پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 30 May , 2020
امروز : شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹ - 8 شوال 1441
شناسه خبر : 14494
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۶ | ارسال توسط :

جهانگیری و محمد هاشمی چرا و چگونه نامزد شدند؟

راه سوم: ثبت نام چند تن از چهره های اصلاح طلب و اعتدالگرا در آخرین روز نام نویسی نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، بازتاب ها و تحلیل های زیادی را طی ساعات گذشته در محافل سیاسی و فضای مجازی به همراه داشته است. 👈 این مباحث که با نام نویسی محمد هاشمی، برادر آیت […]

جهانگیری و محمد هاشمی چرا و چگونه نامزد شدند؟

راه سوم: ثبت نام چند تن از چهره های اصلاح طلب و اعتدالگرا در آخرین روز نام نویسی نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، بازتاب ها و تحلیل های زیادی را طی ساعات گذشته در محافل سیاسی و فضای مجازی به همراه داشته است.

👈 این مباحث که با نام نویسی محمد هاشمی، برادر آیت الله هاشمی رفسنجانی و عضو هیات موسس حزب کارگزاران سازندگی ایران، آغاز شده بود؛ با ثبت نام اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور و رییس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، در آخرین لحظات مهلت ثبت نام به اوج رسید.

👈 با توجه به اهمیت موضوع، “راهبرد” در گفتگویی با غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، دلایل این ثبت نام ها و پس زمینه ماجرا را جویا شد که ماحصل صحبت ایشان در پی می آید:

🔹از همان نخستین روزهای مباحث درونی اصلاح طلبان درباره انتخابات ریاست جمهوری، دو دیدگاه درباره چگونگی ورود به صحنه وجود داشت:

🔹اول، دیدگاهی که معتقد بود صرفا آقای دکتر روحانی باید نامزد انتخابات شوند و کل جریان های اصلاح طلب و حامی دولت با اتفاق نظر و بدون شک و تردید از حضور قطعی و نهایی ایشان در انتخابات، از ایشان حمایت کنند.

🔹دیدگاه دوم، اما اعتقاد داشت مجموعه شرایط و فضای انتخابات در ایران پیچیده تر از آن است که بتوان تنها با یک گزینه وارد صحنه شد.

🔹البته، طرفداران این دیدگاه هم صددرصد معنقد به نامزدی آقای روحانی و حمایت قاطع اصلاح طلبان و مجموعه نیروهای حامی دولت از ایشان بودند.

🔹اما درعین حال، می گفتند اولا: با توجه به اقدامات و برنامه های تخریبی نامزدهای رقیب در قالب مناظرات، مصاحبه ها، سخنرانی ها و… و تعدد نامزدهای رقیب، حتما افراد دیگری هم باید در کنار آقای روحانی در صحنه حضور داشته باشند تا بتوانند فضاسازی های مخالفان را کمرنگ و بی تاثیر سازند.

🔹ثانیا: به هر حال، باید احتمال هر اتفاقی را داد و نگذاشت در هر شرایط، بخش بزرگی از مردم و نیروهای سیاسی در مقطع انتخابات بدون کاندیدا بمانند و میدان ناخواسته به رقیب ارزانی شود.

🔹با این حال و علیرغم بحث های مفصل، صاحبان دو دیدگاه نتوانستند یکدیگر را قانع کنند و نهایتا، تصمیم گرفته شد موضوع حمایت قاطع شورایعالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح طلبان از نامزدی آقای روحانی که نقطه اشتراک دو دیدگاه بود، اعلام شود و در مورد بحث نامزد همراه یا پوششی با نظر شخص آقای روحانی عمل شود.

🔹پس از طرح این موضوع با آقای روحانی، ایشان به شدت مخالف نامزد همراه یا پوششی بودند. استدلال هایی هم که داشتند، مشابه دوستان مخالف بود و به مواردی چون، کم کردن هزینه ردصلاحیت و یا عدم نیاز به کمک برای مناظره ها اشاره داشتند.

👈 “چرا جهانگیری آمد؟”
🔹با این حال، در چند روز گذشته و با روشن شدن ابعاد پیچیده ای که به نظر می رسد در انتخابات با آن مواجه خواهیم شد و میزان بالای تخریبی که برخی نامزدها برای آن آماده شده اند و اصولا صرفا با هدف حمله به دولت و رییس جمهور وارد صحنه شده اند، بار دیگر ضرورت حضور نامزدهای همسو با آقای روحانی در صحنه انتخابات پررنگ شد.

🔹در این مورد، نظر اغلب دوستان آن بود که افرادی درون دولت در کنار آقای روحانی حضور داشته باشند تا هم اطلاع و اشراف بیشتری از آمار و ارقام و اقدامات دولت داشته باشند و هم کمتر احساس دودستگی و رقابت با آقای روحانی نزد رای دهندگان بوجود آید.

🔹با توجه به مجموعه این موارد، آقای دکتر جهانگیری مناسب ترین فرد بود.

🔹 چراکه: اولا بعنوان معاون اول رییس جمهور کاملا در جریان مسایل دولت و امور اجرایی و اقتصادی قرار دارند و می توانند به شکلی مستند به ادعاهای مخالفان پاسخ دهند.

🔹 ثانیا، از نظر سلامت نفس و پایبندی به تصمیمات مجموعه اصلاح طلبان و بویژه آقایان خاتمی و روحانی کمترین تردیدی وجود ندارد و با سابقه عضویت در حزب کارگزاران، نیرویی حزبی و تشکیلاتی هم محسوب می شوند.

🔹 ثالثا ایشان مورد اعتماد مقامات عالی نظام هستند و احتمال ردصلاحیت ایشان بسیار ناچیز و درحد صفر است.

🔹با توجه به مجموعه این مسایل، طی چند روز گذشته جلسات مفصلی با آقایان روحانی و جهانگیری گذاشته شد و در نهایت هم، در جلسه ای که صبح امروز تعدادی از اصلاح طلبان خدمت رییس جمهور داشتند، نظرات نهایی ایشان درخصوص حضور آقای جهانگیری مطرح شد و بعدازظهر بدنبال جلسه آقای جهانگيری باجناب رييس جمهور ايشان اقدام به ثبت نام كردند.

👈 “محمد هاشمی چرا آمد؟”
🔹در مورد حضور آقای محمد هاشمی هم، ایشان با همان نگاه ضرورت حضور نامزد پوششی و همراه در کنار آقای روحانی نامزد شدند؛ اما از آنجا که در جلسات و نشست های احزاب و گروه های اصلاح طلب از نزدیک حضور ندارند درجريان جزئيات جدی شدن ثبت نام آقای جهانگيری نبودند.

🔹اما ایشان هم، همچون آقای جهانگیری با تصمیم کلی در جهت حمایت از آقای روحانی همراه هستند و چنانکه خود گفته اند، آمادگی دارند در نهایت به سود آقای روحانی انصراف دهند.

👈 “اصلاح طلبان و حامیان روحانی نگران نباشند”
🔹با توجه به مجموعه این مسایل، باید به حامیان دولت و اصلاحات و عموم مردم و رای دهندگانی که خواستار ادامه این روند اعتدالی در اداره کشور هستند، بگویم نگران حضور نامزدهای همسو در کنار آقای روحانی نباشند. بلکه اتفاقا، حضور این نامزدها برای تقویت ایشان و از بین بردن کوچکترین احتمالات صورت گرفته است.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.