پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 16 December , 2019
امروز : دوشنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۸ - 19 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 14314
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۲ | ارسال توسط :

شوراها در جوامع توسعه یافته

راه سوم: هژمونیک ترین نگاهی که نسبت به شورای شهر و روستا وجود دارد این است که هدف از تشكيل شوراها ایجاد پلی بین مردم و عرصه حاکمیت و در واقع  مشاركت دادن مردم محلي در اداره امور خويش است تا افراد نسبت به اداره محل خويش احساس مسئوليت بيشتري پيدا كنند وبدین طریق زمینه […]

شوراها در جوامع توسعه یافته

راه سوم: هژمونیک ترین نگاهی که نسبت به شورای شهر و روستا وجود دارد این است که هدف از تشكيل شوراها ایجاد پلی بین مردم و عرصه حاکمیت و در واقع  مشاركت دادن مردم محلي در اداره امور خويش است تا افراد نسبت به اداره محل خويش احساس مسئوليت بيشتري پيدا كنند وبدین طریق زمینه های نزدیک شدن هرچه بیشتر به اصول دموکراسی مستقیم و شورایی را فراهم سازند.  اين نوع از مشاركت به عنوان یکی از مولفه های جامعه دموکراتیک سبب پيشرفت و بهبود امور جامعه مي گردد، و اینکه شورای اسلامی شهر و روستا یکی از شاخصهای عدم تمرکز قدرت و توزیع آن در بین مردم می باشد.

از این منظر گفته می شود که دولتهای دموکراتیک  با توجه به شرايط جغرافيايي كشور از نظر دوري يا نزديكي به مركز،تنوع قومي، زباني و ويژگي هاي اقتصادي و اجتماعي با انتخاب سيستم عدم تمركز اداري و با حفظ نقش نظارتي براي خود اداره امور محل را به منتخبين اعضاي شوراها مانند شوراي اسلامي ده، شهر و شهرستان و نظاير آن مي سپارد، بدين ترتيب حكومت مركزي به جاي آنكه تمام امور شهرستانها را به عهده بگيرد، اداره تمام يا بخشي از امور محلي را به خود ساكنان محول مي كند تا آنها امور مزبور را با انتخاب شوراها اداره كنند. اين نوع اداره سازگار با خصوصيات رواني  وتمايلات بشري است زيرا انسان موجودي طبيعتا سياسي است و مايلند در امور سياسي و حكومتي خود شركت كنند. از نظر سياسي همانگونه كه اشاره گرديدكشوري كه در آن تنوع قومي وجود دارد و از حيث امكانات طبيعي و اقتصادي مانند شرايط آب و هوايي، خاك هاي حاصلخيز، منابع معدني، راههاي مواصلاتي، ارتباطات و بهداشت در يك سطح نيست، عدم تمركز بهترين سبك اداره است. در عدم تمركز اعضاي منتخبين محل به سبب آشنايي آنها با مسائل و مشكلات محل خود بهتر اداره مي شود تا ماموراني كه از سوي حكومت مركزي تعيين مي گردد. اين نوع سبك اداره حس ابتكار و ارائه راهكارها براي پيشرفت امور از سوي افراد را افزايش مي دهد و بدين منظور هر دوره افراد بيشتري براي نامزدي در شوراها و حتي نمايندگي در مجلس شوراي اسلامي ثبت نام و رقابت مي نمايند.  

اما سوای این چشم انداز، می توان از منظر دیگری نیز به مقوله شورای شهر و روستا پرداخت ودر ذیل آن نقش شورای مزبور را در تقویت فرهنگ مشارکتی و تحقق مفهوم شهروندی پررنگ تر ساخت. 

بطور کلی مفاهیم مانند مشارکت اجتماعی و سیاسی در تمامی سطوح در ذیل مفهوم کلان تری تحت عنوان توسعه قرار می گیرند. جدا از بسیاری از عوامل اثر گذار بر توسعه، تحقق این مفهوم در سطح خرد نیازمند افراد توسعه یافته می باشد. بر پایه یک تقسیم بندی در حوزه علم جامعه شناسی فرهنگ حاکم بر رفتار افراد را می توان به سه دسته تقسیم بندی نمود: فرهنگ محدود، فرهنگ ذهنی و فرهنگ مشارکتی. هز کدام از این مفاهیم بر پایه شاخص های تعریف عملیاتی می گردند. افراد برخوردار از فرهنگ محدود نه نسبت به نهادهای اجرایی موجود آگاهی دارند و نه انتظاری. این دسته از افراد متعاقب چنین ساختار ذهنی از پایین ترین میزان مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی شان برخوردار هستند.  در ذیل فرهنگ ذهنی، افراد نسبت به نهادها و ارگانهای موجود آگاهی دارند اما عملاً از میزان مشارکت پایینی برخوردار هستند. در فرهنگ مشارکتی، افراد به معنای واقعی کلمه شهروند محسوب می شوند. آنها ار حقوق و وظایف خود آگاهند، نسبت به وظایف نهادهای اجرایی شناخت و آگاهی دارند و نهایتاً از بالاترین میزان مشارکت نیز برخوردار هستند.

مطالب فوق الذکر بطور ضمنی و آشکار دلالت بر آن دارند یک جامعه توسعه یافته  نیازمند افراد توسعه یافته است؛ افرادی که ساختار ذهنی و فکری حاکم بر آنها امکان مشارکت را در سطوح مختلف فراهم می سازد.حال سوال مهمی که در این بخش مطرح می شود آن است که این ساختار ذهنی و فکری مشارکتی و تکامل یافته به چه نحوی حاصل می شود؟ آیا باید در قالب یک الگوی تک خطی و جبری منتظر ماند که متاثر از عواملی کلان و بعضاً پیش بینی نشده یک روند تاریخی طی شود و متعاقب آن این فرهنگ حاصل گردد. یا اینکه باید در این زمینه به شیوه ای هدفمند دخالت اجتماعی نمود. به نظر می رسد که از این زاویه نیز می توان به کارکردهای  شورای اسلامی شهر و روستا نیز پرداخت.در واقع شورای اسلامی شهر وروستا در عین آنکه از نشانه های دموکراتیک بودن فضای اجتماعی و سیاسی و توزیع قدرت در جامعه محسوب می شوند،  می بایست برای نیل به یک جامعه توسعه یافته در عین مشارکت فعالانه در روند تصمیم گیری های اجرایی محلی، زمینه رشد و تکامل افراد و تبدیل ساختن آنها را به یک شهروند فعال فراهم سازند.  

کارکرد های مصرح شورا در ماده ۷۱ قانون وظایف شورای اسلامی شهر مشخص شده است. در این بخش پایانی سعی می شود تا نقش متصور شده برای شورای شهر در توسعه یک شهروند  فعال، بطور نمونه در ارتباط با برخی از وظایف آن بیان گردد:

۱-انتخاب شهردار براي مدت چهار سال: معمولا با پايان دوره شوراها بيشتر شهرداران نيز تغيير مي يابند و از تجارب آنان در بخش هاي اداري ديگر استفاده مي شود. تجارب و سوابق شورای شهر در چند دوره قبلی گواه آن بوده است که انتخاب شورا معمولاً متاثر از روابط و مناسبات سیاسی و اجتماعی درونی اعضای شورای شهر بوده است. شورای شهر برای تحقق واقعی مفهوم فرهنگ مشارکتی در بین شهروندان بهتر است که با طراحی سامانه ای از نظرات و ایده های مرم در ارتباط با شهردار فعلی و احتمالاً معرفی گزینه های مطلوب در این حوزه مطلع گردد. البته مقدم بر نظر خواهی از مردم در این حوزه  آگاهی بخشی در خصوص وظایف شهردار و فراهم ساختن بستر عینی و منصفانه جهت مقایسه عملکرد شهردار فعلی با سایر شهرداران موفق می باشد.  

۲-تصويب نامگذاري معابر، ميادين، خيابانها، كوچه و كوي در حوزه شهري و همچنين تغيير نام آنها

در نامگذاری معابر و خیابانها می توان بر خلاف دوره های قبل از مردم نظر خواهی نمود.کسب اطلاع از نظرات مردم در اینحوزه از طریق سامانه پیش گفته امکانپذیر می شود.

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.