پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 29 May , 2020
امروز : جمعه, ۹ خرداد , ۱۳۹۹ - 7 شوال 1441
شناسه خبر : 16765
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳ | ارسال توسط :

آیا ثابت قدم شهردار رشت باقی خواهد ماند؟

راه سوم: شورای پنجم اعضای جدید خود را شناخته است. ۱۱ نفری که باید به زودی نخستین تصمیم مهم و سرنوشت ساز خود را در خصوص عزل و یا ابقای شهردار فعلی رشت اتخاذ کنند. شورای پنجم اعضای جدید خود را شناخته است. ۱۱ نفری که باید به زودی نخستین تصمیم مهم و سرنوشت ساز […]

آیا ثابت قدم شهردار رشت باقی خواهد ماند؟

راه سوم: شورای پنجم اعضای جدید خود را شناخته است. ۱۱ نفری که باید به زودی نخستین تصمیم مهم و سرنوشت ساز خود را در خصوص عزل و یا ابقای شهردار فعلی رشت اتخاذ کنند.

شورای پنجم اعضای جدید خود را شناخته است. ۱۱ نفری که باید به زودی نخستین تصمیم مهم و سرنوشت ساز خود را در خصوص عزل و یا ابقای شهردار فعلی رشت اتخاذ کنند. تصمیمی که می تواند در همین آغاز کار، شورای پنجم رشت را به سوژه ی اول رسانه ها تبدیل کند. با این تفاسیر آیا ثابت قدم شهردار رشت باقی خواهد ماند؟ برای پاسخ به این سوال باید به سوابق تک تک اعضای منتخب توجه کرد.

احمد رمضانپور نرگسی: ژنرال  اصلاحات با رای خیره کننده ی خود بار دیگر به سپهر سیاسی شهر و استان بازگشته است. رمضانپور سرد و گرم کشیده، اگرچه با نام و سرلیستی اصلاحات به عنوان نفر اول وارد پارلمان محلی شورا شد اما در منش اجتماعی و سیاسی خود نشان داده که همه چیز را فدای سیاست نخواهد کرد. شاهد این مدعا، بی طرفی ضمنی اش در مناقشه ی نه چندان گذشته ی ثابت قدم – حسنی می باشد.

اگرچه ثابت قدم با استقبالش از قالیباف و اظهارات پس از آن مبنی بر حمایت از رئیسی شاید دیگر شهردار مطلوب اصلاح طلبان نباشد اما بعید است این موارد بتواند به تنهایی در رابطه دوستانه ثابت قدم و رمضانپور خللی وارد کند. نفر اول اصلاحات گیلان، روزهای سختی را در اتخاذ تصمیمی حساس در پیش خواهد داشت.

اسماعیل حاجی پور: مرد با مرام و معرفت شورا، بعید است ادامه حمایت های خود را از ثابت قدم دریغ است. حاج اسماعیل، ۴ سال قبلی اگرچه از منتقدان شهردار رشت بوده و بعضاً ثابت قدم را با انتقادات بسیاری تندی از شورا بدرقه نموده است اما هیچگاه پشت وی را در بزنگاه های حساس خالی نکرده است. حالا هم بعید است با ادامه حضور ثابت قدم در راس شهرداری رشت مخالف باشد مگر اینکه فشار اصلاح طلبان برای حاجی پور برآمده از لیست اصلاحات، به حدی زیاد باشد که برای نخستین بار تصمیم به عبور از ثابت قدم بگیرد.

امیرحسین علوی: روابط علوی و ثابت قدم در چهار سال گذشته فراز و نشیب فراوان داشته است. علوی در روزهایی حامی ثابت قدم بوده و رای طلایی خود را در مخالف با استیضاح وی به گلدان انداخته و در روزهای دیگر نه تنها مخالف ادامه حضور ثابت قدم بوده بلکه عملا به دنبال کسب رای سایر اعضای شورا برای استیضاح ثابت قدم هم بوده است. با این حال تلاش هایش برای برکناری شهردار رشت همواره ناکام بوده است.

اگر بتوان رفتارشناسی علوی را در شورای جدید ادامه روند عملکرد او در شورای پیشین دانست، باید گفت علوی در آستانه انتخابات شورای پنجم از منتقدان اصلی ثابت قدم به شمار می رفته است و بعید است در بدو ورود به شورای پنجم هم بخواهد تغییری در روند مخالف هایش با شهردار رشت ایجاد کند گرچه مرد موطلایی شورای شهر رشت بارها نشان داده است که ممکن است رای و نظرش حتی در لحظات آخر هم تغییر کند!

فرهام زاهد: شاید اگر “فرهام” را فاکتور گرفت و تنها بر نام خانوادگی “زاهد” تاکید کرد، بهتر بتوان علت حضور وی را در جمع ۱۵ عضو شورای شهر رشت درک کرد! فرهام شاید تا حد زیادی حضورش را در شورا وامدار برادر باشد. فیاض زاهد با هموارسازی ورود برادر به پارلمان محلی شورا، بار دیگر مقبولیت خود را در بدنه اصلاحات و نه اعتدالیون! به رخ کشید. حضور فرهام، دوپینگی برای فیاض بود تا بتواند خود را از قالب تک بعدی ایدئولوژیست اصلاح طلب خارج کند و نیابتاً تاثیرگزار در تصمیم گیری های شهری باشد.

اما در خصوص ماندن یا نماندن ثابت قدم، بعید است حمایت ثابت قدم از قالیباف و تلاشش برای پیروزی رئیسی گناهی قابل بخشش از سوی اصلاح طلبانی چون زاهد تلقی شود. به نظر می رسد فرهام زاهد با اخذ نظر برادر به دنبال نشاندن شهرداری کاملاً اصلاح طلب بر کرسی شهرداری رشت باشد.

محمدحسن علیپور: پدیده انتخابات شورا! رای منفی رای دهندگان به نظام سرمایه داری! ثابت قدم نمی تواند چندان به رای مردی دلخوش کند که شاید تنها نماینده قشر ضعیف و زحمتکش در شورای شهر رشت است. شهردار رشت که بارها متهم به گناه نانوشته سرمایه داری و حمایت از سرمایه داران شده است، راه سختی را در جلب حمایت نماینده قشر ضعیف و زحمتکش خواهد داشت.

علیپور تا کنون برای مردم و همکارانش در شورای آتی ناشناخته است. مرد ساده پوش شورا بعید است لباس نارنجی رنگش را با حواله های کت و شلوارهای هاکوپیان عوض کند و مرامی را که وی را به پدیده انتخابات تبدیل کرد، ترک کند. با این حال نمی تواند یک تنه حرف خود را بر کرسی بنشاند اگرچه اتحادش با جذب و عاقلمنش در حمایت از حقوق محرومان چندان دور از ذهن نیست.

حامد عبدالهی: دست نشانده ثابت قدم در راس شهرداری منطقه ۵، یکی از ۱۱ نفری است که قرار است برای بودن یا نبودن ثابت قدم تصمیم گیری کند. عبدالهی، اگرچه شهردار منتخب ثابت قدم بوده اما برخی معتقدند چندان دلش با شهردار نبوده است. در فرضیه دیگر با احتمال کمتر البته، شاید عبدالهی رویای اشغال کرسی شهرداری را در سر بپروراند تا بتواند شهردار بعدی رشت لقب بگیرد.

گفته می شود حامد عبدالهی از ارتباط نزدیکی با یکی از نمایندگان برخوردار است و مطمئنا نظر این نماینده بی تاثیر در تصمیم گیری او نخواهد بود. نماینده ای که تا گذشته ای نه چندان دور ارتباط حسنه ای با شهردار رشت داشته است.

رضا رسولی: رضا ثابت قدم! لقبی که محمود باقری، مخالف پروپا قرص ثابت قدم به او به علت حمایت های همیشگی اش از شهردار رشت نسبت داد، حالا اما دیگر خبری از باقری و مخالفت هایش نیست. رسولی اگرچه همزمان با سوت آغاز تبلیغات محیطی، از رقیبان عقب افتاد اما نتیجه پایانی، نتیجه ای جز به رخ کشی پایگاه اجتماعی رسولی در بین شهروندان رشتی نداشت.

آقا رضا! یک بار دیگر هم یکی از کرسی های تقلیل یافته شورا را تصاحب کرد تا ادامه دهنده حمایت هایش از ثابت قدم باشد. بعید است خللی در روند حمایت های رسولی از ثابت قدم ایجاد شود. به نظر می رسد ثابت قدم می تواند با خیالی راحت همچون گذشته بر حمایت رسولی دل خوش کند.

حجت جذب: این بار دیگر کار را به اما و اگرها نکشاند و منتظر طمع برخی اعضای شورا برای پیروزی در انتخابات مجلس نماند تا از علی البدل ها به شورا راه پیدا کند. حجت جذب با بدنه رایی از طبقه مذهبی و مردم ضعیف، بعید است راضی به ماندن ثابت قدم در راس شهرداری رشت باشد.

جذب، می تواند در اتحادی استراتژیک با علیپور و حتی عاقل منش ادامه دهنده راه خود در حمایت از مردمی باشد که سبد رای خود را از آرای آنان پرکرده است. در آخرین تعاملات، جذب ارتباط چندان حسنه ای با ثابت قدم نداشته و حتی در آخرین تلاش برای استیضاح ثابت قدم که با چرخش دقیقه نودی کارگرنیا ناکام ماند، گفته می شود از رای دهندگان به استیضاح بوده است.

جلال الدین محمد شکریه: نامش که در لیست حامیان ثابت قدم در انتخابات شورا منشتر شده بود. همان لیست موسوم به عقلانیت و توسعه. بعید هم است که نخواهد حامی ثابت قدم باشد. اگرچه مورد حمایت اعتدالیون بوده و اعتدالیون هم اظهارات ثابت قدم در خصوص حمایت از رئیسی چندان به مذاقشان خوش نیامده است.

شکریه می تواند یکی از هواداران ثابت قدم باشد و با رای طلایی خود شهردار رشت را از بزنگاه حساس بودن یا نبودن برهاند. نبودنش در لیست اصلاح طلبان و عدم اعتماد اصلاح طلبان به وی می تواند او را به یکی از مخالفان بالقوه تصمیمات اصلاح طلبانه در شورای شهر رشت تبدیل نماید مخصوصا اگر اصلاح طلبان شورا بخواهند شهرداری کاملاً اصلاح طلب را بر سر کار بیاورند. البته حمایت از حقوق اصناف، به عنوان یکی از مهمترین پایگاه های اجتماعی شکریه می تواند او را به یک منتقد سیاست های ثابت قدم در پیاده راه تبدیل کند. منتقدی که حضورش شاید شبیه به حضور حاجی پور باشد. منتقد اما حامی!

محمد حسن عاقل منش: تنها بازمانده شورای پرحاشیه سوم بار دیگر به لطف پایگاه اجتماعی خوبش راهی شورا شد. ارتباطات نزدیک با مردم از او کاندیدایی مردمی ساخته که پایگاه رای خود را به دور از جریانات سیاسی غالب خواهد داشت. عاقل منش به لطف داشتن تجربیات گرانبها، پتانسیل بالایی برای در دست گرفتن ریاست شورا دارد و بی تردید تحقق این خواسته نیازمند تعامل با سایر اعضا است.

نفر دهم لیست ۱۱ نفره، تعامل را به تقابل ترجیح می دهد و به نظر نمی رسد خود به خود راضی به کنار گذاشتن ثابت قدم باشد مگر اینکه اتفاقات پشت پرده، وی را برای دستیابی به هدفی دیگر، ناچار به همراهی با جریان مخالف ثابت قدم نماید البته اگر واقعا چنین جریانی به وجود بیاید! عاقل منش با تجربه فراوانش در شورا، تصمیماتی به دور از احساس خواهد گرفت. اگرچه صحن شورا با ترکیبی از جریان های سیاسی و مروجان تفکر ضد سرمایه داری، کمی تصمیم گیری های عاقل منشانه را مشکل خواهد کرد.

فاطمه شیرزاد: حامی ثابت قدم در شورای چهارم. از جمله افرادی که گفته می شود حتی در همان زمان انتخاب خلیلی هم به ثابت قدم رای داد! شیرزاد به احتمال قریب به یقین حمایتش را از شهردار رشت ادامه خواهد داد. حضور علیپور در شورای فعلی اما قدرت مانور شیرزاد را مسایلی مانند حمایت از حقوق کارگران به کلی از وی سلب خواهد کرد./ خزر

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.