پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 4 June , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 13 شوال 1441
شناسه خبر : 14161
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸ | ارسال توسط :

دیدارهای آیت الله هاشمی با روحانی کجا انجام می شد؟ نوع مراودات آیت الله با رهبری

راه سوم: غلامعلی رجایی گفت: 🔸ملاقات‌های آیت‌ا…‌هاشمی با آقای روحانی به چند صورت اتفاق می‌افتاد. در بیشتر اوقات آقای روحانی به منزل آیت‌ا…‌هاشمی می‌رفتند. از سوی دیگر برخی ملاقات‌ها نیز در دفتر آیت‌ا…‌هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت می‌گرفت. 🔸البته جز آقای روحانی بقیه اعضای دولت نیز با آیت‌ا…‌هاشمی دیدار می‌کردند و تلاش می‌کردند […]

دیدارهای آیت الله هاشمی با روحانی کجا انجام می شد؟ نوع مراودات آیت الله با رهبری

راه سوم: غلامعلی رجایی گفت:

🔸ملاقات‌های آیت‌ا…‌هاشمی با آقای روحانی به چند صورت اتفاق می‌افتاد. در بیشتر اوقات آقای روحانی به منزل آیت‌ا…‌هاشمی می‌رفتند. از سوی دیگر برخی ملاقات‌ها نیز در دفتر آیت‌ا…‌هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت می‌گرفت.

🔸البته جز آقای روحانی بقیه اعضای دولت نیز با آیت‌ا…‌هاشمی دیدار می‌کردند و تلاش می‌کردند از تجربیات ایشان در کشورداری استفاده کنند.
در برخی موارد استثنائی نیز آیت‌ا…‌هاشمی به دفتر ریاست جمهوری می‌رفتند و با آقای روحانی دیدار می‌کردند.

🔸ایشان در مسائلی که احساس می‌کردند باید با آقای رئیس جمهور دیدار حضوری داشته باشند به دفتر ریاست جمهوری می‌رفتند. البته این نکته را باید یادآوری کنم که این اتفاق بسیار کم رخ داده است و بیشتر جلسات آقای روحانی و آیت‌ا…‌هاشمی در مجمع یا منزل آیت‌ا…‌هاشمی برگزار می‌شد.

🔸شرایط به شکلی نبود که آیت‌ا…‌هاشمی همکاران و مشاوران خود را از محتوای این جلسات آگاه کنند. با این وجود ما و همکاران ایشان از فحوای کلام ایشان در جلسات نیمه خصوصی متوجه می‌شدیم که در این جلسات چه گذشته است و چه مسائلی بین دو طرف ردوبدل شده است.

🔸{در سال‌های اخیر آیت‌ا…‌هاشمی با رئیس دولت اصلاحات نیز دیدار داشتند؟} بله، دیدارهایی در این زمینه صورت می‌گرفت که در مجمع تشخیص مصلحت نظام نبود. به نظر می‌رسید که این جلسات بیشتر در منزل آیت‌ا…‌هاشمی صورت می‌گرفت. البته آیت‌ا…‌هاشمی نیز به منزل رئیس دولت اصلاحات می‌رفتند. بنده برای اولین بار است که این مساله را رسانه ای می‌کنم. با این وجود این اتفاق رخ داده و آیت‌ا…‌هاشمی به منزل رئیس دولت اصلاحات رفته‌اند.

🔸آیت‌ا…‌هاشمی به رئیس دولت اصلاحات علاقه داشتند و وجود ایشان را برای کشور و مردم مفید می‌دانستند. به همین دلیل ممنوع‌التصویری را نمی‌پسندیدند و این اقدام را مثبت ارزیابی نمی‌کردند. آیت‌ا…‌هاشمی به شکلی که برخی عنوان می‌کنند رئیس دولت اصلاحات را مقصر نمی‌دانستند.

🔸{آیا آیت‌ا…‌هاشمی برای لغو ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات اقدامی انجام دادند؟} در این زمینه اطلاع دقیقی ندارم. این در حالی است که آیت‌ا…‌هاشمی نیز در این اواخر به شکل محترمانه‌ای ممنوع‌التصویر بودند و رسانه ملی جز در راهپیمایی روز۲۲بهمن و روز قدس تصویر خاصی از آیت‌ا…‌هاشمی پخش نمی‌کرد.

🔸احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری خود آیت‌ا…‌هاشمی را ممنوع الملاقات کرده بود. به عنوان مثال در سال۱۳۹۱ تعداد ملاقات‌های مقام‌های خارجی با آیت‌ا…‌هاشمی در حدود سه ملاقات بود. این در حالی است که در دولت تدبیر و امید ملاقات‌های مقام‌های کشورهای خارجی با آیت‌ا…‌هاشمی به هفته‌ای سه ملاقات رسیده بود.

🔸احمدی‌نژاد به صورت موکد دستور داده بود که ملاقات‌های آیت‌ا…‌هاشمی تا آنجا که امکان دارد محدود شود. این محدودیت‌ها در برخی اوقات با مشکلاتی نیز مواجه می‌شد. به عنوان مثال در زمانی که دولت احمدی‌نژاد ملاقات‌های خارجی آیت‌ا…‌هاشمی را محدود کرده بود یکی از روسای جمهور کشورهای آسیای میانه در مقابل این محدودیت ایستادگی کرده بود و عنوان کرده بود که تا در ایران است حتما باید با آیت‌ا…‌هاشمی دیدار داشته باشد و براین مساله پافشاری کرده بودند.

🔸{کدام رئیس‌جمهور چنین درخواستی را مطرح کرده بود؟} آقای نیازف رئیس‌جمهور سابق ترکمنستان. متاسفانه آیت‌ا…‌هاشمی در حصر رسانه ملی قرار داشت. شرایط به شکلی بود که اگر یک مقام خارجی در طول روز با رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و آیت‌ا…‌هاشمی دیدار می‌کرد، صداوسیما تنها دیدارهای آن مقام خارجی را با رئیس‌جمهور و رئیس مجلس و حتی در برخی مواقع آقای ولایتی را در برنامه‌های خبری خود پخش می‌کرد، اما دیدار با آیت‌ا…‌هاشمی را پخش نمی‌کرد.

🔸{دیدارهای آیت‌ا…‌هاشمی با رهبر معظم انقلاب به چه صورت برگزار می‌شد؟} مبنای این دیدارها دعوتی بود که از آیت‌ا…‌هاشمی صورت می‌گرفت و ایشان نیز این دعوت‌ها را اجابت می‌کردند و به دیدار رهبر معظم انقلاب می‌رفتند.

🔸در صورتی که دیدارهای حضوری وجود نداشت و آیت‌ا…‌هاشمی احساس می‌کردند باید مساله‌ای را با رهبر معظم انقلاب مطرح کنند به دفتر ایشان تلفن می‌زدند که این تلفن‌ها نیز به صورت فوری به دفتر مقام معظم رهبری وصل می‌شدند و گفت وگو صورت می‌گرفت.

🔸از سوی دیگر در برخی مسائل که نیاز به استناد وجود داشت آیت‌ا…‌هاشمی به رهبر معظم انقلاب نامه می‌نوشتند و در این نامه‌ها دغدغه‌های خود را مطرح می ساختند./ خبرآنلاین

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.