پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Tuesday, 26 May , 2020
امروز : سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹ - 4 شوال 1441
شناسه خبر : 20225
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۸:۳۸ | ارسال توسط :

پروژه‌های نیمه تمام گیلان بیشتر دیگر استان‌ها است

راه سوم: در این جلسه رئیس سازمان در سخنانی از وضعیت توسعه شهرستان ماسال سخن گفت و ادامه داد: اگر بخواهیم وضعیت توسعه این شهرستان را نسبت به سایر شهرستانهای استان مقایسه کنیم، دارای وضعیت نامطلوب‌ نبوده است .آنهایی که اهل و ساکن ماسال هستند می‌توانند به نیکی وضعیت فعلی ماسال را با دهه‌های گذشته مقایسه […]

پروژه‌های نیمه تمام گیلان بیشتر دیگر استان‌ها است

راه سوم: در این جلسه رئیس سازمان در سخنانی از وضعیت توسعه شهرستان ماسال سخن گفت و ادامه داد: اگر بخواهیم وضعیت توسعه این شهرستان را نسبت به سایر شهرستانهای استان مقایسه کنیم، دارای وضعیت نامطلوب‌ نبوده است .آنهایی که اهل و ساکن ماسال هستند می‌توانند به نیکی وضعیت فعلی ماسال را با دهه‌های گذشته مقایسه کنند که چه تغییرات اساسی روی داده است.

به گزارش راه سوم به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی؛ کیوان محمّدی در خصوص اعتبارات پروژه‌ها گفت: اعتبارات بعضی از پروژه‌ها طی سالیان گذشته اندک و قطره‌چکانی بوده که اگر به همین روش پیش رود شاید در ۱۰۰ سال آینده نیز امکان افتتاح آن وجود نداشته باشد. چراکه در گذشته در استان گیلان به اشتباه و بدون آنکه تأمین اعتبار شود، کلنگ برای احداث پروژه‌های مختلف، بسیار زیاد صورت گرفت. به همین دلیل پروژه‌های نیمه تمام این استان نسبت به دیگر استان‌ها کشور بیشتر است و امروز با این وضعیت اقتصادی، سبب ایجاد انتظاراتی در جامعه شده‌ایم که نمی‌توانیم این پروژه‌ها را با بودجه استانی به اتمام برسانیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان تولید ثروت با بهره‌گیری از امکانات موجود مانند افزایش تولید نفت و نیز گسترش امنیت جهت رغبت سرمایه‌گذاری سرمایه گذاران داخلی و خارجی را راه حل مشکلات از جمله کاهش بیکاری و بهبود ساخت وسازها و بهبود وضعیت ادارات برشمرد و ادامه داد: بزرگترین ثروت که همان طبیعت زیباست را خداوند متعال به ماسال ارزانی داشته است.

وی با بیان اینکه کمتر نقطه‌ای در ایران، خاورمیانه و آسیای میانه می‌توان یافت که طبیعتی به زیبایی ماسال داشته باشد تصریح کرد: اگر توانایی جذب سرمایه را داشته باشیم می توانیم این قوه را به فعل تبدیل کنیم. این فعلیت میتواند مشکلات اقتصادی، فقر و بیکاری جوانان تحصیلکرده ما را حل کند و اگر نتوانیم آن امنیت را ایجاد کنیم قطعاً هرچقدر حرف بزنیم هیچ اتفاق خاصی رخ نخواهد داد.

محمّدی با بیان اینکه نعمت بزرگ انقلاب اسلامی را امام خمینی(ره) به ارمغان آورد ادامه داد: به برکت این نعمت، می‌توانیم برای کشور خود مستقل تصمیم بگیریم، ولی باید در تصمیم‌گیری‌ها عاقلانه برخورد کنیم تا توسعه همه جانبه کشور را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه بر اساس سرشماری سال ۹۵، جمعیت شهرستان ماسال نسبت به استان گیلان ۲٫۲ درصد است، افزود: بودجه‌ای که به این شهرستان در سالجاری اختصاص داده می‌شود ۳٫۳ درصد بودجه استان است.

وی تصریح کرد: امکانات دولت محدود است با این حال در شهرستان ماسال کارهای خوبی انجام شده است. از سال ۹۲ به بعد، بودجه شهرستان ماسال همیشه بالاتر از ۳ درصد بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با تأکید براینکه در عرصه سازندگی، مسئولان، نمایندگان مردم هستند که در مدیریت صحیح نقش اساسی دارند اظهار داشت: امثال من و شما باید به فکر  پیشرفت کشور باشیم. همانطور که همه تلاش کردند انقلاب به پیروزی برسد و در جنگ تحمیلی و طی این ۴ دهه گذشته از کیان مملکت خود دفاع کردیم در عرصه سازندگی نیز  به همین شکل است. اگر موفقیتی است منوط به تلاشهای همه ما در سطح استان است.

وی بر توزیع اعتبارات منطبق با واقعیت‌ها تأکید کرد ادامه داد: شما مدیران باید این فرهنگ را به مردم انتقال دهید. ما امکان حل همه مشکلات را نداریم. مگر دولتی که بشکه ای ۱۲۰ دلار درآمد نفتی داشت توانست تمام مشکلات مردم را حل کند. امکانات الان محدودتر هم شده است، شما غیراز نفت درآمد دیگری ندارید، درهمین دوسه روز قیمت نفت حدود ۷تا ۸ دلارپایین آمد، مفهومش این بود که درآمد ما هم پایین آمده است. لذا شما باید به اندازه این رقم، بهره‌وری را بالاببرید. باید با شیب ملایم و با شاخص‌هایی که هرروز ارتقاء و بهبود می‌یابد پیش رفت نه آنکه انتظارداشته باشیم که به طور دفعی درآمدها چند برابر بشود.

محمّدی با بیان اینکه برای ماسال جایگاه خاص قائل هستیم ادامه داد: قطعاً ماسال بیش از استحقاق جمعیتی و محرومیتی از امکانات برخوردارخواهد بود.

وی تصریح کرد: باید ماسال را بعنوان یک قطب گردشگری برای خاورمیانه آماده کنیم. منتها برای رسیدن به رویاهای بزرگ در منطقه باید برنامه درست داشت. باید محیط را طوری امن کنیم که مردم به اینجا بیایند و بدانند که با امکانات بالا پذیرایی خواهند شد. آب و جنگل از نعماتی است که ماسال از هر دو آنها به صورت انبوه برخوردار است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان  با بیان اینکه بودجه‌ای که دراختیار استان‌ها قرار میگیرد بین ۵ تا ۱۰ درصد بودجه کل کشور میباشد خاطرنشان کرد: با این مقدار نباید انتظار خاصی مانند اتمام پروژه مصلی داشته باشیم. مدیران دستگاههای دولتی سطح استان باید تلاش کنند از ۹۰ تا ۹۵ درصد بودجه کشوری، حداکثر امکانات را جذب نمایند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از اهمیت بالای پروژه راه‌آهن آستارا- انزلی رشت- قزوین سخن گفت و ادامه داد: راه‌اندازی این راه‌آهن، نوید‌بخش جهش اقتصادی بزرگ و خیره کننده استان گیلان و از جمله ماسال است.  

وی با بیان اینکه رونق اقتصادی بسیار خوب حاصل از احداث راه‌آهن می‌تواند بخش اعظمی از مشکل بیکاری استان را حل و مسیر جدید تجاری برای توسعه کشور ایجاد کند تصریح کرد:  تاکیدی که شخص روسای جمهور ایران و آذربایجان و روسیه برای راه‌اندازی این راه آهن دارند نشان از اهمیت آن است.

 محمّدی با تأکید براینکه باید اقتصاد تک محصولی را کناربگذاریم ادامه داد: در این زمینه تلاشهای زیادی صورت گرفته و مقداری از وابستگی کاهش پیدا کرده ولی کفایت نمی‌کند. ما باید مانند کشورهای  بلژیک و نروژ درآمد نفتی خود را کاملاً در صندوق توسعه ملّی ذخیره کنیم تاکشور با تولیدات غیر نفتی و با مالیات و مدیریت مردم اداره شود.

وی دریافت اطلاعات و آمار صحیح از پروژه‌ها را ضروری دانست و گفت: دلیل حضور کارشناسان در بازدیدها آن است که با دریافت اطلاعات درست، برای پروژه تصمیم‌گیری و بودجه اختصاص یابد.

محمّدی در پایان خاطرنشان کرد: توزیع اعتبارات براساس شاخص محرومیت و جمعیت، مصوب مجلس شورای اسلامی است و ما به عنوان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مکلف به اجرای قانون هستیم حتی اگر نظر مخالف داشته باشیم. مساحت را هم در شاخص‌ها مهم می‌دانیم و امیدواریم در الویت‌های برنامه‌های توسعه قرار گیرد.

لزوم توجه بیشتر به قابلیت‌های شهرستان ماسال در بخش‌های مختلف کشاورزی ، گردشگری و معدن

در ابتدای جلسه فرماندار ماسال در سخنانی با بیان اینکه ماسال ۲۰ سال است که از بخش به شهرستان تبدیل شده است گفت: طبق آخرین آمار سرشماری در سال ۹۵، این شهرستان دارای بیش از ۵۲ هزار نفر جمعیت است. قالب فعالیت‌های مردم در بخش کشاورزی و دامداری است که به صورت دامداری سنتی مشغول هستند.

 محمود قاسم‌نژاد به مزیت‌های شهرستان اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به خدمات مختلفی که توسط دولت تدبیر و امید در شهرستان انجام شده است اما باز هم ماسال به عنوان یک شهرستان کم برخوردار است. لذا نیازمند توجهات بیشتر هستیم تا سطح برخورداری این شهرستان را در عرصه‌های مختلف عمرانی، کشاورزی، گردشگری، معدن و… هم سطح دیگر شهرستان‌های استان پیش ببریم.

وی با تأکید براینکه یکی از قابلیت‌های توسعه‌ای این شهرستان فرصت گردشگری و منابع طبیعی آن است افزود: در حوزه منابع طبیعی و جنگل مستعد به کارگیری خدماتی هستیم که بتوانیم به بخش خصوصی واگذار کنیم.

فرماندار ماسال با اشاره به اینکه موقعیت صنایع دستی در این شهرستان نسبت به دیگر شهرستان‌ها از وضعیت بهتری برخوردار است، تصریح کرد: نیاز است که صنایع دستی در این شهرستان به عنوان منبع اقتصادی خانواده‌ها باشد و تسهیلاتی برای آنها در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه در زمینه دامداری جزء ۳ شهرستان برتر تولیدات دامی استان گیلان هستیم، گفت: این شهرستان به دلیل دارا بودن ۲ رودخانه پرآب دارای پتانسیل بالایی است.

 قاسم‌نژاد با بیان اینکه ما متکی به منابع آبی برای کشاورزی هستیم، اظهار داشت: کم بودن فضاهای اقامتی برای گردشگران و مسافران از دیگر مشکلات این شهرستان است زیرا ما قادر نیستیم به دلیل عدم ظرفیت هتل‌ها و خانه مسافرها بیش از یک شب و دو روز میزبان مهمانان باشیم.

وی با بیان اینکه در این زمینه هم نیازمند توجه بخش خصوصی و دولتی هستیم، افزود: در زمینه حمل و نقل و راه‌ها، یکی از مشکلات اساسی این شهرستان راه‌های اصلی است و تنها دو و نیم کیلومتر راه صومعه‌سرا به ماسال تعریض شده است.

قاسم‌نژاد با بیان اینکه راه ایمن سبب تردد و گردشگر و مسافر بیشتر به شهرستان می‌شود، گفت: معدن از دیگر مزیت‌های شهرستان است که از لحاظ اقتصادی استان گیلان را تحت تاثیر قرار خواهد داد اما کمتر به این موضوع پرداخته شده است.

 

باید درعرصه فرهنگی تلاش وافر داشت

امام جمعه ماسال نیز در این جلسه در سخنانی با بیان اینکه خدمت به مردم وظیفه ماست، بر ضرورت و اهمیت امور فرهنگی تأکید کرد و گفت: هرچه در عرصه عمران و آبادانی خدمت کنیم اما از عرصه فرهنگی غافل باشیم فایده‌ای ندارد. لذا باید در این عرصه تلاش وافر داشت.

حجت الاسلام سیدهادی موسوی به روند احداث مصلی شهرستان اشاره کرد و ادامه داد: متأسفانه روند احداث این پروژه نیمه‌کاره مانده و فضای مصلی فعلی جوابگوی جمعیت نمازگزار نیست. بنابراین وظیفه داریم به این امر و سایر مسائل فرهنگی مانند احداث مجتمع فرهنگی رسیدگی نماییم که این امر نیازمند اعتبارات ویژه است.

بازدید از محل  ایجاد سایت موزه اسب ریسه، پارک جنگلی و پل روستای توسه سرا، پروژه های سد لاستیکی و مجتمع فرهنگی و هنری و بررسی مشکل آب شرب روستای خانقاهبر و دوله ملال با همراهی مدیر کل و معاونین اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، از دیگر برنامه های سفر رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان و هیئت همراه به ماسال بود.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.