پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 7 April , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹ - 14 شعبان 1441
شناسه خبر : 12353
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۲۵ | ارسال توسط :

شورای نگهبان ترس ندارد/ صحبت‌های رئیس مجلس دلیلی بر نترسیدن افراد از شورای نگهبان است

راه سوم: عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز (شنبه )در نشستی خبری در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه در جریان بررسی ماده ۳۸ برنامه ششم درباره سقف حقوق مدیران آقای لاریجانی گفت که مخالفان این مصوبه چون از ترس رد صلاحیت جرأت ندارند به شورای نگهبان ایرادی وارد کنند، ناسزایش را […]

شورای نگهبان ترس ندارد/ صحبت‌های رئیس مجلس دلیلی بر نترسیدن افراد از شورای نگهبان است

راه سوم: عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز (شنبه )در نشستی خبری در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه در جریان بررسی ماده ۳۸ برنامه ششم درباره سقف حقوق مدیران آقای لاریجانی گفت که مخالفان این مصوبه چون از ترس رد صلاحیت جرأت ندارند به شورای نگهبان ایرادی وارد کنند، ناسزایش را به مجلس می‌گویند، آیا این گزاره از نظر شما درست است؟ توضیح داد: شورای نگهبان ترس ندارد، الان که شما اینجا هستید آیا از ما می‌ترسید؟!

وی افزود: بنده قبلا پاسخ دادم که شورای نگهبان ترس ندارد و هر چه می‌خواهد دل تنگتان بگویید.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: قطعا اینطور نیست که رئیس مجلس گفتند، اگر اینگونه بود بقیه صحبت‌هایی که خطاب به شورای نگهبان می‌زنند چیست؟ صحبت‌های آقای رئیس مجلس دلیل بر این است که کسی از شورای نگهبان نمی‌ترسد. سخنگوی شورای نگهبان همچنین  گفت: شورای نگهبان فرصت و ادعایی برای نظارت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ندارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر شما درباره اظهارات آیت‌الله جنتی که گفته بود نظارت برانتخابات شورا مصیبت‌بار است، افزود: قطعاً شورای نگهبان در بحث انتخابات شوراها ورود نخواهد داشت و فرمایشات آیت‌الله جنتی نیز به عنوان جایگاه شورای نگهبان نبوده و در جایگاه رئیس مجلس خبرگان بوده است.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: انشاءالله مجلس که به عنوان ناظر انتخابات شوراهاست، تلاش کند مقررات نظارتی را برای انتخابات شوراها داشته باشد. شورای نگهبان نه فرصت و نه ادعایی برای نظارت بر انتخابات شوراها ندارد.

 کدخدایی در بخش دیگری از نشست‌خبری خود به ارائه گزارش عملکرد و فعالیت‌های یک ساله شورای نگهبان پرداخت و گفت: از تاریخ اول فروردین امسال تا ۲۱ اسفند، ۹۳ مصوبه از سوی مجلس به شورا واصل شده که از این تعداد ۶۱ لایحه و ۳۲ طرح بوده است.

وی تصریح کرد: از مجموع ۹۳ مصوبه مجلس ۴۸ مورد در مرحله اول عدم مغایرت شده و ۲۴ مورد نیز ایراداتی داشته که پس از رفت و برگشت نظر نهایی به مجلس اعلام شده است؛ همچنین از این تعداد ۲۰ مورد از مصوبات نیز در دست بررسی است که لایحه بودجه ۹۶ نیز در شورای نگهبان در حال بررسی است که تلاش می‌کنیم تا پایان هفته آن را به پایان برسانیم.

 سخنگوی شورای نگهبان افزود: در سال جاری ۵۸۰ نامه ارسال شده که با احتساب نامه‌هایی که از سال گذشته باقی مانده بود فقهای شورا ۶۱ مورد را اعلام نظر کردند.

کدخدایی تصریح کرد: طرح استفساریه ماده ۵۲ قانون انتخابات که شامل نظارت شورای نگهبان بر منتخبان و نمایندگان مجلس است، طبق نظر شورای نگهبان کماکان اشکال سابق به قوت خود باقی است و مغایر اصل ۹۹ قانون اساسی شناخته شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مجادله بین شما و  آقای علی مطهری نایب رئیس مجلس صورت گرفته؟ گفت: خیر، مجادله‌ای نبوده، ما فقط نظر قانونی را اعلام کردیم و از گذشته نیز همین روال بوده و اگر کسی نظری دارد باید به مراجع قانونی مراجعه کند.

کدخدایی اضافه کرد: صرف گفتن یک نفر، مسئله‌ای را حل نمی‌کند و قوانین موجود با بیان یک فرد قابل تغییر نیست، خواهش می‌کنم دوستان توجه کنند، آنجایی که قانون داریم به کسانی که قانون را نادیده می‌گیرند، تذکر دهند که قانون مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر شما درباره این کاندیداهایی که پیشتر رد صلاحیت شده‌اند و دوباره کاندیدا می‌شوند، چه پالسی از شورا دریافت می‌کنند که کاندیدا می‌شوند؟ گفت: باید این موضوع را از خودشان پرسید که چه پالسی دریافت کرده‌اند، اما از سوی شورای نگهبان هیچ‌گونه پالس و خبری ارسال نشده و اعمال نظر شورای نگهبان در مهلت بررسی صلاحیت‌ها اعلام می‌شود.

کدخدایی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه شورای نگهبان برای اولین بار نسبت به مصوبات مجلس درباره سیاست‌های کلی اعلام نظر می‌کند، گفت: از گذشته و از سال ۷۸ نیز شورای نگهبان به علت مغایرت با سیاست‌های کلی به مصوبات مجلس ایرادی وارد کرده بود و مجلس هم طبق نظر شورای نگهبان مصوبه‌اش را اصلاح می‌کرد که پس از آن نیز از سال‌ ۹۲ به بعد آئین‌نامه نظارت بر سیاست‌ها تصویب شد و به تأیید مقام معظم رهبری رسید و در برنامه پنجم نیز چنین موضوعی انجام شد.

وی در پاسخ به سؤالی خبرنگاری که پرسید نظر شما درباره اینکه آقای بقایی گفته که ردصلاحیت نخواهد شد، اظهار داشت: شورای نگهبان هم این اندازه مطمئن نیست و هرگونه اظهارنظر پیش از موعد فاقد اعتبار قانونی است و ما هم نمی‌توانیم در حال حاضر اظهارنظری داشته باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان نیز درباره فعالیت زودهنگام تبلیغات انتخاباتی برخی کاندیداهای احتمالی، تصریح کرد: شورای نگهبان در هنگام بررسی صلاحیت‌ها نظرش را اعلام می‌کند.

کدخدایی در ادامه این نشست‌خبری در پاسخ به سؤالی پیرامون اینکه شما درباره استعلام از وزیر سابق اطلاعات در جریان بررسی صلاحیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی منعکس شد، نظر شما بوده است؟ گفت: ما از دوستان رسانه‌ای که نمی‌توانیم گله کنیم؛ آنها هر جور بخواهند به شورای نگهبان حمله می‌کنند و ما هم حرفی نمی‌زنیم و شکایتی نمی‌کنیم، اما از دوستان خواهش می‌کنیم که در سال آینده اخلاق‌مداری و امانت‌داری را رعایت کنند، اگر سه ساعت وقت ما را برای مصاحبه می‌گیرند، در نهایت مطلب را صحیح منعکس کنند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره گفت‌وگوی اخیرش با یکی از روزنامه‌ها و اینکه گفته بود «ای کاش از وزیر اطلاعات برای شرکت در نشست بررسی صلاحیت آقای هاشمی‌رفسنجانی دعوت نکرده بودیم»، گفت: من به این دلیل این مطلب را گفتم که شما دیگر سوال نپرسید؛ گفتم ای کاش این اتفاق نمی‌افتاد که رسانه‌ها تا این اندازه به آن نمی‌پرداختند، در غیر این صورت ما هنگام انجام وظایف‌مان باید مطابق قانون از همه مراجع استعلام کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره فعالیت زودهنگام برخی افراد در فضای مجازی برای تبلیغات انتخاباتی، اظهار داشت: شورای نگهبان تا جایی که امکانات اجازه دهد، تبلیغات در فضای مجازی را رصد می‌کند، اما در این زمینه نیازمند قانون جامعی هستیم که در این حوزه شورای نگهبان اختیارات لازم را داشته باشد.

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.