پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 5 June , 2020
امروز : جمعه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹ - 14 شوال 1441
شناسه خبر : 19191
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۴ تیر ۱۳۹۶ - ۹:۰۴ | ارسال توسط :

بیشترین خانه های خالی در کدام استانها است؟

  راه سوم: بررسی سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ نشان می دهد بیشترین تعداد واحدهای مسکونی خالی در استانهای تهران، اصفهان و خراسان رضوی به ترتیب حدود ۴۹۰، ۲۴۲ و ۱۹۵ هزار واحد بوده است. به گزارش راه سوم به نقل از ایسنا، بررسی توزیع استانی واحدهای مسکونی خالی نشان می دهد بیشترین […]

بیشترین خانه های خالی در کدام استانها است؟
 

راه سوم: بررسی سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ نشان می دهد بیشترین تعداد واحدهای مسکونی خالی در استانهای تهران، اصفهان و خراسان رضوی به ترتیب حدود ۴۹۰، ۲۴۲ و ۱۹۵ هزار واحد بوده است.

به گزارش راه سوم به نقل از ایسنا، بررسی توزیع استانی واحدهای مسکونی خالی نشان می دهد بیشترین تعداد واحدهای مسکونی خالی در استانهای تهران، اصفهان و خراسان رضوی به ترتیب حدود ۴۹۰، ۲۴۲ و ۱۹۵ هزار واحد بوده و کمترین تعاد واحدهای مسکونی خالی متعلق به استانهای ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی به ترتی با اعداد ۱۳.۳، ۱۳.۷ و ۲۳.۱ هزار واحد است.

همچنین بیشترین درصد تغییرات در فاصله بین دو سرشماری ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ مربوط به استانهای قزوین، البرز و کردستان به ترتیب به میزان ۹۶.۴، ۸۹.۵ و ۸۳.۶ درصد بوده و کمترین درصد تغییرات به ترتیب در استانهای سیستان و بلوچستان، مرکزی و زنجان به میزان ۱۳.۶، ۱۳.۷ و ۱۷.۸ درصد بوده است.

واحدهای مسکونی خالی طبق سرشماری نفوس و مسکن در سالهای ۸۵، ۹۰ و ۹۵
استان ۱۳۸۵ ۱۳۹۰ ۱۳۹۵
آذربایجان شرقی ۳۴۸۲۱ ۱۰۰۴۷۷ ۱۴۳۶۲۷
آذربایجان غربی ۱۹۱۹۱ ۴۹۱۷۵ ۶۷۲۹۱
اردبیل ۱۰۸۹۸ ۲۴۱۰۷ ۴۱۸۲۲
اصفهان ۷۳۹۰۵ ۱۴۰۹۴۲ ۲۴۲۰۹۰
البرز ۶۹۸۶۳ ۱۳۲۴۰۹
ایلام ۲۶۳۸ ۸۸۰۴ ۱۳۲۹۹
بوشهر ۵۶۷۷ ۲۱۲۹۰ ۳۱۲۰۱
تهران ۱۱۳۱۹۵ ۳۲۷۱۶۳ ۴۸۹۹۸۶
چهارمحال و بختیاری ۵۳۳۴ ۱۶۱۳۱ ۲۹۵۰۵
خراسان جنوبی ۸۸۹۶ ۱۸۰۶۱ ۳۱۳۵۰
خراسان رضوی ۵۰۳۲۵ ۱۱۰۱۳۵ ۱۹۴۴۸۰
خراسان شمالی ۵۰۹۴ ۱۲۶۱۷ ۲۳۰۷۸
خوزستان ۳۶۸۸۹ ۸۴۹۴۴ ۱۳۱۳۷۰
زنجان ۷۶۰۱ ۲۰۰۷۰ ۲۳۶۳۷
سمنان ۸۶۴۰ ۲۰۴۴۷ ۲۶۷۱۳
سیستان و بلوچستان ۱۶۶۳۷ ۴۴۳۶۷ ۵۰۳۸۵
فارس ۲۸۹۴۹ ۹۱۰۱۰ ۱۶۰۹۵۵
قزوین ۱۰۰۳۱ ۲۲۲۰۵ ۴۳۶۰۹
قم ۱۴۲۱۴ ۲۶۶۹۰ ۴۵۶۶۵
کردستان ۱۱۱۰۹ ۲۷۴۱۹ ۵۰۳۵۱
کرمان ۲۸۷۷۶ ۵۸۷۶۷ ۷۵۷۳۷
کرمانشاه ۱۲۲۴۸ ۲۷۸۹۱ ۴۸۲۳۹
کهگیلویه و بویراحمد ۴۰۷۰ ۱۰۸۵۰ ۱۳۶۹۲
گلستان ۹۸۹۷ ۲۵۱۷۱ ۳۹۲۶۷
گیلان ۲۱۶۳۷ ۵۳۷۷۶ ۸۸۶۱۱
لرستان ۷۳۷۰ ۲۲۷۷۱ ۳۵۸۱۰
مازندران ۲۱۰۳۷ ۷۰۰۲۳ ۱۰۲۱۷۳
مرکزی ۱۶۰۷۶ ۳۹۵۷۳ ۴۵۰۱۴
هرمزگان ۱۶۳۶۶ ۴۱۸۳۹ ۷۰۳۴۲
همدان ۱۰۸۸۲ ۳۷۳۶۵ ۴۶۳۱۶
یزد ۲۱۱۶۶ ۳۹۴۶۹ ۴۹۳۱۶
کشور ۶۳۳۵۶۹ ۱۶۶۳۴۱۲ ۲۵۸۷۶۰۷
 

طی سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ تعداد جمعیت کشور از ۷۵.۱ به ۷۹.۹ میلیون نفر، بعد خانوار از ۳.۵ به ۳.۳ نفر، نرخ رشد سالیانه جمعیت از ۱.۲۹ درصد به ۱.۲۴ درصد، جمعیت شهرنشین از ۷۱.۴ درصد به ۷۴ درصد، تعداد خانوار از ۲۱.۱ میلیون نفر به ۲۴.۱ میلیون نفر رسیده است.

از طرف دیگر بین سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ سهم خانوارهای دارای مسکن ملکی در کشور از ۶۲.۷ درصد به ۶۰.۶ درصد و نیز تعداد واحدهای مسکونی معمولی (بدون احتساب خانه های خالی) از ۱۹.۹ میلیون به ۲۲.۸ میلیون واحد رسیده است.
تعداد واحدهای مسکونی خالی در کشور از ۱.۶۶ میلیون واحد در سال ۱۳۹۰ به ۲.۵۸ میلیون واحد افزایش یافته است. در این بین سهم استان تهران از کل خانه های خالی کشور از ۱۹.۷ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۱۸.۹ درصد در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است.

بر اساس شاخص تراکم خانوار در واحد مسکونی کشور بدون احتساب خانه های خالی در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۰ بدون تغییر مانده (در عدد ۱.۰۶) و این شاخص با احتساب خانه های خالی از ۰.۹۸ در سال ۱۳۹۰ به ۰.۹۴ در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است. در سال ۱۳۹۵ شاخص تراکم خانوار در واحد مسکونی بدون احتساب خانه های خالی در مناطق شهری ۱.۰۴ و در مناطق روستایی ۱.۱۳ است.

|
کلید واژه ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.