راه سوم: نوبخت تحقق توسعه ملی را نیازمند مشارکت ملی دانست و گفت: بخشی از سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال، توسط دولت و مابقی توسط بانک ها، شرکت های خصوصی، صندوق توسعه و سرمایه گذاری خارجی تامین می شود.

به گزارش راه سوم؛ محمدباقر نوبخت روز پنجشنبه در نشست صمیمی با مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی استان گیلان در شهر صنعتی سپیدرود رشت بیان داشت: سال ۹۲، نیمه راه دوره ۲۰ ساله بودیم تا کشور را به جایگاه اول اقتصادی برسانیم؛ دولت یازدهم این مسئولیت را عهده دار شد و در اولین فرصت، اقدام به تهیه برنامه کرد و ما ، برنامه خروج از رکود را دنبال کردیم و خوشبختانه دولت دوازدهم، مستغنی از تدوین برنامه جدید است.

وی ادامه داد: در قانون درآمد برای اینکه به رشد دست یابیم، رشد ثابت هشت درصدی را پیش بینی کردیم و باتوجه به اینکه رشد ثابت طی چند سال گذشته محقق نشده بود، برای رسیدن به این رشد ثابت نیازمند همت بالایی بودیم.

معاون رئیس جمهوری افزود: سالانه بیش از ۹۰۰ هزار نفر وارد بازار کار می شوند و از بهار سال ۹۵ تا بهار امسال ، بیش از ۹۲۰ هزار نفر به جمعیت فعال ما اضافه شده است.

نوبخت با یادآوری اینکه سال گذشته ۷۰۳ هزار نفر شاغل شدند، گفت: در طول سال های ۸۴ تا ۹۲، جمعیت شاغل ما فقط ۱۰ هزار نفر بود در حالیکه طی یکسال گذشته فقط ۷۰۳ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شد.

وی ایجاد ۹۵۵ هزار فرصت شغلی را نیازمند ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری عنوان و خاطرنشان کرد: برنامه ریزی های لازم انجام گرفته و ۹۹ هزار میلیارد تومان توسط دولت و مابقی توسط بانک ها ، شرکت های خصوصی، صندوق توسعه و سرمایه گذاری خارجی تامین می شود.

معاون رئیس جمهوری در خاتمه سخنانش گفت: برای استان گیلان در دولت دوازدهم، مأموریت هایی تعیین شده که شامل اتمام پروژه های زیرساختی(راه آهن قزوین_رشت و تونل های مطول منجیل)، تامین نیاز واحدهای صنعتی و نیز کنار گذاشتن برخوردهای جناحی است.

در نخستین روز از هفته دولت ، عملیات اجرایی فاز ۳ ساخت کارخانه تولید ورق آلومینیومی و مفتول های مسی با سرمایه گذاری ۱۴۰میلیون یورویی و یکصد میلیارد تومانی بخش خصوصی، با حضور معاون رئیس جمهوری و استاندار گیلان آغاز شد.

این کارخانه که در زمینی به مساحت ۱۰هکتار و محیط سالن های تولیدی به مساحت ۲۵ هزار مترمربع در شهرک صنعتی سفیدرود رشت ساخته می شود ، زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم را ایجاد می کند.

احداث واحدهای نورد گرم و تولید ورق شامل فویل آلیاژی با ضخامت کمتر از هفت میکرون، ورق آلیاژی، ورق قوطی های نوشیدنی، تولید بیلت و شمش آلومینیوم، مفتول آلیاژی، قطعات فورجینگ آلومینیوم، تولید آلیاژهای ریختگی و صنایع ریخته گری پیشرفته تحت فشار، سیم بالاسری قطار برقی و تولید هادی مسی با هدف تأمین نیاز بازار داخلی و صادرات محصولات نهایی به کشورهای همسایه از جمله صنایع تولیدی این پروژه بزرگ است.

همچنین با حضور نوبخت به نمایندگی از هیأت دولت، به صورت همزمان پروژه های جایگزینی کابل های خودنگهدار به جای سیم مسی فرسوده در استان و نیز دانشکده فناوری های نوین در دانشگاه گیلان افتتاح می شود.