پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Monday, 17 February , 2020
امروز : دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸ - 23 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 21396
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹ | ارسال توسط :

حساب‌های منطقه‌ای‌ نقش‌ شایان‌ توجهی‌ در برنامه‌ریزی‌ دارد

راه سوم: سیده حبیبه میرعبدالعظیمی رئیس گروه حساب‌های منطقه ای و محاسبات قیمت معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان طی گفتگویی به بیان شرح وظایف، اهداف و نتایج انتشار یافته این گروه پرداخت. به گزارش راه سوم به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، میرعبدالعظیمی، تهیه حساب­ های […]

حساب‌های منطقه‌ای‌ نقش‌ شایان‌ توجهی‌ در برنامه‌ریزی‌ دارد

راه سوم: سیده حبیبه میرعبدالعظیمی رئیس گروه حساب‌های منطقه ای و محاسبات قیمت معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان طی گفتگویی به بیان شرح وظایف، اهداف و نتایج انتشار یافته این گروه پرداخت.

به گزارش راه سوم به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، میرعبدالعظیمی، تهیه حساب­ های منطقه ­ای بر اساس استانداردها و دستورالعمل ­های مرکز آمار ایران را اصلی ­ترین هدف گروه حساب­ های منطقه ­ای و محاسبات قیمت عنوان کرد و گفت: حساب­ های منطقه­ ای براساس استانداردهای بین­ المللی مشمول حساب­های ملّی است.

 وی با بیان اینکه سازگاری بسیار زیاد بین حساب­ های منطقه­ ای با حساب­های ملّی یکی از ویژگی ­های مهم تولید این اطلاعات در کشور است که آن را در سطح بین­ المللی متمایز می ­سازد ادامه داد: ایران جزو معدود کشورهای آسیایی در تهیه حساب­های منطقه­ ای است.

میرعبدالعظیمی به کاربرد آمار و اطلاعات منتشر شده در حوزه حساب‌های‌ ملّی‌ و حساب‌های منطقه‌ای اشاره کرد و افزود: نتایج این آمار میتواند توسط برنامه­ ریزان، سیاستگذاران و پژوهشگران از ابعاد مختلف مورد بحث و بررسی، تحلیل و به­ کارگیری قرار گیرد. مباحث مذکور، تنها اشاره ناچیزی به محدوده وسیعی از شاخص­ های موجود در این حوزه می­باشد.

وی تصریح کرد: ارائه تصویر از عملکرد اقتصادی‌‌ مانند تولید، مصرف‌ خانوار، مصرف‌ دولت‌، تشکیل‌ سرمایه‌، صادرات‌، واردات‌، دستمزد، مالیات‌، استقراض‌، وام‌ و نیز جریان‌ کالاها وخدمات‌ ثبت‌ شده‌ از دیگر مزایای داده ­های حساب­های ملّی است. همچنین حساب­های ملّی و منطقه­ ای با استفاده‌ از مدل‌های‌ اقتصادی‌ برازش‌ داده‌ شده‌ به‌ سری‌های‌ زمانی‌ داده‌ها، برای‌ تجزیه‌ وتحلیل‌ سازوکار‌ عملکرد اقتصاد یک‌ کشور و نیز پیش‌بینی‌ آینده‌ براساس‌ مدل‌های‌ اقتصادسنجی‌ به‌کار می‌رود.

رئیس گروه حساب­ های منطقه­ ای و محاسبات قیمت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان اظهار داشت: داده‌های‌ اقتصاد کلان‌ مانند GDP یا GDP سرانه‌ یا سایر شاخص‌های‌ کلان‌ اقتصادی‌ نظیر نسبت‌ سرمایه‌ به‌ GDP  نسبت‌ مالیات‌ یا هزینه‌های‌ دولت‌ به‌ GDP که‌ از طریق‌ این آمار قابل‌ محاسبه ‌است‌، درصورتی‌ که‌ با استفاده‌ از تعاریف‌، مفاهیم‌ و طبقه‌بندی‌های‌ یکسان‌ حاصل‌ شده‌ باشد، قابلیت‌ مقایسه‌ در سطح‌ بین‌المللی‌ را خواهد داشت. این‌ مقایسه‌ها توسط‌ اقتصاددانان‌ یا سایر تحلیل‌گران‌ اقتصادی‌ برای‌ ارزیابی‌ عملکرد اقتصاد یک‌ کشـور و یا یک استان در مقایسه ‌با اقتصادهای‌ مشابه‌ به‌کار می‌رود.

وی با بیان اینکه‌ میزان‌ GDP یا درآمد ملّی‌ سرانه‌‌ کشورهای‌ مختلف‌ معیاری‌ است‌ که‌ توسط‌ سازمان‌های‌ بین‌المللی‌ برای‌ تعیین‌ شرایط و مدت‌ بازپرداخت‌ وام‌های‌ مورد نیاز کشورها مورد استفاده‌ قرارمی‌گیرد اضافه کرد: از GDP یا GDP سرانه‌ ‌کشورهای‌ مختلف‌ برای‌ محاسبه‌ سهم‌ کشورهای‌ عضو یک‌ سازمان‌ بین‌المللی‌ در تامین‌ مالی‌ آن‌ سازمان ‌نیز استفاده‌ می‌شود.

میر‌عبدالعظیمی با بیان اینکه سیستم‌ حساب‌های‌ ملّی (SNA) یک‌ سیستم‌ چند‌منظوره‌ است‌ که‌ هدف‌ اصلی‌ آن‌ فراهم‌ کردن‌ یک‌ چارچوب‌ حسابداری‌ جامع‌ است ادامه داد:‌ آمارهای‌ تهیه‌ شده‌ در این قالب‌ را می‌توان‌ برای‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ و ارزیابی‌ عملکرد اقتصاد یک‌ کشور در هر مرحله‌ از توسعه‌ اقتصادی‌ و یا هرنوع‌ ساختار فعالیتی‌ به‌کاربرد.

وی با تأکید براینکه وجود چنین‌ داده‌هایی‌ پیش‌نیاز تصمیم‌گیری‌ها وسیاست‌گذاری‌های‌ عقلایی‌است‌ خاطرنشان کرد: مهم‌ترین‌ آمار کلیدی‌ تعریف­ شده‌ در سیستم‌ حساب‌های‌ ملّی،‌ محصول‌ ناخالص‌ داخلی(GDP) است‌ که‌ به‌عنوان‌ مهم‌ترین‌ شاخص‌ اندازه­ گیری فعالیت‌های‌ اقتصادی‌، به‌طور وسیعی‌ درسطح‌ اقتصاد کلان‌ مورد استفاده‌ قرارمی‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه تهیه حساب‌های ملّی از بهمن مـاه ۱۳۵۳ رسماً به مركز آمار ایران محول گردید ادامه داد: آخرین تجدید نظر سیستم حساب‌های ملّی در سال ۲۰۰۸ صورت گرفت که توسط ۵ نهاد بین‌المللی، سازمان ملل، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و کمیسیون جامعه اروپایی به تصویب رسیده است.

رئیس گروه حساب ­های منطقه ­ای و محاسبات قیمت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان افزود: حسابهای منطقهای‌ مجموعه‌ای‌ از اطلاعات‌ آماری‌ است‌ که‌ به‌ صورت‌ جامع‌ و هدفمند، مطالعه کمی‌ و منظم‌ فعالیت‌های اقتصادی‌ یک‌ منطقه‌ مشخص‌ را برای‌ یک‌ دوره‌ زمانی‌ معین‌ که‌ به طور معمول یک‌ سال‌ است‌ امکان‌پذیر می‌سازد. به‌ عبارت‌ دیگر نقش، اهمیت و کاربردی را که‌ حساب‌های ملّی‌ در کل کشور به‌ عهده‌ دارد حساب‌های منطقه‌ای‌ در سطح‌ منطقه‌ عهده‌دار است.‌

وی با بیان اینکه مبانی‌ نظری‌ تهیه حساب‌های منطقه‌ای‌ هماهنگ با حساب‌های ملّی براساس‌ تعاریف‌، مفاهیم‌، طبقه‌‌بندی­ها و روش‌های(SNA 2008) مبتنی است به اهداف آن اشاره کرد و ادامه داد: محاسبه‌ متغیرهای کلان اقتصادی در استان‌های کشور در دوره‌ معینی از زمان، هدف اصلی حساب‌های منطقه‌ای‌ است که به‌وسیله آن وضعیت اقتصادی استان‌ها در آن  دوره یا مقطع زمانی خاص به تصویر کشیده شده و توان‌ اقتصادی‌ آن‌ها‌ نشان داده می‌شود. مهم­ترین‌ کمیت کلان اقتصادی حاصل از ‌ این‌ حساب­ها محصول‌ ناخالص‌ داخلی‌ منطقه‌ (GDPR) است‌.

میرعبدالعظیمی تأکید کرد: حساب‌های منطقه‌ای‌ نقش‌ شایان‌ توجهی‌ در برنامه‌ریزی‌ دارد به طوری که تحقق‌ اهداف‌ برنامه‌ریزی‌ استانی‌ بدون‌ استفاده‌ از یافته‌های‌ حساب‌های منطقه‌ای‌ امکان‌پذیر نمی‌باشد.

وی با بیان اینکه تهیه این حساب­ها آمارهای‌ قابل‌ اطمینان‌ و سازگاری را فراهم می‌‌‌آورد که‌ زیربنای سیاست‌گذاری‌های اقتصادی در راستای کاهش‌ نابرابری­های‌ اقتصادی‌ و اجتماعی‌ بین‌ استان‌ها‌ است اضافه کرد: تهیه حساب تولید استان‌های کشور به طور رسمی از سال ۱۳۷۶ با همکاری سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی استان‌ها در دستور کار مرکز آمار ایران قرار گرفت و به­ صورت گام به گام در استان­ها به اجرا در آمد؛ تا جایی­که  از سال ۱۳۷۹ در تمامی استان­ها تهیه و منتشر شده است. در حال حاضر آخرین مجموعه تدوین شده، نتایج حساب تولید سال ۱۳۹۳ استان‌ها می­باشد.

رئیس گروه حساب­ های منطقه ­ای و محاسبات قیمت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان اظهار داشت: در حساب‌های منطقه‌ای‌، کل‌ قلمرو اقتصادی‌ کشور به‌ تعدادی‌ منطقه (استان)‌ و یک‌ فرامنطقه‌ تقسیم‌ شده است. فرامنطقه شامل‌ بخش‌هایی‌ از قلمرو اقتصادی‌ کشور است‌ که‌ نمی‌توان‌ آنها را به‌ هیچ یک‌ از مناطق‌ نسبت‌ داد، یعنی آبهای‌ فلات‌ قاره‌ و آن‌ قسمت‌ از آبهای‌ بین‌المللی‌ که‌ کشور نسبت‌ به‌ آنها دارای‌ حقوق  انحصاری‌ است‌ و به وسیله‌ی واحدهای‌ مقیم‌ مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد و همچنین قلمرو سیاسی‌ کشور در سایر نقاط‌ جهان‌ که‌ طبق‌ موافقت‌نامه‌های‌ سیاسی‌ برای‌ اهداف‌ سیاسی‌، نظامی‌، علمی‌ و سایر اهداف همانند سفارتخانه‌ها، کنسول‌گریها، پایگاه‌های‌ نظامی‌ و… اجاره‌ یا تملک‌ شده‌ باشد.

وی ادامه داد: در این راستا گروه حساب­ های منطقه ­ای معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان هرساله در قالب بیش از ۲۵۰ مکاتبه با دستگاه­های اجرایی، نهادها، مراکز دولتی و غیردولتی، بیمه ­ها، شرکت‌ها، اصناف و …،  آمار و اطلاعات موردنیاز در بخش­های اصلی از جمله امور عمومی و شهرداری­ها، کشاورزی، کسب وکار، مالی، حمل ­ونقل و ارتباطات، آب، برق وگاز، آموزش، مراکز فرهنگی، مذهبی و سیاسی، اقامتگاه­ها و … را در تعامل با عوامل اقتصادی ذیربط جمع ­آوری می­نماید.

میرعبدالعظیمی اضافه کرد: پس از بررسی اطلاعات انجام شده، انجام محاسبات و کدگذاری­های مورد نیاز در چارچوب دستورالعمل­های مربوطه در قالب ۱۹۱ جدول گنجانده شده در ۶۸ فایل، به مرکز آمار ایران ارسال می‌گردد.

وی با بیان اینکه مرکز آمار ایران پس از جمع ­بندی و محاسبات تکمیلی، بهره ­گیری از نتایج برخی سرشماری­ها و طرح­های آماری و نیز مطالعات تطبیقی با نهادها و مراجع متولی در سطح ملّی، شاخص­های اقتصادی متنوعی را محاسبه می­نمایند خاطرنشان کرد: شاخصهای محصول ناخالص داخلی استان­ها(GDPR)، سرانه محصول ناخالص داخلی استان­ها، ستانده، مصرف واسطه و ارزش افزوده هر یک از ۷۲رشته فعالیت­ اقتصادی و به­ تفکیک استان و سهم استان­ها از ارزش افزوده رشته فعالیت ­های اقتصادی در کشور از جمله شاخص­هایی است که در حوزه حساب­های منطقه­ ای محاسبه میگردد.

میرعبدالعظیمی با بیان اینکه استان گیلان در خصوص کیفیت تهیه حساب­های منطقه ­ای در چند سال اخیر همواره جزو استان­های شاخص و برتر از سوی مرکز آمار ایران شناخته و معرفی شده است ادامه داد: با توجه به حجم فعالیت و زمان­بر بودن تهیه گزارش‌ها بر اساس استاندارهای موجود معمولا تهیه گزارش ها از مرحله جمع آوری تا پردازش و انطباق باحساب­های ملی و انتشار بیش یک سال پس از زمان آماری طول می­کشد.

رئیس گروه حساب­ های منطقه ­ای و محاسبات قیمت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در خصوص نتایج منتشر شده حساب‌های منطقه‌ای گفت: آخرین نتایج این حسابها در سال ۱۳۹۳ میباشد که بر این اساس، محصول ناخالص داخلی بدون نفت در کشور ۱۰,۳۲۸,۷۳۴ میلیارد ریال بوده که ۱۶/۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۲ رشد داشته است.

وی در خصوص نتایج این شاخصها در گیلان در سال ۱۳۹۳ گفت: شاخص حساب منطقهای در استان ۲۵۸۶۷۴ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال گذشته‌ آن ۲۰ درصد رشد داشته است. همچنین این شاخص نشان می­دهد که سهم استان در این سال از محصول ناخالص داخلی بدون نفت ۲/۵ درصد می­باشد.  

میرعبدالعظیمی به سرانه محصول ناخالص داخلی بدون نفت اشاره کرد و ادامه داد: این سرانه در سطح کشور  ۱۳۲,۶۶۵ ریال و در  استان گیلان برابر ۱۰۲,۳۶۴ ریال است. این رقم در مقایسه با سایر استان­ها در رتبه هفدهم قرار دارد.

وی به آمار ارزش افزوده استان به تفکیک رشته فعالیت­ های اقتصادی اشاره کرد و افزود: بررسیها نشان می­ دهد که در سال ۱۳۹۳ سهم استان از کشور در خصوص سهم ارزش افزوده بخش كشاورزی، شكار و جنگلداری ۳ درصد، در بخش ماهیگیری ۶ درصد، در بخش صنعت، ۱/۶ درصد و در بخش هتل و رستوران ۵/۱ درصد بوده است.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.