پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 21 February , 2020
امروز : جمعه, ۲ اسفند , ۱۳۹۸ - 27 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 18281
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۶:۲۶ | ارسال توسط :

آیا شهردار رشت خودکشی سیاسی کرده است

راه سوم: رشت پس از سپری کردن یک هفته‌ی شلوغ و صورتی آشفته و کثیف، حال به مرز آرامش رسیده است.متأسفانه دیوارهای شهر پر است از نام‌هایی که البته هزینه‌ی بسیار کردند و رای نیز نیاورند، مطمئناً آن‌ها به شهر و مردم رشت عذرخواهی بدهکارند.متأسفانه مبلغان برخی از کاندیداها حتی به دیوارهای تازه رنگ‌آمیزی شده‌ی […]

آیا شهردار رشت خودکشی سیاسی کرده است

راه سوم: رشت پس از سپری کردن یک هفته‌ی شلوغ و صورتی آشفته و کثیف، حال به مرز آرامش رسیده است.متأسفانه دیوارهای شهر پر است از نام‌هایی که البته هزینه‌ی بسیار کردند و رای نیز نیاورند، مطمئناً آن‌ها به شهر و مردم رشت عذرخواهی بدهکارند.متأسفانه مبلغان برخی از کاندیداها حتی به دیوارهای تازه رنگ‌آمیزی شده‌ی سبزه‌میدان و یا مکعب‌های سیمانی پیاده راه سبزه‌میدان نیز رحم نکردند.

انتخابات شورا برای شهر رشت دو دستاورد داشت، نخست رای مردم به توسعه و عقلانیت بود، درواقع چهره‌هایی برگزیده شدند که در سوابق مدیریتی و اجرایی خود همواره رفتاری همراه با عقلانیت و تعامل داشته‌اند. در صحبت‌های بسیاری از کاندیداها که بعضاً درد و دل مردم رشت بود نیز نکات مهمی دیده می شد که به نظر شهردار رشت باید به آن دغدغه‌ها بیش‌ازپیش توجه نشان دهد.

این روزها اما انتقادات به شهردار رشت به‌واسطه حمایت از آقای رئیسی در عرصه‌ی ریاست‌جمهوری از سوی طرفداران جناح اصلاح‌طلب بسیار زیاد بوده است. فارغ از درستی یا نادرستی این حرکت باید پذیرفت که دموکراسی به ما آموخته به نظر مخالف احترام بگذاریم.

شهردار رشت نیز می‌تواند بر اساس شناخت و دیدگاهی که دارد، در پاره‌ای از اوقات هم سو و هم‌نظر حتی با برخی از دوستان مشترک اصلاح‌طلبش و یا بسیاری از طرفداران دولت تدبیر و امید نباشد. شاید شوک وارده به بسیاری از طرفداران عملکرد مدیریتی ایشان در شهرداری رشت به این خاطر بوده که همیشه ایشان را همراه و همیار برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب می‌دیدند، و نیز بعضاً موردحمایت آنان نیز قرار می‌گرفتند، بنابراین انتظار چنین ابراز نظری آن‌هم در شرایطی که جو غالب جامعه طرفدار ریاست‌جمهور وقت بوده، به‌نوعی خودکشی سیاسی قلمداد می‌شده چراکه پس از تائید لیست نهایی اعضای شورا و حضور تعدادی از چهره‌های متصل به اصلاح‌طلبان در این عرصه، این شایعه را قوت بخشیده که کاندیدای احتمالی کرسی شهرداری رشت دیگر شهردار فعلی نیست.

البته در این میان باید انتظار داشت همان‌گونه که بسیاری از مردم در انتخابات شورا به عملکرد و تجربه‌ی اعضای شورا توجه داشتند، منتخبین مردم نیز فارغ از مناقشات سیاسی به عملکرد،برنامه‌ها و خدماتی که در این مدت مدیریت شهری ارائه کرده،توجه داشته باشند.

و اما دستاورد دوم انتخابات شورای شهر رشت این بود که می‌توان بدون صرف هزینه‌ی هنگفت نیز در بین مردم مقبولیت به دست آورد. پدیده انتخابات شهر رشت جناب علی پور (پاکبان محترم) و پدیده‌ی انتخابات لرستان جملگی نشان دادند که جمع‌آوری رای به چاپ پوستر، نصب بنر از در و دیوار و ساختمان‌های مرتفع یا پخش کلوچه و ساندیس و توزیع غذا، خرید رای یا در لیست ائتلاف قرار گرفتن نیست، رسوخ به عمق جامعه و هم ذات پنداری با دغدغه‌ی قشر متوسط شهری، صداقت در گفتار و رفتار به‌مثابه ساده زیستی، اعتماد بخشیدن به مردم،

می‌تواند به شما جایگاه ویژه‌ای در اجتماع دهد. به نظر دو پدیده‌ی انتخابات اخیر رشت و لرستان می‌توانند به‌عنوان الگوهای عینی ساده زیستی و تلاش معرفی شوند.

درواقع آن‌ها به ما آموختند تنها در سایه‌ی تلاش و تعرفه‌ی شاخصه‌های شخصیتی و قابلیت‌های فردی و اعتمادسازی است که می‌توان به عرصه‌های مهم و بزرگ اجتماعی دست‌یافت. شاید باید پذیریم که هنوز بتوان امیدوارانه گفت علم بهتر از ثروت است.

منبع: روزنامه نگاران گیلان

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.