پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 4 June , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 13 شوال 1441
شناسه خبر : 13669
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۸:۴۸ | ارسال توسط :

سال ۹۵ بدون کسری بودجه به پایان رسید/ بقایی باید به بسیاری از سوالات پاسخ بدهد

راه سوم: محمد باقر نوبخت امروز سه شنبه ۱۵ فروردین در اولین نشست خبری گفت: در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۲۹۴ هزار میلیارد تومان منابع مصوب داشتیم. براساس گزارش مقدماتی ۲۸۲ هزار میلیارد تومان یعنی ۹۶ درصد تحقق پیدا کرد. نکته دیگر آنکه همان میزان درآمد هزینه شد در واقع سال ۹۵ بدون کسری به […]

سال ۹۵ بدون کسری بودجه به پایان رسید/ بقایی باید به بسیاری از سوالات پاسخ بدهد

راه سوم: محمد باقر نوبخت امروز سه شنبه ۱۵ فروردین در اولین نشست خبری گفت: در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۲۹۴ هزار میلیارد تومان منابع مصوب داشتیم. براساس گزارش مقدماتی ۲۸۲ هزار میلیارد تومان یعنی ۹۶ درصد تحقق پیدا کرد. نکته دیگر آنکه همان میزان درآمد هزینه شد در واقع سال ۹۵ بدون کسری به پایان رسید.راه سوم:

وی افزود: از ۲۸۲ هزار میلیارد تومان باید در سال ۹۵ باید ۲۱۴ هزار میلیارد تومان باید برای اعتبارات هزینه ای مصرف می کردیم. از ۲۱۴ هزار میلیارد تومان که باید جاری هزینه می کردیم ۲۰۸ هزار میلیارد تومان یعنی  ۹۷ درصدش را مصرف کردیم. تحقق رقم بودجه عمرانی یا تملک دارایی های سرمایه ای ۷۴ درصد بود.  باید در سال ۹۵، ۲۳ هزار میلیارد تومان اوراق خریداری می شد اما ۴۲ هزار میلیارد تومان از اوراق سال های پیش که منتشر شده بود خریداری کردیم یعنی ۱۸۰ درصد عملکرد داشتیم. بودجه سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ در کل چقدر تغییر کرد. ما در سال ۱۳۹۴ منابع عمومی مان ۲۰۲ هزار میلیارد تومان بود که در سال ۹۵ ، ۲۸۲ هزار میلیارد تومان بود. یعنی ۴۰ درصد اعتبارات رشد پیدا کرد. بودجه جاری سال ۹۴ که ۱۷۲ هزار تومان بود در سال ۹۵ به ۲۰۸ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد (۲۱ درصد). عمرانی نیز از سال ۹۴ به سال ۹۵ ، ۶۸ درصد رشد پیدا کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: سال گذشته ما ۸٫۵ هزار پانصد میلیارد تومان به پیمانکاران دادیم، ۲٫۵ بدهی دولت به شهرداری، هزار میلیارد تومان به مسکن مهر و ۲ هزار میلیارد تومان پاداش بازنشستگان فرهنگی را پرداخت کردیم که به همراه دیگر پرداخت بدهی ها جمعا ۱۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از بدهی های دولت را پرداخت کنیم.

وی با اشاره برنامه دولت در سال ۹۶ افزود: رئیس جمهور به همه دستگاه های اجرایی ابلاغ کردند که باید برنامه شان را برای تولید و اشتغال مشخص کنند که یکی از مخاطبان رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه بود. همچنین بسته های تولید و اشتغال را طراحی و وظایف دستگاه ها و وزارتخانه ها را مشخص کردیم بنابراین در پایان سال کاملا مشخص است هر کدام از دستگاه ها چه کاری باید انجام دهد و هیچ دستگاهی نمی تواند فرافکنی کند و از وظایف خود طفره رود.

نوبخت ادامه داد: افزایش مسمتری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی است که مستمری همه این خانواده ها به ۱۸۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان در ماه افزایش پیدا می کند که از یک فروردین ۹۶ اعمال می شود که فردا ضوابط اجرایی آن در هیأت وزیران تصویب می شود.

نوبخت در پاسخ به این سوال که از دولت کسی نامزد می شود؟ توضیح داد: ما در دولت یک رئیس داریم همه دنبال رئیس هستیم.

وی درباره تشکیل ستاد انتخابات آقای روحانی افزود: قطعا ستادی برای رئیس جمهور در انتخابات تشکیل نشده است. اول باید ایشان ثبت نام کنند بعد ستاد انتخابات برای ایشان تشکیل شود.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به این سئوال خبرگزاری خبرآنلاین که الان که ماه های پایانی دولت یازدهم است انتظار شما از تریبون های رسمی و مسئولان در سایر ارکان های نظام برای تشریح دستاوردهای دولت یازدهم چیست؟ چون بعضا مشاهد می شود دستاوردهای دولت در حوزه سیاست خارجی و اقتصادی وارونه نمایی می شود. یادآور شد: همین طور است. رسانه هایی هستند که از اعتبارات دولت استفاده می کنند این فرصت را قائل شوند که این گزارشات منتشر شود تا همه بدانند. اینکه اگر می خواهید درباره رشد واقعی اقتصادی اطلاعات داشته باشند باید از مرکز آمار ایران یا سازمان برنامه و بودجه دعوت کنند تا بیاید بگوید. اینکه یک طرفه درباره موضوعی پرداختن درست نیست.

وی تاکید کرد: انتظار ما است همان طور که منتقدان فرصت دارند نظراتشان را بیان کنند و القاء شبهه کنند و و سیاست توجه به نیمه خالی لیوان دنبال کنند. اینکه می گویند چرا آب این استخر پر نشده باید اول گفته شود چرا این گودال کنده شد تا بعد چقدر جان صرف شد که حالا برخی دست به کمر زدند می گویند چرا آب این استخر پر نشده است.

نوبخت ادامه داد: رشد اقتصادی منفی ۶٫۷ درصد بود حالا الان به مثبت ۷ درصد رسیده است. امروز عده ای در این رقم تشکیک می کنند ما انتظار داریم همین میزان وقت به دولت یازدهم داده شود چون همه این شبهات جواب دارد. عدالت و انصاف رعایت شود. تردید ندارم رسانه عمومی با عدالت و انصاف همه این خدمات را منعکس می کنند. ادعا نداریم وضع موجود عالی و بی نقص است بر همه مشکلات اشراف داریم تلاش می کنیم مشکلات را کم کنیم و بار را از دوش مردم تقلیل دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره تأثیر برجام بر اقتصاد مقاومتی گفت: در سال نخست برجام، ۱۱٫۵ میلیارد دلار مجوز سرمایه گذاری خارجی صادر شد اما اینکه نتیجه اش سر سفره های مردم مشخص شود نیاز به صبر است. ای کاش این همه عجله ای که برخی برای دولت یازدهم می شود برای قبل هم وجود می داشت./ خبرآنلاین

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.