پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 5 April , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹ - 12 شعبان 1441
شناسه خبر : 13474
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۱۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸ | ارسال توسط :

پل رو گذر فومن؛ گوژپشتی بر کمر شهری خسته

راه سوم: خبر برچیده شدن پل گیشا در تهران و احتمال برچیده شدن تعدادی دیگر توسط معاون فني و عمراني شهرداري تهران و جایگزین کردن پل ها با يك فضاي زيرسطحي ، بار دیگر خاطره تلخ احداث پل روگذر شهرمان را در ذهن ام زنده نمود، باز یاد فریاد های خاموش چنارهای قلع و قمع […]

پل رو گذر فومن؛ گوژپشتی بر کمر شهری خسته

راه سوم: خبر برچیده شدن پل گیشا در تهران و احتمال برچیده شدن تعدادی دیگر توسط معاون فني و عمراني شهرداري تهران و جایگزین کردن پل ها با يك فضاي زيرسطحي ، بار دیگر خاطره تلخ احداث پل روگذر شهرمان را در ذهن ام زنده نمود، باز یاد فریاد های خاموش چنارهای قلع و قمع شده افتادم، به اینکه اکنون کجا هستند، مبل و صندلی شده اند یا بوفه یک ازدواج نا فرجام، شاید تا حالا فرسوده شده و ذغال قلیان یک همشهری بیکار یا در بساط یک معتاد خاکستر شده اند، ، شاید چنار پیر وقتی شنید بخاطر اجرای طرحی برای پیشرفت شهرش قطع میشود بر خود بالیده باشد، اما حاصل کار پس از سالها چه شد؟ چرا اجرای یک طرح ساده در مباحث شهری امروز کشور، تبدیل به گوژپشتی بر کمر شهر پیرمان شده است؟ چرا سازمان ها و ادارات و مدیران شهر، نمی توانند بدون احساسی کردن ماجرا، بدون تسویه حساب های شخصی و جناحی این دمل چرکین بر صورت شهر را پاک یا اصلاح کنند؟

برای حل این موضوع نباید از آن روی بام نیز افتاد ، یکی از مدیران شهری اولویت اول شهر را این موضوع دانست و حل سایر مشکلات را پس از رفع این مشکل ممکن دانست! برای حل این معضل آنچه ضروری است حضور کارشناسان حرفه ای و متخصص این امر می باشد نه نظر نظر شخصی نگارنده یا نظر شخصی مدیران شهری. تعداد گزینه های کارشناسی روی میز برای حل این مشکل زیاد نیست. حذف کامل، تغییر و تصحیح جهت یا فرمت و یا تکمیل پروژه . با توجه به صرف هزینه های غیر معقول و گذاف در اجرای این طرح که خود نیاز به بررسی جداگانه دارد، شاید تغییر جهت با حداقل تغییرات و یا استفاده از ستون های بتنی (که به شفاف شدن هزینه احداث به غیر از شفاف شدن ورودی شهرمان که هم اکنون تیره و تار شده نیز کمک می کند) معقولانه ترین راه ها باشند و البته از همه چیز مهمتر همکاری و تعامل همه سازمان ها ارگان ها و مدیران شهری در به سرانجام رساندن این طرح است .

با توجه به تاریخ نگاشتن این متن که به چند ماه پیش بر میگردد، در روزهای بهاری خبر خوشی به گوش رسید که گویا بالاخره یخ این پروژه با گرمای بهاری در حال آب شدن است . این پروژه خوب یا بد به سرانجام می رسد اما اگر درس و عبرت لازم از این ماجرا برای همشهری ها و مدیران شهری به دست نیاید بزودی پروژه ناقص دیگری متولد میگردد. اجرای یک پروژه نیاز به بررسی کارشناسان اهل فن و مجرب و خرد جمعی دارد و به تنها چیزی که نیاز ندارد نظر و سلیقه شخصی فلان مسئول یا فلان شهروند است . تعیین اولویت ها می بایست توسط کارشناسان اهل فن و مجرب صورت پذیرد . اصل اولویت نباید فراموش شود . اولویت بندی بر اساس سلیقه شخصی مدیران شهری نباید صورت گیرد به خصوص اینکه عمر مدیریت مدیران شهری بسیار کوتاه است و با تغییر هر مدیر اولویت های سلیقه ای مدیر محترم اسبق محترمانه بایگانی می شود و با اولویت های سلیقه ای مدیر جدید جایگزین می شود و این چرخه معیوب ادامه دارد .

IMG_20170331_175111

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.