پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 2 June , 2020
امروز : سه شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۳۹۹ - 11 شوال 1441
شناسه خبر : 13288
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۸:۲۵ | ارسال توسط :

نتایج اولیه سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ کشور و استان گیلان اعلام شد

راه سوم: به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه استان گیلان، معاون آمار و اطلاعات سازمان با بیان این خبر به زمان اجرای سرشماری در کشور اشاره کرد و افزود: بر اساس قانون از سال ۱۳۹۰ به بعد سرشماری عمومی نفوس و مسکن به‌صورت پنج سال برگزار می‌شود. لذا هشتمین دوره سرشماری عمومی نفوس […]

نتایج اولیه سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ کشور و استان گیلان اعلام شد

راه سوم: به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه استان گیلان، معاون آمار و اطلاعات سازمان با بیان این خبر به زمان اجرای سرشماری در کشور اشاره کرد و افزود: بر اساس قانون از سال ۱۳۹۰ به بعد سرشماری عمومی نفوس و مسکن به‌صورت پنج سال برگزار می‌شود. لذا هشتمین دوره سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ برای نخستین بار به دو شیوه اینترنتی ( ۳ الی ۳۰ مهر) و حضوری بدون کاغذ -با استفاده از تبلت(۲۸ مهر تا ۲۸ آبان ماه) در کشور برگزار شد.

وحید طیفوری ادامه داد: بر اساس نتایج اولیه از سوی مرکز آمار ایران، جمعیت کشور ۷۹,۹۲۶,۲۷۰ نفر و ۲۴,۱۹۶,۰۳۵ خانوار و جمعیت استان گیلان ۲,۵۳۰,۶۹۶ نفر و ۸۵۱,۳۸۲ خانوار به‌دست‌آمده است.

وی با بیان اینکه متوسط رشد سالیانه جمعیت استان گیلان طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ برابر ۰/۴ درصد بوده تصریح کرد: گیلان از این نظر رتبه ۲۵ را در مقایسه با سایر استان‌ها دارد. همچنین نسبت به رشد سالیانه در دوره ۹۰-۱۳۸۵، ۰/۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

قائم مقام ستاد سرشماری گیلان اظهار داشت: در سال ۱۳۹۵ بیشترین رشد جمعیت مربوط به استان‌های خراسان جنوبی و بوشهر به ترتیب با ۳/۰۲ و ۲/۴۱ درصد و کمترین مقدار مربوط به استان‌های خراسان شمالی و همدان به ترتیب با ۰/۱۱- و ۰/۲۳- درصد می‌باشد.

وی با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت کشور در سال ۱۳۹۵ برابر  ۱/۲۴ درصد بوده است خاطرنشان کرد: نسبت جنسیتی کشور در سال ۱۳۹۵ برابر ۱۰۳ نفر مرد در برابر ۱۰۰ زن است.

طیفوری در خصوص نتایج نسبت جنسیتی گیلان هم گفت: جمعیت استان در سال ۱۳۹۵ از ۱,۲۶۷,۵۹۷ نفر مرد و ۱,۲۶۳,۰۹۹ نفر زن تشکیل‌شده و به‌ این ترتیب نسبت جنسیتی در استان معادل ۱۰۰ بوده که پایین‌ترین میزان این نسبت در کشور را دارد. بالاترین نسبت جنسیتی مربوط به استان‌های بوشهر و یزد با ۱۱۴ و ۱۰۶ می‌باشد.

وی به  بعد خانوار در کشور و گیلان اشاره کرد و ادامه داد: بعد خانوار کشور در سال ۱۳۹۵ معادل ۳/۳ نفر و در استان گیلان به طور متوسط برابر ۳ نفر در هر خانوار می‌باشد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان گیلان اضافه کرد: تراکم جمعیت در واحد سطح در کشور برابر ۴۹/۱ نفر در کیلومترمربع و تراکم جمعیت استان گیلان با ۱۸۰/۲ نفر در کیلومترمربع پس از استان‌های تهران و البرز به ترتیب با ۹۶۹/۲ و ۵۲۹/۴ نفر در کیلومترمربع در رتبه سوم قرار دارد.

وی در خصوص نتایج به‌دست‌آمده از میزان با سوادی هم گفت:  میزان باسوادی در جمعیت ۶ ساله و بیشتر در استان گیلان برابر ۸۷/۳ درصد است که نسبت به میزان باسوادی سال ۱۳۹۰(۸۴/۳ درصد) ۳ درصد افزایش داشته است.

گزیده نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن ۱۳۹۵

نتايج سرشماري – جمعيت و خانوار به ترتيب استان، شهرستان

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.