پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 30 May , 2020
امروز : شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹ - 8 شوال 1441
شناسه خبر : 14164
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸ | ارسال توسط :

مدیرانی که در بدنه دولت فعالیت می کنند باید در برابر مردم پاسخگو باشند

راه سوم: کیوان محمدی رییس سازمان برنامه و بودجه گیلان در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستات آستانه اشرفیه گفت : در چند سال اخیر مقام معظم رهبری روی بحث اقتصاد و رفاه مردم تاکید ویژه ای داشته اند و درهمین راستا سیاستهای اقتصاد مقاومتی را ابلاغ فرمودند و دولت هم به جد موضوع را دنبال […]

مدیرانی که در بدنه دولت فعالیت می کنند باید در برابر مردم پاسخگو باشند

راه سوم: کیوان محمدی رییس سازمان برنامه و بودجه گیلان در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستات آستانه اشرفیه گفت : در چند سال اخیر مقام معظم رهبری روی بحث اقتصاد و رفاه مردم تاکید ویژه ای داشته اند و درهمین راستا سیاستهای اقتصاد مقاومتی را ابلاغ فرمودند و دولت هم به جد موضوع را دنبال و برای آن برنامه ریزی کرده است .

وی افزود : سیاستهای که دولت تدبیر و امید از ابتدا تا کنون پیگیری کرده و شعارهای که در انتخابات سال ۹۲ بیان کرده است در همین راستا می باشد .
وی با بیان اینکه مدیران و مسوولان نباید برخوردهای شعارگونه با مسایل داشته باشند گفت : بیش از انکه به شور و شعف و شعار نیاز داشته باشیم به خرد، دانش، تخصص وعمل متعهدانه نیاز داریم و باید با تکیه بر این موارد طی طریق کنیم .

محمدی با یادآوری جنگ تحمیلی در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی گفت : بعد از پیروزی انقلاب کشورهای سلطه گر به ما مجال ندادند تا به اقتصاد کشور و رفاه مردم توجه کنیم و به محض اینکه به خود آمدیم درگیر جنگی شدیم که ۸سال به طول انجامید و پس از آن نیز بحث سازندگی مناطق جنگزده بوده که به طور غیر مستقیم باز هم درگیر جنگ بودیم.

وی ادامه داد : پس از سازندگی واصلاحات با دورانی مواجه شدیم که ویژگیهای خاص خودش رابه دنبال داشت که نتیجه اش ان بود که سیاستهای سرسختانه ای را درقبال مسایل بین المللی در پیش گرفته شد و نتیجه آن چند قطعنامه وتحریم کشور وایزوله شدن اقتصاد کشور در عرصه بین المللی بود.

محمدی اظهار کرد : به همین جهت چند سال گذشته و امسال مقوله اقتصاد مقاومتی در سرلوحه کار قرار دارد و سال ۹۶ نیز طبق فرمایشات مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال نامیده شده که همگان باید در این راستا کوشا باشند .

وی ضمن تاکید بر وظایف مسوولان در جایگاه خدمتگزاری به مردم گفت :مدیرانی که دربدنه دولت فعالیت می کنند باید آگاه باشند که مردم برای رفع مشکلات خود چشم به آنها دوخته اند و باید در برابر مردم پاسخگو باشند .وظیفه مسوولان بررسی مسایل و مشکلات بصورت عینی وعملیاتی است و فعالیت های اجرایی سختی های خاص خود را دارد .

محمدی با اشاره به شرایط دوران تحریم ایران عنوان کرد : صنعت نفت ما تقریبا درآستانه تعطیلی کامل بود که باهوشیاری وتیزبینی مقام معظم رهبری و سیاست نرمش قهرمانه این زمینه فراهم شد که دستگاه دیپلماسی بتواند به سمت مذاکره وبحث با دنیا پیش برود .

وی با بیان اینکه الزاماتی ایجاد شده که کشور به سمت مذاکره پیش رود افزود : همین الزامات بود که دکتر روحانی را درآستانه انتخابات سال ۹۲با این شعارها روانه میدان کرد شعارهای تعامل با جهان ، نجات اقتصاد واحیای اخلاق . این شعارها زاییده زمانه و تحولات اجتماعی است که دراین جامعه رخ داد وهمین شعارها وسیاستها مطرح شد .

وی اضافه کرد : امروزه برخی منتقدان برجام هستند و البته باید منتقد درجامعه وجود داشته باشد باید از انتقاد استقبال کنیم ، چون استدلال را قوی خواهد کرد و به ما این فرصت را می دهد که به نقاط ضعف خود فکر کنیم.

وی با بیان اینکه وجود منتقد در جامعه ضروری است گفت : منتقد باید صادقانه مسایل خودرا مطرح نماید در مقابل این منتقدان یک سوال مطرح میکنیم که اگه مذاکره وبرجام نبود چه ضرورتی داشت که بحث نرمش قهرمانانه مطرح بشود پس ضرورتی هایی اقتضا کرد که نظام به این نتیجه رسید که بایستی با دنیا رویکرد جدیدی را آغاز کند واین رویکرد جدید با مدیریت مقام معظم رهبری وباهوشیاری ونظارت ایشان به نتیجه رسید .

محمدی ادامه داد : ساده نبود که کشوری مانند امریکا بعد ازسیلی خوردن های متوالی از کشور ایران بخواهد پشت میز مذاکره بنشیند وبه سادگی هرچه که گفتیم را بپذیرد . مذاکره یعنی اینکه گفتگویی کرده وباهم مدارا نماییم و در مدارا ما همدیگر را نمی پذیریم بلکه یکدیگر را تحمل می کنیم.

وی افزود : سران کشور و مردم ایران از مواضعی که دارند کوتاه نیامدند وکوتاه نخواهند آمد چون که ما در مقابل خون شهدا مسئول هستیم و عزیزترین فرزندان این مملکت در راه این انقلاب و حفظ استقلال و آزادی کشور نثار شده اند .

محمدی گفت : هر آنچه را که به دست آوردیم در اختیارغیر قرار ندادیم و از مواضع خود کوتاه نیامدیم اما اگر بخواهیم با زبان خشونت و زور اسلحه صحبت کنیم نه منطقی وعقلانی است و نه به نفع کشور خواهد بود . آنجاییکه لازم باشد از خود دفاع خواهیم کرد بمانند هشت سال دفاع مقدس که به همگان مقاومت و ایستادگی مردم ایران ثابت شد .
و نباید این فکر را داشته باشیم که نسل جوان امروز از جوانانی که قبلا بودند کمتر به کشور و انقلاب علاقمند هستند .

محمدی عنوان کرد : اگر شرایط به گونه ای شود که نیاز به دفاع از کشور باشد همین جوانان از این مملکت دفاع خواهند کرد کما اینکه در سال های پیش از انقلاب و در ۵۷ جوانانی وجود داشتند که اصلا بعید بود بتوانند بیایند و یک انقلاب و یک جنگ ۸ساله را مدیریت کنند و از کشورشان دفاع کنند اما این اتفاق افتاد بنابراین ما به جوانان خود ایمان و اعتقاد داریم .
رییس سازمان برنامه و بودجه گیلان در ادامه با تشریح اصل اقتصاد مقاومتی اظهار کرد : اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری تبین فرمودند اساس آن این است که ما با حداقل امکاناتی که داریم حداکثری بهره وری را ایجاد کنیم .

محمدی ادامه داد : اقتصاد مقاومتی چیزی جدا از اقتصاد ملی نیست جدای از اقتصاد کشاورزی نیست بلکه باید همه حوزه ها زیر چتر اقتصاد مقاومتی قرار گیرند وبرمبنا حداکثری بهره وری به فعالیت بپردازند .
وی گفت : در تمامی بخش ها چه در صنعت و معدن ، کشاورزی ، خدمات و.. این روند باید پیش گرفته شود و اقتصاد مقاومتی برای یکسال و دوسال نیست بلکه اقتصادیست که این کشور تا ابد باید به آن توجه داشته باشد.

محمدی عنوان کرد : اگر رهبر معظم انقلاب امسال نامگذاری اقتصاد مقاومتی را تکرار کردند واگر سال آینده نیز این مقوله تکرار شود برای این است که ملکه ذهن ما شود دستور العمل رهبری و سیاست ایشان باید خط مشی ما قرار گیرد .

وی گفت :تولید واشتغال بدون داشتن زمینه لازم امکان پذیر نیست و ایجاد زیر ساخت ها یکی از این زمینه هاست . ایران کشوری با پتانسیل بالاست .اگردر ۲۰سال آینده با برنامه ریزی و عقلانیت پیش رویم و قوا وپتانسیلهای که دراین جامعه وجود دارند را به فعل نزدیک کنیم واز امکاناتی که داریم با بهره وری بالا بر مبنای اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم آن چیزی که پیش بینی شده محقق می شود .

محمدی ادامه داد : ایران یک کشور صرفا نفتی ، توریستی گردشگری است و در جایگاهی قرار گرفتیم که همه این زمینه ها را به بالفعل برسانیم .این تنوع اقتصادی دست ما را باز می گذارد تا در زمینه های مختلف بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم .

محمدی گفت : موجی بعد از انقلاب راه افتاد که همه به دنبال تحصیلات دانشگاهی رفتند کشور ما دارای سطح بالای افراد تحصیل کرده است و جزء ۵کشور دنیا در آموزش مهندسی هستیم واین تحلیل من نیست واعداد ورقم ها مربوط به یک موسسه جهانی است.

وی اضافه کرد : در کشور یک طبقه متوسط در حال رشد داریم هرچقدراین طبقه متوسط بزرگ تر بشود زمینه دموکراسی در کشور بیشتر فراهم میشود وبنابراین تلاش همه ماباید این باشد که طبقه متوسط را دراین جامعه رشد دهیم واین رشد پس از بروی کار آمدن دولت دکتر روحانی ودردولتهای قبل درکشور ما شکل گرفت.

وی افزود : درجه بالای شهرنشینی در کشور وجود دارد و سازمان دهی نیرو با حداقل امکانات برای ما فراهم هست . درخصوص اشتغال چشم ها به دولت هست یعنی همه جوانان ما منتظرند دولت شغل ایجاد کند و آنها سر کار بروند . درفرهنگ سنتی چنین چیزی وجود نداشته وفرزندان وقتی به سن بلوغی می رسیدند درکارگاه ومزرعه پدری کارایجاد می کردند ومسوولیت برعهده می گرفتند این فرهنگ ریشه دار کارآفرینی در جامعه ما وجود داشته است.

محمدی در خصوص موقعیت ایران در منطقه گفت : دنیا نمیتواند از ایران بگذرد امنیت ایران برای دنیا مهم هست چون کشور ما در جایی قرار گرفته که چهارراه شمال جنوب شرق وغرب میباشد. از گذشته دور جاده ابریشم شرق به غرب وصل می کرد وامروز درجایگاهی قرار گرفتیم که اقتصاد دنیا ازهند و ژاپن تا افریقا به شما ل اروپا وروسیه باید از ایران استفاده کنند.
وی ادامه داد : امن ترین منطقه در بین کشورهای افغانستان پاکستان ایران ترکیه عراق سوریه ، ایران است و ایران نقش کریدوری دارد . این ویژگی که نظام برای ما به ارمغان آورده و باید از امنیت وثباتی که ایجاد کرده سود ببریم.

وی خاطر نشان کرد : نباید این موقعیتها را ازدست دهیم ،منطقه امنی داریم و آسیای میانه افغانستان هندوستان را می توانیم به ترکیه و اروپا وصل کنیم و بنابراین از این مزیتهای که داریم باید استفاده کنیم .

محمدی تصریح کرد : این پتانسیلها به سادگی بالقوه نمی شود دروهله اول نیازمند ثبات امنیت است و باید به دنیا بگوییم که ثبات داریم.
وی با یادآوری حضور مردم در صحنه های مختلف نظام گفت : مردم کشور ما همواره درصحنه حضور دارند اگر چه باهم اختلاف نظر وسلیقه داشته باشیم ولی درخصوص منافع ملی خودمان درمقابل دنیا کوتاه نخواهیم آمد . ارتش ، سپاه و مردم ما این امکان رابه ما می دهند که این ثبات وامنیت را تثبیت بکنیم وبه آن ببالیم .

وی گفت : زبانی که بادنیا درپیش گرفتیم باعث متهم شدن ما نخواهد شد چون پای میز مذاکره نشستیم و صحبت کردیم و اکنون اگر اختلافی ایجاد شود آنها باید تاوانش را پرداخت نمایند و کشور ما زیر سوال نمی رود واین نرمش قهرمانانه ای است که مقام معظم رهبری در چند سال گذشته بیان کردند و اثراتش مشهود است .
به دنیا نشان دادیم امنیت وثبات داریم ومردم ما هرلحظه درصحنه هستند.

محمدی در خصوص جذب سرمایه گذاری در کشور عنوان کرد : باید تلاش بیشتری کنیم تا سرمایه بیشتری جذب کنیم .سیستم صنعت نفت باید آنقدر مدرن باشد که بتوانیم درآمدهای نفتی خود را افزایش دهیم و جلب اعتماد کنیم تاسرمایه گذار داخلی دراینجا سرمایه گذاری کند. باید امنیتی ایجاد کنیم که سرمایه گذار خارجی ایران را بعنوان یک منطقه امن تشخیص بدهد نمایندگی شرکت خود را درایران مستقر کند وبه دیگر کشورهای خاور میانه سرویس بدهد که درغایت به افزایش تولید واشتغال خواهد انجامید.

وی ادامه داد : براساس برآورد موسسات اقتصادی در بیست سال آینده به ۳۵۰۰ میلیارد دلار پول نیازداریم و باید جذب سرمایه گذار داشته باشیم وکشورهای دیگر را ترغیب نماییم تا در ایران سرمایه گذاری کنند و بطور متوسط باید در هرسال ۱۷۵میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری شود .
محمدی اذعان داشت : علاوه برثبات امنیت وسرمایه گذاری باید به بهره وری خیلی بیشتر توجه کنیم ، طبق بررسی کارشناسان می توانیم وضعیت مناسبتری را برای کشور با افزایش بهره وری رقم بزنیم و نظام مالی وبانکها نیازمند یک دگرگونی در سیستم نظام مالی هستند .
رییس سازمان برنامه و بودجه گیلان در زمینه وضعیت استان گفت : باتوجه به سیاستهای که در جهت ایجاد فضای آرامش توسط دولت واستاندارمحترم در گیلان ایجاد شده است ، امیدواریم که در سایه همین فضای تعامل با کامل شدن راه آهن رشت به آستارا و قزوین جهشی دراقتصاد استان وکشور ایجاد شود .
محمدی گفت : باید زمینه های لازم را در استان در خصوص ایجاد زیرساخت ها فراهم کنیم تا بتوانیم جهش خوبی برای توسعه استان داشته باشیم .
وی در مورد وضعیت شهرستان آستانه اشرفیه گفت : میانگین شهرستان آستانه در حوزه های مختلف نسبت به سایر شهرستانهای استان بالاتر است اما نرخ با سوادی این شهرستان به نسبت دیگر شهرستانها۴ درصد پایین تر می باشد و با توجه به اینکه که مراکز حوزی در این شهرستان وجود دارند و مفاخری نظیر دکتر معین بعنوان یکی از شخصیتهای برجسته تاریخ معاصراز این شهرستان برخاسته اند باید از لحاظ آموزشی توجه بیشتری داشته باشیم.
وی یکی دیگر از موارد مهم در شهرستان را محیط زیست خواند و گفت : هر فعالیتی که در شهرستان صورت میگیرد باید محیط زیست را در نظر داشته باشیم. شهرستان آستانه چند ویژگی دارد با توجه به وجود حرم مطهر آقا سید جلال الدین اشرف در این نقطه یکی از مذهبی ترین شهرهای شمال ایران وجنوب دریای خزر می باشد و ویژگی دیگر که شهرستان آستانه اشرفیه رامنحصربه فرد می کند از لحاظ زیست محیطی بزرگترین رودخانه جنوب دریای خزر ازاین شهر عبور می کند وازاین پتانسیل به اندازه کافی استفاده نکرده ایم.
وی خاطر نشان کرد : اگر در هرجای دنیا چنین رودخانه ای وجود داشت گردشگری در آن رونق بسیاری می یافت واین خود ظرفیت بالقوه ای است که مغفول مانده وازاین ظرفیت به خوبی استفاده نشده است.برای اینکه ازاین ظرفیت استفاده شود نخست باید رودخانه را پاکیزه نگه داشته ، شاخص های آنرا به درستی با استاندارها مطابقت دهیم و سپس به سمت بهره گیری پیش رویم.باید گردشگران رابه این منطقه بیاوریم وبرای ان برنامه وسرمایه گذاری داشته باشیم وازظرفیت های شهرستان به نحواحسن استفاده کنیم .
محمدی ، کشت بادام در این شهرستان را یک مزیت خواند و گفت : موسسه تحقیقات بادام دراین شهرستات منجر به امتیاز می شود ودراین زمینه ان شاالله کمک و حمایت لازم صورت خواهد گرفت .
وی همچنین به بحث شیلات در شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت : یکی از امتیازات دیگر این شهرستان قدمت شیلات آن می باشد ومی توانیم از آن بعنوان یک فرصت اقتصادی بهره گیریم .
وی در خصوص ساماندهی حرم مطهر آقا سید جلال الدین اشرف عنوان کرد : پروژه ساماندهی حرم پروژه ی عظیمی است که با بودجه استانی امکان پذیر نیست و بودجه ای که در اختیار استان هاست حداکثر ۱۰درصد بودجه کل دولت است که به شهرستانها اختصاص داده میشود و ۹۵درصد در سال گذشته بودجه دراختیار وزارتخانه هاست.
وی افزود : انتظاری که داریم این است که سهم عادلانه ما پرداخت شود . اگر در خصوص راه آهن که پروژه ملی است بودجه ای اختصاص می یابد به دلیل وسعت و اهمیت پروژه است . اگر راه آهن آستارا پیگیری می شود به دلیل اتصال ایران به نقاط دیگر در آذربایجان ، گرجستان و روسیه است و تردد جنوب اروپا را راحتتر می کند وزودتررسیدن یک محموله را امکان پذیر می کند وبرای همه دنیا این راه اهن مهم است. اگر پولی دراین بخش اختصاص داده می شود به خاطر این است که اینجا دریچه ای باز شده به طرف دیگر اروپا و روسیه که موجب شکوفایی ورونق اقتصاد کشور ما میشود .

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان در پایان گفت : درخواست ما این است که نهادها برنامه های خودشان راطی دوماه اینده مدون ، تهیه و تحلیل کنند و در کمیته برنامه ریزی ارائه شود و هیچ پروژه ای بدون مطالعه اعتباردریافت نکند ، پروژه هایی که مشمول ماده ۲۱۵ نشود پولی به آ ن اختصاص پیدانمی کند بنابراین قبل ار معرفی پروژه جدید اول زمینه سازی انجام داده وحساب قبلی را پاک نمایید تا بتوانیم با تعامل و همراهی شرایط بهتری برای مردم جامعه خود فراهم نماییم. تلاش ما اینست که حداقل حقوق برای استان خود را دریافت کنیم.

زیارت حرم مطهر آقا سید جلال الدین اشرف(ع)، دیدار با خانواده معظم شهیدان خوش سیرت و بازدید از دیوار حفاظتی دهنه سر سفیدرود، تالاب بوجاق و سایت موزه شیلات بندرکیاشهر،شهرک صنعتی، پل ورودی شهر، بلوار ۳۵ متری و طرح توسعه اطراف حرم مطهر در آستانه اشرفیه، ساماندهی محل دفن زباله شهرهای آستانه اشرفیه و کیاشهر، از دیگر برنامه های سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه و هیئت همراه بود./ اعتدال شمال

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.