پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 25 February , 2020
امروز : سه شنبه, ۶ اسفند , ۱۳۹۸ - 2 رجب 1441
شناسه خبر : 16960
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۱ | ارسال توسط :

چالش های دولت دوازدهم برای کاهش نرخ بیکاری چیست؟

راه سوم: مهمترین مشکل اقتصاد ایران را باید بحث اشتغال دانست. انفجار جمعیتی در دهه ۶۰ سبب شد تا خیلی از جوانان در نیمه دوم دهه ۸۰ با پدیده ای به نام بیکاری روبرو شوند. این موضوع البته مصادف شد با مدیریت بد در اقتصاد کشور تا در نهایت امروز با یک بحران جدی روبرو […]

چالش های دولت دوازدهم برای کاهش نرخ بیکاری چیست؟

راه سوم: مهمترین مشکل اقتصاد ایران را باید بحث اشتغال دانست. انفجار جمعیتی در دهه ۶۰ سبب شد تا خیلی از جوانان در نیمه دوم دهه ۸۰ با پدیده ای به نام بیکاری روبرو شوند. این موضوع البته مصادف شد با مدیریت بد در اقتصاد کشور تا در نهایت امروز با یک بحران جدی روبرو باشیم. هر چند دولت یازدهم سعی کرد تا از فشار سنگین آن جلوگیری کند اما در نهایت ایجاد شغل پایدار در کشور با متغیرهای فراوانی گره خورده است. طی سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ حدود ۱.۳ میلیون نفر به جمعیت شاغلان کشور افزوده می‌شود. اشتغال ایجاد شده در این دو سال حدود ۲ برابر کل تغییر خالص اشتغال در ۸ سال قبل از آن بوده است. اما همچنان آمار بیکاری در کشور رقم بالایی را نشان می دهد. نکته قابل توجه در معضل بیکاری آن است که صرف داشتن منابع زیرزمینی مانند نفت نمی تواند به رفع مشکل بیکاری کمک کند. کشور همسایه ایران عربستان علیرغم داشتن منابع فراوان نفتی با بیکاری ۱۲ درصدی مواجه است. این کشور اما سعی دارد با گسترش روابط خود با کشورهایی مانند آمریکا نرخ بیکاری را تا حدود ۳ درصد طی سه سال کاهش دهد. بنا بر سندهای امضا شده طرفین ۴۶۰ میلیارد دلار قرارداد همکاری امضا کردند که ۱۱۰ میلیارد دلار آن که بیشتر آن نظامی است، فوری اجرا خواهد شد. محمد الجدعان وزیر اقتصاد و دارائی عربستان در حاشیه این قراردادها گفته بود: «ما فقط به دنبال خرید تسلیحات و یا تکنولوژی نیستیم بلکه می خواهیم تکنولوژی ساخت آنها نیز به داخل انتقال پیدا کند و آنها بومی سازی شود.»

وی ادامه داده بود: «به طور مثال خط تولید هلیکوپتر بلک هوک به عربستان انتقال پیدا خواهد کرد و باعث ایجاد اشتغال چهار هزار و پانصد نفر خواهد شد ما امیدواریم با اجرایی شدن این قراردادها نرخ بیکاری را تا سال ۲۰۲۰ به زیر ۷ درصد برسانیم این در حالیست که نرخ بیکاری عربستان در حال حاضر ۱۲ درصد است و مهمترین معضل کشور را با سرمایه گذاری مشترک آمریکا و عربستان حل می کنیم.»

باید گفت که هرچند ایران مانند عربستان حاضر به تن دادن به قدرتهایی مانند آمریکا نیست اما وجه دیگر تجربه عربستان بحث سرمایه گذاری برای کاهش بیکاری است. موضوعی که در کشور ما می تواند شکلی متفاوت از دولت سعودی داشته باشد و ارتباط با کشورهای دیگر را جایگزین آن کند.
کلید حل اشتغال در کدام در می چرخد؟

دولت حسن روحانی برای بار دوم مهر تایید مردم را برای ادامه کار گرفته است. اما مردم انتظار دارند تا در ۴ سال دوم کلید وی و تیم همراهش قفل های بیشتری را بگشاید. به طور قطع معضل بیکاری مهمترین شکل است که تجربه کشورهای دیگر نشان داده است، با سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی می توان این مشکل را تا حد زیادی حل کرد.

میثم رادپور کارشناس مسائل اقتصادی در این خصوص به «ابتکار» می گوید: اگر بخواهیم شغل در کشور ایجاد کنیم ناچار به سرمایه گذاری هستیم. این که برای هر شغل ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان پول نیاز است به این معناست که ما باید منابعی را تجهیز کنیم تا در بخش های تولیدی بازرگانی و خدماتی شغل ایجاد کنیم. اما مشکلات داخلی ما مربوط نظام بانکی است و منابع ما محدود است.

وی می افزاید: «برای عبور از این پوسته سخت نیازمند سرمایه گذاری خارجی هستیم تا تولید ناخالص ملی کشور بالا رود. مهمترین نگرانی ما نظام بانکی است که زیان های فراوانی دیده است در حال خوردن منابع کشور است. زیان های موسسات مالی و اعتباری پولی را که با هزار زحمت تولید می شود می خورد. از طرف دیگر باید گفت آنچه باعث ایجاد اشتغال در کشور می‌شود لزوماً منابع نیست.»

نیازمند جو روانی آرام برای سرمایه گذاری هستیم

رادپور در ادامه اظهار می کند:«داشتن منابع زیر زمینی به تنهایی برای رفع بیکاری کافی نیست. آنچه باید دنبال آن بود فضای سرمایه‌گذاری و فضای کسب و کار است که مطلوب بودن این دو نماد می تواند در جذب سرمایه داخلی و خارجی اثرگذار باشد. فضای سرمایه گذاری باید با ثبات باشد که بیشتر جنبه روانی دارد. اگر به شما پیشنهاد شود که در برخی کشورهای آفریقایی سرمایه گذاری کنید به راحتی آن را قبول نمی کنید.»

وی تصریح می کند: «ما اگر شعار افزایش اشتغال می دهیم باید جو روانی آن را فراهم کنیم. باید دیدگاه احترام به سرمایه و سرمایه داری را در جامعه جا انداخت. دارایی ها بی جهت مصادره نشود و حقوق مالکیت به درستی اجرا شود. محیط سرمایه گذاری نیازمند یک فضای روانی مساعد است. باید بپذیریم در شرایط سخت اقتصادی فعلی سرمایه گذاری خارجی می تواند ما را از این بحران عبور دهد و عدم اطمینان از این فضا جلوگیری از ایجاد اشتغال خواهد کرد. برای افزایش سرمایه گذاری به طور قطع باید محیط روانی را مساعدکنیم. سیاستمداران ما نباید حرف‌هایی بزنند یا اعمالی انجام دهند که احساس نا امنی در سرمایه گذار ایجاد کند.»

جریان های سیاسی در راستای منافع ملی همگرایی ندارند

پیش از این هادی حق شناس در گفت و گو با «ابتکار» گفته بود: راهکار ایجاد شغل سرمایه گذاری در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات است. که این موضوع طبیعتا هم به محیط سیاسی و هم ثبات کشور بستگی دارد. در سال های گذشته اگرچه این ثبات بیشتر شده است اما جریان های سیاسی در راستای منافع ملی همگرایی ندارند. در شرایط پسابرجام مسائلی که در فضای سیاسی پیش آمد و مجموعه کنش ها و واکنش ها منتج به این شد که نتوانستیم از این شرایط به نحو مطلوب بهره ببریم. در ماجرای FATF که مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم بود که در مجلس شورای اسلامی هم پیش از این مطرح شده بود چه اندازه وقت مسئولان کشور را گرفت تا ثابت شود این موضوع ضرری برای اقتصاد ایران ندارد. به هر حال نرخ بیکاری دو رقمی تا یک حدی می تواند به عنوان معضل تلقی شود اما از یک حدی که گذشت بحران می شود و نرخ بیکاری از مقطعی بین ۲۰ تا ۳۰ ساله ها حدود ۱۲ درصد نیست بلکه ۲۳ یا ۲۴ درصد می شود.

وی افزوده بود: رئیس جمهور به درستی به این مسئله اشاره کرده است و باید این معضل تبدیل به یک دغدغه عمومی شود تا راه حل های آن نیز راحت تر تبدیل به عمل شود. راهکار اصلی این است که فضا را امن کنیم تا سرمایه گذاری داخلی و خارجی انجام شود تا مشکل بیکاری حل شود./ ابتکار

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.