پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 3 April , 2020
امروز : جمعه, ۱۵ فروردین , ۱۳۹۹ - 10 شعبان 1441
شناسه خبر : 13382
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۸ | ارسال توسط :

آیا برای فرمانداری فومن؛ خبرنگاران خوب و بد وجود دارد؟؟

راه سوم/ طاهره نوری: امروز پنج شنبه ۱۰ فروردین ماه همزمان با سفر دکتر حسن روحانی به استان گیلان؛ معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری نیز برای بهره برداری از ساختمان اداری محیط زیست در شهرستان فومن حضور بهم رسانید. این حضور که باید آنرا به فال نیک گرفت البته با حاشیه هایی برای اصحاب رسانه […]

آیا برای فرمانداری فومن؛ خبرنگاران خوب و بد وجود دارد؟؟

راه سوم/ طاهره نوری: امروز پنج شنبه ۱۰ فروردین ماه همزمان با سفر دکتر حسن روحانی به استان گیلان؛ معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری نیز برای بهره برداری از ساختمان اداری محیط زیست در شهرستان فومن حضور بهم رسانید.

این حضور که باید آنرا به فال نیک گرفت البته با حاشیه هایی برای اصحاب رسانه به دلیل عدم اطلاع رسانی به موقع همراه بود و اسباب محرومیت عده ای از خبرنگاران را از پوشش رسانه ای این اتفاق فراهم ساخت.

برای ما بسیار جالب بود که تنها ده دقیقه قبل از برگزاری مراسم در جریان حضور خانم ابتکار در فومن قرار گرفتیم آنهم در حالیکه  یکی دونفر از خبرنگاران از قبل خبر داشته و از ساعاتی قبل در آنجا حضور داشتند!

این البته اتفاقی است که به دفعات برای تعدادی از خبرنگاران شهرستان رخ داده و همیشه تنها عده محدودی از خبرنگاران موفق به ورود به ساختمان فرمانداری می گردند و بقیه بعد از پوشش رسانه ای اخبار در جریان ماوقع می گیرند. نظیر این واقعه در جریان عدم اطلاع رسانی مربوط به جلسات شورای اداری شهرستان صورت گرفته است. حال این سوال را به ذهن متبادر می شود که واقعا در فرمانداری فومن چه می گذرد؟ آیا این عدم اطلاع رسانی به برخی خبرنگاران از سوی شخص فرماندار فومن صورت گرفته است یا مسئول جدید روابط عمومی فرمانداری فومن؟ اگر مسئول روابط عمومی فرمانداری فومن این گونه میان خبرنگاران فرق قائل می شود که برخی را مطلع می کند و برخی دیگر را بی اطلاع! مسئولیت این امر به دوش آقای اسماعیل پور بعنوان فرماندار فومن است. در هر حال مسئول انتصاب ایشان فرماندار هستند. و اگر خود آقای فرماندار مسئول این تبعیض میان خبرنگاران است که قبح این مسأله فراتر می رود.

آیا برای فرمانداری فومن تقسیمی تحت عنوان خبرنگار خوب و بد وجود دارد؟

آیا دستورالعملی وجود دارد که از حضور خبرنگارانی که در پاره ای موارد انتقاداتی به مجموعه فرمانداری داشته اند جلوگیری می نماید؟! به هر حال آقای فرماندار در جلسه اواخر سال گذشته خود با خبرنگاران گفته بودند انتقاد باید منصفانه باشد و با اشخاصی که انتقادات به زعم خودشان غیرمنصفانه داشته باشند برخورد قانونی صورت خواهند داد! اما ملاک اندازه گیری انتقاد منصفانه و غیرمنصفانه دقیقا چیست؟ از آن مهم تر چه کسی باید آنرا مورد ارزیابی قرار دهد؟ داوری خود شخصی که عملکرداش مورد نقد و بررسی قرار گرفته است، حال خوب یا بد (خبرنگار در بیان نظراتش آزاد است) پذیرفتنی است؟ اصلا‌ فرض بر این گذاشته می شود که برداشت ما از اتفاقات اخیر درست نیست، اگر نه این اطلاع رسانی های تقسیم شده اساسا چه توجیهی خواهد داشت؟؟ اگر آقای فرماندار نمی خواهد همه خبرنگاران را به جلسات شان دعوت کنند چرا ابتدا اسامی خبرنگاران هر نشریه را جهت پوشش خبری رویدادهای شهرستان درخواست می کند؟! آیا باید مدح و ثنای ایشان را بگوییم تا خبرنگار خوب شویم و نقد منصانه داشته باشیم.

واقعیت این است که شغل خبرنگاری در زمره مشاغل سخت تعیین شده که حتی قانون گزار هم برای آنان مزایایی لحاظ کرده است. امروزه اکثریت قریب به اتفاق مسئولان در ظاهر یا به درستی خود را حامی خبرنگاران و رسانه نشان می دهند؛ اما با مشاهده نوع برخورد آنان با خبرنگاران می توان به نیت آنان پی برد. تعیین حدود و قیود برای خبرنگاران نتیجه ای جز انسداد جامعه  را در پی ندارد و نمی توان خبرنگارانی که طبق وظیفه ذاتی خود به نقد مسئولان می پردازند تهدید کرد یا به جلسات دعوت نکرد و با حمایت از خبرنگارانی که به ساحت مسئولان ورود نمی کنند پز حمایت از خبرنگاران را داد.

جناب فرماندار!

کار خبرنگاری بیان واقعیت است. چه وقتی که واقعیت خوب باشد و چه زمانی که باید از حقایق تلخ سخن گفت. کار خبرنگار گفتن هر دو دسته امور خوب و بد است نه فقط بیان واقعیت های خوب یا خوب نشان دادن واقعیت های بد.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.