پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 31 March , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹ - 7 شعبان 1441
شناسه خبر : 12628
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۰ | ارسال توسط :

“شخصیت سال” کیست؟

راه سوم:سال ۹۵ هم تمام شد. به قولِ خیلی‌ها بر چشم‌هم‌زدنی. در این‌سال خیلی‌ها رفتند؛ از اکبر هاشمی‌رفسنجانی گرفته تا دنیا فنی‌زاده عروسک‌گردان کلاه‌قرمزی. خیلی‌های دیگر هم به خاطره جمعی مردم اضافه شدند؛ مثل کیمیا علیزاده یا آتش‌نشان‌های قهرمان. شاید میان این‌همه رفتن و آمدن‌ها یک اسم از همه بیش‌تر تکرار شده باشد و اگر […]

“شخصیت سال” کیست؟
راه سوم:سال ۹۵ هم تمام شد. به قولِ خیلی‌ها بر چشم‌هم‌زدنی. در این‌سال خیلی‌ها رفتند؛ از اکبر هاشمی‌رفسنجانی گرفته تا دنیا فنی‌زاده عروسک‌گردان کلاه‌قرمزی. خیلی‌های دیگر هم به خاطره جمعی مردم اضافه شدند؛ مثل کیمیا علیزاده یا آتش‌نشان‌های قهرمان. شاید میان این‌همه رفتن و آمدن‌ها یک اسم از همه بیش‌تر تکرار شده باشد و اگر ۹۵ را از نظر بگذرانیم آن یک اسم بیش‌از همه در ذهنمان نقش ببندد. آن یک نفر کیست؟
با چندنفر از جامعه‌شناسان و انسان‌شناسان و پژوهش‌گران حوزه علوم‌اجتماعی گفتگو کردیم تا ببینیم آن‌ها چه کسی را به عنوان شخصیت سال برمی‌گزینند.  
پویا علاءالدینی –استاد دانشگاه تهران و جامعه‌شناس برنامه‌ریزی شهری- در پاسخ به این سئوال می‌گوید نمی‌توان فردی را در ایران به عنوان مهم ترین و تاثیرگذارترین فرد انتخاب کرد. او معتقد است اگر قرار باشد به عنوان یک جامعه‌شناس یک فرد را انتخاب کند آن باید در حیطه کاری او یعنی علوم اجتماعی باشد اما نیست.
 
دکتر علاءالدینی گفت: در علوم اجتماعی ایران از نظر من  بیشتر می‌توان به دو دسته از افراد برخورد؛ یک دسته افراد صاحبِ رانت و برخوردار از پروژه‌های دولتی هستند. سیطره این افراد بر دانشگاه‌ها خلائی در زمینه تحقیق اجتماعی حائز مساله واقعی به وجود آورده که در حاشیه و بیرون دانشگاه از سوی گروه دیگری به آن پرداخته می‌شود. گروه دوم اکثرا مشتمل بر شبه روشنفکران جوانی است که یا متاثر از ترجمه هستند یا خود چیزهایی را به زور ترجمه می‌کنند و با بستر و معنای این‌گونه متن‌ها کمتر آشنا هستند.

وی ادامه داد: اعتماد به نفس کاذب این افراد هم در خیلی مواقع کم نیست و به تدریج  به این گمان می‌رسند که خودشان نظریه‌پرداز شده‌اند (یعنی حفظ کردن نظریه را با نظریه‌پردازی اشتباه گرفته‌اند). در مقابل فضا برای رشد محققان و متفکران واقعی در حوزه علوم اجتماعی نامناسب است و برای همین به دشواری می‌توان به چهره‌ای در این حوزه اشاره کرد. البته در حوزه‌های دیگر نیز به احتمال بسیار قوی اوضاع از این هم بدتر است.

محمدامین قانعی‌راد –جامعه‌شناس و رییس سابق انجمن جامعه شناسی ایران- اما معتقد است که اگر قرار باشد فردی را برای سال ۹۵ انتخاب کرد آن کسی نیست جز اکبر هاشمی رفسنجانی.

این جامعه‌شناس گفت: “از نظر من شخصیت مهم و تاثیرگذار امسال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود. این شخصیت پیش از مرگ تاثیر سیاسی زیادی داشت و پس از مرگ نیز همین تاثیر را حفظ کرد و با فوت‌اش بار دیگر نامش مطرح شد.
تشییع ملی و گسترده او نشان دهنده تاثیر و خدمات اوست. بازنگری او ر ارتباط با مردم و نقشی که در تحولات سیاسی مختلف داشت از دلایل این اهمیت است”.

 

مزدک دانشور –انسان‌شناس پزشکی- اما در پاسخ به این سئوال نظر متفاوتی دارد.

این انسان‌شناس معتقد است وزیر بهداشت باید انتخاب شود. او ادامه داد: “اگر قرار باشد شخصیتی برای امسال انتخاب کنم، آن کسی نیست جز دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی. وزیر بهداشت از نظر من در سال پیش و قبل‌تر از آن با رویکرد اشتباهی که به پزشکی و درمان داشت از نظر تاثیرِ منفی بر بحث سلامت و روان انتخاب من برای شخصیت سال است. وزیر بهداشت درمان را بدل به موضوعی سیاسی و آن را بحثِ روز کرد. شکاف‌ و گسست‌ها در این حوزه در دوران ایشان به واسطه رفتار و واکنش‌هایشان زیاد شد”.

مهرداد عربستانی –انسان‌شناس و استاد دانشگاه تهران- اما معتقد است که اگر قرار باشد شخصیتی را به عنوان فعال حوزه اجتماعی انتخاب کند آن دکتر عباس کاظمی است.

مهرداد عربستانی درباره این انتخاب گفت: “به نظر من، دکتر عباس وریج‌کاظمی، عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و اجتماعی شخصت مهم و تاثیرگذار سال است.

دلیل این انتخاب به خاطر تحلیل جامعه ایرانی از چشم‌اندازی که عمدتاً مورد غفلت قرار گرفته، و به خاطر دیدن دلالت‌های مهم در امور “جزئی”. به ویژه با توجه به کتابی که اخیراً با عنوان “امر روزمره در جامعه پساانقلابی” منتشر کرده‌اند، است”.

نیره توکلی –جامعه‌شناس زنان و عضو گروه زنان انجمن جامعه شناسی ایران- یک نفر را برای سال ۹۵ بر نمی‌گزیند. او معتقد است افراد زیادی تاثیرگذار بوده‌اند. او به عنوان جامعه‌شناس از چند چهره زن مهم امسال نام برد:

“از نظر من نمی‌توان و نباید یک نفر را به‌عنوان شخصیت سال معرفی کرد. نام‌بردن از چند نفر می‌تواند انتخابِ بهتری باشد. اگر بخواهم چند شخصیت تاثیرگذار به‌خصوص آن‌که در حوزه زنان اثرگذار بوده‌اند نام ببرم، کیمیا علی‌زاده یکی از اولین‌هاست، او با مدالی که دریافت کرد پیام خوبی به زنان ایرانی داد.”

وی در ادامه گفت: “همچنین زهرا نعمتی، عضو تیم تیراندازی با کمان بانوان معلوم ایران و همه ورزشکاران زن معلولی که با دریافتِ مدال بهترین پیام فرهنگی را به ما دادند. این افراد را انتخاب می‌کنم چون بدون امکانات موفق می‌شوند و می‌خواهم که به آن‌ها امکانات بیش‌تر و شرایط بهتری تعلق بگیرد. خانم مریم روستایی خبرنگاری که گزارش تکان‌دهند گورخواب‌ها را تهیه کرد، به ‌عنوان دختِ جوانی که توانست چنین تاثیری بگذارد انتخاب دیگر من است.”

وی گفت: “خانم نرگس آبیار به‌خاطر اثرگذاری فیلمِ نفس، خانم نوش‌آفرین انصاری استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر، خانم میرهادی به‌خاطر خدمتی که به ادبیات کودکان و جامعه ادبی کرد و خانم پروانه سلحشوری که از زنان پیشرو در مجلس شورای اسلامی است و طرح‌های خوبی در حوزه زنان دارد، دیگر انتخاب‌های من هستند. به جز این‌ افراد، تمام انسان‌هایی که در دیگر کشورها، فارغ از مذهبشان و به‌دلیل افکار بشردوستانه، از ایران در برابر قانون ترامپ حمایت کردند و تمام زنانی که نقشی اساسی در جامعه داشته‌اند از نظر من چهره سال هستند؛ چراکه اگر قرار باشد یک‌نفر را نام ببرم، تک‌بُعدی عمل کرده‌ام”.

 حسین ایمانی‌جاجرمی –جامعه‌شناس شهری و استاد دانشگاه تهران- درباره انتخابش می‌گوید:  “اگر بخواهم یک‌نام ببرم، دکتر عباس احمدی آخوندی از نظر من شخصیت مهم و تاثیرگذار سال است. دکتر آخوندی را انتخاب می‌کنم به این دلیل که بحث اندیشه “ایران‌شهر” را طرح کرده است. از نظر من او وزیر صاحبِ اندیشه است. او در صنعت هواپیمایی تحریم را از بین برد. ۲ بار استیضاح شد و توانست به سئوال‌ها و انتقادها پاسخی درخورد دهد و یکی از مهم‌ترین اقداماتش این بود که در حال اتمامِ پروژه مسکن مهر است”.
 جبار رحمانی – انسان شناس دین و پژوهش گر در نگاهِ متفاوتی شخصیت سال را “حاشیه نشین” جامعه ایران معرفی کرد. او گفت: پرسش از شخصیت سال بر حسب اهمیت و اثر گذاری او، پرسش معناداری است که میتواند راهی برای شناخت جامعه ایرانی و وضعیت امروزی آن باشد.در این زمینه معمولا از شخصیت‌ها برجسته هنری و سیاسی یاد می‌شود که در فضای فرهنگ عمومی و رسانه ای شهرتی دارند و به مقطع یا واقعه مهمی پیوند خورده اند. اما به نظر می‌رسد می‌توان این پرسش را به گونه دیگری هم مطرح کرد: به جای آنکه به دنبال شخص خاصی باشیم،‌به دنبال تیپ شخصیتی ای باشیم که در این سال نقش مهمی در فرهنگ ما داشته اند.
 
وی گفت: به نظرم از این موضع می‌توان از تیپ شخصیت خاصی صحبت کرد که قابل تقلیل به مقوله هایی مانند جنسیت و سن و قومیت نیست،  بلکه هرکس در هرکجایی می‌تواند در آن قرار بگیرد. از این منظر تیپ شخصیتی سال ۱۳۹۵ در ایران،  شخصیت حاشیه نشین بود. مردمانی که در قالب زندگی حاشیه ای از حلبی آبادها تا گورخوابها،  بیانگر عمق جامعه ایرانی بودند. حاشیه نشینی که در سالهای اخیر تا حدی توسط مدیران جامعه ایرانی و فضای رسانه ای دیده شد،  بیانگر جمعیتی است که در شهرهای کوچک و بزرگ و معمولا زیر خط فقر زندگی میکنند،‌ مردمانی که در ساختارهای ناعادلانه وتبعیض آمیز جامعه ایرانی،‌ با جان و روحشان هزینه بی عدالتی‌ها را می‌دهند.
 
جبار رحمانی گفت: نکته مهم آنست که وقتی چهره زشت حاشیه نشینی آشکار شد، باز هم ما فقط آنها را دیدیم و شخصیت حاشیه نشین نتوانست ما را به فهم و درک خویشتن برساند. به همین سبب فارغ از مجالس ترحم بر این مردمان که راهی است برای رهایی از عذاب وجدان ما،‌ کار دیگری برایشان انجام نشده یا اینکه بسیار اندک و ناقص انجام شده است. تیپ شخصیتی حاشیه نشین بیانگر روح و اخلاق بیمار و معیوب جامعه ماست.
منبع:فرارو
|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.