پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 4 April , 2020
امروز : شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹ - 11 شعبان 1441
شناسه خبر : 12943
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴ | ارسال توسط :

اقتصاد مساله اولویت‌دار کشور است |هرکسی بخواهد با نتیجه آرای ملت دربیفتد مقابلش می‌ایستم

راه سوم: حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در سخنرانی آغاز سال در حرم رضوی فرمودند: 🔸 یک سال دیگر یکبار دیگر خدای متعال این توفیق را به ما داد که در حرم حضرت علی بن موسی (ع) در جمع شما برادران و خوهران حضور پیدا کنیم و ضمن همدلی و همزبانی با […]

اقتصاد مساله اولویت‌دار کشور است |هرکسی بخواهد با نتیجه آرای ملت دربیفتد مقابلش می‌ایستم

راه سوم: حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در سخنرانی آغاز سال در حرم رضوی فرمودند:

🔸 یک سال دیگر یکبار دیگر خدای متعال این توفیق را به ما داد که در حرم حضرت علی بن موسی (ع) در جمع شما برادران و خوهران حضور پیدا کنیم و ضمن همدلی و همزبانی با آحاد جمعیت عظیم و مومن و پرشور، مطالبی را در زمینه مسائل اساسی و اصلی کشور، انقلاب در میان بگذاریم.
🔸 امسال سال مهمی برای کشور است، هم به جهت نیاز کشور به یک تحرک مهم اقتصادی که انشاالله مسئولین کشور به آن بیندیشند و بپردازند. هم از جهت در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا که آنهم در جای خود بسیار مهم است.
🔸 در سال ۹۵ با وجود اینکه کشور دچار مشکلات اقتصادی بود ولی ملت ایران خوش درخشید از دو جهت؛ هم از جهت پایبندی به مسائل انقلاب و ارزش های انقلاب و نظام اسلامی که مظهر آن پرشور بودن راهپیمایی عظیم ۲۲ بهمن بود و اجتماعات مردم در مورد مسائل مربوط به انقلاب بود که نشان دهنده پایبندی و شور و هیجان و دلبستگی ملت ایران به مسائل انقلاب بود.
🔸جهت دوم پایبندی مردم به مسائل ایمانی و دینی بود. امسال به استناد گزارش مورد اطمینانی که از سراسر کشور در ماه مبارک رمضان، محرم و صفر و بقیه مراسم دینی داده شد شور و حضور و دلبستگی مردم به مسائل ایمانی از همیشه بیشتر بود. هم در قضایای مربوط به انقلاب هم در قضایای مربوط به مسائل دینی و ایمانی حضور مردم و بروز همت های بلند مردم از همیشه بیشتر بود.
🔸این خیلی مهم است. از این جهت که اولا سمت و سوی حرکت ملت ایران را به رخ دوست و دشمن می کشد. نه راهپیمایی ۲۲ بهمن مربوط به یک سلیقه سیاسی است نه جلسات محرم و رمضان و اعتکاف و راهپیمایی اربعین مربوط به یک سلیقه سیاسی است. مربوط به همه ملت ایران است مربوط به همه سلایق گوناگون کشور است. این نشان می دهد که سمت و سوی حرکت ملت ایران سمت و سوی انقلابی و دینی است.
🔸 دوم اینکه اجتماع عمومی مردم و وحدت ملی را به همه نشان داد. سال ۹۵ از آغاز تا انجام وقتی نگاه کنید همه قضایا این دو نشانه مهم را نشان می دهد.
🔸 البته حوادث تلخ در طول سال وجود داشت که آخرین آن قضیه جان باختن آتشناشان بود که حادثه تلخی بود. حوادث تلخ همیشه هست عمده این است که همت و اراده مردم و جهت حرکت مردم مژده بخش و نشانه پیشرفت باشد که بحمدلله وجود داشت.
🔸 این نیاز ملی امسال هم به قوت خود باقی است. امسال هم ملت ایران هم باید اتحاد ملی خود را نشان دهد هم باید پایبندی خود را به انقلاب و نظام و مباحث و مسائل دینی را نشان دهند و اثبات کنند. هم باید سمت و سوی حرکت خود را به رخ دشمنان ایران و جمهوری اسلامی ملت ایران بکشند.
🔸 مساله اقتصاد مساله اولویت‌دار کشور است. نه فقط امسال، چندسال است که این مساله در راس مساله‌های اولویت‌دار کشور قرار دارد.
🔸 اولویت امروز ملت ایران مساله اقتصادی است و مساله اول دشمنان جمهوری اسلامی هم مساله اقتصادی است. امروز برای اینکه دشمنان بتوانند اهداف خود را پیاده کنند دنبال راهکارهای اقتصادی و ضربه‌زدن است.
🔸 هدف دشمن این است که با فشار اقتصادی ملت را نسبت به نظام اسلامی دلسرد و دلزده کند و بین ملت و نظام فاضله بیاندازد.
🔸 البته عرض کنم که دشمن نادان بی‌دین سال‌هاست تلاش می‌کند اما موفق نشده و نخواهد شد.

🔸 دشمن توفیق پیدا نمی کند اما موظفیم این بحث را برای اهمیت آن، برای توجه مسئولان، برای ایجاد پیوندها و ارتباطات همکاری میان مردم و میان مسئولان درباره مسئله اقتصاد طرح کنیم، چون مسئله اقتصاد و معیشت مردم بسیار مهم است. من به طور اجمال در پیام اول سال دیروز به عرض ملت ایران رساندیم امروز مسئله را باز می کنیم.
🔸امام سجاد در دعا به خداوند متعال عرض می کنند و وَ نَعُوذُ بِک مِنْ تَنَاوُلِ الْإِسرَافِ، وَ مِنْ فِقْدَانِ الْکفَافِ که نشان دهنده اهمیت مسئله اقتصادی است. امام سجاد از خدای متعال درخواست می کند و به خدا پناه می برد از اسراف و از اینکه منابع معیشتی کافی در بین مردم وجود نداشته باشد.
🔸پس باید در این زمینه بحث کنیم ولیکن قبل از اینکه وارد بحث اصلی شوم، مایلم دو نکته را یادآوری کنم. دشمن در تبلیغات وسیع خود تلاش می کند، کمبودهای معیشتی و اقتصادی را به نظام اسلامی نسبت دهد. این نقشه دشمن است. آنها می خواهند اینطور وانمود کنند که نظام اسلامی قادر نیست مشکل اقتصادی ملت ایران و مشکلات اساسی ملت ایران را حل کند و گره ها را باز کند. می خواهند این طور سوء استفاده ای برای کوبیدن نظام اسلامی کنند. این یک حرف ناشی از بغض و عداوت و کینه آنها به نظام اسلامی است، این یک حرف خلاف واقع است. خدماتی که نظام اسلامی و جمهوری اسلامی به ایران و ملت ایران در این مدت کرده است، خدمات برجسته و فوق العاده است. وضع ملت و کشور را اگر با قبل از دوران اسلامی یعنی دوران طاغوت مقایسه کنیم، معلوم می شود نظام اسلامی چه خدمات بزرگ و ارزشمندی را تقدیم کرده است.
🔸 ضعف هایی وجود دارد اما این ضعف ها مربوط به مدیریت ماهاست. مربوط به ناتوانی های مدیرانی است که در بخش های مختلف مشغول به کار بوده اند اما نظام اسلامی در خود توانمندی هایی را پرورش داده و مدیرانی را تربیت کرده است که توانسته اند کارهای بسیار بزرگی را در طول این سال ها برای کشور انجام دهند، آن هم در حالی که در این سال ها که ملت از همه طرف در فشار تحریم دشمن بوده است.
🔸 من چند نمونه از خدمات نظام جمهوری اسلامی را عرض می کنم. جمعیت کشور ار اول انقلاب تا امروز دو برابر شده است. از حدود ۴۰ میلیون به نزدیک به ۸۰ میلیون رسیده است اما خدمات در زمینه های مختلف بیش از دو یا سه برابر افزایش یافته است. کارهای زیرساختی شده که حقیقتا از نظر معیار و مقیاسی که انسان با کشورهای دیگر می سنجد بسیار بزرگ و عظیم است.
🔸 از باب مثال، راه های کشور در این مدت شش برابر شده است. ظرفیت بنادر کشور ۲۰ برابر شده است، سدهای مخزنی کشور ۳۰ برابر، تولید برق کشور ۱۴ برابر، صادرات غیرنفتی ۵۷ برابر شده است. در دوران طاغوت، صادرات تقریبا منحصر به نفت و مختصری اشیاء تولیدی دیگر بود که در مقایسه با صادرات نفتی تقریبا هیچ بود.

ضعف‌های ما به خاطر مدیریت‌های بی‌تحرک و غیرانقلابی است

🔸خدماتی که نظامی اسلامی و جمهوری اسلامی به ایران و ملت ایران کرده، خدماتی برجسته و فوق‌العاده است؛ مقایسه با دوران طاغوت نشاند میدهد که چه خدمات بزرگ و ارزشمندی را نظامی اسلامی انجام داده است.
🔸بله، ضعف‌هایی وجود دارد که این مربوط به مدیریتهای ماست، نه حرکت عمومی نظام اسلامی.
🔸ما هر جا یک مدیریت انقلابی فعال و پرتحرک داشتیم، کار پیش رفته است و هرجا مدیریت های ضعیف، بی حال، ناامید، غیرانقلابی و بی تحرک داشتیم کارها متوقف مانده یا به انحراف رفته است.
🔸 باید مدیران مان پرانگیزه تر و کارآمدتر باشند. من قاطع عرض میکنم اگر مدیریت در بخش های مختلف کشور متدین، انقلابی و کارآمد باشد همه مشکلات کشور حل خواهد شد و ما مشکل غیرقابل حلی در کشور نداریم.

با رونق تولید داخلی، مصیبت بیکاری جوانان برطرف می‌شود

🔸آنچه امروز برای ما مشهود است خلاءهای اقتصادی است که خلاءهای بزرگی است.
🔸بیکاری جوانان تحصیل کرده یک حفره است که باید آن را رفع کرد. ما از وضع مردم در بخش های مختلف کشور مطلع می‌شویم که از لحاظ معیشت دچار مشکل هستند؛ دشمن بر روی همین ها تمرکز و تبلیغات می کند.
🔸صاحب‌نظران مسئله اقتصادی مشکل عمده را در رکود و بیکاری می‌بینند، حق هم با آنهاست.
🔸توصیه بنده، مطالبه بنده، تکیه بر تولید داخلی است. اگر ما توانستیم تولید داخلی را رونق دهیم، اشتغال به وجود می‌آید و یکی از مصیبت‌های امروز کشور که بیکاری جوانان است، بر طرف شده و یا کاهش خواهد یافت.

صندوق توسعه ملی برای این بوجود آمد که از درآمد سالانه فروش نفت یک درصدی کنار گذاشته بشود که وابستگی به نفت کم بشود. اول گفتیم ۲۰ درصد و هر سال ۳ درصد به آن اضافه بشود. اگر این ۳ درصدها را اضافه می‌کردیم امسال باید ۳۳ درصد می‌شد و باعث می‌شد وابستگی به نفت کم بشود.

🔹از سال ۸۴ مسئولان دولتی بدلیل کاهش درامدهای نفتی درخواست کردند که بعنوان یک ضرورت از اختیارات رهبری اجازه داده شود که تنها ۲۰ درصد به صندوق واریز شود که ما پذیرفتیم.
🔹این صندوق برای این است که به تولید کننده داخلی پول بدهد او را توانایی بدهد که بتواند کار تولید را راه بیاندازد.
🔹برخی می‌گویند ما ابزار نداریم. بنده می گویم جوان ایرانی که می‌تواند در مدت اندک غنی‌سازی اورانیوم را از ۳.۵ درصد به ۲۰ درصد برساند که کار بسیار بزرگی است به راحتی می تواند تا ۹۹ درصد هم برود. این قطعه مشکل کار را ما شاهد بودیم که جوانان ما در مدت کوتاهی توانستند انجام بدهند.
🔹این جوانی که حتی می‌تواند در زمینه موشکی با وجود تحریم‌ها کارهای کند که مدیر نظامی صهیونیست بگوید من با ایرانی‌ها دشمنم اما نمی‌توانم بابت این کار بزرگی که کردند تحسینشان کنم.
🔹جوانی که این کارها را می‌کند نمی‌تواند مشکلات دیگر را حل کند؟! راه را بر جوانان باز کنید. دانشگاه‌های ما خواستار همکاری با بخش‌های صنعتی هستند. این همکاری هم برای پیشرفت علم خوب است هم برای صنایع ما خوب است.

🔹ما بن‌بست نداریم. ما راهی که نتوانیم حرکت کنیم نداریم. اندکی باید به خودمان تحرک ببخشیم.
🔹الزاماتی هم وجود دارد که هم ملت و هم قوای سه‌گانه باید بعهده بگیرند.
🔹یکی از الزمات مدیریت کارآمد است. مسئولان بالای کشور برای بخش‌هایی که به تولید مربوط است مدیریئ کارآمد، لاحال، علاقمند و قوی بگذارند. این دست مسئولان ارشد کشور است.
🔹یکی از کارها دخالت دادن مردم در کار تولید است. کار اقتصاد یک کار مردمی است

🔹مردم را اگر در زمینه کار اقتصادی وارد کنیم و نقش آفرین شوند پیش خواهد رفت.
یکی دیگر از الزامات صادرات است که مسئولان دولتی باید فعال شوند.
🔹یکی دیگر از مسائل امنیت سرمایه‌گذاری است که این کار قوه قضاییه، ضابط‌های قضایی و نیروهای امنیتی است. امنیت سرمایه‌گذاری خیلی مهم است که گاهی ما کوتاهی‌هایی کردیم.
🔹گاهی تبلیغاتی صورت می گیرد، صداوسیما هم ورود می‌کند، مردم می‌آیند و سرمایه‌گذاری می‌کنند مشخص می‌شود کلاهبرداری است. این خلاف امنیت است.
یکی دیگر از کارها ثبات در قوانین است که کار مجلس است. هرروز یک قانون جدید نیاورند.
🔹من طرف مردم هستم و مطالبات آنا را پیگیری می‌کنم اما مردم بدانند که کار فقط به عهده مسئولان نیست. یکی از مسائل مصرف داخلی است. چرا مردم به این توجه نمی‌کنند؟!
🔹البته کارهایی دارد انجام می‌گیرد مثلا اینکه برخی فروشگاه ها فقط محصولات داخلی عرضه می‌کنند.
🔹یکی دیگر از توقعات این است که جوانان ما واقعا دنبال کار باشند. بی‌حالی و بی‌مسئولیتی وجود نداشته باشد.
🔹گاهی در صادرات کارهایی می‌کنند که بی‌مسئولیتی است و بی اعتمادی میاورد. مثلا فرض کنید پرتقال صادر می‌کنند، روی جعبه را پرتقال خوب می‌گذارند وزیر آن پرتقال نامرغوب. این بی مسئولیتی است.

🔸واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شود باید بعنوان یک حرام شرعی و قانونی شناخته شود.
🔸آنچه در داخل تولید می‌شود وارد نشود. اینکه نگاه کنیم از موارد مصرفی گرفته تا کیف و کفش بانوان و لوازم التحریر وارد می‌شود مایه شرمندگی است. هم شرمندگی مقابل تولیدکننده داخلی هم در مقابل آن که این اجناس را به ما صادر می‌کند.
🔸یک مساله قاچاق است که بسیار مهم است. گفته می‌شود ۱۵ هزار میلیارد توامن صرف قتاچاق می‌شود که این حداقل رقمی‌ست که امروز می‌گویند و بسیار بزرگ است.
🔸مسئولان سوراخ دعا را گم نکنند. ما می‌گوییم جلوی قاچاق سازماندهی‌شده را بگیرند. به بنده گزارش دادند که از فلان بندر ۳ تا ۵ هزار کانتینر وارد کشور می‌شود که تنها ۱۵۹ تای آن بازدید می‌شود! حالا مجاری غیرقانونی و مناطق آزاد بماند! بنده به رییس‌جمهور این را تذکر را دادم.

🔹آنچه در درجه اول برای این حقیر مهم است شرکت عمومی در انتخابات است و همه کسانی که می‌توانند رای بدهند به پای صندوق رای بیایند.
🔹در انتخابات مرّ قانون باید عمل بشود. نتیجه انتخابات هرچه شد باید پذیرفته بشود.
🔹بنده هیچ‌وقت در انتخابات دخالت نمی‌کنم و حتی نمی‌گویم به چه کسی رای بدهند؛ تنها در یک جا دخالت می‌کنم آن هم وقتی‌ست که عده‌ای بخواهند جلوی رای مردم بایستند و رای آنها را بشکنند.
🔹هرکسی بخواهد با نتیجه آرای ملت دربیفتد بنده مقابلش می‌ایستم. در سال‌های گذشته هم در سال‌های ۷۶، ۸۴، ۸۸، ۹۲ این اتفاق صورت گرفت و بنده ایستادم. برخی از آنها مقابل چشم مردم بود و دیدند اما در برخی مردم مطلع نبودند اما بنده در جریان بودم و ایستادم.
🔸خدایا برای این حقیر شهادت را آخرین پله زندگی‌ام قرار بدهد.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.