پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 5 June , 2020
امروز : جمعه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹ - 14 شوال 1441
شناسه خبر : 19026
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۹ | ارسال توسط :

آرامگاه شاه عباس صفوی به روایت تصویر

اختصاصی راه سوم: خاندان صفوی که خود را از سادات می‌دانستند، اعتقاد داشتند نسب شان به امامزاده حبیب بن موسی می‌رسد. امروزه بقعه امامزاده حبیب بن موسی بن جعفر(ع) در کوچه پشت مشهد شهر کاشان واقع شده است. البته تاریخ ساخت این بقعه بسیار قدیمی‌تر از دوره شاه عباس بوده و به نیمه دوم قرن […]

آرامگاه شاه عباس صفوی به روایت تصویر

اختصاصی راه سوم: خاندان صفوی که خود را از سادات می‌دانستند، اعتقاد داشتند نسب شان به امامزاده حبیب بن موسی می‌رسد. امروزه بقعه امامزاده حبیب بن موسی بن جعفر(ع) در کوچه پشت مشهد شهر کاشان واقع شده است. البته تاریخ ساخت این بقعه بسیار قدیمی‌تر از دوره شاه عباس بوده و به نیمه دوم قرن هفتم می‌رسد.

مطابق تواریخ معتبر، پس از آنکه شاه عباس در مازندران زندگانی را بدرود گفت ارکان دولت جنازه‌اش را برداشته روانه پایتخت شدند و بگفته اسکندر‌بیک منشی مخصوص شاه عباس در تاریخ عالم آرای عباسی: «چون بدار‌المؤمنین کاشان رسیدند خلایق آن دیار با دیده های گریان و دل های نالان و کسوت سیاه و حال تباه به استقبال شتافته چون به نعش مقدس رسیدند سینه‌ها چاک کرده به ناله و افغان درآمده خاک بر سر افشاندن آغاز نهادند … الحاصل آن جنازه را در پشت مشهد بیرون کاشان که مدفون امامزاده عالی‌قدریست موسوم به امام زاده حبیب بن موسی به امانت گذاشتند که انشاءالله بیکی از اماکن مشرفه و آستانهای متبرکه نقل شود…».

اما از مجموع قرائن و منابع پراکنده دیگر چنین بر می آید که شاه عباس خود وصیت کرده بود که پس از مرگ جسدش را در مزار حبیب بن موسی در کاشان دفن نمایند. چنانکه جانشین او شاه صفی وصیت جد خود را تصویب نمود و اجازه داد آنگاه نعش را در همان سردابه ای که امانت گذارده بودند و در یکی از سه قبری که در کف دخمه کنده شده بود به خاک سپردند.

آندره گدار مدیر کل پیشین اداره باستان شناسی و موزه ایران باستان در نتیجه تحقیقات خود از منابع ایرانی و خارجی در این باره در صفحه ۱۰۶ جزوه دوم از جلد اول نشریه های فرانسه (آثار ایران) می نویسد: «پس از آنکه شاه عباس در سال ۱۰۳۸ هجری (۱۶۲۹ میلادی) در فرح آباد مازندران بدرود حیات گفت جسدش را بر حسب وصیتی که نموده بود به کاشان برده در مزار حبیب بن موسی که از اجداد دودمان صفویه است به خاک سپردند». او نیز جای دیگر در حاشیه صفحه ۳۱۵ جزوه دوم از جلد دوم (آثار ایران) هم چنین گوید: «قبر شاه عباس اول بزرگترین شاهنشاه دودمان صفوی در جوار این امامزاده می باشد شاه عباس که خود را از اولاد و اخلاف حبیب بن موسی میدانسته وصیت کرده بود او را در کنار مزار جدش دفن کنند.

همچنین در زیر نویس گراور سنگ قبر شاه عباس بطوریکه در عکس آن ملاحظه می شود محل قبر را نیز به همین نام معرفی و تصریح نموده است.» توضیح آنکه: این سنگ گرانبها و کمیاب بنا بگفته آندره گدار متعلق به معادن قفقازیه بوده است و دارای ۹۲/۱ متر طول در ۶۰ سانتی متر عرض و ۵۶ سانتی متر ارتفاع می باشد.

✳️ سه دلیل برای این وصیت شاه عباس قابل ذکر است:

  1. خاندان صفوی خود را از اولاد حبیب بن موسی می دانستند و این بقعه در دوران صفوی دارای منزلت بسیار بود.
  2. شهر کاشان از قدیم الایام کانون مهم تشیع ایران بود، چنانکه علامه دهخدا در شرح حال شاه اسماعیل می نویسد: «کاشان که همیشه حص حصین شیعیان بوده شاه اسماعیل را با وجوه و سرور بی پایان پذیرائی کرد …». شاه عباس هم از شدت تعصب در شیعه گری خود را «کلب آستان علی» می خواند. بطوری که بعد از اصفهان که پایتختش بود به هیچ شهر و دیاری مانند کاشان اظهار دلبستگی نمی نمود و این علاقه را به وسیله مسافرتهای پی در پی و توقف های طولانی خود در آن شهر و در میان مردم و همچنین ساختمانها و آبادانی‌های فراوانی که در آنجا کرده بود آشکار می‌ساخت.
  3. از وصایای دیگر او که تاورنیه فرانسوی هم می نویسد این بود که قبرش باید گمنام و بدون تجمل و تشریفات شاهانه باشد. لذا برخلاف انتظار، قبر شاه عباس دارای گنبد و بارگاه و تجملات نبوده و کاملا ساده و به دور از پیرایه است. دور بودن این مکان از پایتخت بر وصیت شاه عباس صحه می بخشید.

تصاویر زیر متعلق به آرامگاه شاه عباس صفوی است که در تاریخ ۱۳۹۶/۴/۶ گرفته شده است.

عکاس: دکتر هادی نوری

 

|
کلید واژه ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.