پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Friday, 5 June , 2020
امروز : جمعه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹ - 14 شوال 1441
شناسه خبر : 20140
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۲ | ارسال توسط :

شورانشینان منتخب فومن در چه مسیری حرکت می کنند؟

اختصاصی راه سوم: با مشخص شدن اعضای جدید منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی شهرستان فومن گمانه زنی ها برای انتخاب شهردار جدید آغاز شد . خداحافظی عباسقلیزاده از آنجا مشهود گشت که حتی دو عضو سابق شورای چهارم حاضر در شورای پنجم نه تنها از شهردار فعلی حمایت نکردند بلکه گزینه های جدیدی را مطرح […]

شورانشینان منتخب فومن در چه مسیری حرکت می کنند؟

اختصاصی راه سوم: با مشخص شدن اعضای جدید منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی شهرستان فومن گمانه زنی ها برای انتخاب شهردار جدید آغاز شد . خداحافظی عباسقلیزاده از آنجا مشهود گشت که حتی دو عضو سابق شورای چهارم حاضر در شورای پنجم نه تنها از شهردار فعلی حمایت نکردند بلکه گزینه های جدیدی را مطرح نمودند.شورا نشینان این مطالبه عمومی مردم را در نظر داشته اند که شهردار جدید باید بومی و تخصص گرا باشد .
سخن از شهردار بومی فومنی ها را با یک اصل پارادوکسی روبه رو می سازد که همگی از فرهی غیر بومی به عنوان شهردار موفق سال های گذشته یاد می کنند.
آنتونی گیدنز جامعه شناس مطرح معاصر سخنی دارد که بی ربط با حال و احوال این روزهای فومن نیست: به جایی رسیده ایم که رفتار سنتی مان در مقابل رفتار نوین قرار گرفته است و نه مدرن هستیم و نه سنتی ، یعنی گرفتار تناقضی شده ایم که از خصوصیات جهان سوم است و ما مجبوریم در تناقض زندگی کنیم که باید برای حل این تناقض چاره ایی اندیشه کنیم…این که مدام از گزینه بومی سخن می رانیم باید به این نکته توجه کنیم که مطالبه گران بومی گرایی را به معنای چه چیزی در نظر می گیرند؟ آیا مراد طایفه گرایی که متشکل از قومیت های مختلف در جغرافیای سکونتی فومن است یا به معنای استفاده بهینه از پتانسیل های انسانی منطقه بدون توجه به اینکه متعلق به چه طایفه و گروه سیاسی است.

از آنجایی که طایفه گرایی موجب عدم توسعه می شود آیا می توانیم تضمین کنیم که شهردار بومی در منجلاب بازی های سیاسی و جناحی خاص شهر فومن غرق نشود! بومی گرایی را زمانی می توان یک اصل مهم قلمداد کرد که همه گزینه ها به لحاظ توانایی مدیریتی در یک سطح باشند و آنگاه مدیر بومی در الویت قرار گیرد.عملکرد چهار ساله عباسقلی زاده هشتبری شاید گواه این خواسته عمومی باشد.تا جایی که خود عباسقلی زاده به این مساله اذهان داشت که فومن یک شهردار بومی می خواهد. به دین ترتیب شورا نشینان همگی متفق القول پنج گزینه بومی را مطرح کردند.

در کنار بومی گرایی توجه  اصل 《تخصص محوری 》الویت دیگر شهروندان و منتخبان جدید است. در هر سازمانی انجام امور مدیریتی نیازمند دانش تخصصی در حوزه فعالیت های آن سازمان است. از این نکته غافل نشویم که فعالیت شورا و شهردار در کنار هم یک مجموعه توانمند مدیریت شهری را می سازد . زمانی عملکرد اجرایی شهردار موفق خواهد شد که نهاد نظارتی نیز از تخصص لازم برخوردار باشد .

با توجه به این دو اصل ماراتن انتخاب شهردار شکل گرفت.در این راستا فعالان اجتماعی و سیاسی که اغلب با نگاه حزبی و جناحی سعی میکردند کاندیدهای مورد نظر خود را از طریق کمپین ها، نظر سنجی ها و گفتگو ها در شبکه های اجتماعی به گوش منتخبین برسانند از این مساله غافل بودند که شورا نشینان پنجم حتی در انتخاب گزینه های تصدی شهرداری نمی توانند به نتیجه گیری واحد برسند و تنها با به اشتراک گذاشتن عکس های دسته جمعی در فضای مجازی از اتحاد و برنامه مشترک شورایی خبر می دادند که در نهایت اعضای پنج نفره شورا را با پنج گزینه مطرح تصدی شهرداری روبه رو کنند.این تناقض در حالی مشهود است که منتخبان جدید معتقد بودند که اشتباه شورای چهارم را در انتخاب شهردار تکرار نخواهند کرد که تمام عمر آن شورا به این مناقشه گذشت که عباس قلیزاده را چه کسی شهردار کرد!!
مدت زمان کوتاهی از نهایی شدن لیست پیشنهادی که متشکل از هوشنگ رنجکش از مدیران اداره راه و ترابی استان گیلان ، علی حیدری دفتر دار اسناد رسمی فومن ، امیر شجونی شهرساز و مهیار ابراهیمی رییس شورای چهارم فومن نگذشته بود که یکی از منتخبین از انصراف گزینه پیشنهادی خود خبر داد. اینکه نعمتی بدون هماهنگی لازم با شهردار پیشنهادی خود، گزینه ای را مطرح می کند نیز از عجایبی است که ذهن شهروندان را با پرسش های بی پاسخ رها می سازد

نکات جالب دیگر این ماراتن پیشنهاد سخنگوی شورای ]چهارم برای تصدی شهرداری است. علیدوست رییس شورایی را معرفی میکند که با توجه به اینکه باید تخصص در مدیریت شهری را اصل قرار دهد نفر نهم و رد شده مردم در انتخابات دوره ی پنجم شورای اسلامی را بر می گزیند. آیا انتخاب ابراهیمی به معنای بازگشت به شورای چهارم نیست؟

 در نهایت  لیست پیشنهادی منتخبان پنجم این مساله  را در اذهان عمومی نمایان کرد  که شورا نشینان جدید  فردمحوری را در یک کار تیمی اصل قرار میدهند و هرکدام بر طبل جداگانه ای می کوبند که نشان دهند چه کسی می تواند شهردار بهتری انتخاب کند. فی الواقع گزینه های پیشنهادی در عمل چقدر وزنه سنگین تری نسبت به عباسقلی زاده  را با خود یدک می کشد.  آیا توجه صرف به بومی گرایی ما را با گزینه های قوی تری روبه رو کرد؟

gk

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.