پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 25 February , 2020
امروز : سه شنبه, ۶ اسفند , ۱۳۹۸ - 2 رجب 1441
شناسه خبر : 16451
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۵ | ارسال توسط :

آثار شکوفایی را می‌بینیم در دولت روحانی، فارغ التحصیلان ایرانی به ماندن در ایران رغبت بیشتری داشته‌اند

راه سوم:  در این بیانیه آمده است: ما جمعی از اساتید، محققین و دانشجویان ایرانی دانشگاه‌‌های هاروارد و ام‌آی‌تی، با درنظر گرفتن شرایط حساس منطقه و پس از بررسی کارنامه‌‌ی چهارساله‌‌ی دولتِ آقای روحانی در تمامی حوزه‌ها، بررسی شعارها و برنامه‌های انتخاباتی سایر کاندیداها که بعضا غیرعملی و عوام‌فریبانه بوده، و نگاه به سوابق کاندیداها […]

آثار شکوفایی را می‌بینیم در دولت روحانی، فارغ التحصیلان ایرانی به ماندن در ایران رغبت بیشتری داشته‌اند

راه سوم:  در این بیانیه آمده است: ما جمعی از اساتید، محققین و دانشجویان ایرانی دانشگاه‌‌های هاروارد و ام‌آی‌تی، با درنظر گرفتن شرایط حساس منطقه و پس از بررسی کارنامه‌‌ی چهارساله‌‌ی دولتِ آقای روحانی در تمامی حوزه‌ها، بررسی شعارها و برنامه‌های انتخاباتی سایر کاندیداها که بعضا غیرعملی و عوام‌فریبانه بوده، و نگاه به سوابق کاندیداها و عملکرد آنها، تصمیم به حضور در انتخابات و رأی بر ادامه‌ اعتدال‌گرایی و حمایت از دولت آقای روحانی گرفته‌ایم.

به گزارش راه سوم به نقل از خبرانلاین، جمعی از اساتید، محققین و دانشجویان ایرانی دانشگاه‌‌های هاروارد و ام‌آی‌تی در بیانیه‌ای از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم حمایت کردند.

بیاینه این گروه از دانشجویان، محققین و اساتید دانشگاه به شرح زیر است:

طی چند ماه گذشته در کشورهای مختلفِ جهان، نیروهای پیشرو در انتخابات برای تغییر رای مرددها به قدر کافی تلاش نکرده‌اند. اما متأسفانه نتایج انتخابات در اکثر این کشورها نشان داد که عدم مشارکت در انتخابات تأثیر مثبتی بر توسعه‌‌ و پیشرفت کشورها نداشته، مسیر پیش رو را سخت‌تر نموده و راه را برای انحصارگرایی هموار کرده‌است. ما نیز باور داریم که عدم مشارکت در انتخابات و بی‌تفاوتی در کشور ما هرگز به دموکراسی‌ و توسعه‌‌ی ملی منجرنخواهد شد و می‌توانیم با مشارکت و حضور پررنگ در انتخابات در تعیین سرنوشت کشور نقش ایفا کنیم.

متخصصان ایرانی که در کشورهای پیشرفته مشغول به کار و فعالیت هستند، شاهد بروز آثار شکوفایی ایران عزیز در طی چهار‌سال گذشته بوده‌اند. شاخص‌های اقتصادی بیانگر قرارگرفتن کشور در مسیر درست توسعه‌‌ی همه‌جانبه است. از نگاه ناظر بیرونی، دولتی که توانسته است طی چهار سال، تورم را از بيش از۴۵ درصد در سال ۹۲ به ۸ درصد در سال ۹۶، و رشد اقتصادی را از ۷- درصد به ۸+ درصد برساند، راه توسعه‌‌ی اقتصادی را‌ به‌درستی پیموده‌است. چنین آمار و نتایجی زمینه را برای جهش اقتصادی و ایجاد نظم و انضباطِ اقتصادی در کشور فراهم نموده‌ است. از سوی دیگر عدم تزریق پولِ بدون پشتوانه، حرکتِ با پشتوانه‌ی کارشناسانه، و اعتقاد به برنامه‌ریزیِ دراز مدت در دولت نشان داده که حرکات پوپولیستی و عوام‌فریبانه، جزءِ دستور کار این دولت نبوده و اولویت با گردش آزاد اطلاعات در جامعه و بیان حقایق از سوی دولت است.

در این چهارسال شاهد امضای یکی از تاریخی‌ترین معاهدات سیاسی و اقتصادی در جهان به همت دولت آقای روحانی بوده‌ایم. در طول تاریخ معاصر، کشورهایی که تحریم‌های مشابهی علیه آن‌ها صادر شده‌بود، همگی دچار نابسامانی‌های داخلی شده و برخی مورد هجوم قدرت‌های خارجی قرار گرفته‌اند. اما ذکاوت سیاسی و هنر دیپلماسی کابینه‌ی روحانی، سران کشورهای قدرتمند دنیا را پای میز مذاکره کشاند. این مذاکرات تاریخی به یک قرارداد نیک‌اثر برد-برد منجر شد؛ قراردادی که نمونه‌اش را به‌ندرت می‌توان در تاریخ دیپلماسی دید. از آثار اولیه‌‌ی برجام این بود که ایران‌هراسی کم شد و ایران‌دوستی جای آن را گرفت. تداوم این سیاست‌ها همزمان با ریاست جمهوری آقای ترامپ ضرورت بیشتری یافته‌است. به جرئت می‌توان گفت آقای ترامپ و همفکرانش نیز تاکنون نتوانسته‌اند منکر مزایای برجام برای ایرانیان شده و بارها اعلام کرده‌اند که دنبال هر بهانه‌ای برای بر هم زدن آن هستند.

امروزه متخصصان و سرمایه‌گذاران زیادی علاقه‌مند به دیدن ایران و برقراری ارتباط اقتصادی و علمی با ایران شده‌اند. این درحالی است که در دولت‌های نهم و دهم روزهای زیادی بود که نه‌ تنها نمی‌توانستیم از عملکرد رئیس‌جمهور ایران دفاع کنیم، بلکه مدام از عملکرد او سرافکنده شده‌‌ایم و توجیهی برای سیاست‌های مغایر با منافع ملی دولت پیشین نداشتیم. همه‌‌ی عوامل فوق- در کنار گشایش‌های نسبیِ فرهنگی٬ سیاسی٬ اجتماعی٬ اجرای موفقِ طرحِ بیمه‌ی سلامت٬ خودکفایی گندم و افزایش تولید و صادراتِ نفت-بنابرگزارش‌های مستدل ارگان‌های بین‌المللی، ایران را به‌عنوان یک قطب منطقه‌ای، تبدیل به مستعدترین کشور برای کسب رشد چشمگیرِ اقتصادی تا چند سال آینده نموده‌است.

در سال‌های اخیر با نگاهی به آمار شرکت‌های دانش‌بنیان و محصولات ارائه شده در ایران می‌توان پی برد که فارغ التحصیلان ایرانی به ماندن در ایران و راه‌اندازی کسب‌وکارهای پیشرفته رغبت بیشتری داشته‌اند؛ جهت‌گیری درستی که با مسیر حرکت دولت‌های قبل (نهم و دهم) کاملاً معارض بوده و نشان از سرمایه‌گذاری دولت آقای روحانی بر قشر جوان دارد.

ما معتقدیم که انتخابات ۲۹ اردیبهشت، انتخاب یک رئیس‌جمهور نیست، بلکه روزی است برای نشان دادن اراده‌‌ی ملیِ در عقب ننشستن از مسیر صحیحِ سرنوشتِ ایرانیان؛ انتخابی است میان عقل‌گرایی و اعتدال یا افراطی‌گری. ما وظیفه‌ی عقلانی و اقتضای مصلحت‌اندیشی می‌دانیم که در کنار شما هم‌وطنانِ داخل کشور پای صندوق‌های رأی برویم و در تعیین سرنوشت کشور و پافشاری بر حق شهروندی نقشی به‌سزا- هر چند کوچک – ایفا کنیم.

در جدول زیر اسامی امضا کنندگان این بیانیه را بخوانید:

درسا پرويز

پژوهشگر پسادكتراي مهندسي شيمي

MIT

مجتبی آزادی

Visiting research scientist

MIT

هادي قاسمي

استاد دانشگاه هیوستون- فوق دکترا از ام آی تی-مهندسي مكانيك

MIT

علی روغنیان

استاد و محقق ایمونوتراپی سرطان

MIT

علی خادم حسینی

پروفسور- مهندسی پزشکی

Harvard

ارسلان صفری

پژوهشگر (پسادکترای) مدیریت و مهندسي سیستمها

MIT

یلدا محسن زاده

پژوهشگر پسا دکترای علوم عصب شناختی

MIT

مهدی تکفلی

پژوهشگر پسادکتراي مهندسي مكانيك

MIT

هادي زندوی

پژوهشگر پسادکتراي مهندسي مكانيك

MIT

سیدمهران دیباجی

پژوهشگر پسادکترای مهندسی برق

MIT

هادي مهرابيان

پژوهشگر پسادکترای مهندسی شیمی

MIT

ميثم گرجي بندپی

پژوهشگر پسادکترای مهندسی مکانیک

MIT

عرفان حقیقی

پژوهشگر پسادکتری-مهندسی عمران و محیط زیست

MIT

محمدرضا جلائی‌پور

پژوهشگر جامعه‌شناسی

Harvard

سميرا عسگري

پست داك ژنوميكس سيستم ايمني انسان

MIT

حسین مختارزاده

پست دکترا مهندسی بیومکانیک

Harvard

اميررضا عارف

تحقيقات سرطان

Harvard

نريمان اعوانی

دانشجوي دكترا اديان تطبيقي

Harvard

لطيفه اعوانی

دانشجوي دكترا مطالعات دين

Harvard

مرضيه توفيقی داريان

دانشجوي دكتراي حقوق

Harvard

اقبال حسيني اصل

دانشجوي دكتراي علوم اعصاب

MIT

سيد اميرحسين مهدوی

دانشجوي كارشناسي ارشد مطالعات خاورميانه

Harvard

پویا مولوی

دانشجوی دکترای اقتصاد

MIT

محمد باوریان

دانشجوی دکترای ریاضی

MIT

مریم علی اکبرپور

دانشجوی دکترای علوم کامپیوتر

MIT

علی فهیم‌نیا

دانشجوی دکترای فیزیک

MIT

محمد کرمانشاه

دانشجوی دکترای مهندسی مکانیک

MIT

سپیده مه‌آبادی

دانشجوی دکتری علوم کامپیوتر

MIT

مسعود (احمد) آرین خو

دانشجوی کارشناسی ارشد الهیات

Harvard

سینا بنیادی

دکترای مهندسی شیمی

MIT

شهروز ترانه جو

دکترای مهندسی شیمی

MIT

فرهاد جاوید

فرادکترا مهندسی پزشکی

MIT

پريسا فرزام

فوق دكتراى اپتيك پزشكى

Harvard

پويا بشيون

فوق دكتري كامپيوتر

MIT

فاطمه محمدپور توسرکانی

محقق (Postdoc research fellow) بیمارستان کودکان بوستون

Harvard

علی جنّتی

محقق پسادکترای مغز‌واعصاب

Harvard

سيد مهدي خليق رضوي

محقق فوق دكترا علوم شناختي

MIT

عباس قندی

محقق فوق دكتری اقتصاد حمل ونقل و انرژي

MIT

ابوذر طباطبایی

محقق فوق دکتری رشته علوم دریایی

MIT

حسين قاسم خانی

محقق مهمان

MIT

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.