پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Wednesday, 19 February , 2020
امروز : چهارشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۸ - 25 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 16784
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۲ | ارسال توسط :

مردم به فریبکاری “نه” گفتند/ با مردم در این چهار سال مثل همین هفته های انتخاباتی رفتار کنیم / در انتخابات همه با موسیقی صلح کردند

راه سوم: نشست خبری رییس جمهور، حسن روحانی  برگزار شد. این اولین نشست خبری روحانی پس از پیروزی در انتخابات بود. حدود ۳۰۰ خبرنگار در این نشست خبری حضور داشتند.     در ابتدای  این نشست روحانی سخنانی در باره انتخابات مطرح کرد.   گزیده سخنان روحانی را در ادامه می خوانید:  بسیار خوشحالم که […]

مردم به فریبکاری “نه” گفتند/ با مردم در این چهار سال مثل همین هفته های انتخاباتی رفتار کنیم / در انتخابات همه با موسیقی صلح کردند
راه سوم: نشست خبری رییس جمهور، حسن روحانی  برگزار شد. این اولین نشست خبری روحانی پس از پیروزی در انتخابات بود. حدود ۳۰۰ خبرنگار در این نشست خبری حضور داشتند.
 
 
در ابتدای  این نشست روحانی سخنانی در باره انتخابات مطرح کرد.
 
گزیده سخنان روحانی را در ادامه می خوانید:
 •  بسیار خوشحالم که امروز از طریق رسانه های جمعی می توانم با ملت بزرگ ایران صحبت کنم.
 • اگر تمام آنها که می خواستند رای دهند می توانستند رای دهند، حضور رای دهندگان ما به ۴۵ میلیون می رسید.
 • مردم با این انتخاب خواستند بگویند که در کشور ما  تکثر بوجود دارد و هیچ ایده و تفکری قابل حذف نیست، همه هستند و همه حضور دارند و باید از همه برای ساختن ایران پر آوازه بهره بگیریم.
 • نه مردم به فریبکاران مهمترین بخش بود، تلاش کردند به مردم بگویند دین مردم در خطر است، تلاش کردند به مردم بگویند که سند ۲۰۳۰  ضد دین است.
 • دولت یازدهم به صراحت نوشته است ما قانونی که با دین و اسلام سازگار نیست نمی پذیریم. مردم ما به دین و فرهنگ خود متعهد هستند.
 • مردم به تخریب، سخنان غیردقیق نه گفتند و به وحدت، اتحاد، تعادل، تعامل ، اعتدال و عقلانیت آری گفتند.
 • مردم به خوبی عمل کردند که می فهمند، آب شور عطش را کم نمی کند، مردمی که به فکر اقتصاد بزرگتر هستند، به درامد ۲٫۵ برابر تخیلی نه گفتند.
 • مردم ما به رسانه ها هم علاقه مند هستند، به قوای دیگر هم علاقه مند هستند. اما نمی پذیرند یک نهاد ملی یا فراملی تبدیل شود به یک جناح ، مردم گفتند ما احترام نهادهای خود را حفظ خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد یک گروه اندک بخواهند از یک نهادی که متعلق به کل مردم است.
 • مقام معظم رهبری متعلق به کل ملت ایران است و برای گروه یا جناح خاص نیست.
 • مردم پایین آوردن مقام رهبری را نه گفتند، مردم پایین آوردن مقام سپاه، ارتش، بسیج و نیروهای مسلح را نه گفتن.
 • سپاه، بسیج، نیروهای مسلح به کل ملت ایران تعلق دار.
 • ترانه و صدای موسیقی همه اقوام، مذاهب، روستایی و شهری، یکی بود  و همه یک مسیر را انتخاب کردند.
 • هیچ کس حق ندارد انقلاب را به درون خیمه خود بکشاند، انقلاب آسمانی است بر سر همه ما.
 •  مردم ما خواستند بگویند هیچ کس حق ندارد سلیقه خود را به دیگران تحمیل کند، همه باید تابع قانون باشیم، هیچ فرد و نهاد فرای قانون نمی شناسیم.
 • مردم ما می خواهند طبق دین و انقلابشان، عمل کنند.
 • مردم انقلاب کردند و بهتر از همه معنای انقلاب را می فهمند، این مردم بودند که در انقلاب همه در کنار هم گفتند، استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی و انقلاب جز این سه کلمه نیست.
 • همه مردم ما انقلابی هستند و هیچ کس حق ندارد انقلاب را به درون خیمه خود بکشاند.
 • دین و اعتقادات آسمانی است بر سر همه ما.
 • همه ملت ما در خصوص فرهنگ و اعتقاداتشان حساس هستند.
 • مردم ما خواستند بگویند: مسئولان، مردم را باور کنید، مردم قدرت ملی هستند، مردم یعنی فرهنگ ایرانیت و انسانیت، مردم یعنی انقلاب اسلامی.
 پرسش خبرنگاران
 در ادامه نشست خبری، خبرنگاران سوالات خود را از روحانی پرسیدند.
 
 سوال خبرنگار ایسنا، جنابعالی ۴ سال قبل خودتان را حقوقدان دانستید و بعد از پیروزی از تعبیر وکیل ملت استفاده کردید
منظور چیست و آیا می توانیم نماد این تعبیر را احقاق حقوق مصرح در قانون اساسی بدانیم؟
 
 پاسخ روحانی: احقاق حقوق را باید در سایه انسجام ملی و اجماع ملی بدست بیاوریم. اگر در توافق هسته ای موفق بودیم و توانستیم از تحریم های هسته ای عبور کنیم  به این دلیل بود که همه قوا و مردم پشت رهبری ایستادند. برای پاسداری سایر حقوق مردم، باید همه قوای کشور و مردم با انسجام و اتحاد پشت سر رهبری قرار بگیرند.
 

 

 
 سوال خبرنگار تسنیم: در وعده های انتخاباتی اخیر گفتید طرح کارورزی در ۱۰۰ روز اول محقق می شود و وام مسکن زوجین به ۲۰۰ میلیون تومان  افزایش می یابد، سالی ۲۰۰ هزار مسکن روستایی بسازید و فقر مطلق را تا پایان دولت پایان دهید و…
روحانی: همه اینها را می خوانید که جواب دهم…اگر لیست می خواهید بخوانید…
 
خبرنگار تسنیم: برنامه شما برای اجرا چیست و چه وقت گزارش می دهید؟
 

پاسخ روحانی به خبرنگار تسنیم: من وعده هایی در انتخابات دادم و همه تلاشم را می کنم تا به وعده هایم عمل کنم. در دولت یازدهم هم همین رویکرد را داشتم و تا حد زیادی موفق بودم اما می دانید در آن زمان ما دچار کاهش قیمت نفت شدیم  ومشکلاتی داشتیم اما مردم کمک کردند و قدم هایی نیز برداشتیم. در دولت دوازدهم، موارد که اشاره کردید، مثلا در صادرات غیرنفتی حتما برنامه ریزی و تلاش خواهیم کرد. سالانه می خواهیم ۲۵ درصد صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم، در طول چهار سال بشود ۱۰۰ درصد و صادرات غیرنفتی ما به دوبرابر برسد. سالانه ۹۵۰ هزار شغل، در برنامه ای که مجلس تصویب کرده است، آمده است و در آن شروط و شرط ها نیز ذکر شده است که باید در سال چه میزان سرمایه گذاری کنیم تا بتوانیم به اشتغال مد نظر دست پیدا کنیم. در آن برنامه به سرمایه گذاری خارجی نیز اشاره شده است، همه تلاش ما این است که روابط خود را با جهان به گونه ای نگه داریم که بتوانیم سرمایه خارجی را جذب کنیم. هر کاری دولت انجام می دهد تنها با کمک مردم ممکن خواهد بود. ما نسبت به افرادی که در فشار اقتصادی هستند و ۸ تا ۱۰ میلیون نفر هستند مستمری آنان را به سه برابر افزایش دهیم و فقر مطلق را در سال ۱۴۰۰ ان شاء الله از بین ببریم. ما آنچه گفتیم بر مبنای کارشناسی و برنامه ای بوده است که به مجلس تقدیم شده است. من خود را به برنامه ای که اعلام کرده ام، متعهد هستم و از همه کمک می خواهیم از همه رقبا نیز کمک می خواهیم. از رقیبان خود در انتخابات کمک می خواهم و از مخالفان خود نیز کمک می خواهم، همانگونه که رهبری فرمودند هر کس که نظام را قبول ندارد پای صندوق بیاید. ما هم می گویم هر کسی دولت را هم قبول ندارد بیاید به دولت کمک کند و من هم تلاش خواهم کرد تا بتوانم به وعده های خود عمل کنم.

 
 سوال خبرنگار آسوشیتدپرس از روحانی: در کابینه ترامپ درباره ایران در سوریه ، یمن، موشک های بالستیک مسائلی مطرح شده است
در دور دوم ریاست جمهوری شما امکان گفتگوهای مستقیم بین ایران و آمریکا هست با چه زمینه های مشترکی؟
 
 روحانی در پاسخ به خبرنگار آسوشیتدپرس: ایران و آمریکا در سی و اندی سال گذشته مسیر های مختلفی را طی کردند. آمریکایی ها مسیرهای مختلفی را برعلیه ایران طی کردند و همواره شکست خوردند. شاید یکجا موفقیت نسبی بدست آوردند آن هم آنجا که در مقابل ملت ایران سر فرود آوردند و در مذاکرات هسته ای با احترام با نمایندگان ایران حرف زدند. آنجا ما به یک  برد – برد رسیدیم که به نفع آمریکا و ایران و همه بود. اگر آمریکا راه دیگری را دنبال کند، موفق نخواهد بد. ما منتظریم از نظر فکری و موضع گیری گروه حاکم در آمریکا به یک استقراری برسد تا بتوانیم در خصوص گروه حاکم در واشنگتن یک قضاوت بهتری داشته باشیم. آمریکایی ها متاسفانه همواره در خصوص منطقه ما اشتباه کرده اند، در افغانستان، یمن، سوریه و …. اشتباه عمل کرده اند. اگر آمریکایی ها در مورد درست عمل کرده اند، بگوید من که نمی دانم. متاسفانه حاکمانی به آمریکا نظر می دهند که یا با پول فکر آنها را منحرف می کنند. من فکر می کنم آمریکا باید به منافع مردم آمریکا فکر کند اگر به منافع دیگران فکر نمی کند.
 
 
 سوال خبرنگار خبرگزاری آریا از روحانی: برای خروج از رکود و موضوعات مطروحه چه برنامه های جدی و اضطراری دارید و آیا تغییراتی در کابینه شما رخ خواهد  داد؟
 

روحانی در پاسخ به خبرنگار آریا به برنامه های اقتصادی دولت برای خروج از رکود گفت که بحث رکود، بحث درستی نیست و کشور اکنون در رکود قرار ندارد. او گفت: «نباید بگذاریم آنها که مستمری بگیر یا حقوق بگیر هستند، حقوقشان کمتر از تورم سالانه باشد و قطعا باید بیشتر باشد. »

 سوال خبرنگار خبرگزاری برنا از روحانی: طیف عظیمی از تبلیغ کنندگان و رای دهندگان به شما را جوانان تشکیل دادند؛ بیشترین مشکلات هم مربوط به همین قشر است. مشخصا چه برنامه ای برای رفع مشکلات اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جوانان دارید؟

روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار برنا: همه مردم در پیروزی دولت دوازدهم سهیم هستند، واقعا هر چه انجام دهیم برای این مردم، کم کرده ایم، جوانان در افزایش شور انتخابات نقش زیادی داشتند. ما در ۱۰۰ روز اول بسیاری از طرح های مد نظر خود را شروع خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم در زمینه اشتغال جوانان زمینه های خوبی بوجود بیاوریم. مهم است که ما در همه استان ها اشتغال را افزایش دهیم و بتوانیم به هدف برنامه که ایجاد ۹۵۰ هزار شغل است،  دست پیدا کنیم. جوانان ما به آزادی های اجتماعی، ازدواج، مسکن و …. نیز در کنار اشتغال نیاز دارند که امیدوارم بتوانیم به خوبی به خواسته های آنان پاسخ بگوئیم.

 
 سوال خبرنگار شبکه تلویزیونی «الان» امارات از روحانی: نشست سران عرب و به طور مشخص عربستان سعودی ایران را متهم کردند که مرکز تروریسم است همواره تاکید شما بر اعتدال بوده چه اقداماتی برای پاک کردن این چهره ترسیم شده از ایران دارید؟
روحانی در پاسخ به خبرنگار الان: از ابتدای دولت یازدهم وقتی کار را شروع کردیم، در قدم اول به دنیا اعلام کردیم که جهانی بدون خشونت و افراطی گری می خواهیم و این، مورد پذیرش جهانیان قرار گرفت و گفتیم که این موضوع یکی از خطرات بزرگ برای منطقه و جهان ما است
آنهایی که در عربستان جمع شده اند نیز گویا به این نتیجه رسیده اند که باید مرکز اعتدال ایجاد و با افراطی گری مبارزه کنند. آنها به این نتیجه رسیده اند که راهی جز اعتدال وجود ندارد و دوران دخالت در امور داخلی کشورها، ایجاد جنگ، پول دادن به گروه های تروریستی پایان یافته است. در چند سال گذشته دیدیم که چگونه تروریسم در مسیر نابودی قرار گرفته است اما هنوز زمان نیاز است اما امروز همه متوجه شده اند که راه مقابله با تروریسم،  اتحاد همه در مقابل تروریست ها است. ایران سردمدار مبارزه با تروریسم است، سال ها آنها گفتند ایران راست نمی گوید و امروز مجامع بین المللی و جهان می گویند که ایران در مسیر صلح حرکت می کند. دیدندکه ما نسبت به همه ملت ها ، در مبارزه با تروریسم کمک کرده ایم و ایجاد امنیت و ثبات در منطقه است و این راه را در دولت دوازدهم با قدرت بیشتر و همکاری منطقه و کشورهای علاقه مند با قدرت بیشتر انجام می دهیم.

سوال خبرنگار شبکه سی بی اس آمریکا از روحانی: با توجه به اینکه ترامپ اعلام کرده فروش چند ده میلیون دلاری به عربستان خواهد داشت آیا شما می خواهید تسلیحات جدید خریداری کنید و بنیه دفاعی را تقویت کنید؟

روحانی در پاسخ به سی بی اس آمریکا: مردم عربستان دوست ما هستند و ما همیشه آنان را دوست داشتیم و داریم، امیدواریم دولت عربستان نیز راه درست را انتخاب کند. راه قدرت خرید سلاح یا درست کردن سلاح نیست، بخشی از قدرت یک کشور ، قدرت نظامی است و ما حواسمان جمع است. اساس قدرت، قدرت ملی است، و این قدرت با انتخابات و حضور ملت پای صندوق های رای درست می شود
ترامپ، حضور ۴۵ میلیون نفری مردم ایران پای صندوق انتخابات را دیدند. ترامپ اما به کشوری رفت که معنی انتخابات را نمی دانند و مردم کشورشان(عربستان) هیچ وقت صندوق آرا را ندیدند. ما  امیدوارم یک روز عربستان نیز انتخابات برگزار کند و بگذارند حاکمان موروثی نباشند و آن روز قدرت عربستان به مراتب بیشتر از امروز خواهد بود.

 

سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما: دو روز پیش وزیر خارجه آمریکا شما را خطاب قرار داد درباره جمع آوری تسلیحات موشکی و نیز تروریسم… واکنش شما چیست؟

پاسخ روحانی: مردم ایران برای دفاع از خودشان از کسی نخواهد پرسید. سلاح ما برای صلح است اگر ایران سلاح نداشته باشد یه عده دچار محاسبه خواهند شد و منطقه را به جنگ وآشوب خواهند کشید. برای آزمایش موشکی منتظر اجازه از آمریکا نخواهیم بود

سوال خبرنگار هفت صبح از روحانی: سال ۱۳۹۲ وعده تعامل سازنده با جهان را دادید و به قولتان عمل کردید در دور جدید فرمودید تحریم های غیر هسته ای را هم رفع خواهید کرد. چه اقدام عملی در این باره دارید؟

روحانی در پاسخ به خبرنگار هفت صبح: من در دولت یازدهم به مردم گفتم که همه تلاشم را می کنم که دیوار تحریم فرو بریزد که انجام شد. دولت های طرف تعهد ما برخی خوب عمل کردند و برخی خیلی حداقلی عمل کردند اما در چارچوب توافق داریم جلو می رویم.نسبت به بقیه تحریم ها گفتم که اگر خواست ملت ایران باشد و اگر همه به یک اجماع برسیم و اگر مقام معظم رهبری هدایت این امر را برعهده بگیرد ما همه پشت سر رهبری عزیز خواهیم بود. تحریم غلط و ظالمانه است، چرا که برخلاف اصول زندگی جوامع بشری است و به ضرر همه است
چون ما تحریم را نادرست می دانیم بنابراین در مقابل عمل نادرست همیشه آماده ایستادگی هستیم. دولت دوازدهم این آمادگی را دارد و امیدواریم شرایط مورد نیاز  آماده شود برای این کار.

 سوال خبرنگار خبرگزاری افه اسپانیا از روحانی: در دوره اول گفتید عده ای اجازه ندادند به وعده هایتان عمل کنید. در دور دوم قول آزادی های بیشتر دادید در حالی که مخالفان شما همچنان هستند…
 
 روحانی در پاسخ به افه اسپانیا: در جامعه ما به صورت طبیعی افکار واحد نیست. انتخابات برای همین است، نظرات ما در کشور واحد نیست ما ۸۰ میلیون نفر هستیم با آزادی هایمان. انتخابات برای این است که مردم بیایند بگویند که در چهار سال آینده چه راهی را انتخاب خواهیم کرد. اکثریت قاطع مردم ایران یک راهی را انتخاب کرده اند، این یعنی همه پذیرفتیم، همین طور که من امروز رئیس جمهور همه ملت ایران هستم. اجرا بر این مبنا است و کشور باید بر مبنای رای اکثریت جامعه اداره شود البته باید به منافع حداقل ها هم رسیدگی شود اما اداره کشور بر پایه نظر اکثریت است.
 
سوال خبرنگار شبکه خبر از روحانی: در فرآیند انتخابات ابراز امیدواری کردید که دولت دوازدهم باید کارآمدتر از دولت یازدهم باشد… چه تغییری در کابینه خواهید داشت؟
پاسخ روحانی: در دولت یازدهم با مشکلات مختلفی روبرو بودیم، برخی از وزرایی که با من کار کردند، چند بار از آنان خواهش کردم بیایند، خیلی از انها می گفتند سن ما دیگر بالا ست اما  من به تجریبات آنان احتیاج داشتم چرا که وضعیت کشور بحرانی بود. سن مدیریت ما باید کاهش پیدا کند، به سازمان اداری و استخدامی، چند ماه پیش دستور دادم در این زمینه کار کند تا سن مدیریت را ۵ سال کاهش دهیم. طرحی که مشخص کردیم برای استخدام جوانان نخبه، برای اینکه در آینده مسئولیت را برعهده بگیرند. به مسئولان به کار گرفتن بانوان و جوانان را توصیه کرده ام.امیدوارم با حضور همه ملت در سراسر کشور بتوانیم هم دولت کارآمد تری داشته باشیم و هم حرکت پرشتاب تری به سوی اهداف ملی داشته باشیم. کابینه آینده کمی جوانتر خواهد بود.
 
 سوال خبرنگار ایرنا از روحانی: برخی اظهار نظر می کنند که سطح مطالبات از دولت دوازدهم را افزایش دهند و وعده ها اجرایی شود. ارزیابی شما چیست؟
 

پاسخ روحانی: اولا وعده هایی که من داده ام تلاش خواهم کرد به آنها عمل کنم و به برنامه ای که اعلام کرده ام پای بند باشم. این معنی اش این نیست که از برنامه ها یا نظرات کاندیداهای دیگر استفاده نکنیم. از نظرات آنها استفاده خواهیم کرد. خواهش می کنم همه مردم و احزاب کمک کنند به کشور خودشان. به این فکر نکنیم که چه کسی انتخاب شده است. به منتخب ملت ایران کمک کنیم تا کشورمان را سرزنده تر و آبادتر و بانشاط تر کنیم. از همه تفکرات و احزاب می خواهم که بگذارند مردم، بانشاط باشند. همین جوری که در همین هفته آخر با مردم رفتار کردید در طول چهار سال همین‌گونه رفتار کنید. ما در این هفته چرا با مردم رفتار خوبی داشتیم؟ برای اینکه همه بیایند پای صندوق رای. همین مردم باید آینده را بسازند. همینجور به مردم احترام بگذاریم و با آنها رفتار کنیم. مردم ما دلسوز هستند. باورشان کنیم.

سوال خبرنگار تلویزیون ان تی ان ۲۴ کلمبیا از روحانی: دولت شما بر خلاف دولت قبلی در زمینه تجاری سعی کرده با کلیه کشورهای آمریکای لاتین روابط را توسعه دهد و شما برنامه تان چیست؟ به عنوان رئیس جمهوری میانه رو درباره اعتراضات ونزوئلا چه موضعی دارید؟ آیا با مادورو در این باره صحبت کرده اید؟

روحانی در پاسخ به خبرنگار  ۲۴ کلمبیا: ما می خواهیم با همه کشورهای مختلف بر اساس منافع متقابل کار کنیم. تصمیم گیر ملت ایران هستند، همه حرف ما در دنیا و منطقه همین است. ما به همه می گوییم در خصوص ملت های منطقه تصمیم نگیرید و بزارید خودشان تصمیم بگیرند، در خصوص ونزوئلا نیز موضع ایران همین است، هر چه مردم ونزوئلا می خواهند ما به آن احترام می گذاریم.

سوال خبرنگار روزنامه سیاست روز از روحانی: با توجه به اینکه حقوقدان هستید و حکم خسارت زدن به کشور را می دانید چرا یک بار به طور شفاف درباره حصر صحبت نمی کنید؟

روحانی  در پاسخ به سوال خبرنگار سیاست روز: ما باید همه در پی اجرای مقررات باشیم. قوای مختلف مسئولیت هایی دارند، ما درچارچوب قانون اساسی حرکت می کنیم و من نسبت به حقوق تک تک شهروندان ایرانی و ایرانیان خارج از کشور مسئول هستم. اگر حق یک ایرانی در داخل و خارج نادیده گرفته شده، تمام تلاش خود را خواهم کرد. یکی از اهداف ما اجرای حقوق شهروندی است و همه باید دست به دست هم دهیم که حقوق شهروندی را به خوبی پیاده کنیم و حق همه مردم برای ما اهمیت دارد.
 
سوال خبرنگار خبرگزاری پانا از روحانی: با توجه به دغدغه های مقام معظم رهبری درباره سند ۲۰۳۰ چه برنامه ای برای رفع این دغدغه ها و تقویت آموزش و پرورش دارید؟
 
پاسخ روحانی: در خصوص ۲۰۳۰ وزرای دولت یازدهم نامه ای به مقام معظم رهبری نوشته اند و به صورت مفصل توضیح دادند که جمهوری اسلامی ایران از روز اول تحفظ خود را حفظ کرده است و گفته که اگر چیزی خلاف منافع ملی ما، اسلام و ارزش های ملی ما باشد، ما به آن توجه نخواهیم کرد و من قبلا هم گفتم که گویا گزارش هایی خدمت رهبری عزیز داده بودند که ایشان را نگران کرده بودند.
من امروز هم اطمینان می دهم به ملت ایران، نه تنها سند ۲۰۳۰  و هر آنچه در دنیا است، آنچه نیاز است به مجلس باید بیاید، و آنچیز که لازم نیست دولت در راستای سندهای بالادستی عمل می کند. آموزش و پرورش ما خیلی مهم است و ما همه توان خود را در این راه بکار خواهیم گرفت. متاسفم برای کسانی که در انتخابات سوء استفاده کردند هر چند که من از غیبت و گناه دیگران می گذرم اما نسبت به ۲۰۳۰ من نمی گذرم بخاطر اینکه به معلمان ما، آموزش و پرورش  توهین کردند. رفتند در همه خانه ها در روستاهای کوچک و بزرگ، اعلامیه پخش کردند. من می دانم طلبه ها چقدر خوب هستند، اما رفتند عده ای از  طلبه های جوان ما را فرستادند در روستاها تبلیغ کردند که به این دولت رای ندهید که دین شما را می گیرند. وقتی برق امده بود داخل حرم امام علی،  کسی گفت، کجایید که سیم دارند می کشند، واسلاما، عده ای هم الان امده اند به جای سیم، ۲۰۳۰ را گفتند.
 

 سوال خبرنگار روزنامه جهان صنعت از روحانی: برخی مدیران از سایه سنگین نهادهای فراقانونی گله دارند… چه مشکلی وجود دارد که دولت از برخورد با این نهادهای فراقانونی مختل کننده اقتصاد یا لااقل معرفی آنها ابا دارد؟

روحانی در پاسخ به جهان صنعت: خیلی از حرف ها را به خاطر آزادی جامعه و پیشرفت جامعه نمی زنم. خواهش می کنم به خاطر ملت، مملکت و دینمان ، همه چیز را شفاف مطرح کنیم. لوایح مورد نیاز در این زمینه را به مجلس تقدیم خواهم کرد. در دنیا “خصولتی” نداریم؛ همه شفاف گزارش دهند که سودشان چقدر است، کجا سرمایه گذاری کردند، حقوقشان چقدر بوده. درماجرای حقوق‌ها که ما استقبال کردیم و اشکالی که از گذشته بود را رفع کردیم، همه پولی که گرفته شده بود ۲۳ میلیاردتومان بود که همه را برگرداندیم،اماجایی باید. می‌گفتیم نهادهای عمومی غیردولتی حقوق هایشان چقدر بود و چکارکردند.خیلی حرفها را طی ۴سال و در انتخابات نزدم وبخاطر آرامش جامعه نخواهم زدولی بخاطر دین، کشور و ملتم همه چیز را شفاف اعلام کنیم.
 

 سوال خبرنگار  خبرآنلاین از روحانی: شما چگونه می خواهید ثبات را در منطقه برقرار کنید و مبارزه با تروریسم را تا کجا ادامه می دهید؟

پاسخ روحانی: ترورریسم  معضل بسیار بزرگی است. کسی مثل ما قربانی تروریسم و کسی مثل ما تجربه مبارزه با تروریسم را ندارد را باید مبارزه با تروریسم را تاپایان ادامه دهیم.

 
 
سوال بیستم از روحانی (روزنامه خراسان): در برنامه مکتوب شما یکی از وعده ها ارتقای ۵ برابری معیشتی تا سال ۱۳۹۹ بود. برخی گفتند این وعده انتخاباتی است چه راهکارهای عملی برای تحقق این وعده دارید؟

روحانی در پاسخ به سوال بیستم: این بحث مربوط به الان نیست. ما پارسال در دولت که مقداری درامد نفتی در سایه برجام بالا رفت این بحث را شروع کردیم که دریافتی افراد دهکهای پایین را افزایش دهیم تا بتوانند وضع بهتری داشته باشند.این طرح مال پارسال است که به مجلس رفت. الان دریافتی ۸ تا ۱۰ میلیون نفر نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر شده است. قول ما این است که تا پایان این دولت ۵ برابر خواهد شد. این بحث انتخاباتی نیست. در کتاب دولت دوازدهم هم آمده است. هدف ما این است که تا پایان دولت فقر مطلق را ریشه کن کنیم.

 

 سوال خبرنگار جمهوری آذربایجان از روحانی: در ۴ سال پیش رو چه برنامه هایی برای روابط با جمهوری آذربایجان به خصوص در حمل و نقل و راه ها دارید؟

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار جمهوری آذربایجان: آذربایجان همسایه خوب ایران است و ما روابط خوبی از آغاز استقلال این کشور داشتیم
بویژه در دولت یازدهم، همفکری و هماهنگی خوبی با رئیس جمهوری این کشور داشتیم که این مسیر ادامه خواهد داشت. ما طرح های مشترک با هم داریم یکی از آنان خطوط راه آهن است تا از این طریق بندرعباس ایران به مسکو روسیه وصل شود.

 

سوال خبرنگار روزنامه آرمان از روحانی: برخی بداخلاقی ها از سوی یک سری از نامزدها صورت گرفت. آیا قائل به پیگرد قضایی آنها هستید یا آشتی ملی را رویکرد خود قرار دادید؟

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار آرمان: در مناظرات انتخاباتی حرف هایی نسبت به من عنوان شد که در مناظره ها نیز به مردم گفتم اینها تهمت است و مردم قضاوت کنند که دیدیم چه قضاوت خوبی در پای صندوق های رای کردند.بعد از خدا، قاضی اصلی مردم هستند و قوه قضاییه بعد از مردم است، فعلا قصدی ندارم شکایتی از آنان به قوه قضاییه ببرم.

سوال خبرنگار روزنامه صبا از روحانی: درباره سینما و موسیقی؛ با توجه به حمایت جانانه اهالی سینما آیا قصد دارید با احترام کامل به اقای صالحی امیری قصد دارید وزیری از بدنه فرهنگ و هنر داشته باشید؟ درباره موسیقی و کنسرت چه خواهید کرد؟

پاسخ روحانی به پرسش خبرنگار روزنامه صبا: یکی از خوبی های انتخابات ۹۶ این بود که همه با موسیقی صلح کردند. ما موسیقی های سطح پایین را نمی پذیریم اما بعضی ها گفتند آنها خوب است حالا به هر حال …. مردم ما فرهنگ دوست و هنر دوست هستند، ما حمایت بیشتری از اصحاب فرهنگ خواهد کرد در دولت یازدهم نیز شرایط خیلی بهتر شد. موسیقی و سینما شرایط بهتری پیدا کرد و فضا بازتر شد و حتما در دولت دوازدهم این راه را ادامه می دهیم چون خواست مردم و اصحاب هنر است. من از همه ملت ایران و اصحاب هنر که از ما حمایت کردند تشکر می کنم.

سوال خبرنگار خبرگزاری موج از روحانی: در حوزه زنان؛ برنامه های شما در دولت دوازدهم برای بهبود وضعیت سیاسی و اقتصادی آنها چه خواهد بود؟

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار موج: در دولت یازدهم تلاش کردم برای اشتغال جوانان و اشتغال خانم ها تلاش خوبی داشته باشیم. خانم ها توانسته اند در ۴۰ سال گذشته بسیاری از کرسی ها را تصاحب کنند. در همین انتخابات، حضور خانم ها عین حضور آقایان است و برخی جاها خانم ها پرنشاط تر بودند. قبل از دولت یازدهم، خیلی خانم ها مشاغل ازدست دادند، ۸۶۰ هزار شغل زنان پیش از دولت یازدهم از دست دادند. در دولت یازدهم ۷۵۰ هزار شغل بدست آوردند، نشان می دهد این آمار که ما به وظیفه شرعی و قانونی که داریم در خصوص حقوق زنان عمل می کنیم. اولین سفیر زن در دولت یازدهم داشتیم، این راه را ادامه می دهیم تا بتوانیم از توان و استعداد زنان ایرانی بهتر و بیشتر استفاده کنیم. این تفکر که مردم بهتر از زن است و کار را بهتر می تواند انجام دهد. البته یک مشاغلی است مردان بهترند و مشاغل دیگر زنان از مردان بهتر هستند اما مقام زن و مرد از یکدیگر بالاتر و پایین تر نیست ، حبس زن در خانه با قانون و منافع ملی سازگار نیست.

 
 سوال خبرنگار خبرگزاری سانا سوریه از روحانی:با توجه به سابقه حمایت ایران از منطقه و به ویژه سوریه رویکرد دولت شما برای حمایت از سوریه و هماهنگی و همکاری با کشورهای دیگر در مبارزه با تروریسم در سوریه چیست؟

روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار سانا سوریه:  از ابتدای دولت یازدهم اعلام کردیم که راه حل سوریه نظامی نیست و سیاسی است
خوشحالیم امروز ایران ، روسیه و ترکیه در این زمینه تلاش می کنند و کار می کنند. امیدوارم این تلاش به ثمر بنشیند و بتوانیم با ادامه آتش بس در سوریه و مبارزه با گروه هایی مثل داعش بتوانیم فضایی را برای مردم سوریه ایجاد کنیم که برای آینده خود تصمیم گیر باشند. ایران تمام توان خود را برای آرامش و ثبات در سوریه به کار خواهد گرفت.

 
 سوال خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از روحانی: احتمال رفع تحریم های فراهسته ای در حالی است که همچنان بخشی از تحریم های بانکی و مفاد برجام برجا هست. آیا برنامه ای در مقابل آمریکایی ها در این باره دارید؟
روحانی در پاسخ خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی: ایران هیچگاه ناقض برجام نخواهیم بود.اما حتما به تخلف احتمالی طرف های مقابل پاسخ خواهیم داد.برای رفع مشکلات در حال تلاش هستیم در خصوص تحریم های بانکی برخی مسائل حل شده است و برخی دیگر هنوز آنچه مورد نظر ما است برطرف نشده است اما این راه را ادامه خواهیم داد.
سوال خبرنگار روزنامه الوفاق از روحانی: شاهد رقابت کشورهای دیگر برای ارسال پیام تبریک پیروزی شما بودیم. برنامه شما برای توسعه روابط با کشورهای منطقه به ویژه کشورهای همسایه ما در خلیج فارس چیست؟
روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه الوفاق: خواست ما توسعه روابط با همه است. دل ما می خواهد دولت بحرین به افکار عمومی مردم خود احترام بگذارد تا به آنجا هم ثبات برگردد. رفتار عمان و کویت امروز با ما بهتر از سایر کشورهای عربی است، این موضع گیری بهتری برای منطقه است. از بقیه کشورهای منطقه هم می خواهیم راه این دو کشور را انتخاب کنند. ما باید منافع مشترک خود و منطقه را درنظر بگیریم
مشرف شدن زائران ایرانی به مکه ، قدم کوچک و خوبی است که در مسیر روابط دو کشور ایران و عربستان برداشته شده است. ما آمادگی داریم تا با جهان عرب روابط بهتری داشته باشیم امیدوارم آنها نیز بدانند روابط خوب با ایران، به نفع آنان و منطقه خواهد بود. ایران کشوری نیست که با یک حرف تحریک شود و همه هم می دانند که بدون ایران ثبات در منطقه ممکن نخواهد بود.
 
|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.