پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 5 June , 2020
امروز : جمعه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹ - 14 شوال 1441
شناسه خبر : 19813
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۲ | ارسال توسط :

اجرای طرح آمارگیری باغداری و دامداری در استان گیلان

راه سوم: رئیس گروه طرح‌‌های آماری و سرشماری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان از آغاز اجرای طرح آمارگیری باغداری و دامداری در استان گیلان از تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۶ خبر داد. به گزارش راه سوم به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، مهرداد نوروزی فیروز با بیان اینکه باغداري و […]

اجرای طرح آمارگیری باغداری و دامداری در استان گیلان

راه سوم: رئیس گروه طرح‌های آماری و سرشماری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان از آغاز اجرای طرح آمارگیری باغداری و دامداری در استان گیلان از تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۶ خبر داد.

به گزارش راه سوم به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، مهرداد نوروزی فیروز با بیان اینکه باغداري و دامداري دو فعاليت اصلی بخش كشاورزي هستند كه حدود نيمی از ارزش افزوده بخش كشاورزي را به خود اختصاص میدهند ادامه داد: محصولات باغی و دامی از مهمترین منابع تأمين غذاي انسانها هستند و علاوه بر نقش بسيار مهمی كه در امنيت غذایی جامعه ایفا می‌كنند، فراهم آورنده ماده اوليه بسياري از صنایع از قبيل صنایع غذایی، لبنی و پوشاک محسوب می‌شوند.

 وی افزود: این فعاليتها منبع درآمد بسياري ازخانوارها به ویژه در نقاط روستایی می‌باشند و علاوه بر آن اشتغال و امرار معاش بسياري از افراد شاغل در بخش خدمات نظير بازرگانان، خرده‌فروشان و افراد شاغل در بخش حمل و نقل محصولات كشاورزي به این دو فعاليت وابسته است.

رئیس گروه طرح‌های آماری و سرشماری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان اظهار داشت: آمارگيريهاي باغداري و دامداري ۱۳۹۶، دو طرح نمونه‌گيري بسيار مهم و پيچيده بخش كشاورزي هستند كه در آنها، اطلاعات مهمی از این فعاليتها نظير تعداد بهره‌برداران این نوع فعالیت‌ها، مساحت باغات و قلمستان، ميزان توليد محصولات باغی، تعداد انواع دام و ميزان توليد شير و گوشت از طریق مصاحبه با تعدادي از خانوارها، بهره‌برداران غيرساكن و شركتهاي رسمی یا مؤسسات عمومی داراي این فعاليتها در كشور كه با روشهاي آماري انتخاب شده‌اند، جمع‌آوري می‌شود و بعد از آن، نتایج به دست آمده با روشهاي علمی به كل جامعه تعميم داده می‌شود.

 نوروزی فیروز عنوان کرد: طرح آمارگيري باغداري پنجمين و طرح آمارگيري دامداري، ششمين آمارگيري تخصصی از این فعاليتها است كه به صورت همزمان و در قالب یك سازمان اجرایی و با استفاده از چارچوب حاصل از اجراي سرشماري عمومی كشاورزی۱۳۹۳، در تابستان سالجاري به اجرا در خواهند آمد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به نياز كاربران، برنامه‌ریزيهاي انجام شده و پيش‌بينی‌هاي صورت گرفته به نحوي است كه نتایج آمارگيري باغداري در سطح شهرستان و نتایج آمارگيري دامداري در سطح استان ارائه خواهد شد.

رئیس گروه طرح‌های آماری و سرشماری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در پایان گفت : حجم کار استان در این طرح  به نزدیک به ۵۰۰۰ بهره دار دامداری و باغداری در سطح ۶۱۲ آبادی یا شهر است که با با حدود ۴۴ نفر عوامل اجرایی از روز ۲۴ تیر آغاز و تا ۲۲ مرداد ادامه خواهد یافت. دوره آموزشی این طرح نیز از ۱۸ الی ۲۲ تیرماه برگزار گردید.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.