پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 18 February , 2020
امروز : سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸ - 24 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 17427
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۹:۴۴ | ارسال توسط :

فرماندار يا شورا؛ مسئول و مدير اول شهر فومن کيست؟!

برداشت ۱۶۵/ اکبر نوری اختصاصی راه سوم: سرانجام بعد از مدتها شوراي شهر فومن با برگزاري جلسه۱۶۵از رکود مربوط به فصل انتخابات خارج گشت. اين واقعيتي است که نه تنها در ماههاي پيش از انتخابات، شهرها به حال خود رها مي شوند بلکه در ماههاي پس از آن نيز تا زمان آغاز به کار شوراهاي […]

فرماندار يا شورا؛ مسئول و مدير اول شهر فومن کيست؟!

برداشت ۱۶۵/ اکبر نوری

اختصاصی راه سوم: سرانجام بعد از مدتها شوراي شهر فومن با برگزاري جلسه۱۶۵از رکود مربوط به فصل انتخابات خارج گشت.

اين واقعيتي است که نه تنها در ماههاي پيش از انتخابات، شهرها به حال خود رها مي شوند بلکه در ماههاي پس از آن نيز تا زمان آغاز به کار شوراهاي جديد عملأ شهرها در تعليقي ناخواسته حاصله از بي انگيزگي مردودين شورا بسر مي برند. اين تعليق زماني، دقيقأ ناشي از اراده اي است که توسط قانون تبيين گشته است!

با اين وجود اعضاي موافق و منتقد شهردار که چهار سال بي وقفه به پاي يکديگر پيچيده بودند و همين چندي پيش روياروي هم در صحن مسجد شهر، چالش و نزاعي سخت و افشاگرانه را از سر گذراندند، به دور از نتايج انتخابات بار ديگر گرد هم آمدند. بايد اعتراف کرد در جامعه اي سنتي و با روحيه قبيله اي اين رفتار مدني جاي تحسين دارد.

اما قدرت هم داستان و ويژگي هاي منحصر بفرد خودش را دارد. قدرت مولفه اي است که بود و نبود آن، تجليات متفاوتي را در انسانها به ظهور مي رساند و بر نگاه و حرکات و سکنات آدمي و حتي رنگ رخسار و لحن گفتار و تن صداي او اثرات متضادي را ثبت مي کند؛ زردگون و سرخ گون…لبخند و زهرخند…طمأنينه و آرام يا هيستريک و عصبي، در هر صورت پيروزي و شکست و بود و نبود قدرت هر يک به شکلي نامنتظره بر کنشگر سياسي و اجتماعي متجليمي گردد.

جلسه با نطق شاهين عليزاده رئيس شوراي شهر فومن و يکي از ناکامان همه پرسي اخير شهر آغاز گشت؛

با تبريک به نمايندگان جديد شوراي شهر فومن و در ادامه واخواني نامه هاي استصوابي و استطلاعي در باب موضوعاتي نظير حسابرسي سال ۹۵ شهرداري، اعانه و مساعدت به شهروندان نيازمند، بن خريد کالا به کارکنان شهرداري، ايجاد مشوق جهت وصول عوارض و…اما نکته قابل توجه غير از آرامش پس از طوفان، کنش هاي رفتاري زير پوستي اعضاء شورا بود که بر فضاي جلسه حکمفرما بود.

يکي به سختي کوشش مي کرد تاعلي رغم سايه رنجش دروني با حفظ پرستيژ و خونسردي به انجام مسئوليت خويش بپردازد، نفر ديگر سرزنده و شاداب و آن ديگري اندکي سرد و بي تفاوت، عضوي ديگر جنتلمن با خاطري آسوده، قليلي همبي رغبت و بي انگيزه و آن ديگري در واپسين روزهاي عمر شوراي چهارم، همچنان يکدنده و منتقد پيگير حفره هاي قانوني و خودسري هاي مديريتي نشان مي داد!

لحظه پاياني جلسه، لحظه سر ريز عقده اي بود که بهانه آن اظهار نظر فرماندار فومن در باره عملکرد شوراي چهارم بود البته پس از مشخص شدن نتايج انتخابات شوراها که آن را نامطلوب و اعلام نارضايتي نموده بود!

واکنش اعضاي شورا به اين موضوع، نشاندهنده لبريز شدن صبر آنان نسبت به مواضع مسئول عالي دولت در شهرستان فومن بود به طوريکه عليدوست با کنايه عنوان کرد که حتمأ منظور جناب فرماندار اين بوده که کارهاي صورت گرفته توسط شورا را ”نديده اند” و ما مي بايست به ايشان نشان دهيم!

ولي زاده عضو پيشکسوت شورا هم در حالي که سخنانش با تأييد ديگر اعضا همراه بود با گلايه و نارضايتي شديد گفت:” ايشان هيچ احترامي براي شورا قائل نيست و تمام دعوت هاي مکرر شورا را جهت حضور در شهرداري و نشست مشترک را بي پاسخ گذاشته اند و با برخورد از موضع بالا با نمايندگان مردم، تنها خود و جايگاه فرمانداري را به رسميت مي شناسد.”

سوالي که به ذهن مي رسد اين است که نمايندگان دولت در فرمانداري ها به رغم داشتن اختيارات وسيع و تصميم سازي ها و دخل و تصرف که از طريق کميته هاي موازي شهري همچون کميته برنامه و بودجه، کميته فرهنگي و اجتماعي، کميته ترافيک، حمل و نقل و…اعمال مي شود آيا خودشان را ملزم به پاسخگويي به افکار عمومي و رسانه ها يا گزارش عملکردشان را به مردم مي دانند؟

اينکه يک نهاد دولتي با در دست داشتن بخشي از حاکميت شهري و با پشتوانه قانوني، جايگاه و نقش بالادستي براي خود و نقشي فرودستي براي نمايندگان منتخب مردم در شوراها قائل باشد، يک مسئله است و اينکه با حرکت چراغ خاموش و در سايه، خود را پنهان از انظار عمومي و مطالبه گري شهروندان قرار دهد، مسئله اي ديگر مي باشد!

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.