پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 31 March , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹ - 7 شعبان 1441
شناسه خبر : 12998
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۰۲ فروردین ۱۳۹۶ - ۸:۳۶ | ارسال توسط :

بهار، موعود و گودوي ايرانيان

وه چه سرد و سوت و کور آمد بهار از زمستان هاي دور آمد بهار آه آه اي بلبل گم کرده راه خون منه در چشم من از بغض آه وه در اين غربت چه مي خواهد ز من اين بهار بي گل و بي ياسمن ”احمد عزيزي” راه سوم: در نمايشنامه ”در انتظار گودو” […]

بهار، موعود و گودوي ايرانيان

وه چه سرد و سوت و کور آمد بهار
از زمستان هاي دور آمد بهار
آه آه اي بلبل گم کرده راه
خون منه در چشم من از بغض آه
وه در اين غربت چه مي خواهد ز من
اين بهار بي گل و بي ياسمن

”احمد عزيزي”

راه سوم: در نمايشنامه ”در انتظار گودو” اثر ساموئل بکت، گودو شخصيت و موعودي است که مردم در انتظار آمدن آن هستتد اما نمي دانند که…

افسانه هاي هر ملتي، هويت و رازهاي سر به مهر آن ملت را در خود نهان دارند. ”نوروز” هم به مثابه نمادي تاريخي بازتاب انگاره هاي دروني ملت ايران مي باشد. نوروز پيوند خورده با تمناها، دغدغه ها، غم ها و آرزوهاي ماست. آنچه نوروز را يگانه و خاص کرده، تقارن و ملازمت آن با ”بهار”مي باشد، نوعي احساس خويشاوندي و همذات پنداري که ريشه هاي اش پنهان مانده است.

بهار يورش و غلبه بر وضعيتي سرد، ظلماني و گنگ است و درخشش دوباره خورشيد و دميدن روح مسيحايي بر خاک فسرده طبيعت.
بهار ترجمان آفرينش و دلدادگي است و روح ايراني حامل خصايصي بوده که او را سخت مجذوب بهار مي ساخته است.

ايراني که خاکش عرصه چکاچک شمشيرها بوده و از اينرو همواره در دل سوداي امنيت و صلح داشته و در آرزوي آزادي و برابري نفس کشيده است در مواجه با بهار توجه عميقش برانگيخته شد و نياز به آن در جانش جوانه زد.
شب هاي بي فروغ و بلند ايراني را الهامي مانا لازم بود تا از وراي آن ايماني نو بيافريند و اينچنين بود که آرزوي همآغوشي با بهار در جانش جوشيد و نوروز سر بر آورد.
در زميني خشک و در متن فضايي خشن نياکان ما در حسرت هر آنچه از آنان دريغ مي شد به بهار که تمنايشان را در خود عريان مي ساخت، آويختند، دلداده اش شدند، بيقرار حضورش گشتند و راه و آمال شان را در سيماي شورانگيز آن جستجو کردند و…اينسان نوروز را افراشتند.
از اينرو نوروز به نوعي حديث نفس قوم ايراني است.
بهار موعود و گودوي دلفريبي بوده که ما با ترجمان آن به نوروز به درازاي تاريخ با آن معاشقه و نرد عشق زده ايم…اما اين هماني شورانگيز و حماسي را توان و ياراي ايجاز و گره گشايي نيز بوده است؟!

پرسش اساسي آنست که چگونه جامعه اي که در طي قرون و اعصار به زير رگبار ناامني روزگاران را سپري کرده و در شب زيسته و لحظه ها را در هول و هراس و خون گذرانده، مي تواند با تقليد و گرته برداري صرف و صوري به وصال بهار نائل شود؟!
جامعه اي که تقديرش به ناف جغرافيايي خشک و خشن بسته شده است!
چه نسبتي ميان بهار و نوروز مي تواند برقرار باشد؟!

بهار پديده اي ”طبيعي” است، پديده اي که در اثر آن زمين دستخوش” تغيير” مي شود و از بطن خاک مرده و رگهاي به رخوت افتاده اش حيات و ”جنبش” و زندگي سر مي زند…نوروز اما ”قراردادي تصنعي” است که لقاح مصنوعي اش را قدرت زايشي در پي نبوده است.
بهار تغييري واقعي است که سمفوني آوايش را مي توان شنيد، لمس نمود، احساس کرد و مظاهر وجودي اش را به تماشا نشست اما با حضور ديرپاي و تاريخي مولفه هاي مادي و معنوي اين آب و خاک رنگ ها، بوها و طعم ها با آمدن نوروز همانگونه اند که در غيابش بوده اند!

نوروز تنها يک آرزو يک خيال و يک آرمان بي سرانجام بوده است. بهار فرآيندي عميق و گسترده است که خود را در لايه هاي زيرين طبيعت تسري مي بخشد نوروز اما در پي تغيير آهنگي سريع در واحد زماني کوتاه مي باشد.
نوروز قرن هاست که عقيم و ناتوان از زايش و آفرينندگي به حيات خويش استمرار بخشيده است.
بهار يک ريتم قابل ثبت و رصد است اما نوروز نسيمي جادويي است که همچون صاعقه از پيش ديدگان ايراني عبور مي کند.
در نوروز ديوارهاي اعتماد کوتاه و شادي زودگذر و اميد مقطعي بوده است. بهار تحولي راستين و نوروز سر و صداي ناپايداري بيش نبوده است.

قرار بوده نوروز نويدبخش بهار و پايان رخوت تاريخي باشد…
قرار بوده حسرت و آرزوهاي سرخورده را پاياني باشد…
قرار بوده اين هماني و همذات پنداري اش خواب آشفته ايراني را به آرامشي امن مبدل سازد و شب زمستاني را گرمايي روزافزون بخشد اما…
واقعيت اينست که نوروز در همنفسي با بهار جا مانده است و قادر نشده از دالان تنگ و تاريک تاريخي بسته برهاند.

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.