پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Wednesday, 20 November , 2019
امروز : چهارشنبه, ۲۹ آبان , ۱۳۹۸ - 23 ربيع أول 1441
شناسه خبر : 17320
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۸:۳۴ | ارسال توسط :

مقایسه آرای روسای قوه مقننه در ۱۰ دوره مجلس/ هاشمي و لاريجاني رکورد بيشترين ادوار رياست بر مجلس/ حدادعادل رکورددار بيشترين ريزش آرا

راه سوم: مقایسه آماری آرای سال اول و دوم انتخابات هیئت‌رئیسه ادوار مجلس نشان می‌دهد، علی لاریجانی در مجلس دهم با کسب ۲۳۷ و در مجلس هشتم با کسب ۲۳۲ رای، بیشترین رأی مثبت را از نمایندگان گرفته است. با رأی گیری امروز نمایندگان در صحن علني مجلس، ترکیب هیئت رئیسه دومين سال از مجلس […]

مقایسه آرای روسای قوه مقننه در ۱۰ دوره مجلس/ هاشمي و لاريجاني رکورد بيشترين ادوار رياست بر مجلس/ حدادعادل رکورددار بيشترين ريزش آرا
راه سوم: مقایسه آماری آرای سال اول و دوم انتخابات هیئت‌رئیسه ادوار مجلس نشان می‌دهد، علی لاریجانی در مجلس دهم با کسب ۲۳۷ و در مجلس هشتم با کسب ۲۳۲ رای، بیشترین رأی مثبت را از نمایندگان گرفته است.

با رأی گیری امروز نمایندگان در صحن علني مجلس، ترکیب هیئت رئیسه دومين سال از مجلس دهم مشخص شد.به گزارش نامه نیوز، انتخاب هیئت رئیسه مجلس، روالی است که براساس آیین نامه داخلي قوه مقننه، اهالی خانه ملت، ۴ بار در هر دوره از مجلس آن را برگزار می‌کنند. در این میان شاید بی‎راه نباشد که از انتخاب رئیس مجلس به عنوان، مهم ترین حرکت در صفحه شطرنج هیئت رئیسه یاد کنیم. آیت الله هاشمی رفسنجانی و علی لاریجانی دو چهره ای هستند که از مجلس اول تا مجلس دهم، بیشترین دوره ریاست بر مجلس را به نام خود ثبت کرده اند و بعد از آنها نیز ناطق نوری با قرار گرفتن در جایگاه ریاست مجالس چهارم و پنجم، در جایگاه دوم قرار دارد.

مهدی کروبی رئیس مجلس ششم و حدادعادل نیز به عنوان رئیس مجلس هفتم با کسب تجربه حضور در یک دوره از مجلس، در رده آخر میان سه فرد دیگر حاضر در لیست روسای مجلس، جای دارند.

در نگاهي مقايسه اي ميان اجلاسيه اول و دوم ادوار مجلس به اين نكته مي توان اشاره كرد كه علي لاريجاني در مجالس هشتم و دهم با کسب ۲۳۷ راي، بيشترين رأي مثبت را از نمايندگان گرفته است. از اين منظر او محبوب‎ترين رئيس مجلس در ده دوره تشکيل خانه ملت است. رتبه بعدي از آن اكبر هاشمي رفسنجاني در قامت رئيس مجلس سوم است، او در اجلاسيه دوم مجلس سوم نظر مساعد ۲۳۰ نماينده را براي ادامه حضورش بر مسند رياست مجلس كسب كرد.

با قياس میان انتخابات اجلاسیه های اول و دوم در ادوار مختلف مجلس، این نکته روشن می شود که ناطق نوری در مجلس پنجم در فاصله اجلاسیه اول تا دوم، توانست ۶۵ رأی مثبت بیشتر در سبد رأیش برای پوشیدن قبای ریاست خانه ملت کسب کند. بر این اساس او رکورددار بالاترین کسب رأی در مقایسه اجلاسيه‎هاي دوم و اول، در میان روسای مجالس است. پس از او هاشمی رفسنجانی در مجلس سوم قرار دارد. هاشمی رفسنجانی نیز در اجلاسیه دوم از مجلس سوم، ۴۳ رأی بیشتر نسبت به اجلاسیه اول کسب کرد.

پس از ناطق نوری و هاشمی رفسنجانی، سکوی سوم در این روند مقایسه ای، به نام علی لاریجانی سند خورده است. لاریجانی در اجلاسیه دوم مجلس نهم توانست ۴۰ راي بيشتر را با خود همراه سازد و اینگونه بر آمار نمایندگان همراهش نسبت به اجلاسیه اول افزود.

اما در این تحلیل نمی توان از چهره ای که بیشترین رأی منفی را در فاصله یکساله میان اجلاسیه اول تا اجلاسیه دوم در مجلس هفتم در پرونده کاری خود به یادگار گذاشت؛ عبور کرد. رئیس مجلس هفتم؛ غلامعلی حداد عادل با بيشترين ريزش آرا همراه شده بود. او همچنين رکوردار کسب رأی منفی از نمایندگان در اجلاسیه دوم در ميان ادوار مجلس است. حداد عادل در سال اول مجلس هفتم، با ۲۲۶ رای به ریاست دست یافت. او هر چند در انتخابات سال دوم مجلس هفتم هم موفق شد رياستش را تمديد کند، اما سبد رأیش در سال دوم کمی سبکتر شد. این ادیب سیاستمدار در اجلاسیه دوم توانست تنها ۱۶۰ نماینده را با خود همراه کند، که گوياي تمديد ریاست با ۶۶ راي کمتر است.

در جدول زیر می‌توانید میزان آراء روسای مجلس در سال اول و دوم هر دوره را مرور کنید:

دوره مجلس نام و میزان رأی
مجلس اول

 

اجلاسیه اول اکبر هاشمی رفسنجانی؛ ۱۴۶ رأی
اجلاسیه دوم اکبر هاشمی رفسنجانی، ۱۴۰رأی
مجلس دوم

 

اجلاسیه اول اکبر هاشمی رفسنجانی، ۱۸۱ رأی
اجلاسیه دوم اکبر هاشمی رفسنجانی، ۲۰۰ رأی
مجلس سوم اجلاسیه اول اکبرهاشمی رفسنجانی، ۱۸۷ رأی
اجلاسیه دوم اکبرهاشمی رفسنجانی، ۲۳۰ رأی
مجلس چهارم اجلاسیه اول علی اکبر ناطق نوری، ۱۹۱ رأی
اجلاسیه دوم علی اکبرناطق نوری،۱۹۵ رأی
مجلس پنجم اجلاسیه اول علی اکبر ناطق نوری، ۱۴۶ رأی
اجلاسیه دوم علی اکبر ناطق نوری،۲۱۱ رأی
مجلس ششم اجلاسیه اول مهدی کروبی، ۱۹۳ رأی
اجلاسیه دوم مهدی کروبی، ۲۱۵ رأی
مجلس هفتم اجلاسیه اول غلامعلی حدادعادل، ۲۲۶ رأی
اجلاسیه دوم غلامعلی حدادعادل، ۱۶۰ رأی
مجلس هشتم اجلاسیه اول علی لاریجانی، ۲۳۲ رأی
اجلاسیه دوم علی لاریجانی، ۲۱۶ رأی
مجلس نهم اجلاسیه اول علی لاریجانی،۱۷۷ رأی
اجلاسیه دوم علی لاریجانی،۲۱۳ رأی
مجلس دهم اجلاسیه اول علی لاریجانی ، ۲۳۷ رأی
اجلاسیه دوم علي لاريجاني،‌۲۰۴ رأي

 

 
|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.