راه سوم: محمدباقر نوبخت در نشست خبری صبح امروز خود به آخرین جلسه هیات دولت اشاره کرد و گفت: در این جلسه گزارش نماینده ویژه رییس جمهور درباره مناطق آسیب دیده سیل اخیر ارائه شد. قرار شد از همه ظرفیت‌های قانونی موارد ۱۰ و ۱۲ که استفاده نشده امسال استفاده کنیم تا بالغ بر ۱۰۰میلیارد تومان به این چهار استان اختصاص داده شود.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ او ادامه داد: از دیگر مصوبات این جلسه تصویب نهایی ضوابط قانون بودجه سال ۹۶ است که ضوابط اجرایی آن خوشبختانه به تصویب رسید تا قانون بودجه اجرایی شود. 
دولت نباید به خاطر انتخابات دست از اقدامات خود بکشد
سخنگوی دولت با بیان اینکه در این مصوبات اجازه داده شده نسبت به افزایش یارانه کمیته امداد و بهزیستی اقدام شود، اظهار داشت: در این خصوص مقرر شد تا ۲۰ درصد حداقل برای یک نفره ۹۵ هزار تومان، ۱۸۹ برای خانواده دو نفره، به خانواده‌های سه نفره ۲۵۳، خانواده‌های چهار نفره ۳۳۷ هزار تومان و پنج نفره به بالا ۳۶۵ نقدی علاوه بر یارانه ماهانه دریافت می‌کنند.
نوبخت ادامه داد: برخی از رسانه‌ها از این اقدام دولت ابراز خرسندی نکردند. به خوبی می‌دانید که دولت از قبل علاوه بر یارانه سبد غذایی هم تقدیم این خانوارها که اهمیت ویژه دارند، می‌کرد. نباید به دلیل این که چندماه به انتخابات مانده دولت دست از اقدامات خود بکشد. وظیفه ما کار کردن است و تا شهریور ماه دولت باید به کار خود ادامه دهد. کل افراد شامل این طرح با احتساب خانوارها، ۱۴ میلیون نفر است.
برای حقوق بازنشستگان سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است
او با بیان اینکه برای همسان‌سازی و افزایش حقوق بازنشستگان سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: من بارها اعلام کرده‌ام که این نظام پرداختی عادلانه نیست. از همین ماه این همسان انجام خواهد شد.
رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: در هیات وزیران موردی دیگری تصویب شد، در جهت منویات رهبری برای اشتغال و تولید بود که برای دولت هم بسیار مهم است. رئیس‌جمهور نامه‌ای به آقای جهانگیری نوشتند که شامل چند بند بود از جمله بررسی بنگاه‌های اقتصادی، سامان‌دهی فعالیت بنگاهای غیرخصوصی بود، ارتباط بین بنگاه‌های کوچک و بزرگ و نهایتا استفاده از ظرفیت‌های بنگاه‌های بزرگ بود.
ماموریت برخی وزارتخانه‌ها برای ارائه طرح اشتغال در دو ماه
نوبخت اضافه کرد: رییس‌جمهور بخشنامه‌ای نیز به سایر نهادها نوشتند که وظایفی تعیین کردند. از این‌رو وزارتخانه‌های مختلف از جمله خارجه، اقتصاد، صنعت و معدن و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین سازمان برنامه و بودجه موظف شدند ظرف دو ماه طرح اشتغال را ارائه کنند.
ارائه بیش از ۱۷هزار تسهیلات به ۲۴ هزار و ۷۳۱ بنگاه اقتصادی
او با اشاره به تشکیل جلسه روز گذشته ستاد اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: وظایف نهادها در این نشست تعیین و مسئولان مربوطه گزارش‌های خود را ارائه دادند. تعداد بنگاهای که تعیین شده بود از خدمات استفاده کنند به ۲۴ هزار و ۷۳۱ بنگاه با تسهیلات دریافتی ۱۷هزار و ۱۷۵ هزار میلیارد تومان رسیدند. علت این که این تعداد زیاد شد به این دلیل است که بنگاه‌های کوچک تسهیلات که چرخه اقتصاد را به حرکت در می‌آورند، ارائه شد. 
دولت به اقداماتش افتخار می‌کند 
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه تلاش شده به جای تسهیلات چند میلیاردی به چند بنگاه بزرگ، تسهیلات زیر یک میلیارد به بنگاه‌های کوچک داده شود تا همه از امکانات بهره ببرند، ابراز داشت: در این دولت هزار کیلومتر راه آهن به بهره برداری رسید، در فضای انتخاباتی حرفی نمی‌زنم که بعدها شائبه انتخاباتی نداشته باشد. اما انصاف نیست برنامه می‌سازند و در جایی چاله پر نشده نشان داده و می‌گویند پس دولت چکار کرده است؟ از این چاله‌ها زیاد است. دولت به این اقدامات افتخار می‌کند و حتی به زبان نمی‌آورد. 
نوبخت با اشاره به قیمت نفت در سال‌های اخیر بیان کرد: از سال ۹۲ تا ۹۵ قیمت هر بشکه نفت از ۱۰۴ دلار به ۴۰ دلار رسید. حجم صادرات نفت در این دوره ۱۵۷ میلیارد دلار بود و در چهار سال ۸۸ تا ۹۲ مبلغی بالغ بر ۲۵۱ دلار بود یعنی ۱۰۰ میلیارد بیشتر از امروز. ما با همین بودجه نصف کشور را اداره کرده‌ایم. 
مسدود شدن تماس صوتی تلگرام خارج از دولت انجام شده است
او در پاسخ به این سوال که با توجه به سپرده‌گذاری مردم در موسسات غیرقانونی و بی‌تکلیف ماندن آنان چه اقدامی دولت انجام داده است؟ مبلغ کل بدهی بانک‌ها چیست؟ یادآور شد: رئیس کل بانک مرکزی به دفعات توضیح داده‌اند و آمار و ارقام به زودی اعلام می‌شود.
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که چرا تماس صوتی تلگرام مسدود شده است؟ عنوان کرد: مسدود شدن تماس صوتی تلگرام خارج از دولت انجام شده و دولت تقصیری در این باره نداشته است. 
رهبری نیز از لایحه اشتغال روستایی ابراز خرسندی کردند
نوبخت در رابطه با اشتغال روستایی نیز گفت: یک و نیم میلیارد دلار برای اشتغال روستایی برای کاهش بیکاری در این قشر از جامعه اختصاص داده شده است. حتی مقام معظم رهبری درخصوص نامه دکتر جهانگیری ابراز خرسندی کردند و گفتند که با مجلس همکاری کنید. در این جلسه همکاران ما در مجلس بودند.
او افزود: ما لایجه را به مجلس دادیم، آنها گفتند چون تعطیلات نوروز نزدیک است یک فوریت شود اما از دستورکار خارج شد. مجلس و دولت با هم همکاری‌های زیادی داشتند که متاسفانه به تصویب نرسید، ما هم برنامه‌ای دیگر را طراحی کردیم.
دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جویای کار داریم
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت همیشه از مجلس کمال تشکر را به خاطر همکاری و رسیدگی‌های این چند سال را دارد، اظهار داشت: اگر این یک و نیم میلیارد دلار تصویب شود، کمک بسیاری به جوانان روستایی می‌شود و اشتغال این قشر از جامعه بالا می‌رود.
نوبخت ادامه داد: به یاد داشته باشیم جمعیت جویای کار ما در حال افرایش است. ما در حال حاضر دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جویای کار داریم در حالی که یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر وارد فضای کسب و کار شدند.
او با بیان اینکه عملکرد در ماه‌های پایانی در تخصیص بودجه بیشتر می‌شود، تصریح کرد: ما در انتهای سال، ۲۴ هزار میلیارد تومان بودجه به طرح‌های عمرانی تخصیص دادیم و حتی امروز نیز ۶۰۰ تا۷۰۰ میلیارد تومان بودجه برای طرح عمرانی ارائه دادیم.
توتال اطلاعات فنی ایران را به کشوری ارائه کند، تخلف کرده است
معاون رئیس جمهور درخصوص موضوع شکایت ایران از توتال هم خاطرنشان کرد: ما قبل از بستن قراردادهای نفتی پیش‌نویس آن را ارائه کردیم که اطلاعات فنی نیز در آن است. اگر توتال بخواهد این اطلاعات را ارائه دهد، قابل پیگیری است و این شرکت خلاف قوانین عمل کرده است.
دولت درصدد پایان دادن به طرح‌های با اولویت است
نوبخت در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا دولت برای تکمیل طرح‌های عمرانی برنامه‌ای دارد؟ ابراز داشت: تمامی تلاش‌مان این است که از مجموعه طرح‌های باقی‌مانده، طرح‌های با اولویت را به پایان برسانیم و به لطف خدا اکثریت این طرح‌ها به پایان برسد.
دولت ۲۰۴۶ طرح ناتمام را از دولت قبل تحویل گرفت
او افزود: انتقاد می‌شود که برخی از طرح‌ها را شما افتتاح نکرده‌اید. بله، درست است. دولت ۲۰۴۶ طرح ناتمام را از دولت قبل تحویل گرفت. دولت می‌توانست بگوید این طرح‌ها به من ربطی ندارد اما این کار را نکرد. ما سوال کردیم کدام طرح برای شما مهم است؟ دولت خود را موظف به این کار می‌داند که اقدامات را انجام دهد.
سخنگوی دولت تاکید کرد: تا به امروز به رئیس جمهور و دولت خیلی ظلم شده است.
شناسایی برای کسانی که نیاز به یارانه ندارند، ادامه دارد
نوبخت با بیان اینکه دولت برنامه‌ای برای افزایش حامل‌های انرژی برای تامین بودجه و یارانه‌های خانواده‌های نیارمند در حال ندارد، بیان کرد: این دولت یارانه خانواده‌های بی‌نیاز را قطع نخواهد اما شناسایی برای کسانی که نیاز به یارانه ندارند، ادامه دارد. لازم به ذکر است که در این مدت یازده میلیون نفر دفترچه بیمه رایگان دریافت کردند.
اقدام جهانگیری برای دفاع از دولت ارزشمند است
او درباره ثبت اسحاق جهانگیری در انتخابات ریاست جمهوری هم عنوان کرد: همانطور که گفته شد رویکرد منتقدان این است که بخش خالی لیوان را نشان دهد،  این دولت را باید با آنچه تحویل گرفت، سنجید. این اقدام دکتر جهانگیری ارزشمند است که می‌خواهد در جهت دفاع از عملکرد دولت به میدان بیاید. 
کسانی که باید پاسخگوی مقام قضایی باشند، طلبکار شده‌اند
رئیس سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: ما سعی نکردیم بگم بگم راه بیاندازیم اما متاسفیم امروز عده‌ای که باید پاسخگوی مقام قضایی باشند، طلبکار شده‌اند. دولت قصد تخریب کاندیداها را ندارد، سلامت انتخابات را تضمین می‌کند، به کثرت کاندیدا توجه دارد. 
مخالفان دولت به آمار مراجع رسمی مراجعه کنند
خبرنگار مدعی شد با توجه به اینکه در زمانی درصد صداقت آمار در کشور ما شکسته شد، آیا آمار و ارقام ارائه شده از سوی دولت درست است؟ که نوبخت پاسخ داد: شریعتی گفت آنچه بیشتر از فقر ابراز نارضایتی می‌کند، احساس آن است. باید قبول کنیم مراجعی داریم که می‌توانند تاییدکننده آمار باشند. اینک عده‌ای که با دولت مخالف هستند این آمار را زیر سوال می‌برند، می‌توانید آمار را از مراجع رسمی دریافت کنید.
او اضافه کرد: ما خوشحال نیستیم کشوری در آمریکای لاتین که زمانی از سوی ایران مورد حمایت قرار می‌گرفت این روزها دچار مشکل است، ما در حالی که از تحریم رنج می‌بردیم، بازهم مشکلات جهانی نداشتیم.
بیشتر عمر این دولت در تحریم گذشت
معاون رئیس جمهور تاکید کرد: بیشتر عمر این دولت در تحریم گذشت اما با این حال نگذاشتیم اقتصاد از هم بپاشد. اگر به مرکز آمار اعتماد ندارید به مراکز جهانی مراجعه کنید.
نوبخت در پاسخ به این سوال که برای توسعه شرکت‌های دانش‌بیان چه اقداماتی صورت گرفت؟ گفت: تعداد این شرکت‌ها افزایش یافته است و منابع مالی هم به آنان تخصیص داده شد که باعث شده آثار آنان دیده شده است. 
وضعیت نظام بانکی بحرانی نیست
خبرنگاری مدعی شد وضعیت آشفته بانک‌ها موجب احساس ناامنی مردم شده است. دولت در این باره خواهد کرد؟ که سخنگوی دولت اظهار داشت: وضعیت نظام بانکی بحرانی نیست اما با مشکل کمبود بودجه روبه‌رو است. دولت باید تلاش کند مطالبات بانک‌ها کاهش یابد. از طرفی نیز چون سود بازپرداخت کم است، نمی‌تواند سرمایه کمش را زیاد کند بنابراین دولت این اقدام را انجام داد که ۱۳ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان در یکسال گذشته معوقات مالی بانک کمک کند و ۲۹ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها کمک کردیم. 
رئیس جمهور نیاز ندارد مانند دوره قبل تبلیغ کند
او در پاسخ به این سوال که کاندیدا شدن جهانگیری و رئیس ستاد شدن شریعتمداری چه تاثیری در اداره دولت دارد؟ تصریح کرد: رئیس جمهور نیاز ندارد مانند دوره قبل تبلیغ کند. بهترین تبلیغ برای دولت اقدماتش است. 
براساس گزارش خبرگزاری ایلنا، نوبخت با بیان اینکه جهانگیری همچنان در محل کارش قرار دارد، خاطرنشان کرد: مطمئن باشید دولت و دوستان به تعهدات خود پایبند هستند. همانطور که گفتم عملکرد دولت باید به درستی گفته شود اما می‌بینیم که تعدد کاندیدا زیاد است. این مسئله بد نیست که کسی از دولت کاندیدا شود و دستاوردها دفاع کند.