پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 6 June , 2020
امروز : شنبه, ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹ - 15 شوال 1441
شناسه خبر : 19048
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۱۱ تیر ۱۳۹۶ - ۵:۵۵ | ارسال توسط :

لیست امید و شورایی یکپارچه

راه سوم/سعید ساویز:روشهای مختلفی برای حرف زدن مردم در سطح جامعه وجود دارد. توده و مردم بسته به نوع حکومت از ابزاری مانند رسانه و مطبوعات، هنر، شرکت در انتخابات و نوع رای دادن، گردهمایی ها و راه پیمایی ها می توانند در سطح جامعه در خصوص نظر و ایده مورد تایید و مورد نظر […]

لیست امید و شورایی یکپارچه

راه سوم/سعید ساویز:روشهای مختلفی برای حرف زدن مردم در سطح جامعه وجود دارد. توده و مردم بسته به نوع حکومت از ابزاری مانند رسانه و مطبوعات، هنر، شرکت در انتخابات و نوع رای دادن، گردهمایی ها و راه پیمایی ها می توانند در سطح جامعه در خصوص نظر و ایده مورد تایید و مورد نظر خود حرف زده و عکس العمل نشان دهند.
طبیعی است که در غالب اوقات ایده ها و نظریه ها دارای موافق و مخالف هستند و ممکن است در رد یا قبول یک ایده دو صدایی یا چند صدایی در جامعه وجود داشته باشد.
انتخابات از آن دست فعالیت هاست که مردم در آن به شایسته ترین روش می توانند حرف بزنند و صدای خود را به گوش حاکمیت برسانند که مثلا ما به فلان تفکر علاقه و اعتمادمان بیشتر است؛ یا حتی می توانند این پیام را به گوش جهان برسانند که ما ملتی متحد نیستیم یا هستیم و یا بینش سیاسی مان بسیار قوی است یا ضعیف است.
در غیاب احزاب چند دوره ای است که اعتماد به لیست و رای دادن بر اساس توصیه یک جریان در کلان شهرهای ایران مرسوم شده است. در بعضی شهرها هم کار به طور کامل انجام شده و به تمام لیست رای داده شد. در این میان می توان به شهر تهران اشاره کرد که در انتخابات مجلس و شورا به تمام لیست امیدش به طور کامل رای داده شد و البته انزلی نیز به عنوان یک شهرستان کوچک در پنجمین دوره انتخابات شورا توانست این حس خوب را تجربه کند و به تمام هفت نفر لیست امیدش رای داده شود.

اما جدا از اینکه منتخبین چقدر در جایگاه درست قرار گرفته اند چنین حرکتی توسط مردم خود حاوی پیامی رساست که باید شنیده شود و تحلیل گردد، پیام نه تنها برای دولت بلکه بیش از هر کسی برای منتخبین است که حتما باید مورد عنایت قرار گیرد.

چرا مردم به یک لیست به طور کامل رای می دهند؟ چرا حتی یک نفر هم از لیست رقیب در تهران و انزلی و چند شهرستان دیگر رای نیاوردند؟ ایا تنها قدرت نمایی در انتخابات و در واقع عدم ارادت به گروه رقیب باعث این گونه رای دادن می شود؟ مطمئناً چنین نیست . مهمترین پیامی که مردم به منتخبین می دهند این است که آنها شورایی یکپارچه می خواهند بدون تفرقه بدون حتی یک ایده از گروهی که قبلا امتحان پس داده اند. برای همین است که حداقل در شهرهایی که تمام لیست رای آورده است شهردار نباید از میان افراد لیست باشد، خصوصاً اینکه اگر گروهی از اعضای منتخب شهردار شود

ممکن است در آینده نسبت به قصور در کارش در انجام وظیفه با عطوفت و گذشت برخورد شود. و این درست همان چیزی است که مردم به ان رای نداده اند. همچنین منتخبین خصوصاً در شهرستان کوچکی چون انزلی باید به هوش باشند افرادی که سابقه خود حضور در کسوت شهردار و یا معاون شهردار راداشتند و کارنامه نا موفق و یا غیر همسو با دولت از خود بجای گذارده اند نباید حتی در لیست های احتمالی مطرح شوند چرا که میزان رای مردم است و مردم با کامل رای دادن خود نظر خود را در رد شرایط گذشته بیان داشته اند و شاید این آغازی باشد برای یک فصل_تغییر که به زودی تمامی ارکان شهر را شامل خواهد شد.

|
کلید واژه ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.