پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 5 June , 2020
امروز : جمعه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹ - 14 شوال 1441
شناسه خبر : 20051
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۳ | ارسال توسط :

 اعتبارات هیچ شهرستانی نسبت به سال گذشته حالت منفی پیدا نخواهد کرد

راه سوم: سومین جلسه شورای برنامه و توسعه استان در سال ۹۶ به ریاست استاندار و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان استان و با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو و فرمانداران در سالن شهید انصاری استانداری گیلان تشکیل شد. به گزارش راه سوم به نقل از روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدا […]

 اعتبارات هیچ شهرستانی نسبت به سال گذشته حالت منفی پیدا نخواهد کرد

راه سوم: سومین جلسه شورای برنامه و توسعه استان در سال ۹۶ به ریاست استاندار و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان استان و با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو و فرمانداران در سالن شهید انصاری استانداری گیلان تشکیل شد.

به گزارش راه سوم به نقل از روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدا رئیس سازمان در سخنانی به بیان دستورات جلسه پرداخت و گفت: گزارش عملکرد اعتبارات تملک دارایی در سال ۹۵، پیشنهاد توزیع این اعتبارات در سال ۹۶ و بررسی تقاضای جهاد کشاورزی دستورات جلسه امروز است.

کیوان محمّدی با اشاره به قانون احکام دائمی برنامه ششم توسعه کشور مصوب مجلس شورای اسلامی در خصوص توزیع اعتبارات تملک دارایی افزود: بر اساس ماده ۳۱ این قانون، شاخص توزیع اعتبارات می‌بایست بر اساس جمعیت و محرومیت صورت گیرد. فرمانداران و مدیران دستگاه‌ها نیز بر اساس فصول و برنامه‌ها، خدمات خودشان را ارائه می‌دهند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان اینکه اعتبار تملک دارایی استان در سال گذشته ۳۵۸ میلیارد تومان بود ادامه داد: این رقم در سالجاری به ۵۰۷ میلیارد تومان افزایش یافته است. امیدواریم تخصیص اعتبار به مانند سال گذشته روند افزایشی داشته باشد، تا بتوانیم حداکثر امکانات را برای مردم عزیز فراهم کنیم. ضمن آنکه اعتبارات ملّی مانند پروژه راه آهن جزو این اعتبارات نیست و اگر بخواهیم آنها را هم به این  اعتبارات اضافه کنیم بودجه استان وضعیت مطلوبی نسبت به سال‌های گذشته داشته است.

وی ادامه داد: نکته‌ای قابل ذکر در خصوص برخی شهرستان‌ها مانند آستانه‌اشرفیه و رشت آن است که از  ۱۰شاخص، ۷ شاخص پایین‌تر از میانگین کشوری است. ولی از بودجه محرومیت ۳ در‌صد درآمدهای حاصل از فروش نفت نمی‌توانند بهره ببرند. لذا از مرکز خواستیم این موضوع پیگیری شود تا شهرستان‌هایی مانند رشت، بندرانزلی و آستانه‌اشرفیه نیز بتوانند از این اعتبارات بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان اضافه کرد: همکاران سازمان، توزیع بودجه را به گونه‌ای برای سالجاری طراحی کردند که اعتبارات هیچ شهرستانی نسبت به سال گذشته حالت منفی پیدا نخواهد کرد.

محمّدی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در خصوص تخصیص اعتبار، مدیران دستگاه‌های استان باید این موضوع را با فرمانداران هماهنگ کنند در پاسخ به سوألات مطروحه توسط برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران گفت: شهرستان رشت، ۳۸ درصد جمعیت استان را در خود جای داده است که این جمعیت در طول روز قطعاً افزایش پیدا می‌یابد. در بسیاری از از سال‌ها نیز بودجه رشت بین ۱۶ تا ۲۰ درصد بود. ولی فقط نباید مرکز استان را دید بلکه باید نگاه عادلانه به شهرستانهای گیلان در جهت تسهیم برابر تلاش نماییم.

وی با تأکید بر اینکه مساحت، جمعیت، محرومیت، شاخص توزیع اعتبارات است عنوان کرد: شاخص‌هایی مانند اقلیم، برودت، گردش‌پذیری و…  عملاً در  شاخص محرومیت دیده شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی گفت: خواستار آنیم که سازمان‌ها و اداراتی که به آنها بودجه تخصیص داده می‌شود در این جلسات گزارش هزینه شده را ارائه دهند. باید گزارش دهند که این امر باعث بازدهی یا درآمد زایی گردیده است. سازمانی که درآمد زایی دارد با سازمانی مانند هواشناسی که در آمد زایی ندارد متفاوت است.

محمّدی در خصوص موضوع سازمان جهاد کشاورزی استان هم گفت: لازم است این سازمان با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان در خصوص پروژه‌های مختلف جلسه‌ای برگزار نماید تا مشکلات موجود به خصوص در پروژه‌هایی که از سال‌های گذشته هنوز برجای مانده، بررسی و تصمیم‌گیری شود.

 

حمایت بانک مرکزی حضور سرمایه گذاران خارجی در بخش پسماند را تسهیل می‌کند

در ادامه جلسه استاندار گیلان در سخنانی گفت: سرمایه‌گذاران خارجی در بخش پسماند برای حضور در گیلان ارائه ضمانتهای لازم از سوی بانک مرکزی را خواستارند .

دکتر محمدعلی نجفی از اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران خارجی برای ساماندهی پسماند استان خبر داد و افزود: در مذاکرات مختلفی که با سرمایه‌گذاران خارجی انجام شد این شرکتها اعلام کردند  درصورت تامین ۵ سال زباله و خرید تضمینی برق حتی به قیمت مصوب کنونی حاضرند در گیلان سرمایه گذاری کنند به شرط اینکه بانک مرکزی بازگشت سرمایه را ضمانت کند.

وی اظهار امیدواری کرد بانک مرکزی انجام ضمانت‌های لازم را بپذیرد تا شاهد کاهش معضل انباشت زباله در استان وتسهیل سرمایه گذاری دراین  بخش باشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت اهتمام مدیران در جذب اعتبارات ملّی تأکید کرد و ادامه داد: اکنون در حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان پول در بخش‌های مختلف ملی در وزارتخانه‌ها وجود دارد که باید برای جذب این اعتبارات تلاش کنیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه در سمینار استانداران نیز تأکید بر این بود تا نگاه توزیع اعتبارات از وزارت خانه‌ها کاسته و به سوی استان‌ها سوق یابد تصریح کرد: خوشبختانه سال ۹۶ اتفاقات بهتری در این بخش صورت پذیرفت ولی همچنان علاقه‌مند به تقویت این دیدگاه هستیم.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: از حداکثر توان مرکز برای توسعه و شکوفایی استان بهره گرفته شود و مدیران نباید در این زمینه کوتاهی کنند.

وی اتأکید کرد: با اعتبارات محدود استانی  نباید پروژه جدیدی تعریف شود مگر اینکه  ضرورت استانی و ملّی داشته باشد  و توجیه آن در شورای برنامه‌ریزی صورت گیرد.

دکتر نجفی با اشاره به حل مشکل اسناد خزانه باتمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای و مالی سال ۹۵ اظهار داشت: در سفر اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی به گیلان از جمله مباحثی که با ایشان مطرح گردید مشکل اسناد خزانه بود که با پیگیری خوب نمایندگان خصوصاً نمایندگان گیلان فرصت استفاده از این اسناد تا پایان شهریور افزایش یافت.

وی ادامه داد: اکنون شرایط جوی مساعد و مطلوب اجرای پروژه‌ است و مدیران نباید استفاده از این فرصت را به روزهای آخر موکول کنند.

وی توسعه بخش کشاورزی را از جمله اولویت‌های مهم استان برشمرد و افزود: در بخش کشاورزی اعتبارات ملّی خوبی در نظر گرفته شد که باید اعتبارات بیشتری در این بخش به استان تعلق گیرد.

استاندار گیلان اضافه کرد: با بهره‌گیری از امکانات ملی و کمک شورای برنامه‌ریزی استان و شهرستان در جهت تقویت صدا و سیمای استان تلاش کنیم تا امواج رسانه استانی به همه مناطق برسد.

وی همچنین آموزش و پرورش را مختص به یک وزارتخانه ندانست و افزود: آموزش و پرورش به تنهایی قادر نخواهد بود تمامی مشکلات بخش خود را حل کند بلکه باید با کمک یکدیگر در جهت تقویت آن تلاش کنیم.

استاندار گیلان بر ضرروت بهره‌گیری هر چه بیشتر از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تأکید کرد و دولت را تأمین کننده زیرساخت‌های اقتصاد دریا محور دانست و افزود: باید در جهت جذب سرمایه‌گذاران فعال بخش خصوصی در این بخش تلاش کنیم.

 

همچنین در این جلسه محمد تقی اقدامی و محمّد‌رضا فرمند از کارشناسان بودجه سازمان به ارائه گزارش عملکرد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سال ۱۳۹۵ و پیشنهاد توزیع این عتبارات در سال ۹۶ پرداختند.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.