پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 7 April , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹ - 14 شعبان 1441
شناسه خبر : 12937
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۷ | ارسال توسط :

پیاده راه فرهنگی نگاه ها را به سمت رشت جلب کرده است

راه سوم: رضا علیزاده مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از جمله مدیرانی است که همیشه رابطه خوبی با رسانه ها داشته است. گفتگوی وی با گیل خبر در ادامه می خوانید:  آقای علیزاده سال ۹۵ برای سازمان چگونه سالی بود. سال ۹۵ سال بسیار خوبی بود و بسیاری از رئوسی که […]

پیاده راه فرهنگی نگاه ها را به سمت رشت جلب کرده است

راه سوم: رضا علیزاده مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از جمله مدیرانی است که همیشه رابطه خوبی با رسانه ها داشته است. گفتگوی وی با گیل خبر در ادامه می خوانید: 

آقای علیزاده سال ۹۵ برای سازمان چگونه سالی بود.

سال ۹۵ سال بسیار خوبی بود و بسیاری از رئوسی که باید به نتیجه می رسید به بار نشست . ما در این سال در دهه فجر بیش از ۴۲ پروژه زیرساختی، طرح های اقامتی و صنایع دستی را افتتاح کردیم که کارنامه قابل قبولی است. هرچند از آن مسیری که استاندار محترم  بر پایه آن سال ۹۶ را مبتنی بر گردشگری نامیده اند فاصله داریم. در سال آینده  بعضی اقدامات زیرساختی مثل همین افتتاح راه آهن می تواند تحولی اساسی در مسیر گردشگری ایجاد کند . در اقدامات روبنایی نیز ما در حال حاضر بیش از ۱۰۳ پروژه داریم که با  ده تا نود درصد پیشرفت کاری فعال است. در این میان ۱۳ پروژه هتل ۴ ستاره و ۱۸ پروژه هتل ۳ ستاره نیز هستند که اگر به نتیجه برسند شاهد تحولات بهتری نیز خواهیم شد.

ولی مشکلی که در حال حاضر ما داریم از آن جا که سیستم اقتصاد ما سیستم بانک محور است نتوانستیم  از این روند استفاده زیادی کنیم. به جز دو پروژه که از صندوق کارآفرینی امید تسهیلات یک میلیاردی دریافت کردیم در دیگر پروژه ها عمدتا پروژه ها از طرف سرمایه گذار حمایت می شد. اگر با همین منوال پیش برود قطعا نمی توانیم تسریعی در  پروژه ها داشته باشیم. البته در نشستی که در روزهای اخیر به همراه مهندس زنگنه وزیر نفت در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی استانداری گیلان داشتی مشکلات بیان شد و امیدواریم از این حمایت های بانکی برخوردار شویم.

شهر رشت در سال های اخیر به عنوان یک شهر مسیر گردشگری شناخته می شود و کمتر مورد علاقه گردشگران استان گیلان جهت اقامت است. با توجه به افتتاح پیاده راه فرهنگی در سال۹۵  و اقداماتی که به طور مشترک شهرداری و میراث فرهنگی گیلان انجام می دهد  این پتانسیل جهت جذب گردشگر ایجاد شده است؟

در خصوص پیاده راه با وجود اختلاف نظرهای فنی که در مورد پیاده راه هست به نظرم طرح نوئی است که به کمک احیای بناهای تاریخی آمد و در ساماندهی جداره ها  و بناهای تاریخی موفق شد جهت بازآفرینی شهری موفق عمل کند. اگر هیچ دستاوردی هم نداشته باشد همین که نگاه ها را به سمت رشت جلب کرده  موفق بوده است و با برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه ها جهت  برندسازی مناسب عمل کرده است. میراث فرهنگی هم اکنون با برگزاری نوروزگاه در پیاده راه توانسته دستاوردهای نوروز را به رخ بکشد . در ایام نوروز راه اندازی نمایشگاه در هتل ایران، نمایشگاه صنایع دستی در پارک ملت و پارک محتشم و نمایش های بومی و آئینی در پیاده راه فرهنگی نشاظ اجتماعی را در مرکز ثقل رشت ایجاد شده  است. ضمن این که موزه میراث روستایی که در حوزه استحفاظی رشت است و همین طور روستای هدف دهنه سر شیجان به یک روستای تردد محور تبدیل شده و به کمک رشت آمده  که  علاوه بر توزیع کریدوری گردشگری می تواند به عنوان نقطه مکث گردشگران هم بدل شود.

صحبت از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در عمارت کلاه فرنگی کردید پس حفاری های آن جا با دستور میراث انجام گرفته است؟

بله استعلام های لازم انجام گرفته بود که کمترین دخل و تصرف در جاذبه گردشگری ایجاد شود  و یک هم افزایی ایجاد شود که بتوانیم جذابیت های فضا را با برگزاری نمایشگاه دو چندان شود.

آقای علیزاده خودتان عید به گردشگری می روید؟

ما که در آماده باش به سر می بریم. شرایط کاری ما به گونه ای است که همیشه با ایام خاصی رو به رو هستیم که باید برای آن خودمان را آماده کنیم که از همین عید نوروز شروع می شود و تا پایان سال ادامه دارد.  برای همین به جزء مسافرت های کاری کمتر فرصت سفر پیدا کرده ام. البته خدمت به مردم افتخار ماست و این  جزء وظیفه است  و این را توفیق خودمان می دانیم.

فک کنم به موسیقی زیاد علاقه مند باشید؟

کسی که در حوزه گردشگری فعالیت می کند بالطبع به هنر و موسیقی علاقه مند هست و من نیز از این شرایط بدور نیستم. مطالعه و موسیقی  و فیلم جزو اوقات فراغت من هستند. خودم به خانواده همیشه پیشنهاد می کنم که فیلم های ایرانی و خارجی را تماشا کنند.

گرایش های سیاسی و اقدامات سیاسی  در اداره کل میراث فرهنگی در گذشته تا امروز  همیشه مورد  سوال و ابهام باقی مانده ، شما هم دارای گرایشات سیاسی مشخصی هستید. حالا شما  بین کار سیاسی و کار تخصصی گردشگری و میراث فرهنگی توانستید تمایزی قائل شوید.

نگاه کنید هر دولتی که بر سر می آید   نظام برنامه ریزی  خود را طوری که ترسیم می کند که طبق منشوری باشد که به آن اعتقاد دارد. برای همین کسانی که انتخاب می کند بر اساس همان سلیقه باید باشند. اما ما در همین اثنی ضمن این که با همفکران خودمان نشست و برخواست داشتیم سعی نکردیم دایره نگاهمان را محدود کنیم. به ما گفتند در مجالسی حضور داشتید که آقای دکتر عارف حضور داشته است  و یا با جوانان حامی تدبیر و امید همشنینی دارید.  ما این را برای خودمان افتخار می دانیم که با شخصیت های اینچنینی حشر و نشر داشته باشیم که سرمایه های نظام هستند. در طرف دیگر قصه از بزرگترین برنامه های ما که اجرا شد کنگره هشت هزار شهید بود که سردار سلیمانی و آیت الله نوری همدانی حضور داشتند که ما با  آن ها عکس داشتیم که چرا آن عکس ها را نمی گویند.سردار صفوی مشاور مقام معظم رهبری که به گیلان تشریف آوردند مهمان موزه میراث روستایی بودند. یک مقداری فیلد ها که برای داوری چیده می شود درست استفاده نمی شود که به یک نتیجه درست برسد. اگرچه تمام همت  بر این استوار بود که سازمان عاری از هرگونه سیاسی کاری باشد. در دولت گذشته به حد کافی در فضای سیاسی در غلتیده و آسیب های خودش را دیده اما نقطه تمرکز ما این بود که مسیر حرکتی اداره کل صیانت از میراث فرهنگی، توسعه گردشگری و ترویج صنایع دستی  و خلق فرصت های سرمایه گذاری برای سازمان است. ولی خب  علایق تفکری من بر اساس همین دولت است و نباید از آن عدول کنم .

 گیل خبر

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.