پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 21 February , 2020
امروز : جمعه, ۲ اسفند , ۱۳۹۸ - 27 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 18205
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۷ | ارسال توسط :

چشمان ترسیده یا تعریف بهداشتی از اصلاح طلبی!

«مبارزه مصلحانه کم شدت، دراز مدت و کم هزينه است. رهبري جمعي دارد و رهبري آن کاريزما لازم ندارد. تعاملي است…ساختارشکن نيست، خيلي پيشتاز نيست، پيشتازي آن يک گام جلوتر از توده است. آوانگارديسم، اراده گرايي و ماجراجويي راهي در آن ندارد…در پي پوپوليسم و برانگيختن احساسات توده هاي مردم نيست. نيروي اصلاح طلب حتي […]

چشمان ترسیده یا تعریف بهداشتی از اصلاح طلبی!

«مبارزه مصلحانه کم شدت، دراز مدت و کم هزينه است. رهبري جمعي دارد و رهبري آن کاريزما لازم ندارد. تعاملي است…ساختارشکن نيست، خيلي پيشتاز نيست، پيشتازي آن يک گام جلوتر از توده است. آوانگارديسم، اراده گرايي و ماجراجويي راهي در آن ندارد…در پي پوپوليسم و برانگيختن احساسات توده هاي مردم نيست. نيروي اصلاح طلب حتي در برابر تعرض رقيب، حق مقابله به مثل ندارد… از تند شدن فضا پرهيز کرد…اصلاح طلبي طرفدار بقا است…بنا دارد که باقي بماند و زمين گير نشود…در دايره ممکنات حرکت مي کند…با اينکه دموکراسي برايش مهم است اما در مقاطعي دست از شعارش بصورت موقت بردارد…» (سعيد حجاريان)

راه سوم: بايد ديد چه اتفاقي در سپهر سياسي ايران افتاده است که نظريه پرداز کهنه کار و واضع نظريه”فشار از پايين، چانه زني در بالا” را وادار به تبيين دوباره رفتار اصلاح طلبانه ساخته است!

سعيد حجاريان شاخک هاي تيزي در تشخيص و دريافت کدها و فرکانس هاي داده شده در فضاي سياسي ايران دارد. به راستي کدام چشم انداز نگران کننده اي، نظر تئوريسين معروف” دوم خردادي ها” را به خود جلب نموده است تا بار ديگر متذکر تعريفي ”بهداشتي” از اصلاح طلبي گردد؟

گفتمان مترادف يک جريان معين نيست، اصلاح طلبي واجد خصلت رنگين کماني است، طيفي با پرتوها و جريان هاي متکثر و متمايز بر مبناي طول موج و هدفي مشترک، به طوريکه از جريان محافظه کار ارتدوکس در انتهاي راست آن گرفته (همسايه اصولگرايان) تا راديکال هايي با پيرنگ ساختارشکنانه (انقلابي نما) را مي توان در منتهي اليه چپ آن مشاهده کرد.

بنظر مي رسد منظور حجاريان از مطالب عنوان شده، ممانعت از سوق يافتن ماشين اصلاح طلبان به سوي شيب تند سمت چپ جاده اصلاح طلبي باشد. وي ضمن متذکر شدن ارزش هاي اخلاقي اصلاح طلبانه، در صدد متوجه ساختن چپ ها نسبت به موقعيت احياء شده شان و مقتضيات و واقعيت هاي ميداني است تا اهميت توازن ميان ايده و زمينه و استوار ساختن مطالبات بر پايه امکان را يادآوري کرده باشد.

با دقيق تر شدن به تعاريفي که اين تحليلگر سياسي از اصلاح طلبي ارائه و برجسته مي سازد، مي توان عينأ به ضعف ها و نارسايي هاي استراتژيکي که در اين برهه خاص بر ذهنيت و رويکرد اصلاح طلبان مستولي است و مورد تأکيد منتقداني مستقل هم قرار گرفته است، پي برد.

واقعيت ها نيز همانطور که حجاريان هم اشاره مي کند، نشان مي دهد که… اصلاح طلبان به محض باز شدن دريچه قدرت” پر شتاب و کم حوصله نشان مي دهند ” که اين امر سياست ورزي را ” پر هزينه” مي سازد. اصلاح طلبان در ساليان اخير رويکرد ”از رهبري جمعي به سمت رهبري کاريزماتيک” سوق يافته است، به شکلي که سيد محمد خاتمي خواسته و ناخواسته در شمايل يک ” قائد و پيشوا” فرو مي رود. اصلاح طلبان با تصوري ” آوانگارد و اراده گرايانه”، خويشتن را يگانه مرجع ” پيشرو ” در ميان طيف اصلاح طلب قلمداد مي کنند و به جاي تعامل و عقلانيت جمعي، از ديگر جريان هاي توسعه گرا انتظار تبعيت بي چون و چرا دارند.

اصلاح طلبان در همين انتخابات اخير با ايجاد موج و بالا بردن دوز انتظارات، تا زماني که روحاني مرتکب گفتار شعارهاي ” پوپوليستي” که محقق شدن شان تنها بواسطه ”ماجراجويي و ساختارشکني” امکانپذير است، نشد، اقبال آنچناني به او نشان ندادند.

اصلاح طلبان بايد به اشارات هشدار آميز حجاريان گوش بسپارند آنجا که رندانه مي گويد ” اصلاح طلبي طرفدار بقا است” و آنان را ” از تند شدن فضا پرهيز مي دهد…تا زمين گير نشود… و در دايره ممکنات حرکت کند.”

آينده نشان خواهد داد که آيا اصلاح طلبان به نداي او مبني بر اينکه ” دموکراسي مهم است اما بايست در مقاطعي دست از اين شعار بصورت موقتي برداشت و خواست مردم را بر آرمان خويش اولويت داد،” گوش خواهند سپرد يا اينکه حافظه تاريخي ضعيف ما بار ديگر به تجربه مکرر راديکاليسمي روياپردازانه و عقيم خواهد نشست!

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.