پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 5 April , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹ - 12 شعبان 1441
شناسه خبر : 12020
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۸ | ارسال توسط :

روايت شورا و شکست توسعه در فومن

راه سوم ـ اکبر نوری: بخش دوم دستور جلسه ۱۵۹ شوراي اسلامي شهر فومن عنوانش اين چنين بود:”به استقبال بهار!” براستي هم که مي بايد به استقبال بهار شتافت. چهره رنگ و رفته ما و شهر هر دو نيازمند خانه تکاني است. بايد قلم ها را از غلاف بيرون کشيد، رنگ ها را گستراند و […]

روايت شورا و شکست توسعه در فومن

راه سوم ـ اکبر نوری: بخش دوم دستور جلسه ۱۵۹ شوراي اسلامي شهر فومن عنوانش اين چنين بود:”به استقبال بهار!”

براستي هم که مي بايد به استقبال بهار شتافت. چهره رنگ و رفته ما و شهر هر دو نيازمند خانه تکاني است. بايد قلم ها را از غلاف بيرون کشيد، رنگ ها را گستراند و طرحي نو در انداخت. اما و اما و اما دريغ که قلم هامان شکسته و رنگ هامان بوي کهنگي گرفته اند و ياراي شستن و رفتن ديواره هاي شهر و دلهامان را ندارند. ديواره ها فرسوده تر از آنند که بتوان با ابزارها و شيوه هاي مستعمل و نسخه هاي کهنه رخسارشان را از غبار رنج و عسرت زمانه زدود…

با اين وجود رئيس شوراي شهر فومن در راستاي استقبال از بهار نسخه بلندبالايي را براي عباسقليزاده شهردار فومن پيچيده بود.

شاهين عليزاده با اشاره به پتانسيل هاي گردشگري در منطقه و استفاده از ظرفيت هاي آن در ايام نوروز از لزوم آراستن نماي شهر فومن سخن راند و با تأييد بر اينکه مسأله محيط زيست مهمترين شئون زندگي امروز ماست بر کاشت درخت به مناسبت روز درختکاري در ۱۵ اسفند تأکيد نمود.

وي بعد از گله گذاري از شهردار به جهت آنچه تأخير در فرآيند نوسازي شهر ناميد از ايشان درخواست کرد تا پيگير وعده هاي نماينده شهر و قول هايي که در جهت همکاري با شهرداري در بعضي پروژه ها داده شده، باشد.

ليست مطالبات رئيس شوراي شهر فومن از شهردار بسيار متنوع بود!

بحث زيباسازي شهر از قبيل مرمت آسفالت ها، نقاشي و رنگ آميزي ميادين و بلوارها، بازسازي پارک اصلي و پارک هاي محلات، تعامل با اداره راهنمايي و رانندگي و تسهيل ترافيک شهر و رسيدگي به اعتراض کسبه خيابان امام به جهت بستن معابر در ايام نوروز، توجه به امر روشنايي ورودي شهر و…

شاهين عليزاده سپس به قرائت و بررسي مکاتبات استصوابي پرداخت که اکثرأ مربوط به درخواست و تقاضاي حقوق و مزايا و بن به کارکنان و پرسنل شهرداري بود. در رابطه با اين پرداخت ها نعمتي از اعضاي شوراي شهر پيشنهاد افزوده شدن روزمزدها و اصلاحاتي ديگر را در جهت برقراري عدالت مطرح ساخت که مورد موافقت قرار گرفت. در اين ميان نکته جالب واکنش شهردار به اين موضوع و ايجاد ابهام در تأمين منابع بود که با لبخند اظهار داشت ”ما مطالبات نوروزي پارسال کارکنان مان را هنوز پرداخت نکرده ايم!”

و اما مسأله قابل تأمل و عبرت آموز اين جلسه وقتي بروز داده شد که سخنان شهردار به ديالوگ غير منتظره اي با نعمتي مبدل گشت.

عباسقليزاده داشت برنامه اش را در باره پروژه حاشيه رودخانه گاز روبار و خيابان کارگر شرح و درخواست تصويب آنها را به شورا مطرح مي کرد که نعمتي مخالفت نمود و گفت تا زمان اتمام پروژه هاي نيمه کاره نبايد پروژه هاي جديدي آغاز گردد.

شهردار اما از طرفي اظهار مي کرد که اينها دو موضوع جداگانه با منابع مالي تفکيک شده است و ربطي به يکديگر ندارد و مي توان با اعتباراتي خاص اين پروژه ها را زخمي کرد و پيش برد! نعمتي گله مند بود که طرح ها مکررأ شروع و ناتمام باقي مي ماند و نگران بود که معضل ديگري بر معضلات پيشين اضافه شود.

بحث کليدي ولي وقتي رقم خورد که شهردار در شرح برنامه ها و مواضع خود اظهار کرد”مسائل روزمره شهري پياده رو، آسفالت و…همواره وجود داشته و خواهد داشت، اينها پروژه نيستند. توسعه شهري از طريق ايجاد کمربندي و جاده هاي ارتباطي و ساماندهي رودخانه و…که پول آور و سبب رشد اقتصادي مي شود، به ظهور مي رسد.”

نعمتي اما در واکنش به اين سخنان انتقاد شديدي نسبت به کيفيت عمراني نقاط مختلف شهر ابراز کرد. شاهين عليزاده رئيس شوراي شهر هم در خطاب به شهردار بر پروژه هاي مورد بحث صحه گذاشت اما تبصره زد که” اهم و مهم بايد کرد…ما فعلأ توان انجام اين طرح ها را نداريم!” اين موضعي بود که با زبان و ادبياتي متفاوت توسط آقاي عليدوست و ابراهيمي دو عضو ديگر شورا هم مورد تأييد قرار گرفت.

اينطور که بنظر مي رسيد اختلاف موجود ميان شهردار با اعضا شورا به نگاه و ديدگاه کلان شهري آنها بر مي گشت.

نگاه شورا بيشتر متناظر بر عمران درون شهر و متمرکز بر تعميرات و بقول شهردار ”امور روزمره” بود ولي شهردار با رويکردي سهل انگارانه به اين امور، نگاهش به ”پروژه هاي بزرگ و ماندگار” معطوف بود.

جالب اينکه پاسخ سردار بر اين تفاوت ديدگاه مهر تأييد زد! نعمتي ضمن اشاره و تشکر از عباسقليزاده به سبب افتتاح سي ان جي شماره دو و عقيده داشت که ”اما اين پروژه به چشم نيامد…چنين طرح هايي به چشم مردم نمي آيد، نگاه مردم امور رفاهي مانند فضاي سبز را مي بيند و مي پسندد!!!”

واقعيت آنست که توجه به امور عامه گرا، زودگذر و دفعي در مديريت شهري نگاه و رويکردي” توده پسند، ضد توسعه و خطرناکي است. هر چند شايد ايراداتي به رويه مديريتي شهردار فومن وارد مي باشد از جمله عدم تعامل کافي با منتقدين، مديريت آمرانه و يا عدم اهتمام و سهل انگاري نسبت به امور جاري و…اما رويکرد محافظه کارانه در مديريت شهري اصلأ پوئن مثبتي به حساب نمي آيد. محافظه کاري رويکردي بسته است که بال هاي توسعه را نمي گشايد، در روزمرگي غرق مي شود و به دور اقتصاد شهر ديوار مي کشد.

شهردار بعد از استماع نظرات منفي چهار عضو شورا که در کمال تعجب تنها تأييد يک عضو پيشکسوت را (فرامرز ولي زاده) به همراه داشت، گفت” جسارت و شهامت در برابر حرف هاي مردم داشته باشيد! آسفالت مهم نيست… رودخانه اقتصاد شما است…بگذاريد وقتي ماموريت ما تمام شد لااقل دو کار بزرگ و ماندگار باقي بماند. نعمتي اما همچنان بر مواضع خود پافشاري کرد تا اينکه در نهايت با رأي منفي شورا طرح شهردار مسکوت ماند و مشخص شد که شوراي چهارم ديدگاه توسعه محور ندارد و ظاهرأ تا اطلاع ثانوي مي بايد در غياب زيرساخت ها ادعاهاي مربوط به مبحث گردشگري را به کنار نهاد و منتظر پروژه هاي زود بازده و ”چشم نواز” شورا ماند!

موضوع ديگر حضور رئيس اداره برق فومن مهندس شادپور در جلسه شوراي شهر جهت تعامل و هماهنگي و رفع کاستي هاي مربوط به روشنايي سطح شهر مخصوصأ در بخش ورودي شهر بود. هرچند اين نوع مراودات قابل تأمل و توجه است اما کماکان مسائل حول محور ريش سفيدانه مي چرخد. موضوع آخر جلسه هم حضور و گفتگوي مديران مسئول کانون هاي تبليغاتي با اعضاي شوراي شهر جهت حل و فصل اختلافات في مابين بر سر قرارداد جديد بود. ظاهرأ مديران کانون هاي تبليغاتي که از رکود اقتصادي و نابساماني هاي موجود و هرج و مرج حول اين حرفه آسيب ديده و عاصي بودند نرخ هاي جديد شهرداري را گران، غير عادلانه و فشاري مضاعف بر خود مي دانستند، اين در حالي بود که متوليان شهرداري نيز خود را بازنده قراردادهاي قبلي عنوان مي کردند که هيچ عايدي و درآمدي برايشان به همراه نداشته است به طوريکه حتي يکي از اعضاي شوراي (ولي زاده) شهر از آن به قرارداد ترکمانچاي ياد نمود!

نعمتي هم در اين ارتباط متذکر شد ”اين صنف در انحصار هيچ کسي نيست…قراردادهاي پيشين از پايه اشتباه بوده و مشکل داشته… شهردار وقت غير قانوني قرارداد بسته است.

در نهايت هم رئيس شوراي شهر از مديران کانون خواست که طي نشستي با شهردار که تأکيد مي کرد منافع مردم را در نظر مي گيرد و نه شرکت ها را، به توافق برسند. البته قابل ذکر نيست که ”شرکت”ها هم از مردم اند!

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.