پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 18 January , 2020
امروز : شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۸ - 23 جماد أول 1441
شناسه خبر : 17377
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶ | ارسال توسط :

لیست امید در رشت ضعیف بسته شد/ انحصارطلبی در انتخاب افراد لیست

راه سوم: پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و روستا با پدیده‌های متعددی مواجه بود. در لیست نهایی کاندیداهای شورای پنجم شهر رشت از مجموع ۲۸۵ کاندیدا تنها نام ۳۷ زن دیده می‌شد. صرف نظر از اینکه نام هیچ زنی در لیست امید پنجمین دوره انتخابات شورای شهر رشت قرار نگرفت در نهایت تنها یک زن […]

لیست امید در رشت ضعیف بسته شد/ انحصارطلبی در انتخاب افراد لیست

راه سوم: پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و روستا با پدیده‌های متعددی مواجه بود. در لیست نهایی کاندیداهای شورای پنجم شهر رشت از مجموع ۲۸۵ کاندیدا تنها نام ۳۷ زن دیده می‌شد. صرف نظر از اینکه نام هیچ زنی در لیست امید پنجمین دوره انتخابات شورای شهر رشت قرار نگرفت در نهایت تنها یک زن از بین ۳۷ کاندیدای زن موفق شد به شورای پنجم شهر رشت راه پیدا کند.

اگرچه طبق تصمیم شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بنا بود ۳۰ درصد سهمیه لیست امید در شهرها و مراکز استان‌ها به منظور بالا بردن مشارکت سیاسی زنان به این گروه اختصاص پیدا کند اما با این حال بررسی‌های ما نشان می‌دهد تنها ۱۳ درصد مجموع نامزدهای شورای شهر به زنان اختصاص داشت.

از سوی دیگر از بین ۲۱ مرکز استان تنها در مرکز استان گیلان عملاً در بین ۱۱ نفر اعضای لیست امید هیچ زنی در لیست امید شهر رشت قرار نگرفت و تنها یک زن که سابقه عضویت در شورای چهارم شهر رشت را داشت توانست به شورای پنجم نیز راه یابد. بیشترین تعداد زنان راه یافته به شورای شهر رشت مربوط به شورای چهارم است که از مجموع ۱۱ نفر عضو شورا تعداد زنان ۲ نفر بود حال آنکه سهم زنان در شورای اول، دوم و سوم صفر بود. آنطور که صاحبنظران و کارشناسان حوزه جامعه شناسی معتقدند شکست در لیست‌ها در رشت پیش از این نیز سابقه داشته به‌طوری که در انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۹۴ نیز از ۳ نفر نماینده مجلس دو نفر از لیست امید و یک نفر اصولگرا به مجلس رفت. گفته می‌شود، یک دلیل عمده آن به ضعیف بسته شدن لیست‌ها مربوط می‌شود اینکه هیچ لیستی برای رأی دهنده‌ها قانع‌کننده نبوده و به کارآمدی نامزدها توجه نشده است با این حال پیش از این نیز بارها هشدار داده شده بود که لیست امید امکان جلب نظر مخاطبان را نخواهد داشت و اعضای آن از سوی مردم رأی نخواهند آورد.

سهم زنان در کاندیداتوری شورای پنجم شهر رشت ۱۳ درصد اعلام شده است اما جز یک نفر بقیه به هیچ وجه نتوانستند پیروز انتخابات شوند. این در حالی است که در استانی مانند سیستان و بلوچستان زنان موفق شدند ۴۱۵ کرسی شوراهای شهر و روستا را از آن خود کنند.

photo_2017-03-01_13-25-47

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان و متخصص جامعه شناسی سیاسی در گفت‌وگو با «ایران» در بررسی دلیل اینکه چرا زنان نتوانستند در شهری که روحانی حدود ۷۰ درصد آرا را کسب کرد، وارد لیست امید شوند و پیروز انتخابات شورای شهر باشند می‌گوید: به چند دلیل زنان شهر رشت نتوانستند وارد شورای شهر شوند. اول اینکه به‌طور کلی شهر رشت مرد محور نیست. شاخص‌های مختلفی برای مشارکت زنان در رشت دیده می‌شود زنان در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی پا به پای مردان کار می‌کنند اگر به مشاغل اقتصادی و حوزه فرهنگی سر بزنیم حضور فعال زنان را می‌بینیم اما اگر بخواهیم شفاف راجع به سیاست حرف بزنیم و پدیده را بر اساس نتایج تحلیل کنیم باید بگوییم سیاست در رشت مردانه است این را می‌توان در انتخابات مجلس شورای اسلامی و در اداره شهر دید.

دکتر رضا علیزاده با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌گوید: زنان هم در کاندیداتوری و هم در انتخاب شدن سهم کمی داشتند. در شورای شهر نیز همینطور است. اگر بر اساس نتایج نگاه کنیم می‌بینیم در شورای قبلی از ۱۵ نفر ۲ نفر زن هستند که یک نفر از این زنان در این دوره هم انتخاب شد و یک نفر هم علی‌البدل است. عملاً به این نتیجه می‌رسیم سهم زنان در انتخابات شورای شهر پایین است. در این دوره ۶ الی ۷ نفر از زنان شاخص کاندیدای شورا شده بودند که عموماً مدرک تحصیلی شان فوق لیسانس یا دکتری بود اما بجز یک نفر، سایرین انتخاب نشدند.

او در ادامه از شیوه بسته شدن لیست‌ها بویژه لیست امید شهر رشت گلایه می‌کند: ۹ هزار رأی را می‌توان برای لیست امید متصور شد اما لیست به قدری ضعیف بسته شده بود که اگر ۳ نامزدی که از لیست امید به شورای شهر راه یافتند حتی اگر در لیست هم قرار نمی‌گرفتند بازهم رأی می‌آوردند چرا که یکی از منتخب‌ها سابقه دو دوره مجلس شورای اسلامی را داشت و یک نفر هم شهرت خانوادگی مناسبی در شهر داشت و اگر ۹ هزار رأی را کم کنیم بازهم به شورای شهر می‌رفتند.

نظرسنجی‌های ایسپا نشان می‌دهد لیست امید عملاً در رتبه‌ها و نه در رأی‌آوری کمک کرد اما با این حال بسیاری از افراد لیست امید رأی‌آور نبودند کما اینکه در لیست‌‌بندی افراد قوی تر را کنار گذاشتند بنابراین ضعیف بسته شدن لیست یک عامل مهم برای حضور نیافتن زنان در لیست امید است.

دکتر علیزاده در پاسخ به اینکه چه موانعی برای حضور زنان در لیست امید وجود داشت عنوان می‌کند: تنها یک نفر از زنان جزو لیست امید بود که ابتدا رد صلاحیت شد و تأیید صلاحیت وی شب انتخابات و ۲۴ ساعت قبل از رأی‌گیری اعلام شد.

نظرسنجی‌های پایه نشان می‌دهد این کاندیدای زن نسبت به کسانی که داخل لیست بودند رأی به نسبت بالا و بهتری داشت و در صورت تأیید صلاحیت احتمال قریب به یقین رأی می‌آورد و در ۲۴ ساعت بعد از تأیید صلاحیتش ۳ هزار رأی آورد.

همچنین دو نفر دیگر از زنان بودند که می‌توانستند داخل لیست قرار بگیرند اما به علت انحصار طلبی که در انتخاب افراد لیست وجود داشت این افراد را در لیست نیاوردند در حالی که همین دو نفر جزو زنان شاخص بودند و دارای مدرک دکتری و افراد صاحب مسئولیت هستند و می‌توانستند داخل لیست قرار بگیرند ولی چون تأیید صلاحیت نشدند و عملاً فرصتی برای رفتن به داخل لیست نداشتند نتوانستند به شکل فردی رأی بیاورند.

او به این نکته هم اشاره می‌کند که غیر از پاکبان رشت که پدیده انتخابات شورای شهر رشت بود و با ۱۸ هزار و ۸۰۰ رأی توانست به شورای شهر راه یابد بقیه ۱۰ نفر منتخب کسانی‌اند که یا سابقه شورای شهر در ادوار گذشته را دارند یا در صنف یا طبقه خاصی پایگاه رأی داشته و حوزه نفوذ رأی بالایی داشتند بنابراین یک عامل دیگر هم اضافه می‌شود؛ افرادی که حضور اجتماعی بالایی داشتند توانستند جلب نظر کنند اما زنان این فرصت را نداشتند و نه تنها فرصت لیست از آنها گرفته شد بلکه فرصت کار فردی هم نداشتند.

عامل بعدی مشارکت پایین زنان در انتخابات شورای شهر رشت از منظر این جامعه شناس سیاسی است که به خود زنان رأی دهنده بر می‌گردد: «زنان به توانمندی همجنس‌های خود باور ندارند و به همجنس شان رأی نمی‌دهند به عبارتی خود زنان فراجنسیتی به قضیه نگاه نکردند و زنان علیه زنان عمل کردند و رأی نیاوردند.اگر موشکافانه نگاه کنیم و مشارکت مردان را هم در انتخابات حذف کنیم می‌بینیم زنان خودشان را به اندازه کافی باور نکرده‌اند و به همجنس‌شان اعتماد ندارند که به او رأی بدهند.»

مشارکت زنان در انتخابات شورای شهر ۱۳ درصد بوده است.این استاد دانشگاه می‌گوید: ساختار سنتی جامعه طوری است که بیشتر از آنکه باعث مردسالاری شود باعث خودسانسوری زنان می‌شود. در انتخابات ریاست جمهوری زنان به عنوان انتخاب‌کننده حضور دارند اما باور ندارند می‌توانند انتخاب شوند و شاید نبود همگرایی بین زنان و ساختار است که باعث اضمحلال نیروی زنان شده است یعنی اگر به بسته شدن لیست نگاه کنیم ۲ نفر از زنان در لیست بودند ولی هر دو تأیید صلاحیت نشدند اما سراغ گزینه ۳ و ۴ نرفتند، انحصارطلبانه با قضیه برخورد کردند و فرصت را عیناً برای زنان سوزاندند تا خودشان رأی بیاورند.

دکتر علیزاده در پایان یادآور شد: لیست اصلاحات قابلیت رأی دهی ۲۵ هزار تا رأی را داشت اما چون لیست ضعیف بسته شده بود افراد به همه اعضای لیست اعتماد نکردند.

|
به اشتراک بگذارید
  1. انساندوست :
    ۱۱ خرداد ۹۶

    باسلاُم بہ نظرم در شورای اوّل خانم ھا دکتر کبری بلوکی مقدم و فرنگیس عندلیب وارد شورا شدہ بودند

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.