پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 30 May , 2020
امروز : شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹ - 8 شوال 1441
شناسه خبر : 14890
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۷ | ارسال توسط :

دولت يازدهم هر سال هفت برابر دولت هاي پيشين شغل ايجاد کرده است

راه سوم: مرکز آمار ايران در واکنش به خبر شتابزده، غير دقيق و به دور از اصول کارشناسي، يک رسانه ،در خصوص آمار شاغلين اعلام کرد که دولت يازدهم بطور متوسط هر سال هفت برابر دولت هاي پيشين شغل ايجاد کرده است . در جوابيه مرکز آمار ايران که امروز منتشر شد، آمده است: انتظار […]

دولت يازدهم هر سال هفت برابر دولت هاي پيشين شغل ايجاد کرده است

راه سوم: مرکز آمار ايران در واکنش به خبر شتابزده، غير دقيق و به دور از اصول کارشناسي، يک رسانه ،در خصوص آمار شاغلين اعلام کرد که دولت يازدهم بطور متوسط هر سال هفت برابر دولت هاي پيشين شغل ايجاد کرده است .

در جوابيه مرکز آمار ايران که امروز منتشر شد، آمده است: انتظار مي‌رود، کاربران حرفه‌اي نظير رسانه‌ها، ضمن رعايت اصول اخلاق حرفه‌اي، نسبت به نحوه استناد به اعداد و ارقام‌رسمي دقت بيشتري مبذول دارند.

بر اساس گزارش مرکز آمار، متوسط سالانه خالص افزايش تعداد شاغلان در بازه زماني سال‌هاي ۹۵-۱۳۹۲ برابر با ۴۹۰ هزار نفر و در بازه زماني سال‌هاي ۹۱-۱۳۸۴ برابر با ۷۶هزار نفر بوده است. سه‌شنبه ۲۹ فروردين، مطلبي با عنوان «مرکز آمار آمارسازي را افشا کرد/سالي ۷۰۰ هزار شغل دروغ از آب درآمد/۳۵۰ هزار شغل ايجاد شد» در سرويس اقتصادي يکي از خبرگزاري‌ها منتشر شد که به نظر مي‌رسد شتابزده، غير دقيق و به دور از اصول کارشناسي، تهيه و انتشار يافته است.

با توجه به اهميت ارائه آمار و ارقامي که با زندگي مردم عزيز ايران و سياست‌هاي کلي کشور ارتباط دارند، به اطلاع مي‌رساند که نشر چنين اخبار و گزارش‌هايي، مستلزم استناد به آمارهاي قطعي بوده و نشر اطلاعات نادقيق، بدون ترديد موجب تشويش اذهان عمومي در جامعه مي‌شود.

در همين راستا نکات ذيل، جهت اطلاع افکار عمومي ارائه مي‌گردد و انتظار دارد در راستاي تعهد اخلاقي و پايبندي به رسالت رسانه‌اي، آن خبرگزاري محترم نسبت به انتشار اين جوابيه در جايگاه مناسب اقدام نمايد. اين مرکز آمادگي خود را براي ارائه مشاوره‌هاي لازم در جهت استنباط و تفسير صحيح از آمارهاي رسمي اعلام مي‌دارد.

مرکز آمار در ادامه اين جوابيه افزود: طرح آمارگيري نيروي کار در سطح نمونه اجرا مي‌شود و در فاصله بين دو سرشماري براساس پيش‌بيني‌هاي جمعيتي به کل جمعيت کشور تعميم داده و شاخص‌هاي بازار کار کشور از آن برآورد مي‌شود. تمامي مراحل محاسبه تعداد نمونه، پيش‌بيني‌هاي جمعيتي و تعميم نتايج به طريق علمي و براساس استانداردهاي بين المللي انجام مي‌شود.فرآيندهاي مذکور نظير بسياري از کشورهاي جهان با استفاده از نتايج سرشماري هر دوره و براي فاصله زماني بين سرشماري‌ها و دوسال پس از آن انجام مي‌شود.

همچنين، پس از اعلام نتايج سرشماري جديد پيش‌بيني‌ها براي دوره بعد محاسبه شده و در عين حال براي سال‌هاي پس از سرشماري(که براساس نتايج سرشماري دوره قبل محاسبه شده بود) نيز مورد بازنگري قرار مي‌گيرد که اين مسئله بسيار بديهي و طبيعي است.

اطلاعات مرکز آمار ايران نيز از اين امر مستثني نيست، لذا نشريه نتايج تفصيلي سال ۱۳۹۱ که حاوي اعداد قطعي مي‌باشد، بر روي درگاه ملي آمار قرار گرفته است و انتظار مي‌رود کاربران حرفه‌اي نظير رسانه ها، نسبت به نحوه استناد به اعداد و ارقام رسمي دقت بيشتري مبذول دارند؛ چرا که اعداد مورد استفاده برخي رسانه ها،اطلاعات مقدماتي است که پس از بازنگري و اعلام نتايج قطعي ديگر قابل استناد نمي‌باشد و عدد نهايي تعداد شاغلان در نتايج مذکور ۲۰هزار ۶۲۸ هزار نفر است.

طرح آمارگيري نيروي کار از سال ۱۳۸۴ بصورت فصلي اجرا شده و نتايج آن در سطح کل کشور در پايان هر فصل از طريق سايت مرکز آمار ايران به اطلاع عموم مي‌رسد. رقم اعلام شده (۷۰۰هزار شغل) مربوط به نتايج فصلي است که براساس نتايج طرح مذکور در فصل بهار ۱۳۹۵ نسبت به فصل بهار ۱۳۹۴ افزايش تعداد خالص شاغلان۷۴۲هزار و ۸۸۱ نفر بوده است. نتايج تفصيلي و قطعي مربوط به طرح‌هاي نيروي کار در درگاه ملي آمار به آدرس www.amar.org.ir در دسترس عموم قرار دارد./ ایلنا

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.