پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 7 April , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹ - 14 شعبان 1441
شناسه خبر : 12810
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۹ | ارسال توسط :

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منصوب شد

راه سوم: رییس جمهوری در حکمی، اشرف بروجردی را برای یک دوره چهار ساله به عنوان «رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران» منصوب کرد.   به گزارش سرویس فرهنگ و هنر «انتخاب» ، مهمترین سابقه ی وی، معاونت اجتماعی وزارت کشور است و البته رییس کمیته بانوان ستاد روحانی را نیز عهده دار […]

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منصوب شد

راه سوم: رییس جمهوری در حکمی، اشرف بروجردی را برای یک دوره چهار ساله به عنوان «رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران» منصوب کرد.

 

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر «انتخاب» ، مهمترین سابقه ی وی، معاونت اجتماعی وزارت کشور است و البته رییس کمیته بانوان ستاد روحانی را نیز عهده دار بوده است. بروجردی سابقه جدی و چندانی در حوزه فرهنگ ندارد و همان معدود سوابق وی، سنخیت چندانی با جایگاه مهمی چون «کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران» ندارد.

 
این در حالی است که چهره های فرهیخته ای چون رئیس جمهور اسبق در راس این کتابخانه بوده اند و حضور برجستگانی چون آیت الله محقق داماد در هیات امنای این کتابخانه، آن را به پاتوق بزرگان و علما تبدیل کرده بود.
از سوي ديگر، دولت روحانی این نقطه قوت را دارد که بسیاری از نخبگان و اهالی فرهنگ که حاضر نبودند با دولت قبلی کار کنند، از همکاری با این دولت استقبال می کنند و این مسوولیت دولت جدید را دوچندان می کند ، اما به نظر می رسد در مورد پست مذکور، چندان توجهی به این نقطه قوت نشده است، هر چند خانم بروجردی فردی قابل احترام و فعال اجتماعی محسوب می شود.
 
این درحالیست که پیش از این، از مسجد جامعی وزیر اسبق ارشاد به عنوان گزینه قطعی ریاست کتابخانه ملی یاد می شد و حتی گفته می شد، انتصاب وی در جلسه هیات دولت بررسی و تایید شده بود.
 
به گزارش انتخاب، متن حکم حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
سرکار خانم دکتر اشرف بروجردی
 
در اجرای تبصره(۲) ماده (۵) قانون اساسنامه کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و بند (۳) مصوبه مورخ ۱۳۸۱٫۶٫۲ شورای عالی اداری و تأیید هیأت امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، با عنایت به تعهد و تجربیات ارزنده سرکار عالی به موجب این حکم به مدت چهار سال به عنوان «رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران» منصوب می‌شوید.
 
توفیق شما را در انجام وظایف محوله با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید از خداوند متعال مسألت می‌نمایم.
 
حسن روحانی
 
رییس جمهوری اسلامی ایران
 

* مروری بر روسای کتابخانه ملی از آغاز تاسیس
مهدی بیانی؛ بنیانگذار و نخستین رییس کتابخانه ملی ایران بود. بیانی از سوم شهریور ماه ۱۳۱۶ تا ۱۳ خرداد ماه ۱۳۴۰ ریاست کتابخانه ملی ایران را بر عهده داشت. نخستین رییس کتابخانه ملی ایران صاحب کتاب‌ها و مقاله‌های متعددی در زمینه فلسفه، خوشنویسی و کتابداری است. فهرست ناتمام تعدادی از کتاب‌های کتابخانه سلطنتی در سال ۱۳۵۲ و کتابشناسی کتاب‌های خطی سال ۱۳۵۳ از جمله آثار وی محسوب می‌شود.
علی اصغر شمیم، از سال ۱۳۱۹ تا سال ۱۳۲۱ رییس کتابخانه ملی ایران بود. وی دارای مدرک کارشناسی تاریخ و جغرافیا از دانشسرای عالی تهران در سال ۱۳۱۰ و استادی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و دانشکده پلیس، همکاری در تاسیس کلاس‌های اکابر ( آموزش بزرگسالان) و اداره کل نگارش و کمیسیون فیلم و نمایش از جمله فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی شمیم محسوب می‌شود.
ناصر شریفی، اولین ایرانی دارای مدرک کتابداری است که از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۱ ریاست کتابخانه ملی ایران را بر عهده داشت. وی کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه، کارشناسی ارشد و دکترای کتابداری را از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد. وی دارای تالیفات بیشماری در زمینه کتابداری به زبان انگلیسی است و پایان نامه دکترای شریفی مربوط به شیوه فهرست‌نویسی کتاب‌های فارسی بود که هنوز در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی دارای مدال طلای جهانی به مناسبت خدمات ویژه برای ترویج کتابداری جهان در سال ۱۳۶۴ و جایزه خدمت از سوی دولت مراکش در سال ۱۳۷۴ است.
ایرج افشار پژوهشگر، ایران‌شناس و کتاب‌شناس ایرانی، کارشناس رشته قضایی از دانشکده حقوق دانشگاه تهران است که از خرداد تا دیماه ۱۳۲۸ ریاست کتابخانه ملی ایران را بر عهده داشت. ریاست انتشارات دانشگاه تهران، رییس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران و ریاست مرکز ملی کتاب وابسته به کمیسیون ملی یونسکو در سال ۱۳۴۸ از جمله فعالیت‌های دیگر وی در عرصه فرهنگی است.
صفا ابراهیم، از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۵ رییس کتابخانه ملی ایران بود. وی کارشناسی فلسفه و علوم تربیتی را از دانشسرای عالی تهران درسال ۱۳۱۷ کسب کرد. وی جزء اولین کسانی بود که تالیفاتی در زمینه کتابداری منتشر کرد. «سمینار نقش کتابخانه‌ها در آموزش سالمندان و آموزش اساسی» تالیف «سیریل» با ترجمه ابراهیم صف، «کتابخانه‌های ملی» و «تشکیلات جدید کتابداری» از جمله تالیفات وی است.
بهروش جمشید، از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۳ مدیر اداره کتابخانه‌ها و سرپرست کتابخانه ملی ایران بود. وی مدرک کارشناس اقتصاد از دانشکده حقوق دانشگاه تهران داشت و از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۱ دبیر کل هیات امنای کتابخانه‌های عمومی و استاد کتابداری کلاس‌های آموزش کتابداری بود. دریافت نشان درجه پنج تاج از وزارت فرهنگ و هنر در سال ۱۳۵۰ از افتخارات دیگر وی محسوب می‌شود.
 

ذکا یحیی، که سال ۱۳۴۷ رییس کتابخانه ملی بود دارای کارشناسی باستان شناسی از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بود. ریاست موزه هنرهای تزیینی سال ۱۳۳۷، معاون اداره کل موزه‌ها و فرهنگ عامه سال ۱۳۴۰، رییس موزه مردم شناسی سال ۴۱، رییس انتشارات اداره کل باستان شناسی بود. وی خالق بیش از ۱۴۰ مقاله و بیش از ۴۰ کتاب در زمینه تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران است. «تاریخ عکاسی و عکاسان پیگام در ایران»، «فرهنگ کسروی» و «جستارهایی درباره مردم آذربایجان» از جمله آثار اوست.
 

ناصر مظاهری تهرانی رییس کتابخانه ملی ایران از سال ۱۳۴۸ تا سال ۱۳۵۳ دارای کارشناسی باستان شناسی از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد علوم تربیتی از کالج مکالستر آمریکا و کارشناسی ارشد کتابداری از دانشگاه کوئین انگلستان درسال ۱۳۶۴ است. وی اولین رییس انجمن کتابداران ایران از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۴۸ و پایه گذار کتابخانه‌های مرکز مطالعات تاریخی برای یونسکو است.مظاهری صاحب مقاله‌های متعددی در مجله پیام یونسکو و دانستنی‌های کتابداری است.
علی حق ازلی، از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۴ رییس کتابخانه ملی ایران بود. وی معاون اداره کل فرهنگ و هنر مازندران، اداره کل کتابخانه‌‌ها و همچنین کتابخانه ملی ایران از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۴، معاون اداره کل نمایندگی‌های فرهنگی در خارج و همچنین کارشناس متخصص آموزشی فرهنگی در وزارت فرهنگ و هنر بود.
 

جلال طباطبایی، مدیر کل کتابخانه ملی ایران از اوایل سال ۱۳۵۴ تا ۲۸ مرداد ماه همان سال بود. دبیری آموزش و پرورش و سرپرست اداره نگارش وزارت فرهنگ و هنر از جمله سمت‌های دیگر وی است.
 

ایرج زنده پور، سرپرست کتابخانه ملی ایران از مرداد تا آبان ماه سال ۱۳۵۴ دارای کارشناسی تاریخ و جغرافیا، کارشناسی ارشد علوم تربیتی و جامعه‌شناسی و ادبیات است. رییس و مدیر اداره کل نگارش وزارت فرهنگ و هنر، مسوول کمیته کتاب و انتشارات جشن فرهنگ و هنر درسال ۱۳۵۰، مشاور وزیر فرهنگ و هنر و سرپرست کتابخانه ملی ایران به مدت چند ماه در سال ۱۳۵۴ از جمله سوابق فرهنگی وی محسوب می‌شود.
 

عبدالعلی سیاوشی، ازسال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۶ رییس دیگر این کتابخانه است. وی دارای کارشناسی زبان فرانسه از دانشسرای عالی مدیریت بود. ریاست آموزش و پرورش بوشهر، مدیر کل امور اداری وزارت فرهنگ و هنر از سال ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۷، ریاست تعلیمات اساسی و اداره بازرگانی استان آذربایجان شرقی را هم در کارنامه خود دارد.
عبدالله لک مظاهری، مدیر بعدی است که از سال ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۸ رییس کتابخانه ملی ایران می‌شود. کارشناسی تاریخ و جغرافیا از دانشکده ادبیات و دانشسرای عالی تهران، دبیر دبیرستان‌های گرگان، مدیر کل روابط فرهنگی وزارت فرهنگ و هنر، رایزن فرهنگی ایران در پاکستان به مدت هفت سال و انتشار یک دوره تاریخ سال اول تا پنجم برای دبیرستانی‌ها از جمله فعالیت‌های شاخص فرهنگی این رییس کتابخانه ملی محسوب می‌شود.
 

فریدون بدره‌ای، مدیر کل کتابخانه‌ ملی ایران از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۵۹ کارشناسی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد زبان شناسی همگانی زبان‌های باستانی و دکترای زبانشناسی و زبان‌‌های باستانی در سال ۱۳۵۰ و همچنین کارشناسی ارشد کتابداری در سال ۱۳۵۱ از دانشگاه تهران است. آثار او بیش از ۵۰ کتاب و ده مقاله است که اکثرا ترجمه آثار ارزشمند به زبان فارسی است. «ناشناخته» «مجموعه ۹ داستان»، «بزرگان فلسفه هنری»، «واژگان نوشتاری کودکان دبستانی ایران» از جمله آثار بدره‌ای است.
 

مصطفی محمدی عراقی، مدیر کل کتابخانه ملی ایران ازسال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ است. وی کارشناسی فلسفه و حکمت و همچنین کارشناسی ارشد علوم قرآنی و حدیث را از دانشکده الهیات و معارف اسلامی در کارنامه خود داشت.
 

حسین محی الدین الهی قمشه ای، مدیر کل کتابخانه‌ ملی ایران از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۱؛ دارای کارشناسی فلسفه و دکترای معارف اسلامی از دانشگاه تهران است. گزیده فیه مافیه ( مقالات مولانا ) در معرفی جلال الدین بلخی و شرح مقالات او، گزیده «منطق الطیر» در معرفی عطار و هفت شهر عشق او،« شرح گلشن راز» شیخ محمود شبستری، کتاب «مقالات»، ترجمه گزیده ای از سخنان شکسپیر، بررسی آثار ترجمه شده اسلامی به زبان انگلیسی، ترجمه کتاب «پیامبر اثر خلیل جبران»، تصحیح«دیوان حافظ»، مجموعه ای از آثار وی است.
 

محمد کاظم زرکشان، مدیر کتابخانه ملی ایران از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۲ دارای کارشناسی معقول و منقول، کارشناسی ارشد حقوق از دانشگاه تهران و دکترای جامعه‌شناسی و حقوق از سوربن فرانسه در سال ۱۳۵۷ تا ۵۸ است.
 

عباس نورصالحی، مدیر دیگر کتابخانه ملی ایران از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۳ بود. وی کارشناسی تاریخ و جغرافیا، کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی از دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۲ دارد. سرپرستی مجتمع آموزشی ناشنوایان باغچه‌بان، رییس سازمان اسناد ملی ایران و مشاور مالی وزارت آموزش و پرورش در سال ۶۲ را در کارنامه خود دارد.
 

احمد فخاری، سرپرست کتابخانه ملی ایران درسال ۶۳ تا ۶۴ شد. وی کارشناس ارشد علوم اجتماعی از دانشگاه تهران، معاون اجرایی و قائم مقام یونسکو، کارشناس امور فرهنگی در کمیسیون ملی یونسکو بوده است.
 

سید حسن شهرستانی، رییس کتابخانه ملی ایران از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶ کارشناسی مهندسی کشاورزی از دانشگاه تهران، دکترای ادبیات و هنر در سال ۱۳۷۸ است. وی عضو هیات رییسه شورای جهانی آرشیو، استادیار دانشگاه هنر، مشاور عالی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از سال ۱۳۸۱ تاکنون است و کتاب‌ها و مقالات متعددی در زمینه ادبیات و عرفان منتشر کرده است.
 

محمد رجبی، ریاست کتابخانه ملی ایران را از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۱ بر عهده گرفت. وی کارشناسی فلسفه، کارشناسی ارشد و دکترای فرهنگ و زبانشناسی باستانی از دانشگاه تهران دارد.
 

سیدمحمد خاتمی؛ مشاور فرهنگی رییس جمهور و رییس کتابخانه ملی در سال ۱۳۷۱ تا سال ۱۳۷۶ بود. وی کارشناسی فلسفه از دانشگاه اصفهان، رییس مرکز اسلامی هامبورگ در آلمان، نماینده مردم اردکان میبد در اولین دوره مجلس شورای اسلامی، سرپرست موسسه کیهان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۱ و رییس جمهور ایران سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ بود. وی دارای کتاب‌ها و مقالات متعددی در زمینه اسلام، فلسفه، سیاست است. «فراماسونری» سال ۱۳۸۲، «آیین و اندیشه در کام خودکامگی» از جمله‌ آثار اوست.
 

سید کاظم موسوی بجنوردی، رییس کتابخانه ملی ایران از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ بود. وی رییس بنیاد مستضعفان، استاندار اصفهان، نماینده مجلس شورای اسلامی ، پایه گذار و سرپرست بنیاد دایره المعارف بزرگ اسلامی و پایه‌گذار حزب ملل اسلامی در سال ۱۳۴۰ است.
 

علی اکبر اشعری، رییس کتابخانه ملی از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰، کارشناس ارشد مدیرت منابع انسانی از مراکز آموزشی مدیریت دولتی، معاون و مدیر کل آموزش و پرورش، قائم مقام و معاون مطبوعاتی و تبلغیاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر عامل شرکت انتشارات سروش در صداو سیما بود. اشعری مشاور فرهنگی شهرداری تهران از سال ۱۳۸۲ تا ۸۴ ، رییس کمیته ملی حافظه جهانی، رییس شورای آرشیو جنوب و غرب آسیا (سواربیکا)، عضو هیات امنای شهر کتاب، رییس هیات امنای خانه کتاب سال ۱۳۸۵ بوده است.
 

اسحاق صلاحی کجور، از ۴ تیرماه ۱۳۹۰ تا اول اسفند ماه ۱۳۹۲ رییس کتابخانه ملی بود. صلاحی ۲۷ سال سابقه مدیریتی، اجرایی، آموزشی، فرهنگی و نظامی در کارنامه خود دارد و همچنین جانباز جنگ تحمیلی و از سرداران دفاع مقدس است. وی پیش از این به عنوان رییس ستاد احمدی‌نژاد در مازندران برای انتخابات سال ۱۳۸۸ و دوره دهم ریاست جمهوری معرفی شده بود و نامزد ورود به مجلس شورای اسلامی از چالوس و نوشهر بوده که رای نیاورد. قائم مقامی وزارت رفاه و تامین اجتماعی، معاون وزیر رفاه وتامین اجتماعی، معاون فرماندهی نیروی دریایی کشور و مسوول معاونت طرح وبرنامه و بودجه، مسوول دبیرخانه شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی از سوابق اجرایی وی محسوب می‌شود.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.