پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Thursday, 20 February , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۸ - 26 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 17290
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۴ | ارسال توسط :

شورای اصلاح طلبان فومن هیچ برنامه ای برای اداره شهر نداشت/ اعضای لیست امید، تک نوازی کردند

راه سوم ـ بهنام ربیع زاده : واکاوی دلایل شکست لیست امید فومن/ “من” هایی که “ما” نشدند! لیست های انتخاباتی تاثیرگذار اولین لیستی که تاکنون دیده ام، لیست ۹نفره حزب کارگزاران سازندگی در اولین دوره انتخابات شورای شهر رشت بوده است. لیستی که جمعی از آن راهی شورا شدند. دومین انتخاباتی که لیست ها […]

شورای اصلاح طلبان فومن هیچ برنامه ای برای اداره شهر نداشت/ اعضای لیست امید، تک نوازی کردند

راه سوم ـ بهنام ربیع زاده : واکاوی دلایل شکست لیست امید فومن/ “من” هایی که “ما” نشدند!

لیست های انتخاباتی تاثیرگذار

اولین لیستی که تاکنون دیده ام، لیست ۹نفره حزب کارگزاران سازندگی در اولین دوره انتخابات شورای شهر رشت بوده است. لیستی که جمعی از آن راهی شورا شدند.

دومین انتخاباتی که لیست ها در آن جولان داده و موفق به کسب کرسی شدند، انتخابات مجلس ششم بود. مجلسی که بسیاری از فعالان سیاسی اصلاح طلب آنرا متمایز از مجالس دیگر می شناسند. در آن انتخابات، احزاب اصلاح طلب که به “دوم خردادی ها” مشهور بودند، در کنار روزنامه نگاران و…لیست هایی منتشر نمودند که اکثریت مجلس را در اختیار گرفت. رسول جماعتی، نماینده اسبق فومن و شفت کسی بود که نامش در لیست منتشر شده “جبهه دوم خرداد” دیده شد و اتفاقا همان سال به مجلس راه پیدا کرد.

همان سالها بود که گروهها و تا حدی_مردم_ دیدگاههایشان نسبت به لیست های انتخاباتی جلب شد و بی توجه از کنار آن نگذشتند.

بگذریم که از مجلس هفتم تا اسفند۹۴ -به دلایل متعدد- اصلاح طلبان حضور آنچنانی نداشتند . اما از ۷ اسفند۹۴ به این سو بازهم لیست ها چشم ها را خیره کردند.

رقبای اصلاح طلبان نیز از ارائه لیست سود برده اند. آنها از اوج درگیری های درونی اصلاح طلبان در شورا و عرصه سیاست بهترین بهره را بردند. اصولگرایان علاوه بر یک کلاغ -چهل کلاغ کردن اختلافات درونی اصلاح طلبان در میان مردم، لیستی از چهره های گمنام را برای انتخابات شوراها به مردم معرفی کرده که از درون آنها محمود احمدی نژاد درآمد و ۸ سالی که بر مردم رفت.

در چند دوره (از مجلس ششم تا ۹۴) هم اصلاح طلبان به دلیل نبود فرصت رقابت برابر، نیاز به ارائه لیست نداشتند.

“لیست انتخاباتی در فومن”

اگر از مقدمه هایی که عنوان شد عبور کنیم، باید به پدیده ای در عرصه انتخاباتی فومن پرداخت که در نوع خود بدیع و امیدوارکننده است.

اگرچه ” لیست امید” در فومن غریبه نیست اما در سال ۹۴یک نفر از فومن و شفت در لیست امید سراسری حضور داشت. تفاوتش با اکنون در این است که حالا لیست امید به فومن آمده بود و به نظر می آمد که شهر سیاسی فومن بتواند از ظرفیت به وجود آمده بهترین بهره را ببرد.

متولی لیست امید؛ شورای اصلاح طلبان بود

در این دوره از انتخابات و صرفا برای ارائه و معرفی و هدایت اصلاح طلبان، به پارلمان شهرهای ایران، شورایی متشکل از دبیران احزاب و اعضای شورای مشورتی شهرستانها تشکیل شد که به “شورای اصلاح طلبان” شهره یافت.

وظیفه این شورا، رصد کردن کاندیداهای اصلاح طلب، معتدل و هم سو، و برگزاری نشست هایی با انها برای معرفی کاندیداهای لیست امید بود.

اما متاسفانه از آنجاییکه شورای اصلاح طلبان-در اکثر شهرستانها- دیر شکل گرفت، از فرصت، پختگی و انسجام لازم برخوردار نبود و عملا در بیشتر شهرها و بخش های استان گیلان دیده نشد. این بدان معناست که نه تنها شورای اصلاح طلبان نتوانست دور هم جمع شده و لیستی را برای شهرها و بخش های مربوطه ارائه دهند که حتی نتوانستند در قالب بیانیه یا مصاحبه ای موجودیت خود را اظهار نمایند.

اصلاح طلبان فومنی لیست ارایه کردند

در انتخابات شورای اسلامی امسال چند شهر نسبت به بقیه متمایز بودند. تا آنجا که در خبرها دیده شد در شهرهای لاهیجان، انزلی، رشت، تالش و فومن لیستی به نام امید منتشر شد که در رشت ۳ نفر و در انزلی تمام ۷ نفرشان به کرسی های شورا رسیدند.

بنا دارم در ادامه به رفتار سه دسته تاثیرگزار در عدم ورود اعضای لیست امید به شورای شهر فومن بپردازم:

شورای اصلاح طلبان؛ اعضای لیست امید و مردم

شورای اصلاح طلبان فومن در حد نام خود ظاهر نشد

شورای اصلاح طلبان خیلی دیر به جمع بندی رسید و لیست را منتشر کرد. این شورا برای ارائه شهر هیچ برنامه ای نداشت. معمولا کسانیکه لیست ارائه می دهند، برنامه های خود را برای اداره مجموعه موردنظر به اطلاع مردم می رسانند. اما چنین برنامه هایی از سوی حامیان اصلی لیست امید در فومن دیده نشد.

مردم فومن حتی یک بنر تبلیغاتی که افراد لیست را در خود جای داده باشد ندیدند! تنها تبلیغات جمعی یک پوستر کوچک و یک پیام تلگرامی بود که آنهم به تمام گروهها ارسال نشد و اگر هم شد همه آنرا ندیدند.

شورای اصلاح طلبان فومن می توانست از ظرفیت رسانه ها به خوبی استفاده کند. و با ارسال بیانیه و یا گفتگوهای متعدد با رسانه های دیجیتال و کاغذی مردم را به لیست امید حساس نماید.

اعضای ۱۶ نفره شورا اگر از هر کاندیدا ۷ نفر را به جمع خود اضافه می کردند، می توانستند کادری بسیار قوی تشکیل داده و با سوق دادن هر ۱۲۰ رای توسط هر شخص از ستاد، ۶۰۰۰هزار رای برای لیست امید مهیا نمایند.

اما عده ای می گویند که اعضای شورای اصلاح طلبان نیروی بیشتر خود را بر انتخابات ریاست جمهوری متمرکز کرده و حتی شایعه است که برخی از آنها برای افراد خارج از لیست رای جمع می کردند!!

اعضای لیست امید، تک نوازی کردند

در میان اعضای لیست یا حامیان آن، شخصیت کاریزماتیکی وجود نداشت که بتواند آرا مردم را جلب نماید.

اعضای لیست برنامه مشترکی نداشتند. گویا آنها خودشان هیج اعتقادی به لیست نداشته اند. چرا که کسی از آنها مردم را دعوت به رای دادن به همه لیست نمی کرد.

آنچه که از نشست های شان به بیرون درز می کرد نشان از کوبیدن بر طبل اختلافات گذشته بود. به نظر می رسید که هم قسم نبوده و چشم به رفتارهای فردی دوخته بودند.

اعضای لیست، هیچ ستاد مشترکی نداشتند. تقریبا می توان گفت که از رسانه ها به درستی استفاده نکردند. ۲۹ اسفند نشان داد که تک نوازی نتیجه خوبی نداشته است. اینکه فقط به من رای دهید یکی از دلایل عمده شکست لیست امید در فومن بود. با نگاهی به کف رای لیست می توان دریافت که همه شان حداقل ۱۰۰۰رای دارند. اگر همه به حامیانشان می گفتند که به هر ۵ نفر رای دهید، برنده حتمی انتخابات لیست امید بود.

آرای مردم پخش شد

هرچه از شهرهای بزرگتر به سمت مکانهای کوچکتر بیاییم رفتارهای بومی-سنتی بیشتر خود را نشان می دهد. متاسفانه این رویکرد در میان فعالان اصلاح طلب هم دیده می شود. وقتی فعالان اصلاح طلب نمی توانند توجه به خویشاوندی و قومی و رفاقت را به کناری نهاده و به هدف اصلاح طلبانه بیاندیشند، نمی توان بر عموم جامعه ایراد گرفت.

مردم در میان خیل عظیمی از کاندیداها که تقریبا هیچکدامشان برنامه ای برای اداره شهر نداشتند، گیر کرده و به ناچار آرای شان خویش، قوم و دوست داده و یا با مبلغ ناچیزی معاوضه نمودند.

پرداختن به این موضوع که چرا در مناطق ما توجه عمومی به لیست نمی شود، مقال دیگری را می طلبد.

افتخاری از لیست حمایت نکرد

مهدی افتخاری که در تریبون های شهر فومن از او بنام نماینده محبوب یاد می شود تمایلی به حمایت از لیست امید نداشت. او که در سال نود و چهار با تصمیم و اراده شورای مشورتی اصلاح طلبان در لیست امید قرار داده شده و از حمایت سران اصلاح طلبی برخوردار شد، در ۲۹ اردیبهشت سکوت کرد.

دو عملی که می توان اصلاح طلبان فومن را به خاطرش ستایش کرد

اصلاح طلبان فومن علیرغم شکست در انتخابات شوراها، دو پیام بزرگ به آیندگانشان منتقل نمودند: ۱-ارائه لیست امید

۲-عدم خرید رای

ارائه لیست امید می تواند نقطه عطف بسیار خوبی برای اصلاح طلبان باشد. آنها می توانند با اسیب شناسی نقاط ضعف، گام های استوارتری برای آینده بردارند. توجه داشته باشیم که فومنی های اصلاح طلب از جمله معدود شهرستانهایی بودند که به صورت لیستی در انتخابات شورای اسلامی ۹۶ شرکت کردند.

شرافت اصلاح طلبی اعضای لیست امید سبب شد که آنها آرای شان را به صورت قانونی و اخلاقی به دست آورند. متاسفانه خرید و فروش رای در همه ادوار وجود داشته است. اما لیست امیدی های فومن به آرمان های اصلاح طلبی شان پایبند ماندند. که این افتخاری بزرگ برای اصلاح طلبان فومنی است. مدعای این امر فاصله ۵۰۰ رای نفر اول لیست برای ورود به شورا است که اگر بنا بر خرید رای بود، تدارک و تهیه ۵۰۰ رای غیراخلاقی کار خیلی سختی نبود.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.