پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 20 February , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۸ - 26 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 17061
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱ | ارسال توسط :

مجاهدان روز شنبه

راه سوم: یادداشت زیر  را، سعید لیلاز،‌ چهارسال پیش پس از پیروزی حسن روحانی در روزنامه‌ شرق نوشت، اما دریغا که هنوز هم، پس از چهارسال مصداق دارد. چند روز مانده به ۲۹ اردیبهشت و شنیده ها ازامضا ۵۰ نفره نامه ای از گیلان و ارسال ان برای تهران در حمایت از مدیری به اصطلاح […]

مجاهدان روز شنبه

راه سوم: یادداشت زیر  را، سعید لیلاز،‌ چهارسال پیش پس از پیروزی حسن روحانی در روزنامه‌ شرق نوشت، اما دریغا که هنوز هم، پس از چهارسال مصداق دارد.
چند روز مانده به ۲۹ اردیبهشت و شنیده ها ازامضا ۵۰ نفره نامه ای از گیلان و ارسال ان برای تهران در حمایت از مدیری به اصطلاح برنامه ریز و حامی دولت که بار مشکلات را یک تنه بدوش می کشد آنهم چند روز قبل ۲۹ اردیبهشت! مرگ مهدی تقی زاده فعال سیاسی و روزنامه نگار مظلوم اصلاح طلب در جشن پیروزی دکتر روحانی در گیلان و قلم فرسایی برخی و رقابت در جلوس بر صندلی های اول مجلس عزای وی و تحرکات دیگری از مجاهدین شنبه گیلان ما را بر آن داشت تا یک بار دیگر یادداشت سعید لیلاز را در وصف اینگونه افراد بازنشر کنیم.

مجاهدان روز شنبه

«مجاهدان روز شنبه» اصطلاحی است که «احمد کسروی» در تاریخ مشروطه یا تاریخ ۱۸ساله آذربایجان نقل کرده است. می‌دانید که انقلاب مشروطه در روز جمعه پیروز شد و وقتی این پیروزی مسجل شد، مطالب و نامه‌های فراوان بود که در پی آن منتشر شد و برخی افراد که نقشی در آن جنبش و پیروزی آن نداشتند، ناگهان با قطار فشنگ و چهره‌های انقلابی در عکس‌ها ظاهر شدند و اینطور به نظر رسید که این همان‌ها بودند که مشروطه را به پیروزی رساندند و از قضا، در ابتدای صف مجاهدان قرار گرفتند. در مقابل «ستارخان» که بعدها در دوران استبداد در «پارک اتابک» زخمی شد یا «باقرخان» که در کوه های کرمانشاه سر بریده شد، ادعایی در مشروطه نداشتند و پس از آن، هزینه آن را هم پرداختند. نگارنده جزییات تاریخی این وقایع را دوباره مطالعه نکردم و تقدم یا تاخر زمانی این تحولات را به یاد ندارم چراکه فارغ از آن‌ها، آنچه مهم است اینکه داستان مجاهدان روز شنبه داستانی است که در همه تحولات سیاسی – اجتماعی دنیا وجود داشته و می‌توان برای آن مصداق‌های فراوان یافت که مدام تکرار شده اند. به نظر می رسد یک بار دیگر بناست این ماجرا در ایران تکرار شود؛ همان گونه که در نهضت مشروطیت، ملی شدن صنعت نفت و دوم خرداد ۷۶ تکرار شد. مجاهدان روز شنبه در تشکیل کابینه آقای روحانی نیز جلو افتاده اند و در صف اول جشن پیروزی جا خوش کرده‌اند. آنها مجاهدان روز جمعه را به حاشیه رانده‌اند. البته مجاهدان روز جمعه هیچ گله و انتظاری ندارند. همین که بار سنگین فشار دولت احمدی نژاد از مردم برداشته شود برای آنها یک دنیا می‌ارزد اما باید مراقب باشیم این «انا شریک» گفتن بعد از پیروزی توسط مجاهدان روز شنبه، باعث منحرف شدن ذهن آقای روحانی از وظایف اصلی و انتخاب‌های درست نشود. اساسا طرز تفکر و نگاه این گروه مدعی با مجاهدان روز جمعه کاملامتفاوت است و اینها با استعداد عجیبی که دارند تا به امروز توانسته اند بسیاری از جهش‌های اجتماعی عظیم را از مسیر اصلی خود منحرف و مطالبات اصلی و برپاکنندگان این خیزش را به نفع خود مصادره کنند. نگارنده می‌تواند با کار بیشتر روی این نوشتار، همه آمار‌های دقیق اطلاعات تاریخی مجاهدان روز شنبه را در اینجا ذکر کند. اما بیم آن می‌رود در همین فرصت ۴۸ساعته، اعوجاج و انحراف، خیل عظیم مجاهدان را تهدید کند! مجاهدان روز شنبه همیشه دو سر برد هستند و در مقابل، عمدتا مجاهدان روز جمعه دچار شرایط دو سر باخت می‌شوند. دسته اول پر از توقع و ادعا هستند اما مجاهدان روز جمعه نه توقع دارند نه ادعا. همین که آثار پیروزی معلوم می‌شود آنها ماموریت خود را تمام شده می‌بینند و به خانه می‌روند و برعکس، مجاهدان روز شنبه سر از خانه‌ ها بیرون می‌آورند. شاید اینکه ۲۴خرداد روز جمعه بود و پیروزی، روز بعد از آن، مصداق جالبی برای این داستان باشد!

منبع: گیل خبر

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.