پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Saturday, 30 May , 2020
امروز : شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹ - 8 شوال 1441
شناسه خبر : 20204
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۶:۱۵ | ارسال توسط :

کمربندی جدید در رشت/ کاهش بار ترافیکی رشت با اجرای کمربندی دور شهر

راه سوم: رشت پر تراکم‌ترین شهر ایران بعد از تهران شناخته شده و باوجود این‌که در سال‌های اخیر رشد چشمگیری در زمینه ساخت‌وساز عمودی داشته، بالا بودن قیمت زمین‌ها و درخواست زیاد برای ساخت مسکن موجب شده عملاً بسیاری از اراضی و زمین‌های کشاورزی حاشیه شهر که در سال‌های گذشته در اطراف کمربندی‌ها واقع شده […]

کمربندی جدید در رشت/ کاهش بار ترافیکی رشت با اجرای کمربندی دور شهر
راه سوم: رشت پر تراکم‌ترین شهر ایران بعد از تهران شناخته شده و باوجود این‌که در سال‌های اخیر رشد چشمگیری در زمینه ساخت‌وساز عمودی داشته، بالا بودن قیمت زمین‌ها و درخواست زیاد برای ساخت مسکن موجب شده عملاً بسیاری از اراضی و زمین‌های کشاورزی حاشیه شهر که در سال‌های گذشته در اطراف کمربندی‌ها واقع شده بودند…
رشت پر تراکم‌ترین شهر ایران بعد از تهران شناخته شده و باوجود این‌که در سال‌های اخیر رشد چشمگیری در زمینه ساخت‌وساز عمودی داشته، بالا بودن قیمت زمین‌ها و درخواست زیاد برای ساخت مسکن موجب شده عملاً بسیاری از اراضی و زمین‌های کشاورزی حاشیه شهر که در سال‌های گذشته در اطراف کمربندی‌ها واقع شده بودند جزو مناطق مسکونی شهری قرار بگیرند.
در سال‌های گذشته کمربندی‌های دور شهر رشت مرز میان شهر و حاشیه شهر را معین می‌کردند اما با گسترش شهرنشینی در رشت این مناطق کم‌کم به خیابان‌هایی درون‌شهری تبدیل شدند. اکنون دیگر عملا شهر رشت رینگی به نام کمربندی ندارد و همان‌گونه که خیابان‌های اصلی درون‌شهری رشت با ترافیک زیاد روبه‌رو شده‌اند این کمربندی‌های سابق نیز پرترافیک و پرتردد هستند.
رینگ‌های جدید برون‌شهری

یکی از مصوباتی که سال گذشته از سوی شورای اسلامی شهر رشت به تصویب رسید اجرای پروژه رینگ‌های جدید برون‌شهری برای کاستن از معضل ترافیک بوده است.

این رینگ به صورت کمربندی دور شهر است و مناطقی مانند میدان گیل تا بلوار لاکان، کمربندی ژ به گلزاران و منطقه پل توحید تا تقاطع قلی‌پور را در برمی‌گیرد.

حال دلیل اجرا نشدن این پروژه و پروژه رینگ مرکزی شهر را باید از اعضای شورای چهارم رشت پرسید. این‌که چرا عملیات اجرایی آن‌ها با وجود پایان یافتن مطالعات و داشتن اعتبار مصوب شروع نمی‌شود؟ این سؤال را از چند عضو شورای شهر چهارم رشت جویا شدیم. پروژه‌ای که مورد پیگیری و تأکید در دوره شهردار سابق رشت هم قرار داشت.

اعتبارات پروژه

رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر رشت در این باره به همشهری گفت: ابتدا باید این سؤال از شهرداری پرسیده شود که چرا تاکنون این مسیر را که با عنوان مسیر سرمایه‌گذاری از آن یاد می‌شود اجرا نکرده است.

«عباس صابر» افزود: . اعتبارات این پروژه عظیم نیز از محل اعتبارات شهرداری در نظر گرفته شده است. وی ادامه داد: با توجه به این‌که اواخر سال گذشته در شورای شهر این پروژه را مصوب کردیم زمان چندان زیادی از مصوبه نگذشته و فرصتی هم برای طرح این سؤال از شهردار سابق نداشتیم که چرا طرح اجرایی نشد و به نظر می‌رسد برای شروع فاز عملیاتی پروژه به زمان بیشتری نیاز است.

امیدواریم با حضور و نظارات شورای پنجم هر چه زودتر عملیات اجرایی پروژه شروع شود. رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر رشت در ادامه گفت: این‌که چرا تاکنون سرمایه‌گذاری صورت نگرفته به دلیل این است که در ابتدا شهرداری باید توجیهات فنی و اقتصادی پروژه را مشخص کند و طرح را به فراخوان بگذارد هرچند برای شروع عملیات اجرایی آن‌قدر هم دیر نشده است.

وی تصریح کرد: تملک ساختمان‌ها و اراضی مسیر رینگ کمربندی رشت از محل بسته سرمایه‌گذاری انجام می‌شود و سرمایه‌گذار از محل تبلیغات محیطی در مسیر و تغییر کاربری‌هایی که به زمین‌های واقع در مسیر داده می‌شود ذی‌نفع خواهد بود.

عملیات کارگاهی

دیگر عضو شورای شهر رشت نیز با بیان این‌که در حال حاضر اجرای پروژه در مرحله فراخوان سرمایه‌گذاری قرار دارد، تأکید کرد: زمان زیادی از مصوب شدن پروژه نگذشته است. «اسماعیل حاجی‌پور» گفت: این پروژه برای کاهش بار ترافیکی شهر رشت بسیار عالی است و کل دور شهر را در برمی‌گیرد. ماشین‌های سنگینی که از شرق و غرب وارد استان می‌شوند دیگر داخل شهر نمی‌شوند و تردد خودرو‌های درون‌شهری به سهولت انجام می‌شود. حاجی‌پور تصریح کرد: اعتبار رینگ دور شهر رشت از محل اعتبارات شهرداری تأمین می‌شود و می‌توان در مرحله‌ای، فازهای اجرایی آن را در متمم بودجه افزایش داد. این اعتبارات کددار هستند و بودجه برایشان پیش‌بینی شده است. در حال حاضر عملیات کارگاهی آن در حال شروع شدن است و فراخوان جذب پیمانکار انجام شده است. حاجی‌پور که در شورای پنجم رشت نیز حضور دارد با بیان این‌که در شورای پنجم و با حضور اعضای جدید بر اجرای پروژه نظارت خواهیم کرد، گفت: هر آنچه در شورای چهارم به تصویب رسیده و مورد تأیید قرار گرفته باید در شورای پنجم نیز ادامه داشته باشد و هرگز شورای پنجم پروژه‌های مصوب‌شده را حدف نخواهد کرد مگر این‌که ادله‌ای برای این کار وجود داشته باشد. اجرای رینگ دور شهر رشت نیز مانند رینگ مرکزی به قوت خود باقی است و اعضای شورای اسلامی دور پنجم از آن حمایت خواهند کرد/ گیلان امروز

|
کلید واژه ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.