راه سوم: بازیگر سرشناس سینما و تأتر کشور با اشاره به پیشینه غنی رشت در هنر تئاتر گفت: داشتن سالن خوب برای اجرای تأتر کمترین حق مردم این شهر است.

به گزارش راه سوم؛ بهاره رهنما در نشست خبری نمایش «آرامش، زن زیبایی است که شوهر دارد» همزمان با اولین اجرای آن که شامگاه سه شنبه برگزار شد، اظهار کرد: شهر رشت پیشینه غنی و پرباری در هنر تأتر داشته و نخستین شهری است که تأتر در آن وجود داشته و از این جهت با شهری همچون پاریس در اروپا برابری می کند.

وی افزود: با تکیه بر این پیشینه، داشتن سالن خوب برای اجرای تأتر کمترین حق مردم رشت است.

این بازیگر تأتر با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته دولت همواره حامی و پشیتیبان تئاتر است، ادامه داد: با افزایش تعداد سالن های تئاتر در هر شهری میزان جرم و جنایت نیز در آن شهر و یا منطقه  کاهش پیدا می کند.

رهنما در ادامه این نشست در رابطه با انتخاب متن نمایشنامه «آرامش، زن زیبایی است که شوهر دارد» گفت: این متن اثر زیبای انزو کرمن است که توسط زیبا خادم  ترجمه شده و از طریق ایشان با  نمایشنامه مونولوگ آن آشنا شدم و تصمیم گرفتم این کار را به کارگردانی آقای آسانی به روی صحنه ببرم.

وی تصریح کرد: این متن برای برقراری ارتباط بهتر با مخاطب دراماتوژی شده و به همراه فرناز تبریزی آن را بازنویسی کرده ایم که با فضای بومی کشورمان انطباق پیدا کند.

مهجوریت تأتر در پایتخت
 
در ادامه نشست کارگردان این نمایش نیز گفت: رشت بعد از تهران اولین شهری است که این نمایش را در آن به روی صحنه می بریم.

امیر حسین آسانی افزود: این کار با اقتباسی از نمایشنامه «انزو کرمن» و با دراماتوژی سهراب حسینی نوشته شده است.

وی در ادامه به نامطلوب بودن وضعیت تئاتر در کشور اشاره کرد و گفت: بر خلاف تصورات در پایتخت کشور نیز تئاتر مهجور مانده و آنطور که انتظار می رود مورد حمایت قرار نگرفته است.

آسانی ادامه داد:یکی از ملاک های تعریف شهر به تعداد صندلی های تئاتر آن بستگی دارد که بر اساس این تعریف جهانی، در ایران شهری وجود ندارد که متناسب با افراد آن شهر صندلی های تئاتر وجود داشته باشد.

وی همچنین از افزایش سالن های خصوصی غیر استاندارد گله کرد و گفت: در تهران سالن های خصوصی مثل سلول های سرطانی رشد پیدا کرده اند در حالی که از استاندارهای اولیه و لازم برخوردار نیستند.

نمایش «آرامش، زن زیبایی است که شوهر دارد» با بازی بهاره رهنما از ۲۰ تیر به مدت سه شب در دو سانس در ساعات ۱۸ و ۲۰ در مجتمع خاتم الانبیاء رشت به روی صحنه می رود.

تهیه کننده این نمایش درتهران سهیل حسینی و در رشت  آرش انتظامی و مرتضی یکرنگ هستند