پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 5 June , 2020
امروز : جمعه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹ - 14 شوال 1441
شناسه خبر : 16168
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۸:۵۸ | ارسال توسط :

روحانی سال ۹۲ کشور را در حالی تحویل گرفت که به ۲۵ سال قبل بازگشته بود

  اختصاصی راه سوم: عصر دیروز؛ نشست پرسش و پاسخ با حضور “دکتر هادی نوری” ، جامعه شناس، استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، با محوریت پاسخ به پرسش “چرا باید به روحانی رای بدهیم؟” در کمیته دانشگاهیان ستاد دکتر روحانی در رشت برگزار شد. به گزارش “راه سوم” این استاد دانشگاه با […]

روحانی سال ۹۲ کشور را در حالی تحویل گرفت که به ۲۵ سال قبل بازگشته بود

 

اختصاصی راه سوم: عصر دیروز؛ نشست پرسش و پاسخ با حضور “دکتر هادی نوری” ، جامعه شناس، استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، با محوریت پاسخ به پرسش “چرا باید به روحانی رای بدهیم؟” در کمیته دانشگاهیان ستاد دکتر روحانی در رشت برگزار شد.

به گزارش “راه سوم” این استاد دانشگاه با بیان اینکه در روزهای آتی شاهد اتفاقی مهم در عرصه داخلی کشور هستیم به دو انتخابات پیش روی ریاست جمهوری و شوراها اشاره داشته و ادامه داد: شوراها،  تبلور نقش سازنده مردم در عرصه های اجتماعی هستند، همانگونه که انتخابات ریاست جمهوری، انتخاب بین دو دیدگاه و دو روش متفاوت در اداره جامعه است.

وی خاطرنشان ساخت: تاکید مقام معظم رهبری بر حضور حداکثری آحاد جامعه در انتخابات پیش رو به عنوان نمادی از قدرت و توانایی جمهوری اسلامی به جهانیان است.

دکتر نوری با اشاره به موضوع مورد بحث جلسه پیش رو، اظهار داشت: برای این در اینجا حضور نیافته ام که به شما بگویم به چه کسی رای دهید، چراکه مردم ما درس خودشان را در بزنگاه های تاریخی کسب کرده اند و در حال حاضر وظیفه ما تشریح وضعیت موجود است.

وی در بیان ابعاد بحث موردنظر اذعان داشت: در بحث سیاست داخلی و خارجی ما با این پرسش ” چرا اعتدال باید به عنوان روش اداره جامعه ادامه پیدا کند” روبه رو هستیم. و به تشریح وضعیت کشور در طی دولت قبل و بعد از دولت یازدهم براساس آمارها و شاخص های موجود خواهیم پرداخت.

این فعال اجتماعی با بیان اینکه ما در دوره معاصر شاهد واقعه ای مهم تحت عنوان انقلاب اسلامی بودیم که گسستی را در تاریخ معاصر ما به وجود آورده و منجر به تغییر ساختارهای سیاسی ما شد، افزود: انقلاب اسلامی ایران در ردیف انقلابات اجتماعی قرار می گیرد که با تغییرات بنیادین در زندگی اجتماعی مردم همراه بوده است. وی ادامه داد: ما بعد از وقوع انقلاب اسلامی، درگیر جنگی ۸ساله شده و ناچارا به یک اقتصاد جنگی دچار شدیم که از روی اظطرار  تمام درآمدهای نفتی و غیرنفتی آن معطوف به جنگ می گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، با اشاره به وضعیت کشور در آن سالها، خاطرنشان ساخت: نرخ تورم کشور در سال ۱۳۶۰، ۲۲درصد بود و نفت ما به قیمت بشکه ای ۴۴ دلار به فروش می رسید‌. و تا پایان سال ۶۷ از رقم ۲۷ درصد گذر نکرد.دوران ریاست‌جمهوری آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با پایان جنگ و آغاز دوران سازندگی همراه بود. در دوران هاشمی قیمت نفت نزدیک به ۲۸درصد نسبت به دوره قبل کاهش داشت، اما درآمدهای نفتی با رشد بیش از ۲۰درصدی هم روبه‌رو بود. اگرچه طی این مدت زیرساخت‌های صنعت نفت ترمیم و صادرات نفت ایران بار دیگر جان گرفت، اما همچنان شاهد پایین بودن قیمت نفت هستیم. طی این دوره هاشمی کشور را با نفت ۱۷دلاری اداره کرد. بالاترین قیمت نفت ایران طی این دوره در سال ۱۳۶۹ هر بشکه برابر با ۲۱دلار و پایین‌ترین در سال ۱۳۷۳ هر بشکه برابر با ۱۵دلار بود.

وی با بیان اینکه با پایان یافتن جنگ استراتژی های توسعه توسط دولت آغاز شد ادامه داد: دولت سازندگی در این دوران نسبت به مقوله رشد اقتصادی اهتمامی ویژه ورزید.

استاد جامعه شناسی دانشگاه گیلان ضمن تاکید براینکه رئیس جمهور دولت سازندگی کشور را در شرایط حساس پس از جنگ به خوبی کنترل کرده و ما در سال اول دولت ایشان شاهد رشد اقتصادی خوبی بودیم، افزود: البته با گذشت زمان و همزمان با دوره دوم ریاست جمهوری وی شاهد روند نزولی آن بودیم.

این جامعه شناس سیاسی البته تاکید می کند که در سال اخر دولت هاشمی دوباره شرایط به حالت عادی بازگشته و با رشد اقتصادی ۶ درصد به خاتمی تحویل داده می شود.

دکتر هادی نوری، ادامه می دهد: دولت سیدمحمد خاتمی در سال ۷۶ با شعار ” جامعه مدنی” به روی کار می آید. وی با بیان اینکه دولت خاتمی دارای دو عملکرد جداگانه در حوزه های اقتصادی و فرهنگی است افزود: وی دولت را با همان رشد اقتصادی ۶ درصد در سال ۸۴ به دولت احمدی نژاد تحویل می دهد.

عضو هییت علمی دانشگاه گیلان با اشاره به رشد ۸/۱درصدی اقتصادی در سال ۸۱، انرا بالاترین میزان رشد اقتصادی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با توجه به قیمت پایین نفت در آن دوران دانسته و ادامه می دهد: ما یک اقتصاد خوب و باثبات را در آن دوران شاهد بودیم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در سال ۸۴ دولت احمدی نژاد با شعار” عدالت اجتماعی” به صحنه می آید. در اولین سال حضور وی، درآمد سرانه کشور ۵۴ میلیارد دلار؛ سال  دوم، ۶۴ میلیارد دلار و در سال ۹۰ این رقم به ۱۱۳ میلیارد دلار می رسد.

اما در سال ۹۱هم زمان با تشدید یافتن تحریم ها این رقم به یکباره به ۵۵ میلیارد دلار می رسد. تورم ۱۰/۴ درصدی در سال ۹۲ به ۴۴ درصد و رشد اقتصادی با یک سقوط وحشتناک از+۶ به -۶/۸ درصد می رسد.

رشد اقتصادی که افزایش تولید ناخالص ملی را در بردارد و بودجه های عمرانی(فعالیت های عمرانی و ساخت و ساز کشور) و بودجه های جاری( نظیر پرداخت حقوق و مزایای کارکنان و کارمندان دولت) از آن ارتزاق می گردد.

ما در سال ۱۳۸۴ هر بشکه نفت را به قیمت ۶۶ دلار فروختیم، یعنی قیمت هر بشکه نفت ایران بیش از ۴۶درصد افزایش داشته، اما صادرات و تولید ما تنها دو‌درصد نسبت به سال ۸۳ افزایش داشته است. در سال ۸۵ نیز نسبت به سال ۸۴ با افزایش قیمت بیش از ۲۰درصدی قیمت نفت ایران مواجه هستیم، نفت هر بشکه ۶۰دلاری در حالی صادر شد که تولید و صادرات ایران بیش از شش‌درصد هم نسبت به سال گذشته کاهش و به دوهزارو۴۳۳هزار بشکه در روز رسیده بود. در سال ۸۶ پس از کاهش بیش از شش‌درصدی تولید روزانه، با افزایش نزدیک به دو‌درصدی تولید، صادرات نفت ایران به دوهزارو۴۸۰بشکه در روز می‌رسد و همزمان قیمت نفت ایران هم با بیش از ۱۳درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۳/۶۹دلار در هر بشکه می‌رسد.

در سال ۱۳۸۷ شاهد کاهش ۱۷درصدی تولید نفت هستیم به‌طوری‌که تولید روزانه نفت ایران به دوهزارو۵۶هزار بشکه در روز می‌رسد و از دیگر سو، با افزایش نزدیک به ۳۷درصدی قیمت نفت روبه‌رو هستیم. در این سال قیمت هر بشکه نفت ایران به ۶۶/۹۴دلار می‌رسد، رقمی که می‌توانست یک فرصت طلایی برای کشور باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان تصریح نمود: نقدینگی ما در دولت احمدی نژاد بنا بر آمارهای رسمی ۶ برابر و بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی  ۱۴ برابر شد.ارزش پول ملی ۱۳ درصد کاهش یافته و قدرت خرید مردم با کاهشی ۷۰ درصدی همراه می شود.

وی تاکید نمود: بنابر آمارها تولید خودروی ملی در سال ۹۲ ۵۲ درصد کاهش می یابد و دولتی که مدعی ریشه کنی بیکاری و آوردن پول نفت بر روی سفره ها بوده است، با ایجاد تنها ۴۵۲هزار شغل، نه تنها ایجاد اشتغال نمی کند بلکه خود اسباب بیکاری عده بی شماری را فراهم می سازد.

دکتر نوری با بیان اینکه از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۹۲ مجموع درآمد نفتی ما چیزی بیش از ۱۰۰۰میلیارد دلار بوده است، افزود: از این مقدار، رقمی در حدود ۵۷ درصد ان متعلق به دوران احمدی نژاد بود. وی با اشاره به اینکه مجموع درآمد نفتی دولت احمدی نژاد ۵۷۸ میلیارد دلار بود خاطرنشان ساخت: این رقم در دولت خاتمی ۱۲۳میلیارد دلار ودر دو دوره ریاست‌جمهوری، هاشمی‌رفسنجانی کشور جنگ‌زده ایران را تنها با ۱۱۳میلیارد‌دلار و دولت میرحسین موسوی جنگ را با ۱۰۳میلیارد‌دلار اداره کرد.

استاد دانشگاه گیلان با بیان اینکه ۶۰درصد واحدهای تولیدی در دولت عدالت محور احمدی نژاد از رده خارج و غیرفعال شدند تصریح نمود: تنها ۲۹ درصد شرکت های صنعتی در آن دوران به دلایل بیشماری چون افزایش قیمت حامل های انرژی، تحریم های بی شمار و افزایش هزینه های تولید فعال بودند.

وی افزود: متوسط افزایش قیمت ها در دولت گذشته چیزی بین ۴۰۰تا ۶۰۰درصد بود. این افزایش قیمت ها در همه جای زندگی مردم نمود عینی داشت . از افزایش سه برابری قیمت نان تا افزایش ۶۷۸درصدی قیمت بنزین. مجموع ذخیره گندم کشور به زیر یک میلیون رسید. ما در عوض صادرات نفت، دسته بیل، چوب بستنی، برنج هندی و چینی که اقتصاد کشاورز ایرانی را فلج کرد، وارد کردیم. و در ازای همه اینها، به هر شخص ۴۵ هزار تومان داده شد.

استاد دانشگاه گیلان در پایان خاطرنشان ساخت: مجموعه این شاخص ها به ما می گوید : دولتی که با برنامه عدالت اجتماعی روی کار آمده است؛ در تحقق وعده هایش موفق نبوده است.

وی افزود: در چنین شرایطی ما به دولت روحانی که وامدار کشوری با این میزان خرابی ها و تحریم هایی که فروش نفت و بانک مرکزی مارا هدف قرار داده و راههای تبادل با دنیا را به روی ما قطع کرده بودند، رسیدیم.

 

 

 

 

 

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.