پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 30 May , 2020
امروز : شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹ - 8 شوال 1441
شناسه خبر : 16003
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۸ | ارسال توسط :

کاری که روحانی در پرونده هسته ای انجام داد، حتی از کار مصدق برای ملی کردن نفت مهم تر و سخت تر بود

اختصاصی راه سوم: حسین مرعشی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی درافتتاح کمیته فرهنگیان در رشت اظهار داشت: در خصوص علت انتخاب آقای روحانی توسط اصلاح طلبان به طور عام و بزرگان اصلاحات و جناب دکتر سید محمد خاتمی به طور خاص و بنا به وصیت موکد مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی صحبت می کنم […]

کاری که روحانی در پرونده هسته ای انجام داد، حتی از کار مصدق برای ملی کردن نفت مهم تر و سخت تر بود

اختصاصی راه سوم: حسین مرعشی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی درافتتاح کمیته فرهنگیان در رشت اظهار داشت: در خصوص علت انتخاب آقای روحانی توسط اصلاح طلبان به طور عام و بزرگان اصلاحات و جناب دکتر سید محمد خاتمی به طور خاص و بنا به وصیت موکد مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی صحبت می کنم .

مرعشی خاطر نشان کرد : باید خداوند را سپاس گذار باشیم که به برکت انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ، رای مردم یک زینت نیست بلکه رای مردم تاثیر گذار است .برخی می خواهند به جامعه القا کنند که فلان فرد را با هدفی فراتر از ریاست جمهوری  به صحنه آورده اند ، این حرف را در سال ۷۶ با صراحت هم گفتند ولی مردم انتخاب کردند. در سال ۸۰ نیز ده نفر در برابر آقای خاتمی کاندیدا شدند اما رای آقای خاتمی با اراده مردم افزایش پیدا کرد. متاسفانه دو طیف اصلاح طلب و اصولگرا در سال ۸۴ اشتباهی تاریخی را مرتکب شده و آشگفتگی موجود کشور را وارد چالشی سنگین و بسیار پرهزینه ساخت.

وی با تاکید براینکه در سال ۹۳ اصلاح طلبان به رسالت تاریخی خود توجه کرده و با انسجام و وحدت در صحنه حضور یافتند افزودند: ما در شرایطی دست به انتخاب روحانی زدیم که مهمترین پرونده سیاست خارجی ایران در بعداز انقلاب در شرایطی بحرانی قرار داشت‌.

وی با یادآوری شرایط کشور در آن برهه زمانی ادامه داد: در شرایطی که پرونده جمهوری اسلامی ایران در ذیل فصل ۷ منشور سازمان ملل متحد به عنوان کشوری مخل امنیت سازمان جهانی قرار داشت و ۵ قطعنامه علیه ایران صادر شده بود.  اینقدر موضوع جدی بود که هیچ یک از این قطعنامه ها را دوستان متحد ما چین و روسیه وتو نکردند . با تحریم های گسترده در ارتباط با صادرات نفت و کاهش آن به ۱/۵ میلیون بشکه  در سال روبه رو بودیم.

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ادامه داد: در چنین شرایطی که اقتصاد داخلی ما با تورم ۴۴درصدی و کاهش درصد تولید ملی روبه رو بود ملت ایران با انتخابی هوشمندانه توانست مهمترین پرونده سیاسی جهانی علیه کشور را با دیپلماسی حل و فصل نماید.

وی با بیان اینکه کشور ژاپن برای زدودن سابقه اتمی خود و دریافت تایید آژانس قریب به ۲۵ سال مجبور به همکاری با آن و گشودن درهای کشورش به روی بازرسان انرژی اتمی گشت تاکید نمود که دولت روحانی ظرف مدت ۲ سال به این مهم دست یافت.

وی ادامه دارد :دولت دکتر روحانی در دو سال گذشته همین کار را انجام داد. آمانو به ایران آمد و به پارچین رفت و پس از بازرسی ساده ، گزارش داد که هیچ گونه سابقه ی هسته ای غیر مجاز در ایران وجود ندارد. 

مرعشی با اشاره به اینکه ما در برجام امنیت جمهوری اسلامی را به دست آورده ایم افزود: کاری که روحانی در برجام و پرونده هسته ای انجام داد، از نظر بسیاری از کارشناسان حتی از کار مصدق برای ملی کردن نفت مهم تر و سخت تر بود.

وی ادامه داد: ما امروز وارد باشگاه کشورهای گداخت انرژی هسته ای شده ایم و قادر به واردات و صادرات اورانیوم هستیم.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، ضمن تاکید بر اینکه سابقه تاریخی ما نشان دهنده این است که شاهد حمایت مستمر از سیاستمدارانمان نبوده ای افزود: در تاریخ ایران از سیاستمداران خود به طور مستمر حمایت نکردیم و بعدا ضرر کردیم .در جریان ملی شدن صنعت نفت ایران در ۳۰ تیر ۱۳۳۱به نفع مصدق مردم به خیابان ریختند و مصدق دوباره نخست وزیر شد اما در ۲۸ مرداد۱۳۳۲ ، مردم در خانه ماندند و اردشیر روحانی با عده ای لمپن توانستند علیه مصدق کودتا کنند و تا پایان عمرش در حصر ماند تا مرحوم شد . وی تصریح نمود: نکند ما با روحانی نیز چنین کنیم و با عملکردی سینوسی به گذشته بازگردیم.

مرعشی ادامه داد:  اگر می خواهیم برنامه های توسعه ادامه پیدا کند باید از خدمت گذاری مانند روحانی تقدیر و تشکر شود . بعد از حادثه لانه جاسوسی ایران تحریم هوایی شده بود .امروز قرارداد چند صد فروند هواپیمای پیشرفته را بسته ایم و تعدادی هم وارد ایران شده است و عده ای مخالف دولت بهانه های واهی می گیرند که این هواپیماها نو نیست چرا دروغ می گویند ؟چرا حرفهای نا امید کننده می زنید ؟

حسین مرعشی اظهار داشت: ما در برجام از حمایت و صلابت رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ قدرت نیروهای مسلح و مقاومت ملت به عنوان سرمایه های دولت برخوردار بوده ایم اما نیازمند وجود سیاستمداری کارکشته و دولتمردانی بودیم تا قدرت ایستادگی در برابر ۶ کشور قدرتمند صاحب نفوذ باشند.

وی با بیان اینکه روحانی سال ۹۶ به مراتب از روحانی سال ۹۲اشراف بیشتری بر امور خواهد داشت؛ اذعان داشت: خرد ملی ، عقل و منطق و نگاه به منافع خود ایجاب می کند که روحانی به کار خود ادامه دهد دولت دوم روحانی؛  رونق اقتصاد داخلی را به همراه خواهد داشت.

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به وضعیت کشور در سالهای پس از جنگ تحمیلی و آغاز دولت سازندگی و استفاده از منابع خارجی برای احیای وضعیت اقتصادی بر آمادگی دولت روحانی برای ورود صدها هزار میلیارد درآمد خارجی پس از پشت سر گذاشتن تحریم ها تاکید نمود.

مرعشی با بیان اینکه در حال حاضر صنعت نفت اصلی ترین و مهم ترین ثروت و داشته اقتصاد ایران محسوب می شود افزود: امروز ضریب بازیافت نفت ما چیزی حدود ۲۷ درصد است که با لغو تحریم ها این رقم می تواند به چندین برابر افزایش یابد و هر یک درصد که ضریب بازیافت را افزایش دهیم، ۲۵۰ میلیارد دلار ثروت ملی برای ایران ایجاد می شود .پس از حادثه گروگانگیری شرکت های نفتی با ایران کار نکردند، پس از تحریم های هسته ای نیز شرکت های نفتی مطلقا با ایران فعالیت نکردند .

وی ادامه داد : امروزبرای صنعت نفت ایران ۲۰۰ میلیارد دلار پروژه تعریف شده است ،ما با تکنولوژی های جدید می توانیم ضریب بازیافت نفت را به ۳۵ درصد افزایش دهیم و این یعنی ۲۰۰۰ میلیارد دلار ثروت جدید برای ایران.

سخنگوی حزب کارگزاران خاطرنشان ساخت: باید به این نکته توجه نشان داد که جهان اکنون در شرایط حساسی قرار دارد و با حضور شخصیتی چون ” ترامپ” در کاخ سفید، کوچکترین اشتباهی در سیاست خارجی ما می تواند مارا دوباره به شرایط اسفناک گذشته بازگرداند.

مرعشی افزود: یکبار در سال ۸۴ شخصی با کوله باری از ادعاها و وعده های رنگارنگ آمد و از او نپرسیدم تا الان چه کرده ای؟ و نتیجه اش را دیدیم.  امروز

باید از کسانی که سالها در بالاترین مقام های قضائی کشور بوده اند در خصوص کارهای انجام داده شان در گذشته سوال نماییم.، اگر کسی امروز تجربه داشته باشد اصلاح سیستم قضایی ایران بر سیستم اجرایی ایران اولویت دارد. مردم به راحتی می توانند مقایسه کنند چون به هر دو سیستم اجرایی و قضایی مراجعه می کنند .ضمن احترامی که برای آن دوستان کاندیدا قائل هستم به آنها توصیه می کنم خودشان هم به روحانی رای دهند .عجله نکنند بگذارند روحانی گامهای خود را ادامه دهد.

وی در پایان اظهار داشت: امروز اگر به فکر منافع ملی هستیم ؛ کاندیداهای دیگر انتقاد کنند و نظرات خود را بیان کنند به روحانی رای دهند تا کشور به نقطه مطمئنی برسد و چهارسال دیگر وارد صحنه شوند .

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.