پیامبر اسلام (ص) می فرماید
۞ «بهترین امور، حد وسط و میانه و حالت اعتدال آنها است و باید دوست داشتنی ترین امور در نزد تو، حد وسط و معتدل آنها در حق باشد» (مستدرک الوسائل، ج ۸: ۲۵۵) ۞
Wednesday, 26 February , 2020
امروز : چهارشنبه, ۷ اسفند , ۱۳۹۸ - 3 رجب 1441
شناسه خبر : 21832
  پرینتخانه » گیلان تاریخ انتشار : ۰۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۲ | ارسال توسط :

“دورهمی در گام اول”؛ نخستین تفسیر از اولین جلسه علنی شورای شهر فومن

اختصاصی راه سوم: سومین جلسه رسمی و اولین جلسه کاری شورای پنجم شهر فومن از بابت اهمیت و رعایت نظم و انظباط سوال برانگیز نشان داد. مقوله ای که در کل دقایق بر جلسه شورا حکمفرما شد، مانند تماس تلفنی خارج از دستور جلسه عضو جدید شورا با مسئولی استانی! و یا عدم توجه به […]

“دورهمی در گام اول”؛ نخستین تفسیر از اولین جلسه علنی شورای شهر فومن

اختصاصی راه سوم: سومین جلسه رسمی و اولین جلسه کاری شورای پنجم شهر فومن از بابت اهمیت و رعایت نظم و انظباط سوال برانگیز نشان داد. مقوله ای که در کل دقایق بر جلسه شورا حکمفرما شد، مانند تماس تلفنی خارج از دستور جلسه عضو جدید شورا با مسئولی استانی! و یا عدم توجه به وقت در هنگام نطق اعضاء شورا، همهمه و شلوغی و…
این مسئله شاید برای جلسه اول امری طبیعی و قابل توجیه وانمود شود اما با توجه به حضور دو عضو با تجربه و باقیمانده از شورای چهارم در شورای جدید، امری پذیرفتنی نیست!
فقدان وقت شناسی و عدم توجه به زمان تعیین شده در مراسمات و نشست های عادی و رسمی، دیگر به یک عادت و عرف در کشور ما مبدل گشته است. جلسه شورای شهر فومن نیز با تاّخیری نیم ساعته آغاز شد و از همان ابتدا هم چالش و منازعه در بطن آن متجلی گشت؛ گویی مسئله دار بودن با ذات نهادهای انتخابی مخصوصاّ نهادهای شهری عجین می باشد و البته این فرض پر بیراه نیست!

موضوع داغ اولین جلسه کاری شورای پنجم، دو شغله بودن و عضویت همزمان افراد در شورا و هیات رئیسه اصناف بود. جلیل سندی عضو جدیدالورود شورا که ظاهراّ مصر و راغب به حضور تواّمان در هر دو نهاد می باشد نحوه ورود فرماندار فومن را به موضوع مورد بحث، غیر قانونی دانسته و نسبت به سلب عضویت خویش از طرف ایشان اعتراض داشت، موضوعی که تمام و کمال توسط علیدوست عضو حقوقدان شورا نیز مورد تاّیید قرار گرفت. البته هر دو عضو شورا ضمن مورد تردید قرار دادن صلاحیت فرماندار در این مسئله بحث انگیز تاّکید داشتند که در نهایت با ارجاع این مسئله به هیئت حل اختلاف، اعلام نظر و تشخیص این نهاد را فصل الخطاب قلمداد خواهند کرد و از نتیجه قانونی تمکین خواهد شد.

فارغ از هر تفسیر و نتیجه حاصله، آنچنان که آقای علیدوست نیز حدس زد، دیگر استارت منازعه زده شده است و بی تردید به مانند همیشه دود آتش اختلافات که اینبار زودتر از حد معمول در شورای جدید شعله ور گشته، طبیعتاّ بر آبادانی و توسعه شهر فومن اثرات سوء خود را بر جای خواهد نهاد.

اما از سویی بر خلاف نظر آقای علیدوست، تفسیربردار بودن قوانین شهری ناشی از عدم احاطه و اختلاف برداشت متولیان و مدیران عالی همچون فرماندار محترم از قوانین و اصول حقوقی نیست بلکه این تعارضات ریشه در تجلی و ظهور نامناسب قوانین و تداخل حیطه مسئولیتی مدیران دستگاههای مختلف تصمیم گیر و مدیریت غیر یکپارچه شهری دارد که به درگیری و رویکرد مقابله جویانه و لجوجانه بر سر قدرت و “مدیر اولی” شهر منجر می شود.

بر طبق اختیاراتی که ساختار قانونی برای مقامات و مراجع دولتی(فرمانداران)تعریف نموده، طبیعی است که آنان برای خود نقش پدرخواندگی را در برابر نمایندگان منتخب شهر متصور باشند و به شورای شهر نگاه زیر مجموعه ای کرده و انتظار تبعیت و تکلیف داشته باشند.

یکی دیگر از نکات چشمگیر شورای جدید، سردرگمی و آشفتگی مشهود و مستولی بر جلسه بود. شورای پنجم چابک، سریع الانتقال ، مطلع و آگاه به امور و موضوعات مطروحه نشان نمی داد و از این منظر شکافی میان اعضاء شورا مشاهده می شود که بی تردید بر خط مشی و سمت و سوی طرح ها و مصوبات و پروژه های مطروحه تاّثیر سوء خواهد نهاد. قاعدتاّ در چنین متنی آنکه مسلط بر فضای مباحثات و قواعد شورا است، نقش هادی و راهبردی را نیز بر عهده خواهد گرفت!
شاید در حال حاضر این مسئله ایجاد تنش ننماید و همه چیز حول “وحدتی” ناگزیر، نادیده گرفته شده و تصمیم گیری ریش سفیدانه بر بررسی کارشناسانه تفوق داشته باشد اما با آشنایی و وقوف بیشتر به وظایف، بروز اختلاف در آینده محتمل خواهد بود.

در لحظات پایانی جلسه شورا، قرائتِ نامه ای خارج از دستور رسمی که با طرح شکایتی از طرف شرکت سپیداران شمال و حضور جمعی از عوامل آن بدون دعوت قبلی و خارج از روال قانونی همراه بود یک بحث و نظر خودمانی و پر دامنه را رقم زد!
بنظر می رسد شورای پنجم شهرستان فومن می بایست هر چه زودتر به ضرورت ایجاد انظباط و تاّمین مقررات و ضوابط برگزاری جلسات شورا اهتمام ورزد!

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.