پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Sunday, 7 June , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۸ خرداد , ۱۳۹۹ - 16 شوال 1441
شناسه خبر : 16273
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۶ | ارسال توسط :

با تدبیر دولت روحانی درهای بسته جهان به روی کشور ما باز شد

راه سوم: به گزارش گیل پرس نیوز، دکتر هادی نوری استاد دانشگاه گیلان چهارشنبه شب در ستاد دکتر روحانی در بندرانزلی اظهار کرد: امروز در آستانه اتفاقی مهم در کشورمان هستیم، انتخابات ریاست جمهوری و همچنین انتخابات شوراها؛ در هر دوی این ها با اصل مهم انتخاب مردم مواجه ایم یعنی مردم باید سرنوشت خود […]

با تدبیر دولت روحانی درهای بسته جهان به روی کشور ما باز شد

راه سوم: به گزارش گیل پرس نیوز، دکتر هادی نوری استاد دانشگاه گیلان چهارشنبه شب در ستاد دکتر روحانی در بندرانزلی اظهار کرد: امروز در آستانه اتفاقی مهم در کشورمان هستیم، انتخابات ریاست جمهوری و همچنین انتخابات شوراها؛ در هر دوی این ها با اصل مهم انتخاب مردم مواجه ایم یعنی مردم باید سرنوشت خود را در سطح محلی با انتخابات شوراها و سطح ملی با انتخابات ریاست جمهوری مشخص کنند.

استاد جامعه شناسی دانشگاه با اشاره به بیان اینکه من به این جا نیامده ام که بگویم  به آقای روحانی رای بدهید، تصریح کرد: البته تکلیف و نگاه سیاسی من به عنوان طرفدار اندیشه اعتدال ، دولت اعتدال و آقای روحانی مشخص است ولی با این اوصاف نیامده ام به شما مردم بگویم این کار را بکنید و آن کار را نکنید. دلیلش هم آن است  وقتی نگاه می کنیم به  تاریخ سی و چهل سال اخیر متوجه می شویم که در بزنگاه های تاریخی مردم ما تصمیماتی گرفتند که نخبگان ما را با بهت و حیرت مواجه کردند. در مواقعی که نخبگان ما فکرهای دیگری داشتند و یا اصولا انتظاری از مردم نداشتند، مردم ما تصمیماتی گرفتند که خیلی جلوتر از تصمیمات و تفکرات نخبگان ما بوده است.

وی افزود: در سال ۷۶ هیچکس انتظار نداشت که از درون صندوق ها آقای خاتمی بیرون بیاید ولی مردم این تصمیم را گرفتند. در سال ۸۴  نیز با وجود اینکه در مرحله دوم  یک بخش مهمی از جامعه نخبگان ، سیاسیون ، روشنفکران و… در یک طرف جمع شده بودند و از آقای هاشمی حمایت کردند ولی مردم تصمیم گرفتند آقای احمدی نژاد را انتخاب نمایند و انتخاب مردم برای شخص بنده اصالت دارد و فرقی نمی کند خاتمی باشد، روحانی باشد یا آقای احمدی نژاد. مهم نظر و خواست مردم است.

دکتر نوری با اشاره به انتخابات سال ۹۲ گفت:  مگر در سال ۹۲ فضا اینگونه بود که مردم آقای روحانی را انتخاب کردند؟ مگر این تعداد ستاد وجود داشت؟ مگر پوستر آقای روحانی به روستاها رسیده بود؟ مگر ستادهایی در بخش ها و روستاها و حتی شهرها شکل گرفته بود؟ مردم مناظره ها و صحبت ها را دیدند و شنیدند و سر انجام انتخابی کردند که همه حیران آن انتخاب شدند.

وی گفت:  آیا ما در سال ۹۲ گلستان تحویل گرفتیم که الان بعضی از دوستان انتظار دارند گلستان تحویل جامعه داده باشیم؟ سال ۹۲ وقتی آقای روحانی دولت را تحویل گرفت ما چند وضعیت اساسی داشتیم. اولین مسئله تحریم های همه جانبه بین‌المللی بود،  بعد از انقلاب هیچ دولتی به اندازه دولت آقای روحانی با این اندازه فشار جهانی مواجه نبود.

استاد دانشگاه گیلان با تاکید بر اینکه چهار دسته تحریم  علیه نظام و مردم ایران اعمال شده بودند، خاطرنشان کرد: دسته اول تحریم هایی بود که شورای امنیت سازمان ملل وضع کرده بودند و پنج قطعنامه علیه ایران وضع کردند.این پنج قطعنامه ذیل فصل هفت منشور شورای امنیت سازمان ملل بود. این فصل هفت سازمان ملل بیان می کند کشوری (ایران) که این قطعنامه برایش صادر می شود مخل امنیت و صلح جهانی است بنابراین اصل ۴۳ فصل هفت ، شورای امنیت سازمان ملل مجاز میدانست تا علیه کشوری که مخل امنیت جهانی است از نیروی نظامی استفاده کند. یعنی شورای امنیت این اجازه را داشت که از اجماع جهانی ایجاد شده علیه ما نیروی زور را استفاده کند و به ما حمله نظامی کند و این کار از دید جامعه جهانی مجاز و قانونی بود. دسته دوم تحریم ها این بود که اتحادیه اروپا علیه ما وضع کرده بود، دسته سوم تحریم هایی بودند که کشورها به صورت فردی علیه ما وضع کرده بودند و دسته چهارم تحریم هایی بودند که کنگره آمریکا علیه نظام، دولت و مردم ما وضع کرده بودند.

دکتر نوری در ادامه گفت: سال ۹۲ وضعیت ما اینگونه بود بانک مرکزی تحریم بود و نمیتوانستیم پول وارد کنیم و بخشی از پول های ما بلوکه شده بود که ما با برجام توانستیم ۱۲ میلیارد دلار پول بلوکه شده را به صورت پازل (قطعه به قطعه) وارد کشور کنیم. با دو سال مذاکره تمام عیار یک تیم ۱۶ نفره هسته ای ما در مقابل شش ابرقدرت دنیا  قرار گرفت و  رهبر عزیزمان گفتند این ها از یک آزمون بزرگ موفق بیرون آمدند، این ها بچه‌های همین انقلاب هستند و اگر حمایت های رهبری از تیم مذاکره کننده ما نبود ما هرگز نمیتوانستیم  مقابل شش ابر قدرت دنیا با آن وضعیت مالی و قدرت نظامی بایستیم و حق مردم ایران را از آن ها بگیریم.

وی تصریح کرد: زمانی که آقای روحانی دولت را تحویل گرفت تورم ۴۴ درصدی در جامعه وجود داشت، رشد اقتصادی که در سال ۸۴ ۶٫۱ درصد بود به منفی ۶٫۸ درصد در دولت آقای احمدی نژاد رسید، بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی ۱۴ برابر شد و بدهی به بانکها ۴۸۵ درصد افزایش یافته بود، بدیهی است که در چنین شرایطی دولت تدبیر و امید کار بسیار سختی را برای بهبود اوضاع و قرار گرفتن در مسیر توسعه انجام داده است و نمی توان به راحتی از کنار این تلاشها رد شد.

این استاد جامعه شناسی با اشاره به اینکه ما درهایی را که به روی کشورمان بسته بود را باز کردیم افزود: امروز به جای آنکه کشور های دنیا ما را مخل امنیت دنیا بدانند با شرایطی تغییر یافته مواجه هستیم. زمانی که ترامپ می آید و یک دستور بی در و پیکر می دهد خود مردم آمریکا به دفاع از حقوق مردم ما به خیابان ها می آیند؛  اروپایی‌هایی که تا قبل مذاکرات با آمریکایی ها هم پیمان شده بودند با ما علیه آمریکا هم پیمان شدند.

هادی نوری تاکید کرد: شایسته ملت ایران نیست زمانی که رییس جمهور ما در سازمان ملل صحبت می کند، روسای کشورهای دیگر سالن را ترک کنند، سزاوار مردم ایران رییس دولتی است که وقتی از گفتگوی تمدن ها و صلح جهانی صحبت می کند مسئولین سایر کشورها با جان و دل حرفایش را گوش دهند نه اینکه فردی به  دنبال هاله و واله بگردد و گمان کند سخنانش برای جهانیان اهمیتی دارد.

 

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.