسئولان تنها به مشكلات فعلي توجه دارند. لذا مخالفت ما با این طرح معقولانه و بدور از هر گونه سیاسی گری و منفعت طلبانه است.

راه سوم: سازمان ها و نهادهاي مرتبط در منطقه و نيز مقامات سياسي مانند فرماندار و به خصوص نماينده شهرستان هاي فومن و شفت جناب آقاي افتخاري چه نقش و تأثيري مي توانند در اين ارتباط داشته باشند؟بی شک فرماندار به عنوان نماینده عالی دولت در شهرستان اجرای این پروژه را بر عهده خواهند داشت و باید تلاش کند تا با توجه به شرایط اقلیمی و زیست محیطی و با توجه به حیات روستایی و بحث هویتی.. مردم را آگاه نموده و جزئیات طرح را برای دهیاران و شوراها اعلام نمایند

نماینده هم به عنوان وکیل و هم بعنوان ناظر حسن انجام امور وظیفه دارد به رفع مشکلات موکلان خود اهتمام ورزیده و آنچه به صلاح آنان است انجام دهند… والبته با توجه به بلاتکلیف بودن مردم منطقه نسبت به تعیین و تکلیف نمودن آن با توجه به تمام جوانبی که ذکر شد اقدام کنند…. البته در این روزهای اخیر خبرهای از پیگیری جناب افتخاری. در رابطه با سد به گوش میرسد. که امیدواریم بتواند تکلیف را مشخص نمایید….   نمایندگان قبلی هم تلاشها یی داشتند حتی نماینده سابق تا کلنگ زنی پروژه پیش رفتند ولی بنا به دلایلی عملی نشد….

ما نگرانی محیط زیستی خود را به ایشان هم اعلام کرده بودیم و مصرانه خواستار لحاظ کردن نظر سازمان محیط زیست بعنوان پیش نیاز اجرای پروژه بودیم. مواضع و رویکرد  شخصی جناب عاشوری نسبت این پروژه هم در منابع مختلف موجود است.. که میتوان از آنها کمک گرفت .ولی همه بر این امر که بفرموده رهبر معظم .. بحث محیط زیست بحث این فرد و این گروه و آن گروه و این دولت آن دولت نیست واقفیم… و نباید این موضوع را بخاطر طرفداری از یک جریان خاص مصادره کنیم. ما موضع مان مشخص هست و بارها بدان تاکید کرده ایم…. هر فرد و دولتی که مسولیت اجرای این پروژه را داشته باشد باید به اصول محیط زیستی توجه کند…

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.